Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » C » Chaetodontidae Česky klipkovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Chaetodontidae jsou mořské ryby obývající všechny tropické a subtropické moře a oceány. Nejvíce druhů je rozšířeno v oblasti okolo Austrálie, Tchaj-wanu a Japonska.

Mají z boku sploštělé tělo a jednu výraznou hřbetní ploutev. Hlava je výrazně protažena do podoby rypce, zakončená malými ústy, což jí umožňuje pronikat do štěrbin, kde hledají potravu. Mladí jsou dospělcům podobní, nejsou mezi nimi větší barevné odlišnosti.

Všechny druhy jsou výrazně zbarvené jasnými kontrasními barvami, často pruhované, převládá kombinave bílé, žluté, ozanžové a černé barvy. Mají na těle výraznou tmavou skvrnu v podobě falešného oka.

Samci a samice vypadají stejně, v dospělosti jsou samci o něco větší.

Nejčastěji se vyskytují v malých hloubkách do 20 metrů na korálových útesech. Dospělé ryby žijí v párech, mají své pevné teritorium, které agresivně obhajují. Mladí jedinci vytvářejí menší hejna. Páry spolu žijí 3 a více let, některé druhy po celý život.

Jsou to všežravci, u nichž masitá potrava převažuje.

V akváriích se jedná o náročné a poměrně choulostivé chovance, nejsou proto vhodné pro chovatele začátečníky. Většina z více než stovky druhů klipek si v akváriích ráda pochutná na živých korálech, některé konzumují pouze je!

V akváriích je odchov velmi složitý. V přírodě samice nakladou jikry a přes larvální vývoj (až dva měsíce) se vyvinou mladé ryby. Pohlavní dospělosti dosahují cca v jednom roce.

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Perciformes - ostnoploutví. Tato čeleď v současné době zahrnuje 12 rodů se 127 vědecky popsanými druhy ryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.

Zajímavost:
Některé druhy jsou v místě svého původu loveny a jsou považovány za pochoutku. Čelisti některých druhů mohou měřit více než 25% jejich tělesné délky.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/atlasryb/celed/Chaetodontidae