Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » C » Callichthyidae Česky pancéřníčkovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Pancéřníčci se vyskytují v tropické Jižní Americe (od Panamy až po Argentinu) a patří k početné čeledi amerických sumců, která čítá 9 rodů a více než 202 vědecky popsaných druhů.
Jejich tělo je chráněno kostěným pancířem, který tvoří dvě řady taškovitě se překrývajících destiček. Tukovou ploutvičku mají vyztuženou trnem.

Mají vyvinuté přídatné střevní dýchání. Atmosférický kyslík využívají tak, že na hladině polykají vzduch, který protlačí dobře prokrveným střevem. Oxid uhličitý vychází z těla řitním otvorem. To, že vyplouvají k hladině, nemusí znamenat, že mají v nádrži nedostatek kyslíku, jedná se spíše o instinktivní chování. Plynový měchýř je dvoudílný a je pokryt zkostnatělým obalem.

Ústa jsou spodní a malá. Kolem úst mají vousky, na které jsou ryby zvláště citlivé a nesmí si je odřít nebo zranit o ostré kameny nebo hrubý písek. Přes "nálevku" z těchto vousků nasávají a ochutnávají potravu a vybírají si, co mají sežrat a co vyplivnou. Vousky mají důležitou funkci chuťového orgánu. Jsou to ryby žijící u dna. Jsou aktivní hlavně přes den.

Jsou to masožravci a živí se bezobratlými živočichy.

Většina druhů bývá nenáročná na chov. Pokud chceme pancéřníčky vytřít, je nutný dostatek živé potravy. Obecně se doporučuje, aby parametry vody byly v rozmezí: teplota 22-26 °C, pH 6,2-7,8 a voda měkčí až středně tvrdá. Jemné písčité dno je důležité, aby se předešlo poškození vousků.

Rozdělují se 2 podčeledi: Velcí pancéřníčci, malí pancéřníčci

1) Velcí pancéřníčci - Callichthyinae dorůstají délky od 7 do 35 cm. Jsou to hlavně pancéřníčci rodů Callichthys, Cataphractops, Dianema, Hoplosternum, Lepthoplosternum a Megalechis.
- Mají typicky protáhlý tvar těla a zašpičatělou hlavu. Na horní čelisti jsou 1 - 2 páry delších vousků a na dolní 1 - 2 páry kratších vousků.
- Žijí většinou jako samotáři ve stojatých a pomalých vodách. Mladí jedinci se sdružují do malých skupin. Jsou mírumilovní a dlouhověcí.
- Při rozmnožování samec postaví pod širokými listy vodních rostlin pěnové hnízdo z bublinek vzduchu obalených sekretem.
- Ryby rodu Callichthys, Hoplosternum a Megalechis se můžou pomocí prsních trnů přesunovat na kratší vzdálenost i po souši. Druh Callichthys callichthys se může vyskytovat i ve vlhkém spadaném listí.

2)Malí pancéřníčci - Corydoradinae měří obvykle 2 - 15 cm. Zastupují je rody Aspidoras, Brochis a Corydoras.
-Mají relativně velké a pohyblivé oči a tři páry krátkých masitých vousků, přičemž dva na horní a jeden na dolní čelisti.
- Skoro všechny druhy žijí v hejnech nebo malých skupinách. Když jsou pancéřníčci chováni jednotlivě, jsou vystrašení a zůstávají v klidu "sedět" na dně, jakoby bez života. Několik druhů dosahuje velikosti kolem 3 cm a bývají označování jako "trpasličí" pancéřníčci př: pancéřníček trpasličí (Corydoras hastatus).
- Při rozmnožování samička lepí jikry k podkladu - kameny, listy, na sklo a dekoraci.

Některé druhy panceřníčku se mohou křížit - více na catfish.cz

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Siluriformes - sumci. Je pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/celed/Callichthyidae