Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

touleň srdčitá

 

Atlasy » Rostliny » Latinsky » H » Houttuynia cordata  

Houttuynia cordata  | © vaclav

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Latinsky   Houttuynia cordata
Česky   touleň srdčitá

VýškaŠířkaTeplotaCena
15102220
cmcm°C
20152650

Vědecké: Houttuynia cordata Thunberg 1748.
Synonyma: Polypara cochinchinensis Loureiro, Polypara cordata O. Kuntze.
Čeleď: Saururaceae (ještěrkovcovité)
Náročnost: Nízká
Růst: Střední
Rozšíření: Asie - východní Asie
Forma: Stonkovka
Osvětlení: Středně náročná - Přírodní
Emerzně: Možné pěstovat pouze emerzně
Jezírko: Může růst v jezírku
Dostupnost: Běžně dostupná
Rozmnožování: Řízkováním - Rostliny se rozmnožují svými tenkými, vodorovnými oddenky, které za příznivých podmínek ročně narostou do délky i jednoho metru, téměř z každého odlomeného kousku může vyrůst rostlina. Rozšiřují se i drobnými semeny, tisíc semen váží asi 0,04 gramů.
Ekologie: Ve své domovině roste ve vlhkých půdách na plném slunci i v částečně zastíněných místech, od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2500 m. Vyskytuje se podél vodních toků nebo nádrží, ve vlhkých okrajích lesů, křovin i na mokrých loukách a prameništích, často též na rýžových polích. Nachází se někdy v místech dlouhodobě zaplavovaných vodou, až do výšky vodního sloupce 10 cm.
Pěstování: Preferuje slunečné polohy, ale snese i polostín. Vyžaduje stanoviště s vlhkou, propustnou půdou, roste i přímo ve vodě, ačkoliv snáší i přísušky.

Na suchých místech roste poměrně pomalu a špatně se rozmnožuje. Není rostlinou mrazuvzdornou a při pěstování v chladnějších oblastech pomůže zakrytí kořenů vrstvou kompostu. Spolehlivější je vytažení trsu a přezimování ve vlhkých a bezmrazých místech.
Charakteristika: Touleň srdčitá (Houttuynia cordata) je vytrvalá, nevysoká, vlhkomilná bylina, jediný druh monotypického rodu touleň. Pochází z Indie, Nepálu, Číny, Tchaj-wanu, Koreje, Japonska, Myanmaru, Thajska, Vietnamu a Indonésie; je původním druhem také v Africe na Madagaskaru.

Byla zavlečena do Austrálie, na Nový Zéland i Tichomořské ostrovy a také do Severní Ameriky. Na nových místech se rychle šíří a často je považována za invazní druh.

Existují dva typy odlišující se vůní. Rostliny prvého typu, tzv. japonského, voní po pomerančích a druhého, tzv. čínského, voní po koriandru.
Botanický popis: Bylina s poléhavými a vystoupavými lodyhami vysoká 30 až 60 cm. Z tenkých oddenků vyrůstají lysé, drsné, podélně rýhované, zelené a někdy purpurově zbarvené lodyhy, které jsou u báze poléhavé, u vrcholu vzpřímené a v uzlinách často zakořeňují. Jsou porostlé střídavými, lysými, celistvými listy s membranózními palisty tvořícími pochvu a s řapíky dlouhými až 3 cm. Široce srdčité listové čepele bývají 4 až 10 cm dlouhé a 3 až 6 cm široké, u báze jsou srdčité a na vrcholu krátce špičaté, na spodní straně i nafialovělé. Před příchodem zimního období listy usychají.
Zajímavosti: V zahradnické praxi se rostliny tohoto rodu používají jako rychle se rozrůstající půdokryvné pro vlhké, teplejší a chráněné polohy. Listy počínají vyrůstat v pozdním jaru a pak velmi rychle pokryjí velký prostor. K původní formě se zelenými listy byly vyšlechtěny i některé kultivary. S pestře zbarvenými listy od žluté do červené je to 'Chameleon', s bílými 'Sunshine', se zlatavými 'Joker Gold' a s růžovými 'Flame', obzvláště velký bílý listen má 'Flora Pleno'. Doporučuje se rostliny co tři roky vytáhnout a rozdělit. Pro své rychlé šíření oddenky se může za příhodných podmínek stát hrozbou pro okolní přírodu.
Upozornění: Tato rostlina je naprosto nevhodná jako akvarijní rostlina, hodí se ale do venkovních jezírek
Použitá literatura: https://cs.wikipedia.org/wiki/Toule%C5%88_srd%C4%8Dit%C3%A1
Biolib.cz: Přejít na taxon
Odkazy:www.garten.cz/…
Roste v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další rostliny rodu Houttuynia (latinsky)
Zobrazit další rostliny rodu Houttuynia (česky)
Houttuynia cordata  | © vaclav

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasrostlin/houttunia_cordata