Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Žábronožka solná

 

Atlasy » Ostatní » Česky » Ž » Žábronožka solná 

Artemia salina | © CheaSy2
Žábronožka solná | © MichoCZ

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Žábronožka solná
Latinsky   Artemia salina
Slovensky   Žiabronôžka soľná

VelikostTeplotapHTvrdostCena
12065Zdarma
cm°C|dGH
2308151

Anglicky: Brine Shrimp
Rubrika:Korýši
Typ:Sladkovodní
Čeleď: Artemiidae - žábronožkovití
Rozšíření: Slaná jezera po celém světě.
Chov: Pokud si je chcete nechat vyrůst do dospělosti doma, slouží jako krmivo pro larvy kvasnice, pšeničná mouka, prach ze sojových zrn, žloutek nebo lze použít prachová krmiva pro ryby (Sera Micron). Bez krmení je životnost nauplií v ideálních podmínkách 96 až 120 hodin. Žábronožky se množí neuvěřitelně rychle - a to pohlavně i nepohlavně (podle podmínek).
LÍHNUTÍ ARTEMIÍ: Většina akvaristů doma líhne pouze nauplie, které ihned zkrmuje. Dospělé artemie jsou zpravidla prodávány jako mražená potrava. Vajíčka žábronožky solné se k nám dováží v konzervách, téměř výhradně vyráběných v USA, kde jsou vajíčka sbírána ve Velkém solném jezeře v Utahu. Jsou omyta sladkou vodou, usušena a vakuově plněna do konzerv. Připravíme si 3% solný roztok do kterého přidáme malé množství vajíček. Voda by se měla mírně pohybovat (zavést vzduchování), aby vajíčka neseděla na dně. Optimální teplota pro líhnutí je 27-29 °C, kdy k vylíhnutí dochází přibližně do 18 hodin. Při teplotě 25 °C se líhnou za cca 24 hodin (čím nižší teplota, tím delší doba líhnutí). Nevylíhlá vajíčka obvykle leží na dně, prázdné skořápky plavou na hladině. Živé žábronožky jsou přitahovány světlem a lze je pomocí bodového světla dobře shromáždit na jednom místě a pak odlovit. Nauplie propláchneme ve sladké vodě (např. přes kus látky) a zkrmujeme.
Krmení: V přírodě jsou další a hlavní potravou řasy.
Odchov: Jejich životní cyklus je velmi rychlý - od vylíhnutí nauplie (larválního stádia) z vajíčka přes stadium dospělosti a rozmnožení až do okamžiku smrti uplynou necelé čtyři týdny (v přírodě mohou žít až 4 měsíce). Nepříznivé období přečkávají žábronožky v podobě vajíček opatřených velmi pevnou skořápkou, která jsou mimořádně odolná a zárodek v nich může přežít desítky let (odhaduje se, že doba přežití může být i 1000 let). Jakmile se toto vajíčko dostane do vhodného prostředí nabobtná a do 12 až 48 hodin se z něj vylíhne malá larvička, která se zpočátku živí zásobami ze svého žloutkového vaku.
Anatomie: Žábronožky jsou primitivní korýši s protáhlým a měkkým tělem, složeným z četných článků. Tělo není pokryto kožním záhybem a nemají zpevněnou pokožku.
Poznámka: Žábronožka solná ( = žábronožka slanisková ) patří mezi nejhojněji využívané akvarijní krmivo. Čerstvě vylíhlé nauplie (larvální stádium) se používají jako startovací krmivo pro potěr mnoha ryb, zkrmují se jako běžné krmivo i dospělci. Jako krmivo slouží i vajíčka zbavená skořápek.
Žábronožka solná je prastarý živočišný druh, který na Zemi žije již sto milionů let. Je to mimořádně odolný tvor, který v podobě oplodněných vajíček, přečká i velmi dlouho trvající nepříznivé podmínky. Přizpůsobily se extrémnímu prostředí vysychavých slaných jezer (jedná o organizmus žijící ve slaných vodách, nachází se pouze v jezerech, ne v mořích). Mohou žít až v 25% roztoku soli.
Biolib.cz: Přejít na taxon
V nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další živočichy rodu Artemia (latinsky)
Zobrazit další živočichy rodu Žábronožka (česky)
Zobrazit další živočichy rodu Žiabronôžka (slovensky)
Artemia salina | © MichoCZ
Žábronožka solná | © MichoCZ

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasostatnich/zabronozka_solna