Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Klapavka žlutavá

 

Atlasy » Ostatní » Česky » K » Klapavka žlutavá 

Česky   Klapavka žlutavá
Latinsky   Kinosternon flavescens
Slovensky   Klapavka žltavá

VelikostTeplotapHTvrdostCena
101865400
cm°C|dGH
1830820600

Anglicky: Yellow mud turtle
Rubrika:Želvy
Typ:Sladkovodní
Čeleď: Kinosternidae - klapavkovití
Rozšíření: USA a Mexiko: od severozápadní Illinois, Iowa, Missouri, Nebraska, Texas, Nové Mexiko, Arizona, povodí Veracruz, Mexiko.
Chov: Chováme je v paludáriích s převahou souše, kterou pravidelně kropíme, aby nevyschla. Dno písčité nebo bahnité, stále vlhké. Vytvoříme místo pro slunění. Ve volné přírodě žijí cca 30 let, v zajetí výrazně kratší dobu, především proto, že je obtížné vytvořit podmínky pro zimní hibernaci.
Krmení: Je to všežravec, který nepohrdne masitou stravou i zeleným krmením. Spořádají prakticky cokoliv - malé ryby, červy, korýšem raky, malé obojživelníky, mleté maso, šneky, rostlinnou potravu. V zajetí lze krmit speciálním krmivem pro želvy. Pro dobrou kondici je vhodné přidávat do stravy vitamíny.
Odchov: Samec je větší a má silnější ocas. Pohlavní zralosti dosahují ve velikosti 8-12 cm. K páření dochází jednou až dvakrát do roka ve vodě. Páření můžeme zkusit vyvolat zvýšením teploty a přidáním čerstvé vody. Samice klade 1-9 vajec do hluboké jámy v písku. Inkubační doba je 94-118 dnů. Ve většině případů mláďata přezimují pod zemí a na povrch vylezou až následující rok v létě. Někdy s nimi přezimuje i samice. V zajetí se vejce přemístí do inkubátoru.
Snášenlivost: Samci jsou někdy agresivní a teritoriální a to i k samicím.
Anatomie: Krunýř je temně olivový, žlutavě zelený nebo hnědý; plastron je žlutý až žlutohnědý, hrdlo je žluté.
Poznámka: Jedná se o americkou bahenní želvu. Je to nejmenší zástupce svého rodu. V místě svého původu je v současné době chráněna.
Existují tři poddruhy: poddruh Kinosternon flavescens arizonense (Gilmore, 1922), poddruh Kinosternon flavescens durangoense (Iverson, 1979), poddruh Kinosternon flavescens flavescens (Agassiz, 1857).
Většinu času tráví na souši ve vlhkém písku nebo bahně s vegetací. Dokáže migrovat a urazit překvapivě velké vzdálenosti. V zimním období je v hibernaci zahrabána v bahně, údajně tak dokáže přežít až dva roky. V mnohých oblastech své domoviny jsou chráněny.
Biolib.cz: Přejít na taxon
V nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další živočichy rodu Kinosternon (latinsky)
Zobrazit další živočichy rodu Klapavka (česky)
Zobrazit další živočichy rodu Klapavka (slovensky)

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasostatnich/klapavka_zlutava