Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas ostatních akvarijních živočichů

 

Atlasy » Ostatní » Čeledi » Kinosternidae Česky klapavkovití   Vytisknout tuto stránku 

kmen: Chordata (strunatci) » řád: Testudines (želvy) » nadčeleď: Kinosternoidea. Tato čeleď zahrnuje 4 rody a 28 vědecky popsaných druhů želv.

Kinosternidae (klapavkovití) jsou rozšířeni Americe od jihu USA, přes Mexiko a Guatemalu po severní oblasti Brazílie. Zástupci této čeledi obývají tekoucí vody s hustou pobřežní vegetací. Jedná se o relativně malé druhy želv. Dorůstají se 10 - 15 cm, největší druhy pak 30 cm.

Samci jsou menší než samice ale mají o poznání delší ocas. Ke kladení vajec dochází koncem léta. Vejce jsou kožovitá a jsou pouze 4. Některé druhy po vylíhnutí přezimují v podzemním hnízdě a na povrch se vyhrabou až na jaře. Taktéž někteří dospělci přezimují v bahnitém břehu, kde si vyhloubí doupě. U několika druhů byla zjištěna rodičovská péče, která není u jiných želv obvyklá. Samice například udržuje vejce ve vlhkém stavu tím, že na ně močí. Taková vejce pak nejsou lákadlem pro predátory (především hady).

Jedná se o masožravé želvy. Živí se korýši, vodním hmyzem, měkkýši, obojživelníky, malými rybami a někdy i mršinami.

Někteří zástupci této čeledi vylučují při pocitu ohrožení zapáchající tekutinu. Proto jsou v angličtině tyto želvy nazývány „musk turtles“ (pižmové želvy).

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasostatnich/celed/kinosternidae