Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas ostatních akvarijních živočichů

 

Atlasy » Ostatní » Čeledi » Ambystomatidae Česky axolotlovití   Vytisknout tuto stránku 

Kmen: Chordata (strunatci) » třída: Amphibia (obojživelníci) » řád: Ambystomatoidea (axolotli). Tato čeleď zahrnuje 2 rody a 37 vědecky popsaných recentních druhů.

Axolotlovotí jsou sladkovodní druhy. Vyskytují se v Americe od jižní Aljašky až po jižní Mexiko. Jeden druh se vyskytuje v jihoamerické Kolumbii.

Vzhledem připomínají mloky. Hlava a ústa jsou široké, oči drobné, ocas dlouhý a válcovitý, žebrování je výrazné. Mají plíce a dospělci opouští vodu, ale zdržují se v její blízkosti a na vlhkých místech. Nevěští druhy se dorůstají okolo 30 cm. Mají až neuvěřitelnou schopnost regenerace.

Živí se především hmyzem, červi a jinými bezobratlými a rybami. Některé větší druhy loví i malé hlodavce a žáby.

Někteří žijí celý svůj život ve vodě jiní jsou naopak v dospělosti suchozemští. K rozmnožování dochází ve vodním prostředí. Jedinou výjimkou je Ambystoma opacum (axolotl mramorovaný). Tento druh se rozmnožuje a klade vajíčka do dutin stromů na souši. Při deštích se pak tyto dutiny zaplaví vodou a vajíčka se líhnou. Larvy všech druhů tráví několik týdnů až měsíců ve vodě. Poté někdy dochází zpravidla k metamorfóze na dospělce.

Některé druhy vůbec nedospívají nebo dospívají pouze v některých případech. A svůj celý život tak tráví v larválním stádiu. Přičemž již v tomto stádiu jedinec dosáhne pohlavní dospělosti (=Neotenie).

Velká část zástupců této čeledi je ohrožena. Ubývá jejich přirozené životní prostředí. Některé druhy jsou ohroženy kriticky.

Zajímavost: V ženském kláštere u jezera Patzcuaro v Mexiku se kožní sliz axolotlů používá k výrobě léčivých sirupů. https://www.youtube.com/watch?v=YfRMhBzkUbE

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasostatnich/celed/ambystomatidae