Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Axolotl páskovaný

 

Atlasy » Ostatní » Česky » A » Axolotl páskovaný 

Česky   Axolotl páskovaný
Latinsky   Ambystoma mavortium
Slovensky   Axolotl pásikový

VelikostTeplotapHTvrdostCena
3014651400
cm°C|dGH
35208201600

Anglicky: Barred Tiger Salamander
Rubrika:Obojživelníci
Typ:Sladkovodní
Čeleď: Ambystomatidae - axolotlovití
Rozšíření: Severní Amerika: od Mexika po Kanadu.
Chov: Potřebuje alespoň padesátilitrové akvárium. Dožívá se i více než 20 let. Při teplotách okolo 10°C mají zpomalený metabolismus, potravu přijímají měně často a také ji delší dobu tráví. Teploty nad 24 °C vedou k větší náchylnosti na nemoci. Na dno akvária je vhodný jemnější štěrk, kameny bez ostrých hran. Rostliny jsou vhodné tuholisté.
Krmení: Potrava axolotlů je masitá, skládá se z žížal, patentek, rybek, myších holátek, plžů, kousků libového masa. Z tohoto důvodu také není vhodný chov axolotlů s rybami (pokud mu tedy nechceme zpestřit jídelníček, ale i on sám může být rybami napadán). Vhodné je krmit pinzetou.
Odchov: Představuje klasický příklad obojživelníka, který dosahuje pohlavní dospělosti již v larválním stadiu tzv. neotenická forma. Pohlaví axolotlů se rozlišuje podle vzhledu kloaky, která je u samců nápadně zduřelá. U pohlavně dospělých larev jsou také samičky o něco větší a širší než samečci. Pro rozmnožení axolotlů je nutné v zimě snížit teplotu vody na 12 °C. Samice po oplození nalepí velký počet vajíček (70 - 800) v rosolovitých obalech na vodní rostliny nebo na dno. Z vajíček se asi po 2 - 3 týdnech začnou líhnout beznohé larvy, které je nutné často krmit. Postupně jim začnou dorůstat přední a později zadní končetiny. Larvy měřící po vylíhnutí asi 12 mm, dorostou za rok do velikosti kolem 20 cm a mohou se začít množit.
Snášenlivost: Lépe jej chovat v jednodruhové nádrži, ryby považuje za kořist.
Anatomie: Jeden z největších axolotlů. Tělo má černé se žlutými skvrnami. Je to obojživelník s nápadnými vnějšími žábrami. Dosahuje hmotnosti až 500 g. Axolotl má groteskní vzhled. Ve stádiu pulce má hlavu, na které jsou oči, dva otvory pro nádech vzdušného kyslíku, tlama, keříčkovité žábry, tělo, ocas s kožním lemem, dva páry končetin, kloaku. Na předních končetinách má 4 prsty, na zadních jich má 5. Dospělý jedinec po metamorfóze již nemá na hřbetě kožním lem a také žábry se po metamorfóze vytratí.
Poznámka: Zvláštností tohoto zajímavého tvora je, že je schopen obnovovat ztracené části těla.
Biolib.cz: Přejít na taxon
V nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další živočichy rodu Ambystoma (latinsky)
Zobrazit další živočichy rodu Axolotl (česky)
Zobrazit další živočichy rodu Axolotl (slovensky)

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasostatnich/axolotl_paskovany