Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnojivo pod písek

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Hnojivo pod písek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.08.2017 15:52 R Muž romant [27987] Re: Amazonka
Jenom ty jílový kuličky, žádný další vymoženosti, to už chce mít trošku něco za sebou, tedy z mého vorezlejšího pohledu určitě. Takže štěrk, jako mezivrstvu třeba rozbít několik těch kuliček, přikrýt další vrstvou štěrku a je tzv. na sucho založeno. K tomu hnojhení do vodního sloupce a výměnám vody, ono je to vlastně 2v1, takže když se mění voda, tak se vlastně lehce hnojí, což pro začátek, kdy předpokládám zakoupený set, bude jistě dostatečné přihnojení. Další forma hbnojení je tzv. přes ryby a to jejich výkaly a v neposlední řadě z neskonzumovaného krmiva, ono vždycky tzv. něco zbyde, takže krmit posléze opatrně, zde platí že méně je více.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 15:43 Žena Amazonka [33] Re: Jifi
Ja vim, jsem hrozná, ale ještě mě napadlo, jestli místo těch kuliček nedát pod štěrk complete substrát od tetry. Taky proto, že mám toho štěrku ( 0,5 cm asi ) docela málo. Co si o tom myslíte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 14:55 Muž Jifi [675] Re: Amazonka
Začni bez dusíkatého hnojiva. Po pár týdnech to vyhodnotíme :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 14:45 Žena Amazonka [33] Re: Jifi
Ten Rataj můžu koupit, ale ten complete profiplants nemají ve sklorex u takže ho neseženu :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 14:44 Muž Jifi [675] Re: Amazonka
To jenom vypadá složitě :-)

Pro začátek bych začal těmi jílovými kuličkami (třeba Bivoj) - zamáčknout je blízko k rostlině, hluboko.
K tomu nějaké kapalné hnojivo - pro začátek raději max. 1/4 doporučené dávky, protože budeš mít málo rostlinné hmoty v akvárku.

Jak se dívám, tak to Easy life profito vypadá taky dobře, ale je bez dusíku. Tímto hnojivem určitě nemáš co pokazit.

Co se týká přidávání dusíku - tady záleží i na tom, kolik dusičnanů má voda, kterou používáš a jak intenzivně svítíš.

Ale pokud to zjednoduším - začni s těmi kuličkami + to hnojivo Easy life profito dejme tomu ve 1/4 dávce. Tuto dávku doporučuji rozdělit na 3 dílčí dávky za týden a přidat vždy s nově vyměněnou vodou.
3x za týden vyměň cca 1/4-1/3 vody (bez odkalování).
Toho hnojiva Easy life profito bych dával tak 1 ml na 100 l a to 3x za týden vždy s novou vodou.
Jak používám Rataj Colour Fe plus, tak toho se má dávat 50 ml na 100 l vody, takže se lépe dávkují i menší dávky.

No a uvidíš, jak ti kytky začnou růst - podle výsledku bude potřeba zvolit další postup.
Potom zase můžeš napsat, jak vypadají kytky, jak rostou, jestli máš nebo nemáš řasy a zeptat se na další rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 14:11 Žena Amazonka [33] Re: Jifi
Jojo, teprve ho chci založit.
Je to nějaký složitý, asi tam dám ty kuličky Bivoj.
Ale k tomu? Ještě něco tekutýho. Moc tomu nerozumím, udělá mi z toho někdo takový „shrnutí"? Jinak mooooc děkuju že se mnou stracite čas stydim
A co třeba Easy life profito?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 13:53 Muž Jifi [675] Re: Amazonka
Tou výměnou vody jsem měl na mysli samozřejmě to, co psala drvi - měnit max. 1/3 objemu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.08.2017 13:50 Muž Jifi [675] Re: drvi
1x týdně po zaběhnutí akvárka stačí, ale tazatelka chce akvárko teprve asi založit, jak jsem pochopil. Proto píšu častější výměny vody.

Já sám raději měním menší část vody 2x (3x) za týden, pokud si najdu čas a hnojivo tak přidávám častěji v menších dávkách. Ale hlavně v létě, když nejsem tolik doma, tak občas vyměním vodu až po 2 týdnech. Ale akvárko je dávno zaběhlé a jen s krevetkami, tak si to můžu dovolit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 13:47 Žena Amazonka [33] Re: Jifi
Děkuju, pořád se dozvidam nové věci palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 13:44 Žena Amazonka [33] Re: drvi
Děkuju, tak budu čistit 1× za týden a nějaké to hnojivo ještě promyslím. Asi zkusím to co mi poradil Jifi ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.08.2017 13:44 Muž Jifi [675] Re: Amazonka
Na CO2 Vital bych se vykašlal.
Ze začátku nebude potřeba odkalovat. Pokud to má být stejné akvárko, do kterého chceš paví očka, ta budou produkovat dost svinčíku. Odkalovat až poté, co tam ty ryby nějakou dobu budou.
Co se týká odkalování - tak s citem. Odkaluj vždy jen část dna a příště zase další část dna. Neodkaluj nikdy půlku dna a více. Odkaluj dno po částech - je to jako seriál :-)
Dno slouží jako biofiltr. Dochází v něm k postupnému rozkladu detritu. Pokud bys odkalila najednou příliš velký kus dna, dost tím narušíš biologickou rovnováhu v akvárku.

Tu vodu je hlavně ze začátku potřeba měnit aspoň 3x týdně (minimálně snad aspoň 2x týdně). Výměnu vodu můžeš udělat i bez odkalení.
Ale o tom tu jsou články pro začátečníky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   29.08.2017 13:38 Žena drvi [2894] Re: Amazonka
Odkalovat 2 x týdně je zbytečné. Za normálních okolností stačí 1x týdně vyměnit třetinu vody a každý 2. týden přitom odkalit dno. Hnojení Bioflorem - proč ne, ale při snížení doporučené dávky, jak píše Jifi. CO2 Vital je blbost, je to glutatraldehyd, který má údajně uvolňovat CO pro rostliny , ale jeho účinnost je zanedbatelná. Je to ale jed a moc neprospívá rybkám. Používá se v boji s řasami, tam svoje opodstatnění má - v aplikaci malého množství koncentrovaného roztoku přímo na porost ruduchy, například.
Pokud budeš chtít někdy dodávat rostlinám CO2, pak doporučuji dodávat ho jako plyn, jinak to nemá cenu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 13:27 Žena Amazonka [33] Re: Jifi
Děkuju za výbornou odpověď, ale o čištění akva jsem měla představy takové, že budu odkalovat 2× za týden, maximálně a dám například přípravky bioflor a CO2 vital. Co si o tom myslíte? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   29.08.2017 13:13 Muž Jifi [675] Re: Amazonka
Pro začátečníka bych doporučil něco hotového, bez nutnosti míchat hnojivo. Já používám kombinaci ProfiPlants Complete Plus a k němu Rataj Colour Fe plus.
Když jsem měl malé rostliny, hnojil jsem třeba i jen třetinovou až poloviční dávkou. Když se rostliny hodně rozrostly, dávám klidně plnou dávku. Kapalná hnojiva se snadno dávkují.

Samozřejmě ale taky množství hnojiva záleží i na intenzitě svícení. Intenzivnější osvit = více hnojiva.

Na první pohled to vypadá složitě, ale doporučuji začít s menšími dávkami hnojiva (klidně i 1/4 doporučené dávky) a uvidíš. Pokud by ti začaly růst zelené řasy, uber hnojení a rychle vyměň třetinu vody.Pokud ti zelené řasy neporostou, klidně tak hnoj dál.

Pro začátek bych ještě doporučil rozdělit dávku hnojiva na 3 dny v týdnu a hnojit vždy po výměně vody (vodu měnit 3x týdně). Budou tak menší výkyvy v koncentraci hnojiva než kdybys hnojila jen 1x týdně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 12:50 Žena Amazonka [33] Re: Jifi
A jaké krom těch kuliček byste mi doporučil hnojivo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   29.08.2017 12:45 Muž Jifi [675] Re: Amazonka
Jak bylo napsáno, štěrk je v pohodě.
Na substrát bych se vykašlal, pokud jsi začátečník. Je pravděpodobné, že budeš později rostliny přesazovat a se substrátem je to přesazování daleko náročnější.
Já bych naopak doporučil ty jílové kuličky s hnojivem pod kořeny - ale jen pod rostliny, které opravdu koření ve dně (tedy ne pod Microsorium, Anubias, ...). A ke kuličkám opatrně hnojit do vody.

Edit: rostliny rostou dobře i bez substrátu. Ale náročnější rostliny potřebují trochu zaběhlé akvárko anebo více znalostí při zakládání akvárka.
Bez hnojiva ty rostliny asi porostou o dost hůř.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 12:45 Žena Amazonka [33] Re: vaaclav
Jojo, jen jsem chtěla vědět, jestli i když je to větší a nebude tam substrát ani hnojivo ani nic takového,jestli v tom dobře porostou nenáročné rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.08.2017 12:37 R Muž vaclav [14626] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Amazonka
To že to je koupené v akvaristice ještě neznamená že to není bez vápenece. Třeba všemi kupovaná a později vyhazovaná černobílá drť. Ta je určitě v každé akvaristice k sehnání. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 12:33 Žena Amazonka [33] Re: Wanderer
Je to akvarijní písek, koupený ve sklorexu. A už jsme ho jednou v akváriu měli.
Ne, nesebrala jsem to někde venku :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 12:15 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Amazonka
Tahle zrnitost je v pohodě. Nic pod písek pro začatek nedávej. Záleží co budeš mít za rostlinky, k některým ke kořenům lze dát kuličku jílu, ale ta se dá doplnit vždycky, až jak to poroste.

Hlavně si udělej zkoušku octem, aby to bylo vhodné do akvária.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 12:03 Žena Amazonka [33] – Nevím si rady
Dobrý den, budeme zakládat akvárium, 54l, ale máme jen kamínky přibližně 0,5 cm. Chceme to mít i jako rostlinnou nádrž, aby se tam rostlinkám dařilo dobře. Je tento štěrk moc velký?
A máme pod něj něco dát, aby ty rostlinky vůbec rostly, myslím jestli ty výživné kuličky, nebo nic, nebo substrát, nebo koupit jemnější kamínky. Děkiji. Jsem začátečník

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2017 12:29 Muž Jifi [675] Re: Tučňák
Mám skvělé zkušenosti s jílovými kuličkami s hnojivem. Hlavně při zakládání akvárka, ale jsou dobré i po zaběhnutí (cca 1x za rok ji zatlačit pod kořeny). Anebo když po delší době přesazuješ (nebo sestříháváš a přesazuješ) kytky.
Ty kuličky normálně kombinuju s tekutým hnojivem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2017 11:26 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž. – Zásobní substrát vs. tekuté hnojivo
Zdravím všechny!
Chtěl bych se zeptat, jestli tu někdo máte zkušenost jak se zásobními substráty (třeba Diversa Nutriplant) tak s hnojivy, podávanými jinou cestou (kuličky/tablety/tekutá hnojiva). V současné době mám v akváriu zásobní substrát a z hlediska živin si nějak nestěžuju. Horší ale je ten způsob podávání, protože se s každým větším zásahem do dna část substrátu zvíří.

Neřeším současné akvárko (spíše do budoucna), ale zvládnou tekutá hnojiva rozumně nahradit zásobní substrát (i pro náročnější kobercovky)? Za tekuté považuji i PMDD, jelikož se do akvária dostává stejným způsobem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2017 11:25 Maq Re: Michalnovas
To je nějaká zahradnická zemina? Směs rašeliny s něčím? Co si od toho slibuješ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2017 10:05 Muž Michalnovas [0] - Rostliny – Substrát
Fotka k příspěvku Zdravím chtěl jsem se zeptat zda bych mohl dát pod vrstvu písku substrat s tímto složením?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2016 21:17 Muž teakmon55 [6] Re: romant
Ja si nechám poradiť.Bude staciť ten osmocote?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2016 20:52 R Muž romant [27987] Re: teakmon55
A je opravdu ten výživný substrát potřeba? Nestačilo by pro začátek nějaký zásobní hnojivo typu osmocote a posléze to nechat na rybách?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2016 20:35 Muž teakmon55 [6]
Kolko vyzivneho substratu JBL Aquabasis plus mam pouziť pre 180L akva a na to manado?Kazdy obchod udava inak.Na zarostlé akva bude stacit tých 5L?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2016 19:11 Muž Mislow [304] Re: alf
Ahoj, vzdyt uz mas stejne to akvo napusteny a nejaky rostlinky tam jsou, to by se tezko daval zivny substrat. Ten "pisek" se mi zda dost hruby na kobercovky, nicmene uvidis, jak to pujde ... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2016 14:53 alf Re: romant
Dik za typ také to tak vidím ikdyž jsem se asi nechal unést puvodně tím ratajem profi soil .. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2016 14:46 R Muž romant [27987] Re: alf
Šel bych do toho individuálního přihnojení v podobě těch kuliček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2016 14:44 alf
Fotka k příspěvku Ahoj mám akvarko teprve krátce mám tam říční písek (nepěnil a nebublal v octu) chěl bych se zeptat zda dát pod něj nějaký substrát nebo stačí dat ke kořenum vyživné kuličky. ještě přibydou další druhy anubias ber.,ele.pavula dík za info.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2015 17:02 Jarda62 Re: DanH
Na obalu to nepíšou, okem vidím ty nejmenší pod 0.5mm toho bylo v sáčku 80% pak jsou tam větší až do 3-4mm...je jemnější než nejjemnější filtrační písek do bazénů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2015 15:53 DanH Re: jarda62
Co je velikost 0? Jaká je to zrnitost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2015 15:49 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?Re: Jarda62
Ako pisete fungovat tube asi v kazdom dne. Ale pre istotu pod 1mm zrnitosti nepojdem. Vyberiem si bud
piesok od hagenu. Akurat ze na dvoch obchodoch maju rozdielny popis zrnitosti. V jednom 1-2mm a v druhom 0,5-2mm. kod tovaru je 101-11470.
alebo ten 1,3mm od vapenika drt
ktore mi skor odporucate?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2015 15:21 Jarda62 Re: DanH
Ahoj ja teď zkouším ten nejjemnější tomi písek velikost 0 hnědé barvy, protože mám pod tímto pískem výživný substrát přijde mi to jako správná volba...kdyby byl písek hrubší a proudila v něm voda vytahovala by živiny do vodního sloupce a řase bych jen tak ahoj neřekl....ten jemný písek funguje jako poklička....mám to ale založeno necelý týden takže nemůžu říct jak to funguje, ale jsou tady lidi kteří to takhle mají taky a roste jim i to co by pod vodou něpěstoval jen tak někdo... ;-) ten písek je tak jemný že pod sebou uzavřel i vzduch, ten sem tam unikne...když jsem přesunul včera sagitarii měla po týdnu 6cm nových kořenů takže si myslím že se jí tam líbí...vyčkejte jeden šikovný človíček se chystá vydat článek v němž bude funkce takového dna popsána si myslím více něž do podrobna... ;-) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2015 12:00 DanH Re: Marcel G
Však nikdo neříká, že musím mít nutně pravdu a že moje rady jsou ty jediné správné, ale radši bych použil 1-3 nebo 2-4, protože je to ověřený a rozhodně univerzálnější než takhle jemňoulinkej písek, ve kterým některý rostliny nemusí růst. Navíc, pokud chce rostlinný akvo, tak rostliny vysajou i hrubší dno, do kterýho může občas něco zapadnout ( jen tak mimochodem, do 1-3 zase jen tak něco nezapadne ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.06.2015 10:11 Marcel G Re: DanH
Také jsem si dříve myslel, že extra jemný písek nemůže dlouhodobě fungovat, ale vaaclav mě přesvědčil o opaku. Pokud si dobře pamatuju, tak pěstoval úspěšně rostliny v opravdu hodně jemné pískové kaši. Jak tomu zatím rozumím, tak těžko bude substrát zahnívat, když nejprve nebude obsahovat nějaký organický odpad, který by se tam rozkládal. A do jemného písku bordel moc dobře nezapadá. A i když se tam nějaké organické zbytky dostanou, tak se o ně může postarat kořenový systém rostlin, což ovšem vyžaduje, aby bylo pokud možno celé dno prolezlé kořeny rostlin (to je možná jeden z důvodů, proč se obecně u rostlinných akvárií doporučuje co nejhustší rostlinná osádka). Pokud jde o jílovité, pórovité substráty, tam si nejsem úplně jistý, jestli je proudění vody v takovém substrátu (jak se o tom často mluví) k nějakému užitku. Podle mě, aby rostliny mohly z výživných jílovitých substrátů přijímat nějaké živiny, musejí si je nejprve rozpustit a některé i chelatizovat (jinak pro ně zůstanou nedostupné). A aby to bylo možné, musí být to prostředí anaerobní (tj. bez kyslíku), jinak jim totiž přinejmenším některé živiny (mikroprvky) zoxidují a vysrážejí se. Neumím si proto představit, jak může proudění vody v substrátu (a tudíž okysličování kořenů) příjmu vázaných živin pomoct. Asi by to pomohlo v případě, kdy by v substrátu žádné živiny nebyly a tyto živiny by se ke kořenům dostávaly právě z proudící vody. Takže podle mě je pro příjem živin ze substrátu prostřednictvím kořenů zapotřebí anaerobní prostředí (přesně na takové jsou totiž kořeny evolučně uzpůsobené). Proto také rostliny v přírodě běžně rostou třeba v bahně. A proto by měla být vrstva substrátu dostatečně silná, aby tam nepronikal kyslík z vodního sloupce. Třeba se ale pletu a někdo mě opraví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2015 07:05 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: stanki
Rataj Profi soil jsem si vzal na zkousku 2l baleni. Po namoceni cast plavala, ale neni to moc, staci to sebrat z hladiny a vyhodit. Zkousel jsem to co plave nechat ve vode, jestli to sedne, ale z toho co plavalo uz moc ani po tydnu nesedlo. Jak ale pisu, neni to moc, takze tohle jako problem nevidim, pri proprani se to vyresi uz v kyblu.

Kdyz jsem to dal do maleho akvarka, diky proudeni vody se nektere castecky na dne hybaly. To dno je opravdu dost lehke. Udelat nejaky sklon dna (mysleno jen tak, bez nejakych predelu pod nim) moc nejde. Po nejakem case uz se mi nic na dne proudenim nehybe, asi uz to lepe nasaklo.

Pokud nebude neco rostliny vytahovat, drobnejsi rostliny drzet budou (a az zakoreni jiste mnohem lepe), ja to pouzil ke krevetkam a mam toho na dne opravdu jen dost slabou vrstvu, neplanuji v tom vetsi rostliny (takze ty jsem ani nezkousel, nevim jak by v tom drzel jen tak zasazeny velky Echinodorus, ale asi by se mu moc drzet jen tak nechtelo, protoze zdravy kus dost dobre plave a ze dna ma snahu se tahat - muselo by se mu necim pomoct, nejakym dodatecnym zatizenim, aspon zpocatku).

Co se tyce barvy, je vic do seda, nez na mnoha obrazcich, kde jsou fotky barevne doladeny a vypada to dno vic hnede, nez ve skutecnosti je.

Pro male zivocichy na dne, mi prijde Profi soil lepsi nez jemny Terramol, ale jinak mi konzistence Terramolu prijde lepsi, po par dnech ve vode lepe drzi. Mozna je to i tim, ze Terramol ma castecky mene pravidelne, nejsou to kulicky, kdezto Profi soil vlastne kulicky jsou. Z toho ale plyne i to, ze o Profi soil se s jistotou nic neporani, o Terramol se tady uz nekdo poskrabal pri prani (asi mel malo vody k pranemu mnozstvi), ostrejsi je, ale problem jsem s tim nezaznamenal ani u ryb prehrabujicich dno, a ani pri prani jsem se neposkrabal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2015 22:53 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?Re: DanH
takze pod 1mm nepojdem :-) este som rozmyslal o ciernom dne od rataja Rataj ProfiSoil substrát 8l. Tam je zrnitost 1-2mm ale je dost lahky a bojim sa aby sa mi neviskakovali zneho rastlinky. Ma stym niekto skusenosty? alebo s niecim podobnym? Tych lachsich porovitych dnoch sa tochu bojim. Predsa len piesok ma nejaku vahu. Ked don strcim aj odrezok bez korienkov, svojou vahou ho nejak udrzi ale neviem co by spravilo lahsie dno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2015 22:26 DanH Re: stanki
Horší proudění vody v substrátu >>> hnilobné procesy probíhají ve větší míře. To ale platí spíš pro ten 0,6-1, co si ukazoval prvně než pro 1-3. Ale například když máš rejnoky, tak ti se v tom permanentně přehrabujou, takže to nelze brát úplně stopro. Ten první ( 0,6-1 ) bych ale určitě nepoužíval pro běžný rostliný akvo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2015 22:14 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?Re: DanH
Alebo sa spytam inak. Ake problemi mi moze robit ak zvoli malu zrnitost piesku? Comu tomoze vadit? Ja chcem zatial cim jemnejsi aby sa lepsie sadilo ale minusy zatial nepoznam, nemam skusenosti s pieskami
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2015 22:05 DanH Re: stanki
Většinou se doporučuje 2-4mm, ale některé rostliny ( třeba ty kobercovky ) potřebují tu zrnitost 1 - 3mm. Chce to mít představu o tom, jaký druhy bys asi chtěl. Případně lze někam dát písek 2-4 a někam 1-3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2015 21:40 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?Re: DanH
sklare chcem urcite, popripade sa vzdam neoniek :-) este rybky nemam nastudovane, to boli len mozne priklady. A aku zrnitost dna by ste mi odporucali? teraz mam v malom 30l akva drt do 5mm a to sa mi zda uz velmi hrube a zle sa do toho sadi. Ved pre rastlinky neje lebsie jemnejsie dno? A tiez do buducna ak sa trocha zabehnem ba som urcite rad vyskusal pekny koberec :-)
alebo som nasiel nieco hrubsie za dobru cenu
Vápeník Piesok kremičitý Sportcarp biely 1,3 mm (2,5 l) (www.akva-tera.sk/…)
tento by bol mozno najidealnejsi, je trocha drahsi len sa mi nepaci ze je dost svetly. Kazdy odporuca tmave dno ale tmavy iesok som zatial nenasiel v podobnych cenach :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   08.06.2015 21:24 DanH Re: stanki
Jseš si jistý, že chceš tak jemný písek? Jinak řekl bych, že je lepší koupit pouze ten substrát. Co když ten zbytek hnojiv vůbec nebude potřeba? To nikdy nemůžeš vědět předem. Já používám Ratajovo Staré dno, ale nemyslím si , že tam je nějaký opravdu zásadní rozdíl. Ovšem neodpustím si drobné OT rýpnutí: skaláry a neonky nejsou úplně ideální kombinace, ale to patří jinam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2015 20:51 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
caute chastam sa zalozit 450L akva do obyvacky, ide mi hlavne o pekne rastlinky ktore by som mohol priebezne, menit presadzat, mnozit a sprtat sa v tom (rad sa hrajem s rastlinkami) rybky tiez nejaky mix, molly, skalare, neonky, mecovky, parmicky.. . Chcem poradit s dnom. Nieco som cital, hladal a zatial mam vybrate toto:
-JBL Proflora START SET 200 (www.akva-tera.sk/…)
-Akvarijné piesok kremenný 25kg 0,6-1,25mm (www.akva-tera.sk/…)

Piesok by som zobral aj tmavsi ale tie uz su o dost drahsie. Predpokladam ze budem potrebovat na dno 150x50cm asi 3balenia pre istotu ze? A ten substrat je tam 5 litre na 200l vody. Viac ho nechcem davat aby sa mi pri hrabani nahodou nedostal navrh. Mozem ho dat menej a popripade ak to nebude staci hnojit tymi vodickami v tom sete? alebo mozem kupit 5l jbl substrat zvlast a tie hnojiva dokupit vo vecsich baleniach? Bude to v pohode? co vy nato?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2013 12:55 Muž fido16 [631] Re: grunda
Objednal jsem Tropica Plant Growth Substrate (2,5L)
Tropica Plant Growth Substrate je zásobní substrát pro akvarijní rostliny s postupným uvolňováním živin. Směs jílu, rašeliníku a dalších živin zaručuje pozvolnou a dlouhodobou distribuci tolik potřebných živin rostlinám přímo ke kořenům. :-)Bylo to sice trošku drahší ale myslím si že výsledek bude znát. Jinak v tom substrátu budu mít ještě zakoplý topný kabel od dennerle. A jelikož jsem začátečník s aquascapingem tak layout zkusím zatím lehký a uvidím jak to dopadne a bude fungovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2013 12:43 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: fido16
pokud nebudeš mít extra náročný layout, tak místo kupovaných srand dej pod štěrk jíl namíchaný s rašelinou a do toho kup NPK tablety, budeš to mít za pár korun a kytky rostou jak divé ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2013 11:07 Muž fido16 [631] Re: ivaha
Tak ok. Objednávám :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.05.2013 11:05 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: fido16
Já jsem pro :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 4195x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9883-hnojivo-pod-pisek?od=51