Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Piskořka věžovitá

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Plži 

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Piskořka věžovitá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2011 21:52 Muž Tudy [330] - Krevetky
U mě Piskořky již téměž vyhynuly, přestalo se jim dařit. Poslední týdny nacházím spousty prázdných ulit a živou Piskořku jsem již dlouho neviděl. Příčinou bude zřejmě pokles pH pod 6,8. Jinak je voda v pořádku.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2011 13:38 Žena sivon [1715] - PlžiRe: petulinakk
Granifera to určitě není (mám jich plno), jiný druh piskořky to klidně může být, ale jaká? M.maculata je sice tmavá, ale od mala a nemá takové hrubé vruby. A příbuzenstvo piskořek (thiary, tylomelanie, brotie, melanie ...) je opravdu rozsáhlé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2011 13:15 Žena petulinakk [2016] Re: sivon
A nebude to jen jiný poddruh piskořky? rybicky.net/atlasostatnich/piskorka_melanoides_granifera…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2011 22:47 Žena sivon [1715] - PlžiRe: Lukasson
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak po několika měsících zpět k "tmavým piskořkám". Pár jedinců jsem dostala od Lusasson a úspěšně zabydlují akvárium. Tmavá barva nevymizela, potomstvo je sice světlejší, ale stoupajícím věkem se zbarvuje do tmava. Chování je také trochu odlišné od M.tuberculata - jsou častěji vidět na dekoracích. Plž je celkově bytelnější a kratší, nejstarší jedinec už přerostl naší prababičku věžovku. Rýhy na ulitě jsou také mnohem hlubší. Zajímavé jsou výrustky okolo ústí ulity - evidentně patří do rozsáhlého příbuzenstva piskořek, ale M. tuberculata, zbarvená prostředím, to patrně nebude. Je sice velmi barevně variabilní, ale tento plž je jiný.
Patrně se k nám dostala s kytičkami a menší jedinci snadno ušli pozornosti pro svou podobu s věžovkou.
Má tedy někdo návrh, co by to mohlo být za plže? Přikládám portrét.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2011 18:17 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: Gunguy
Může..... Ale není to přirozené, asi jí bude něco chybět...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2011 18:17 Žena Linduš [166] Re: Gunguy
Může. Sice se ráda zahrabává, ale v odchovně bez dna si nestěžují ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2011 16:46 Muž Gunguy [2]
Múže piskořka prosperovat v akváriu bez dna?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2011 17:40 R Muž romant [27987] Re: glumča
A kdyby se to s tou hygienou flákalo nějak více, tak piskořky dají vědět. :) Jsou to dobrý pracanti. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2011 17:28 Žena glumča [424] - LabyrintkyRe: invalida
To je fakt,že to s tou čistotou dna moc nepřeháním smich stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2011 17:18 S Muž invalida [3881] Re: romant
Podle mě ..dostatek bordelu k sežrání je nenutí tolik běhat..a nikdy nevidíš všechny...ze 6ti jso 2 třetina ze dvou set je to 133 ano ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2011 16:30 Žena sivon [1715] - PlžiRe: glumča
Mám je v malém akváriu (12 l), kde není vůbec žádné proudění. Přes den jsou vidět jen velmi vzácně, řekla bych, že jen tehdy, když už mají moc hlad. Zato v noci rejdí po skle jak po tanečním parketu. A naše nejstarší piskořka věžovitá (má už 3,5 cm) v 54 l akváriu vůbec nemá snahu se zahrabávat a leze po kořenech i ve dne.
Hromadný úprk k hladině jsem zažila jen jednou, když se po zelí zkazila voda. To ale opravdu visely všechny druhy plžů (oba druhy piskořek, levatky, okružáci i Clea Helena) u hladiny jak hrozny. Tento jev byl ale od jejich obvyklých výletů zcela odlišný, takže si myslím, že se snadno pozná, kdy se bát o kvalitu vody.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2011 16:22 R Muž romant [27987] Re: AlQuds
Mě se taky piskořky vesele prohánějí mechem co je umístěn na kořenu, tak ve 2/3 akva. Sem tam je i na skle zahlídnu. Takže to považuji za naprosto normální. Teď se mi právě třou skaláry, tak to že vidím piskořky pohybobat se po akva, tak to asi kvalitou vody nebude. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2011 15:57 S Muž invalida [3881] Re: AlQuds
Tak já mluvím o pár stech litrech..a po vypnutí..nešla elektřina jsem tohle zaznamenal........
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2011 15:55 Muž AlQuds [162] Re: invalida
Tak to se asi jdou podivat, proc prestala proudit voda ci proc nedrnci to zarizeni, co je obvykle pustene. smich Nechce se mi verit, ze vypnuti filtru na 15 min by natolik ovlivnilo kvalitu vody, aby na to piskorky reagovaly. Jak jsem napsal, nemam problem videt sve piskorky i ve dne (hlavne na dne, ale par jich klidne leze i po skle), s vodou ani filtraci pritom problem nemam. Mozna je to tim, ze mam pomerne tenke dno (mam je v 12l elementce, u predniho skla je dno jen 2-3cm), tak jim me dno neni dost velke. :) Samozrejme, je to neco jineho, nez kdyby clovek pozoroval hromadny uprk piskorek k hladine. To by fakt signalizovalo prusvih.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2011 15:32 S Muž invalida [3881] Re: glumča
Naprostej souhlas..když večer vypneš na 15 minut filtr..vylezou na sklo všechny ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2011 15:27 Žena glumča [424] - LabyrintkyRe: AlQuds
Tak to já vždycky zpozorním, když ve dne zahlédnu piskořku vylezlou na stěně akvárka, hlavně když je jich víc. To pokaždé signalizuje, že není voda, jak by měla být. Např. filtr potřebuje vyčistit.. Nejdřív reagujou piskořky a pak i ryby...I proto jsou u mě vítány ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2011 15:22 S Muž invalida [3881] Re: FelidaeS
Vyhrabou se neboj... Můžu ti jich pár set darovat ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2011 15:19 Muž AlQuds [162] Re: FelidaeS
S "vyhrabem" ze dna by nemely mit problem. Pokud neni v akvarku nic, co by je zabilo (chemie, snekozrouti), urcite se casem objevi. Meli by byt videt i na skle minimalne rano pri rozsviceni osvetleni. Ty moje si klidne lezou vsude mozne i pres den ... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2011 14:16 Žena FelidaeS [61] – Piskořka
Mám dotaz, z jaké hloubky se dokáže vyhrabat? Dala jsem jich před měsícem asi šest do 54l akvárka, pak ale sázela nějaké rostlinky a vidím sem tam akorát dvě. Mohla jsem je zahrabat omylem někam hlouběji a už tam chuděry zůstaly, že se nevyhrbaly? Dno mám drobné oblé kamínky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2010 15:11 Muž Tudy [330] - Krevetky
V jednom starším tématu ( rybicky.net/forum/6272 ) se píše, že tento plže vyčistí cca 1 cm svrchní vrstvy písku. Mám jinou zkušenost - u mě to takto fungovalo jen první týden, jakmile byl ovšem detrit z této vrstvy vyžrán, Piskořky se zahrabaly mnohem hlouběji.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2010 17:53 Muž Lukasson [40] Re: Lukasson
Fotka k příspěvku Po 14 dnech se zbarvila i druhá piskořka ze světlé na tmavou... Nemůžu si pomoct, ale myslím, že tohle dělá ten štěrk.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2010 11:05 Muž Tudy [330] - Krevetky
Dostal jsem 5 ks od ropera (tímto mu ještě jednou děkuji). Mám je 4 dny a už viditelně do hloubky 1-2 cm očistili substrát za předním sklem. palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2010 09:37 Muž roper [10] - CichlidyRe: Lukasson
Já měl hele s piskořema nijak mi nepřipadalo, že by se vytrácely.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2010 07:50 JuraS Re: ČUPR
Nasaď heleny a ty ti je budou regulovat.. Mě se taky občas vyrojí stovky malých piskořek a chtějí migrovat..plavou po hladině a já je síťkou vyberu a je hnedle líp..o větší kosy se mi postarají heleny... Stačí navečer když zhasne světlo hodit na dno zedvě pilulky pro ancíky a piskořky se slezou na jedno místo.. Je to pak jako když uprostřed masaj marad příjdou antilopy k jedinému jezírku se napít...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2010 07:42 Muž Lukasson [40] Re: ČUPR
Já bych se těch piskořek až tak nebál. Je fakt, že jich je spousta, ale zbavovat se jich určitě nebudu. Rejou ve dně a žeru bordel, takže pro mě výhoda. V malém je to zcela jednoduché, protože tam téměř nekrmím, takže jejich rozmnožování je takřka nulové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2010 03:31 Muž ČUPR [204] - Tetry
Piskořky nééééé..... rozzureny
Nemohu se jich zbavit, každý den jich ručně vybírám na desítku. Nikdy jsem je tam nedával, rostliny řádně oplachoval a stejně.... Jsou to potfory a po ránu jich je po skle jak vší.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2010 14:22 Muž roper [10] - CichlidyRe: Nelly
Piskule ti ale fakt nikam neutečou, protože se drží u dna ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2010 14:09 Nelly Re: Tudy
Vzadu toho krytu jsou dvě takový díry.....ale docela široký...jedna v pravo a druhá v levo. z jedý vede kabel od filtru a vzduchovací hadička a z druhý kabel od topítka....Tak si říkám, jestli by ty "potvůrky" z toho těma dvouma dírama nelezly? .) Přece jen můj bejvalej šnek byl na tohle velice aktivní :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2010 13:48 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Nelly
Piskořky také musí kadit, takže alespoň občasné odkalování je potřebné už jen z principu zachování hmoty a energie ;-)

Já si je chci pořídit ze 2 důvodu:
1/ kypří a tedy okysličují dno, tzn. prevence hnití (anaerobní rozklad - černání písku), jsou prý něco jako "vodní žížaly"
2/ žerou i řasy.

Je to pravda?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2010 13:44 Nelly Re: filipsi
:) Já jsem právě někde četla, že když má někdo piskořky, tak že vůbec nemusí odkalovat...Asi jsem totálně nezručná, nebo nevím, ale dycky při odkalování se mi podaří "vysát" kus nějaký rostliny nebo to tam dokonale "zbourat" tak jsem si říkala, že by to bylo řešení - kdybych je koupila a nemusela odklaovat :) škoda, že to tak nefunguje :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2010 13:40 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Nelly
Také o nich uvažuji, ale mám ve dně cca 12 kuliček Bivoj od Rataje, tak nevím, nevím... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   25.10.2010 13:33 Muž filipsi [1296] Re: Nelly
1) ne
2) ne
3) ne
4) ne
5) neprekrmovat, na pocatecnim mnozstvi nezalezi
6) ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2010 13:25 Nelly – Piskořky
Ahoj, přemýšlela jsem že bych si do svého AQ pořídila pár piskořek, tak se chci zeptat na několik věcí:

1) Je pravda, že když má člověk v AQ piskořky, nemusí VŮBEC odkalovat dno?
2) Může se stát, že piskořka bude ničit třeba kořeny rostlinek, nebo je nějak ožírat?
3) Mohl by nastat nějaký problém, kdyby AQ sdílely piskořky a ancistrusi?
4) Nevadí piskořce štěrkové dno o zrnitosti asi tak 1-4 mm?
5) Kolik piskořek je doporučeno si pořídit, aby se nepřemnožili, ale plnili svou funkci v požírání nečistot ze dna?
6) Nevadila by piskořkám teplota 27 stupňů?

Akvárium mám 100 litrů a bydlí tady skaláry a v blízké době (dneska nebo zítra) budu kupovat nové ancistruse obyčejné - dva maximálně tři kusy. Mockrát děkuju za odpovědi :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2010 10:08 Muž Lukasson [40] Re: sivon
Potomstvo už je a barva zůstala, takže provedu pokus a uvidíme co z toho bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2010 09:57 Žena sivon [1715] - PlžiRe: Lukasson
Vypadá to opravdu spíše jako M. maculata. Pokud zbarvení zůstane a bude případné potomstvo, myslím, že nebude problém je udat. Postavím se také do fronty :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2010 09:35 Muž Lukasson [40] Re: xx
Tihle plži vypadají velmi pobně, ale je zvláštní, že když jsem tam ty piskořky dáva, tak byly obě stejného zbarvení. Až v tom černém štěrku se začala přebarvovat. Heleny bych se nebál, protože potravy má dostatek, takže je akorát přiměřeně reguluje.
Udělám ještě pokus a přelovím jednoho stejně byrveného jedince do většího akva, kde je světlý štěrk a uvidíme jak na to zareaguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.10.2010 12:48 xx Re: Lukasson
Nemůže to být Melanoides maculata?
www.gastropods.com/…
atlas.acuavida.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2010 12:37 Muž hf [54] Re: Lukasson
Ta piskořka je opravdu zvláštní, moje mají klasicky šedou nohu, a tahle je žlutá. Ani ta kresba na ulitě na piskořku nevypadá ...
rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2010 10:46 0 Re: Lukasson
V případě, že se jedná o dědičnou mutaci ( nutno vyzkoušet odchovem ), tak stojí za snažení je cíleně namnožit. Na burzách by o ně jistě byl zájem, jenže s tou dravou Clea helena co tam jako společníka na první fotce u dna vidím, potomstvo a možná i onen dospělec nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 09:44 Muž Lukasson [40] Re: hop
Jak jsem psal v prvním příspěvku, ačkoli se podobá Tylomelania, tak je to Piskořka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 09:31 Muž hop [26] - RostlinyRe: Lukasson
To vypadá spíš jako tylomelanie, má žlutou oranžovou či jinak barevnou nohu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2010 07:38 Muž Lukasson [40] Re: Krkovička
Fotka k příspěvku No, na té fotce o není až tak markantní jak u těch mých, tady je ten rozdíl prostě dost veliky světlá-tmavá...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2010 20:12 Muž Krkovička [0] Re: Lukasson
Omlouvám se, že poukazuji na cizí profil :)
Ale koukni do fotek uživatelce Ambra má tam piskořku u které bych si typnul, že se taky přizpůsobila dnu. I když může to být jen klam fotky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2010 17:01 Muž Lukasson [40]
Fotka k příspěvku Ahojte akvaristi, již delší dobu pozoruji zvláštnost, která se týká plžů Piskořka věžovitá. Pořídil jsem si tyto pracanty do mé 112l nádrže, kde se osvědčili a vcelku se jim tam daří. Rothodl jsem se tedy, že je umístím i do mé menší nádrže 35l, kde chovám krevetky. Přelovil jsem tam několik mladých cca 5 a dva dospělé kusy. Piskořky začaly ihned plnit mé očekávání a prohrabovali se štěrkem, tak jak to mají zažíté. Po cca měsíci jsem vypozoroval tu onu zvláštnost. Jedna piskořka se začala vybarvovat do černa (do barvy substrátu). Nikde jsem se nedočetl čím by to mohlo být a hlavně že by to piskořky dělali za nějakým účelem. Nikterak mi to nevadí, protože nyní mi piskořka připadá spíše jako Tylomelania sp. kterou jsem dlouho, avšak neúspěšně sháněl, takže je to vlastně super :)
Máte někdo podobnou zkušenost? Přiložil jsem i foto...
Díky za postřehy ;-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2010 12:45 Žena Linduš [166] Re: hf
Ty oloupané konce jsou normální asi. jestli najdeš nějakou fotku s neporušeným koncem, tak mi dej info. já žádnou na netu nenašla. ;-) Jsou to zlatíčka. love
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2010 12:29 jose Re: hf
Sépiová kosť? Len kto im to vysvetlí že to majú obhrýzať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2010 12:24 Muž hf [54] Re: jose
pH mám 6,7-7, tím to imho nebude. Spíš nemají z čeho stavět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2010 12:18 jose
hf napsal: Nicméně má velká většina mých piskořek odvápněný konec ulity, někde i dost. Nevíte co se dá do akvárka bezpečně přidávat aby se to do budoucna zlepšilo? Pri nižšom ph sa im odvápňujú ulity.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2010 14:19 Žena Linduš [166] Re: basa1313
Piskořky žerou rostliny? coze
Moje byly tak hladové, že sežraly i černou řasu na těžko dostupných místech, z rostlin uklízí taky jen řasu a pokud se pustí přímo do listu, tak pouze do zestárlého/odumírajícího.
Ani při přemnožení (mou chybou) nedělaly problémy. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2010 13:55 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: JuraS
Fotka k příspěvku Mor? ne Pokud jsou v optimálním množství není nutné odkalovat postarají se o veškeré zbytky krmiva i výkaly. Je to běžná praxe chovatelů afrických cichlid. Měl bych je i v nádržích s terčovcema, ale Flubenol přidávaný preventivně do krmiva je pro ně smrtelný.
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [7] 8 9

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 17941x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9364-piskorka-vezovita?od=301