Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Akara - rozmnožování, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Množení ryb 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Akara - rozmnožování, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2014 18:42 Muž lojzalojzovic [327] Re: Designer
dííky, no uvidíme jak se jí podaří hlídat, teď to nebudu řešit ale pomohlo by časem umístit třeba do akva odchovničku (nemám zatím možnost mít oddělenou nádrž)??

jinak je vykuleno a budu čekat na rozplavání ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.02.2014 12:35 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: lojzalojzovic
Tady to mas popsano detailneji:
www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.02.2014 22:38 Muž ludvik [1082] Re: lojzalojzovic
S tou dobou ti nepovím ... mám Akary hnědé a těm to do vykulení trvalo asi tři nebo čtyři dny. Přesně nevím, protože v podstatě jen co jsem to přestal sledovat, tak se jí to povedlo poprvé uhlídat až do vykulení. Tak pět pokusů jí to trvalo. Ony se třou vlastně pořád :-)
Ale u téhle to asi bude obdobné.

Za další 4 dny už plůdek připomínal ryby (to už jsem to s napětím sledoval) a začal se snažit plavat. Ale pořád byl v chumlu v ďolíku u mámy a ona to zvládla vcelku v pohodě.
Následující den už se promenádoval po akváriu. Ráno ještě hodně u dna a samice to stále zvládala. Ale navečer už zvládl i víc (tak deset čísel nad dno) a začalo to - dokud byly v té půlce, co se vykulily, tak to šlo. Ostatní ryby si už zvykly, že tam nesmí. Ale jak se přesunuly doprostřed do volnějšího prostoru (nad sagitarie, kdyby zalezly mezi, ke dnu, možná by jim bylo lépe) nastal hon jak na podzim u nimrodů. V podstatě během jedné třetiny hokeje s Američany bylo po nich. Ani jsem si jich neužil.

Záleží na tom, jaké máš u nich ostatní ryby. Ale ten potěr je tak malý, že přežití je asi opravdu věcí náhody. Začne je lovit i otec ... natož ostatní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 20:25 Muž lojzalojzovic [327] – Akarka zelená
Objevil jsem v jeskyňce cca 2-3dny staré jikry akarky. Samička poctivě hlídá, panceřníčci mají celkem cvrkot. :-) Chci se zeptat, za jak dlouho se zhruba jikry vykulí a jaká je šance že ve spol. akváriu nějaký kousek přežije?

díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 05:06 Muž LiborSprysl [9015] Re: RAP
ano ...a celkovém chemismu vody...dříve v měkké, kyselejší, silný výtěr, méně rybek a později v tvrdší, zásaditější vodě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.02.2014 14:55 RAP Re: hanzy
Doba vykulení je závislá na teplotě vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 21:20 Muž Hanzy [31] – Akara hnědá
Ahoj. Pročetl jsem zběžne tohle vlákno + atlas a nikde jsem nenašel... Jak dlouho trvá u akar hnědých než se vylíhne potěr? Dneska mi totiž prvně nakladli jikry.:-) Pokud jsem to přehlídl omlouvám se stydim a děkuji za odpověď :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2013 05:02 Muž LiborSprysl [9015] Re: Emusha
Aby se sameček najednou vybarvil jako samička normální není...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2013 21:11 Emusha
Zdravím,
pořídila jsem si páreček Akarek Zelených. Mam je už několik měsíců a už se mi několikrát vytřeli. Vždy nejdřív honí samec samičku a když se vytřou, pak honí ona jeho a razantně ho odhání od jiker. Už se to stalo několikrát a pokaždé z toho nebylo nic. Párkrát se i rozplavaly a nakonec byly stejně sežrány. Teď se vytřely znovu a sameček se najednou vybarvil jako samička, má na sobě šachovnici a odhání od ukrytu kde jsou jikry a samička ostatní ryby. Je tohle normální? :-)...
Je mi jasný, že jsou vždy sežrány nejspíš proto, že mam momentálně docela málo kytek. Snad se rozrostou na jaře, nebo je přikoupim...

Předem díky za postřehy.

Emusha

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   28.01.2013 00:21 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: petr25
Pouze do určité velikosti mladých,je třeba je pozorovat.Až začnou považovat rodiče první vrh za hrozbu vrhu druhého,bez milosti je požerou.Pokud se akary vytřou i když vodí,volil bych odlov mladých,ale je docela problém je udat.
Další věcí je to,i když by to vyšlo,že by se odchovaly oba vrhy dohromady,a to opravdu ve velké nádrži,ten starší si bude nárokovat nádrž a hlavně potravu,takže mladší vrh se nenažere a zajde,nebo bude sežrán.
Plodnost akar modrých je opravdu veliká,takže za chvíli bude v nádrži velká tlačenice...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2013 17:52 petr25 – odchov
Vytřel se mi pár akar modrých ted vodí mladé za chvíli se mi vytrou po druhe mohu nechat prvni odchov s tim druhym pohromade???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2013 22:53 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: Broňa
Ano,jsou to,,námluvy".Pokud čistí i místo výtěru,tak by do jednoho až dvou dnů mělo dojít k výtěru,ale záleží na věku ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2013 22:07 Broňa – Akary modré
Zdravím...
Chtěla bych se zeptat, jak vypadá namlouvací rituál u akar modrých. Vyčlenil se mi párek a ty se kolem sebe opatrně stále motají.... a střídavě sebou celkem prudce škubou. takové opravdu rychlé cukavé pohyby... a jedou to na střídačku.. No a ploute při tom mají roztažené doširoka... tak jako jsem to u nich nikdy neviděla.
Jsou to námluvy, nebo si nějak vyhrožujou?
A nebo je to ještě něco uplně jiného?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.12.2012 05:14 Muž LiborSprysl [9015] Re: Roman32
Takhle je schopná i tak mírná ryba se ve stresu pozabíjet...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2012 21:06 Roman32 Re: demoatlet
Díky za radu, mám je tam jen do doby spárování. Pak budou mít soukromí a více místa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2012 18:03 Muž demoatlet [14] - LabyrintkyRe: Roman32
A není 12ks akar na 100L trošku moc? Jinak skus vyměnit 1/3 vody za novou, nejlepe za nějakou dešťovku, zvyšit teplotu o 2-3 stupně a krmit jen živím, pak by to mělo jít samo ;-) Ale máš jich tam asi prostě moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2012 18:00 RAP Re: Roman32
Jeden možný důvod přímo křičí - dvanáct akar hnědých ve sto litrech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2012 09:05 Roman32 – Akara hnědá
Dobrý den, chtěl bych se optat, jakou potřebují vodu ke tření, nebo čím je k tomuto vybudit.Mám je v 100l nádrži, čekám až se začnou párovat a pořád nic. Jsou staré okolo 1 roku. V akva je 12 ks Akar. Teplota 25 st.C. Krmím mraženým, patentky, koreta.
Dekuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 15:20 Žena Vini [1] - CichlidyRe: RAP
Jo to je dobrý nápad, totiž sehnala jsem odchovnu, za nedlouho si jí vyzvednu a potom to můžeme vyzkoušet. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.01.2012 14:25 RAP Re: LiborSprysl
Napsal jsem, že mi to nepřijde pravděpodobné, nikoliv nemožné. Ty rybky nemají ani 10cm a akvárium 2metry. Navíc Vini psala: Totiž jen o jedné rybě vím že je to opravdová samička, o dalších dvou vím že to jsou samci protože se s ní oba vytřeli....
Bylo by jedno řešení, jak zjistit, jestli je tam další samička, dočasně odlovit již vytvořený pár.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 11:09 Muž LiborSprysl [9015] Re: RAP
Vlasto rivuláti to teda umí. Množím tímto způsobem už třetím rokem a ve velkém. Dominantní samec a dvě, ale i tři samice na 150 cm délky nádrže. Jen občas někde v koutku se vytře "nalezený" pár. Modré akary jsem dělal úplně stejně...proto jsem to zkusil u rivulátů. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 06:02 RAP Re: prasan
V tak velké a zařízené nádrži mi to nepřijde pravděpodobné. Akary modré tvoří veskrze stabilní páry. Jsou to mladé ryby a teprve se "hledají". Navíc jsem koukal, že se v akva docela houpou hodnoty vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 23:44 - Re: Vini
Oni by sa aj párili no dominantný samec im to často prekazí.Niekedy je schopný dominantný samec mať mladé aj s dvoma samicami naraz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 17:33 Vini Re: prasan
Aha takže jako i když to druhé malinké je třeba samička tak se s ní ostatní samečci vytírat nebudou aby nenaštvali velkého samce co randí s druhou samičkou? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 22:12 - Re: Vini
Je tu u teba dominantný samec a hneď po ňom jeho konkurent a ostatné môžu byť aj aj.Menej dominantné samce sa tvária,že sú samice aby sa nedostali do konfliktu s dominantnejším.Obdobne to funguje aj u samíc.Až slabšia ryba zmocnie a podrastie tak sa dominancia môže obrátiť a zo sivej myšky bude borec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 20:02 Žena Vini [1] - Cichlidy
Mám ještě dotaz, je možné že jsou samičce všichni samci v akváriu pro páření nesympatičtí nebo tam máme samé samečky? :-D Totiž jen o jedné rybě vím že je to opravdová samička, o dalších dvou vím že to jsou samci protože se s ní oba vytřeli ale co je to ostatní, to nevím protože to doposud neudělalo nic a akar máme celkem 6...je tam jeden největší samec, jeden menší samec, jedna malá samička, pak 2x další "něco" co je stejně velké jako ten střední sameček a pak 1x něco malého co je o něco málo větší než malá samička ale k sobě se to všechno chová neutrálně a občas teritoriálně...:-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2012 18:24 Žena Vini [1] - CichlidyRe: LiborSprysl
Fajn, uvidíme časem až tu odchovnu seženu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2012 18:14 Muž LiborSprysl [9015] Re: Vini
To není o risku. Když mi zbude pár dorostenců, také je k něčemu občas přihazuji, ale už tam nesmí být dospělí a většinou to funguje...spíš je problém u stejného druhu a nestejné velikosti, než u dvou druhů, které spolu koexistují v přírodě normálně. Akary s brazilkama tedy spolu nežijí, ale měl jsem je pokupě od dvou cm do prodeje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2012 18:00 Žena Vini [1] - CichlidyRe: RAP
Ok takže radši neriskovat? :-) Nebo pouze v případě že bude potěr akar starší nežli perleťovky? :-)
katterinecka: aktuálně se tatík zatím nechce akvaristice věnovat profesionálně a já už na to mám jiný obor takže jedna velká nádržka by měla stačit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2012 17:15 RAP Re: katterinecka
katterinecka napsala:.....Potěr se určitě nepozabíjí, co bude až budou větší a jestli si nebudou krást žrádlo to nevím.
Potěr jako takový ne, ale rychleji rostoucí jedinci budou utlačovat slabší. Rozdíl ve velikosti může nakonec být až trojnásobný. Ve výhodě bude starší potěr. Navíc brazilky jsou agresivnější.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2012 17:00 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Vini
Jako odchovna bývá často označována celá místnost s akvárky pro různé velikosti odchovávaných ryb. Někdo kdo zas doma odchovává paví očka jen tak pro potěchu má jako odchovnu 5 litrovou elementku. Takže bych to tak jednoznačně neviděla.

Potěr se určitě nepozabíjí, co bude až budou větší a jestli si nebudou krást žrádlo to nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2012 16:55 Žena Vini [1] - CichlidyRe: katterinecka
Co asi...nádrž s objemem nad 100l s filtrem, osvětlením a topením..:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2012 16:39 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Vini
a co si představuješ pod pojmem odchovna?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2012 11:17 Žena Vini [1] - Cichlidy – 2 in 1
Ahoj, chci se zeptat když koupím odchovnu tak zda-li budu moci v odchovně mít dohromady POTĚR perleťovek i akar jelikož obojí po vykulení vypadá úplně stejně tak jestli se nepozabíjejí?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.12.2011 16:14 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: Zoe
Při velikosti těchto akar by se hodilo je mít ve větší nádrži nebo mít v těch 200 litrech samostatný pár.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 07:51 RAP Re: Zoe
No to se nedivím, že při takových spoluobyvatelích přežije jen minimum mladých. Navíc bylo u cichlid všeobecně často pozorováno, že u slabých výtěrů nejsou rodiče tak pečlivý.
Jinak správné české pojmenování je Akara potoční viz. rybicky.net/atlasryb/akara_potocni ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2011 22:36 Zoe Re: RAP
Děkuji :) Mám Akary červenoploutvé.200 litrové akvárium.A jejich společníci jsou :1x Péřovec Prdálý 1x Kančík Červenohrdlý 1x Kančíka 1x Krunýřovce (2x Akary Červenoploutvé) Akary mezi nejmladší už nepatří mám je rok.Mladý už měli několikrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 21:44 - Re: Zoe
Nie je potrebné mladé odlovovať.Rodičia na začiatku(než sa naučia o potomstvo starať)ikry či mladé požerú.Spravidla to je tak 2-3x.Potom sa už o potomstvo starajú príkladne. ;-) Ak však máš v nádrži aj iné ryby a pár nedokáže poter ubrániť tak potom ako píše RAP.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 17:19 RAP Re: Zoe
Nejlépe těsně před rozplaváním, ale pokud je máš pro radost, nech to na rodičích. ;-)
O jaký druh Akar se jedná? V jak velkém akva jsou a co jejich spoluobyvatelé?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2011 17:11 Zoe – Kdy je ten praví čas ?
Dorbý den .Mé akary už se několikrát vytřeli .Jednou se mi povedlo odchovat pár jedinců ,ale od té doby nemohu vychytat ten praví čas kdy je mohu odchovat samostatně od rodičů.Kdy je ten nejlepší čas kdy je mohu oddělat od rodičů aby přežili ? sad

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2011 22:11 RAP Re: Vini
Při vývinu se barva jiker mění. Od sestavení a prvého výtěru se pár ladí. Jak říkají klasici, obavy začněte mít až po třetím výtěru. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2011 21:24 R Muž romant [27987] Re: Vini
Pokud se ty akary vytřely teprve po čtvrté, tak to jsou zřejmě ještě mladý kusy a s dalšíma výtěrama bude stoupat pravděpodobnost, že potomstvo odchovají a jak píše vaclav, to průhledné zbarvení je normální. Ty mléčný, plesnivý jikry většinou oni samy likvidují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2011 21:18 Žena Vini [1] - CichlidyRe: vaclav
Ok, tak to je fajn. :-) Jo to vím, myslím, že bílé jsme tam měli dvě...ale dnes už tam nejsou tak je možná sežrali či co..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2011 21:07 Usine Re: Vini
Je to normální. Kdyby zbělaly bylo by to horší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2011 20:34 Žena Vini [1] - Cichlidy – Průhledné jikry
Ahoj, chci se zeptat. Akary už asi po 4. nakladly jikry, tentokrát jim celou noc a den přežily ale zbarvily se místo z původní nažloutlé do průhledna, s čímpak to vlastně souvisí? Je to nějaký problém a nebo ja to naopak normální?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2011 19:39 Evoň Re: KotyzaVamberk
Naštěstí dobře, protože skaláry byly v akvárku dloooouho před akarama. Takže když přišly akary, skaláry je trošku poděsily a teď se naprosto v pohodě snáší, dá se říct, že si sebe vůbec nevšímají:-) ale kdyby to bylo naopak a přišly jako druhé skaláry, asi by to bylo horší..:-) raději nechci domýšlet ten masakr..je taky dobré, že to akvárko má 500l a proto si tam každý najde svoje místo, akary jsou 3 a skálár je 5...tak i možná to je dobře:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2011 18:44 KotyzaVamberk Re: Evoň
Jo to dej vědět jsem taky zvědavej a jak skaláry prosperujou v přítomnosti akar?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2011 17:07 Evoň Re: prasan
Ahoj, děkuju za radu!
no právě my jsme po prvních pár třeních nechávali malé normálně s nima ve velkém akvárku, ale protože jsou tam další ryby (skaláry, trnovec eigenmanuv,...) a ty začaly po potěru jít, tak je vždycky akary samy snědly, nebo někdo jiný, ale každopádně vždycky zmizely. Tak jsme je jednou odlovili a odchovali,no a teď je právě problém je dostat zpátky. Právě máme tři akary, dvě jsou menší a jsou v pohodě, ale ten velký samec je agresor. I třeba když někdy nějaká rybka umírá, tak se na ni okamžitě vrhne a okusuje ji.A nové ryby to samo, jednou jsme přidali rybku velkou na délku jako on, a on jí do minuty "vyklovl" oko a nebyl to hezký pohled:-(
Možná je teda za pár dní zkusíme dát na nějaký čas jinam ty velké akary. Dám vědět, jak to dopadlo:-)
Díky moc za radu!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.11.2011 12:38 - Akara modrá
Akary som dlho choval a odchovával do akva predajní spolu s bratom.Takže si celkom presne viem predstaviť aké sú divoké.Dospelé čo máš si už v akváriu vytvorili teritóriá,v tom je najväčší problém.Jednoducho považujú celé akva za svoje.Čo by mohlo pomôcť?Vylov dospelé,zmeň trocha prostredie v akvárku(pridaním koreňa,umiestnením skál atď.)Akvárium musí byť členité.Potom daj do akvárka mladé ryby a nechaj ich aspoň 2-3 dni nech sa zabývajú.Potom daj do akvárka dospelé.Je nosmálne,že najsilnejší samec si znova začne nárokovať na priestor.Ale pri takomto postupe si už nepozná osvojené prostredie a vyhradí si nové pričom už ráta aj s rybami okolo.Pri nerese,tak to u nich je dosť búrlivé a často nepekne dopadne aj samica ktorá sa nezhodne so samcom.Dúfam,že ti to trocha pomôže.Každá ryba sa správa inak,niekoré sú až moc agresívne iné zas mierumilovné.Mali sme samca čo toleroval akúkoľvek rybu svojho druhu vo svojej blízkosti a pritom bol šéfom akvárka.Votrelcov odohnal,ale vždy decentne.V skupine sú mierumilovnejšie,ale pozor na obdobie trenia.Najlepšie je,urobiť dekoráciu v akvárku tak aby čiastočne rozdelovala akva na niekoľko zón.Tak si dospelé obsadia jednu zo zón.Mladé neodlovuj,lepšie je ich vychovať v akvárku s rodičmi čo najdlhšie.Samica si takto viac oddýchne.Ak by vyrástli spolu tak ich dospelé budú tolerovať.Šarvátky začnú až budú dospievať samce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2011 17:35 Evoň Re: KotyzaVamberk
Máme jich cca 12-15 těch malých, ale jen některé jsou už dost velké, ostatní by byly jako jednohubky. Těch větších bychom tam dali zatím asi tak pět prozatím...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 5

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 4699x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/783-akara-rozmnozovani-a-odchov?od=51