Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

PMDD a železo

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
PMDD a železo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2009 14:28 Petr – PMDD a extra železo
Ahoj, chtěl bych si jen ověřit jednu věc - pokud hnojím PMDD a mám tam kytky, co potřebují více železa, je dobré přidávat normálně PMDD a k tomu extra navíc železo, nebo se dávka železa může zvednout zvětšením celé dávky PMDD? PMDD je CSM bez KNO3 a i KH2PO4.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2008 13:41 Muž spooky [11] - AsieRe: Eff
Skúsim. Mám síce len Bivoja od Rataja, ale lepšie ako klincom do oka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2008 12:57 Muž Eff [417] - RostlinyRe: spooky
No pokud kytky rostou a je to opravdu jen ten Echinodorus, možná bych zůstal u těch koulí ke kořenům.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2008 11:54 Muž spooky [11] - AsieRe: Eff
vyskúšam to a uvidíme.
Ale inak rast nie je spomalený, práve naopak, každý týždeň musím pretrhávať, len ten echinodorus je na prd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2008 11:41 Muž Eff [417] - RostlinyRe: spooky
V tom případě bych podezříval draslík, a pokud je celkový růst rostlin slabší, trochu víc NO3 by taky nezaškodilo. Takže bych se vrátil ke KNO3, pozoroval rostliny a pokud by to nepomohlo a zároveň NO3 narostlo víc než je zdrávo (což si nemyslím), pak bych upustil od NO3 a použil čistě K2SO4.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2008 11:27 Muž spooky [11] - AsieRe: Eff
Neviem čo ma viedlo k vynechaniu KNO3. A mám taký dojem, že sme na to prišli.
NO3 mávam 10 mg/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2008 11:22 Muž Eff [417] - RostlinyRe: spooky
Pokud mu hnědnou starší listy, nebude příčinou nedostatek železa. Ovšem pokud by měl všech živin dostatek a rostlina by byla v dobé kondici, nemělo by mít kvetení negativní vliv na stav listů. Mě například Echinodorus Uruguaiensis běžně kvete, na dalších dvou třech šlahounech živí cca 10 malých rostlin a přitom mu vyrůstá minimálně 1 nový list týdně.
KNO3 je dobrým zdrojem K, který bývá často limitujícím prvkem. Co tě k vynechání KNO3 vedlo? jaký máš obsah NO3? Po zavední RO bych naopak s KNO3 přitlačil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2008 11:11 Muž spooky [11] - AsieRe: Eff
Inak až teraz som si všimol, že ten veľký echinódorus vyhnal šlahúňa a asi sa chystá kvitnúť. coze
Nemohla by byť práve toto príčina, že mu hnednú niektoré listy. Mám na mysli, či náhodou nesústreďuje živiny do kvetu a nezostáva na listy ?
Alebo nakoniec to môže byť úplne niečo iné.
Súčastne s reverznou osmózou som prestal pridávať s PMDD KNO3. Takže nakoniec by to mohol byť aj nedostatok K, citujem: "žluté oblasti, poté hnědnutí okrajů listů, objevují se tečky".
Skúsim sa vrátiť k PMDD s KNO3 a uvidíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2008 10:13 Muž Eff [417] - RostlinyRe: spooky
Test na železo prokáže akvaristovi nejlepší službu v tom, že když ani popadesáté nic nenaměří, začne se snad akvarista namísto do zkumavky koukat na rostliny.
Železo chybí v případě, že růstové vrcholky rostlin nebo nové listy jsou bledé, případně u rostlin náročných na železo jako je např. Limnophila aromatica nelze dosáhnout nafialovělého vybarvení i při dostatku svetla.
U toho echinodoru bych rozhodně použil hnojivo ke kořenům. Nejlépe se mi osvědčilo "7 Kugeln" od JBL. Na rozdíl od Ratajova Bivoje jsou to velmi tvrdé lisované kuličky, které si drží tvar velmi dlouhou dobu, jen na povrchu se z nich stane blátíčko, které obalí kořeny rostlin. Nedochází tak k jejich rozpadu a nežádoucímu uvolnění živin do vodního sloupce při odkalování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2008 07:45 Muž Horác [3942] Re: vóťa
já osobně bych vyloučil tu u lampu"
Jak psal spooky, problémy začaly už před UV lampou, ... nicméně, nemá smysl řešit kolik a jakého chelátu přidat, když tam ta lampa je ... nevím, jakou debatu máš na mysli, ale na tom, že UV záření narušuje vazbu chelát-kov se snad shodneme ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2008 01:04 vóťa Re: spooky
No já osobně bych vyloučil tu u lampu, jak už jsme debatovali dříve, protože at jsou testy jakékoliv, člověk nikdy na 100% nezjistí kolik že hnojiva rostliny spotřebují a co zbylo...pokud máš pocit, že železa mají rostlinky málo, vykašlal bych se na cheláty, ať už dvoj či troj či kolika vazné...a podpořil bych rostlinky pouhopouhými orezlými hřebíky či plátky rzi do dna ke kořenům (což je velmi diskutované téma) každopáně echinodoru a zakořeněmým rostlinám to opravdu pomůže a riziko předávkování železem a
následný výskyt řas bude mnohe nižší než při ředění chelátů přímo do vody... pokud bys chtěl trochu experimentovat vyrob si své vlastní substrátové hnojivo(jíl, rašelina a další živiny v podobě různých chelátů, uhelného prachu atd...zapeč takové kuličky v troubě a uvidíš po týdnu co to napícháš do dna co se stane s rostlinami...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2008 00:06 Muž maznak007 [12]
Ja mam podobne "problemy" prakticky neustale, bud jsou dobre rustove vrcholy a odpadavaji spodni listy, nebo naopak, nebo dirky, nebo.... dalsich x projevu. Chci rict, ze na netu je studijniho materialu kopec...
Me nejoblibenejsi: ;-)
pmdd.mrp-cz.com/…
www.sweb.cz/…
www.thekrib.com

PS: K Horacovi taky chodim na cumendu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2008 23:12 Muž spooky [11] - AsieRe: Horác
Ja by som kaslal na testy, ale ta farba raslin potrebuje trosku pridat, nie moc ale potrebuje. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2008 23:08 Muž Horác [3942] Re: spooky
Ještě něco ... možná je to kravina, ale je otázkou, zda a nakolik lze chelatované (tj. stericky chráněné) železo (či jakékoliv jiné kovy) SPOLEHLIVĚ detekovat jednoduchými akvarijními testy ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2008 23:07 Muž Dzira [38] - RostlinyRe: Horác
Přesně tak, na nějaký testy na železo bych se vybodnul. Už je spousta takových, co jim test na železo ukazoval nulu. Pokud nepozaruješ chlorózu, tak by tam nějaké železo mělo být. Ja dávám do akva herbaferon, co ho kupuju v zahrátkářských potřebách. Je to právě tekutý, železitý hnojivo proti chloróze a funguje to dobře. Hnojivo za 12kč se vyplatí :-D Takže prostě dávej železo a věř že to funguje a ne moc těm testům.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2008 23:05 Muž spooky [11] - AsieRe: filipsi
Tu UV lampu pouzivam len tyzden, problemy boli aj pred tym.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2008 23:02 Muž filipsi [1297] Re: spooky
Tak co to resit jednoduseji, nepouzivat te osmoticke vody tolik? Nebo jsi pred jejim pouzitim pozoroval jine problemy?
Edit: Aha, nojo, vzdyt ty to mas primo v prezentaci, ze pouzivas uv lampu. Vyhledej zkusenoti Pet-a a ostatnich, vcetne zahranicnich for. Ta za to muze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2008 23:01 Muž Horác [3942] Re: spooky
Problém je v tom, že bez kompletního rozboru vody je to jen o věštění z koule. Třeba je železo v pořádku ... možná jde o nedostatek/nadbytek něčeho úplně jiného (?). Btw, nepoužíváš náhodou UV-lampu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2008 22:53 Muž spooky [11] - AsieRe: Horác
Odkedy používam reverznú osmózu tak pozorujem bledé vyfarbenie a niektoré listy hnednú.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2008 22:44 Muž Horác [3942] Re: spooky
Obávám se, že v těchto syntetických chelátech se orientuje jen málokdo :o) ... (Já už to taky všechno zapomněl :o) ... Jinak si myslím toto: vědět, že tyto sloučeniny existují a kolik vážou železa, ale nevědět, který z nich je nejvhodnější pro akvárium (viz stabilita chelátů například), to je informace úplně k ničemu. Jinými slovy, řešíš problém, který jsi sám vyrobil. Na testy bych se vykašlal. Nebo pozoruješ na rostlinách chlorózu?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2008 21:11 Muž spooky [11] - Asie – PMDD a železo
Zdravím všetkých,
chcem sa opýtať na jednu vec, možno mi niekto bude vedieť poradiť.
Používam v akva PMDD bez KNO3, 2 ml/deň.
Mám ale problém so železom, je stále na nule a rastlinky sú síce zelené, ale trošku železa by určite ešte potrebovali, hlavne veľký echinodorus europa.
Už ma nebaví experimentovať s komerčnými prípravkami, ktoré by mali obsahovať Fe ale pri ich používaní som nezaznamenal väčší efekt.
Rozmýšľam preto o tom, že by som si kúpil samotné železo a zamiešal by som ho do 400 ml destilky a aplikoval do akva spolu s PMDD, napríklad tiež 2 ml/deň.
Neviem ale ktoré železo kúpiť - EDTA(13%), DTPA(11%), EDDHA(6%) alebo EDDHMA a koľko gramov ho rozpustiť v tej destilke.
Neviete mi niekto poradiť ?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 3453x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6785?od=51