Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Cichlidy a cichlidky - chov, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Cichlidy a cichlidky - chov, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2013 08:59 Muž MichoCZ [891] - Amerika
Možná se zeptám na něco, co už se tu řešilo. Chci si pořídit cichlidky. Buď borelky nebo ramirézky, ty se mi líbí víc. Mám pro ně na výběr 80x35x35 nebo 80x35x40cm nádrž. Na výběr je jako dno liapor nebo černý písek z flexiobkladů. Filtrace bude řešena externě homemade filtrem o objemu 20 nebo 22 litrů podle výšky akva. Kořen by být taky mohl, nějakou naplaveninu jsem sehnal. Roslinky mám ze svojeho pěstování limnophilu sessilifloru, egerii najas, echinodorus osiris, e. aschersonianus, e. schluteri, sagittaria platyphylla, sagittaria subulata. Nevím, zda dát na dno nějakou břidlici jako čistou plochu. Osvětlení bude LED, takže regulovatelné podle potřeby.

Takže shrnutí:
1) jakou výšku akva?
2) jaké dno?
3) mohou být v takovém akva pár borelek a pár ramirézek?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 08:31 Muž DeNNI85 [16] - Amerika
ok a prezentaci zalozim behem tohoto tydne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   18.02.2013 22:01 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Případně ještě ve volných chvílích založit prezentaci X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2013 21:58 R Muž romant [27987] Re: DeNNI85
DeNNI85 napsal: takze menit dokud se to nesrovna ano?Ano, klidně ještě přicmrndnout ten Nitrivec, nekrmit, na filtr nesahat a měnit, toť má rada.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2013 21:55 Muž DeNNI85 [16] - Amerika
takze menit dokud se to nesrovna ano?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2013 21:39 R Muž romant [27987] Re: DeNNI85
DeNNI85 napsal: mel jsem tam hruby ricni sterk tak 1-3cm a spousta krmiva zustala mezi tim, tak jsem tomu chtel zabranit.Ano udělal jsi to dobře, tu výměnu, ale je nutný to podpořit nejen tím nitrivecem a jistě je zřejmý z mých nejen těchto reakcí, co ti doporučím. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2013 21:37 Muž DeNNI85 [16] - Amerika
mel jsem tam hruby ricni sterk tak 1-3cm a spousta krmiva zustala mezi tim, tak jsem tomu chtel zabranit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2013 21:32 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
A taky srovnáním prostředí, zvláště nitrifikace :) Ono to šťourání do dna je někdy víc na škodu než k užitku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.02.2013 21:29 R Muž romant [27987] Re: DeNNI85
Nitrivec je dobrej, ale výměny vody jsou ještě lepší, bez toho to nepůjde, jenom pomocnejma(byť skvělejma) vodičkama to nezachráníš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2013 21:27 Muž DeNNI85 [16] - Amerika
ale dychaly tak i pred vymenou sterku a to jsem daval nitrivec pred par dny
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2013 21:15 R Muž romant [27987] Re: DeNNI85
A to zase já si myslím, že by to mohlo bejt tím dusíkem, zvláštěpak, je-li akvo "umytý", jak píšeš. Takže bych měnil vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.02.2013 21:13 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: DeNNI85
V tom dně je (častokrát)víc nitrifikačních bakterií jak ve filtru. Jeho výměnou o ně přijdeš. Takže je to opět onen dusík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2013 21:09 Muž DeNNI85 [16] - Amerika – tak nic
zase se vratilo to rychle dychani. v sobotu vecer jsem menil hruby sterk za jemny pisek. vymenil jsem vsechnu vodu, pac byla dost spinava kdyz jsem vybagroval stary pisek. propral jsem ten novy jemny, den pockal a pridal do vody sera nitrivec. a dneska zase rychle dychaji. i nez jsem vymenil ten pisek, tak se to vratilo. pridal jsem tam jeste jednu rostlinu a ubral 4 ryby. muze to byt treba nejake onemocneni zaber? nemyslim si, ze by to bylo dusikem, kdyz je akvarium dva dny total umyte.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2013 08:35 Muž DeNNI85 [16] - Amerika – nitrivec
Tak jsem tam nalil ten nitrivec a vypadá to, že ok, tak snad to tak zůstane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 15:51 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Ta informace o 24 hodinách platí u akvárií bez ryb,aby se stihla rozjet nitrifikace. V tomto případě je to nepodstatné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 15:32 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: DeNNI85
DeNNI85 napsal: zkusím tam něco dolít a uvidíme co se stane.
rozhodně ale měň tu vodu, po přestěhování a proprání písku je akvárko skoro jak nově založené, navíc když tam těch ryb máš hodně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.02.2013 15:23 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: DeNNI85
co jsem vyčetla tak máš akvárko s velkými cichlidami a téměř bez rostlin?
Chce to zjistit kolik máš dusičnanů ve vstupní vodě, pokud ne moc, tak častěji měnit vodu, nebo ubrat ryby. Další možností je externí filtr/květináč do kterého se zasadí nějaká kytka co bude odčerpávat živiny.
Taky by nebylo od věci pořídit si nějaký dobrý test a změřit dusičnany v akvarijní vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 15:00 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: DeNNI85
k tomuto produktu se píše, že se ryby mají dát do nádrže po 24h nebo to tam můžu nalít rovnou? Víte někdo jak se to dávkuje, to jsem se nedočetl, abych věděl, jak velké balení mám koupit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 14:40 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: katterinecka
jasný tomu rozumím, ale co jsem měl dělat, když jsem měnil jen část vody, tak to nepomohlo, ani po odkalení a potřeboval jsem to odstěhovat, takže jsem to musel vypustit celé :-) ok, zkusím tam něco dolít a uvidíme co se stane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.02.2013 13:45 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: DeNNI85
ve dně a ve filtru probíhá nitrifikace, to znamená že se pomocí bakterií mění nebezpečný amoniak na dusitany a ty na méně nebezpecně dusičnany. Sice tam dohromady těch dusíkatých látek není tolik ale amoniak a dusitany jsou nebezpečné v mnohem menších koncentracích.
Rozhodně teď bude dobré často měnit část vody, klidně i každý den, a může pomoct i přidání nějakého přípravku s bakteriemi, třeba sera nitrivec.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 13:40 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: Ičin
tak myslel jsem, že když ho zbavím bordelu, díky kterému se tam zřejmě hromadil dusík už dříve, tak už ho nebude mít co tolik produkovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.02.2013 13:00 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Samozřejmě. To je to proprané dno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 12:45 Muž DeNNI85 [16] - Amerika – je to zpět
tak před 3 dny jsem musel přestěhovat akvárium, takže jsem jej celé vypustil, pro jistotu i propral štěrk a napustil, tak 3 dny vše ok a te´d některé ryby začínají rychle dýchat opět. je možné aby se ve 450l nádrži za 3 dny zvýšila hladina dusíku? cca 15 ryb, většina do 8cm, 3 kusy kolem 12cm a jeden gibiceps 30cm.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 13:19 R Muž romant [27987] Re: DeNNI85
Čím hrubší, tím větším možnost, že začne ten bordýlek zlobit. Jemnější písek(štěrk) bude vhodnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 13:16 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: romant
ne, mam tam tak 3cm cca. mam takovy ten hruby ricni sterk. ale premyslel jsem o jemnem bilem pisku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 13:10 R Muž romant [27987] Re: DeNNI85
Nevím jak velkou vrstvu štěrku na dně máš, ale jestli je to více jak 5cm, tak bych ubral, bude se to lépe udržovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 12:54 Muž DeNNI85 [16] - Amerika
zkusim si koupit nejaky test no a zkontroluji vodu v akva i z kohoutku a uvidim. diky za rady, pripadne poridim jeste par anubiasu, ty nezmasakrovali. jinak jsem z prahy :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 12:48 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Případně přihodit sáček "Nitrate remover" na odčerpání dusičnanů. Taky dočasně pomůže. Ve vstupní vodě klidně může být 30-40mg/l NO3 a to pak moc neklesá. Zkus opravdu na hladinu hodit nějaké kytky, třeba to přežijí. Pokud jsem někde z okolí Brna, klidně dodám (každý víkend půl kýble vyhazuju)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 12:41 R Muž romant [27987] Re: DeNNI85
Osobně bych najel na systém pravidelných týdenních výměn min.1/3 vody a odkalování dna. Filtr bych čištění(lehký promáčknutí v akva vodě) podroboval ne dříve než za měsíc a při tom dno neodkaloval, jenom měnil vodu. Teď v době kalamitního stavu samozřejmě s tou výměnou vody, jak jsem již popsal. Pokud se to do dvou dní při těch výměnách vody nezlepší, tak bych aplikoval Nitrivec na podporu nitrifikace a neutralizaci možnýho zvýšení NO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 12:34 Muž DeNNI85 [16] - Amerika

voda je z kohoutku z koupelny a ta by mela byt ok, protoze tu bydlim 3mesice a dostavaji porad tu stejnou. uvidim zkusim vecer zas kus vymenit kdyz se to nesrovna.

k tomu prani filtru dik za radu. priste to tak udelam. ted jsem to vzal vse naraz abych z akvaria odstranil co nejvice kalu aby se tam tech skodlivin uvolnovalo co nejmene
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.01.2013 12:23 R Muž romant [27987] Re: DeNNI85
Jenom k tomu propírání filtru. Nedělej to nikdy, když odkaluješ dno, ale až třeba za týden, kdy se jenom mění voda, tu měň teď intenzivněji a mělo by se to srovnat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 12:21 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: DeNNI85
Rozdíl by měl jít poznat hned za předpokladu, že je kvalitní vodovodní voda (málo dusičnanů). Což není úplně jisté, povolené hodnoty jsou někdy pro ryby už ne úplně vhodné.
Je nějaká možnost, že by se tam dostalo něco jiného? Třeba voda kontaminovaná kovy? Nebo jinak zkažená voda? Měníš vodou z kohoutku? Vodovod nebo studna?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 12:08 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: RAP
ano to jsou presne ony :-) odkalil jsem, vymenil polovinu vody vcera vecer a predecirem tretinu. filtr jsem propral ale ne uplne. a zatim porad rychle dychaji. ne tolik jako vcera, ale porad to neni ok. nevim jestli nejakou dobu trva nez se srovnaji nebo se to pres noc melo srovnat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.01.2013 10:24 RAP Re: DeNNI85
DeNNI85 napsal: ......... mam tam rivulaty, dale octofasciaty, vrubozubce, festae, jednu akaru modrou a jednoho herose rotkeila a dva kusy vieja coatza.. uz to ani neumim spravne napsat....
Máš na mysli Vieja coatzacoalcos?
Jinak při téhle náloži ve 450litrech ti špatně porostou a budou agresivnější. No a následky agresivity jsou nasnadě.
Masivní výměna vody se součastným čištěním filtru není dobrý nápad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 21:54 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
ono je možný, že když se rivuláti nebo oceláti spárují brzo, tak nebude moc z čeho vybírat :) při péči o mladé pokoušou klidně i majitele, natož nějakou akarku modrou :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 21:26 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: Ičin
objem 450l zatim, az povyrostou tak to bude chtit alespon dvounasobek. uvidime jak se snesou, vyberu si pak podle toho ktere si necham.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 20:40 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
a objem? to je docela solidní nálož a základ na pořádný var vody až to bude dospívat :)
ale zas možná nebude nutné přebytky prodávat, páč žádné nebudou :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 20:37 Muž DeNNI85 [16] - Amerika
samozrejme odkaluji, pac v tom sterku je toho pomerne dost od tolika ryb. mam jich takovy pocet nez se sparuji. pak si necham pary a zbytek poslu do sveta. a ano mam tam rivulaty, dale octofasciaty, vrubozubce, festae, jednu akaru modrou a jednoho herose rotkeila a dva kusy vieja coatza.. uz to ani neumim spravne napsat. jdu vymenit vetsinu vody, odkalim, properu filtr a dam vedet vysledky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 20:08 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: katterinecka
Jasne,je pravda,ze kazdy druh reaguje jinak(Apisto budou v tom spodnim rozmezi),ja mam ryby v jednom rostlinnem akva,kde hnojim EI,ve vice nez 60 ppm NO3 a vice nez 6 ppm PO4 silne CO2(kdo chce uzit Tillmana Ph 6.4 a Kh 5,jasne zluty drop checker)a ryby jsou v poradku(aspon tak vypadaji)je ale mozne,ze se to projevi casem! :-) (jinak preji stastnou volbu presidenta) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 20:06 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Rozhodně. Tady chybí prezentace, aby se dalo říct víc. Každopádně jak bylo níže psáno - 18 ryb cca 10cm ve složení akary (modrá?rivulatus snad ne), kančíci (příčnopruháči, zelenoočka?) a blíže neurčené cichlidy je asi docela nálož. I kdyby to bylo akvárko tak 400 litrů, tak výměna polovina vody, co 14 dní je v akváriu bez rostlin málo. To už radši 1/3 každý týden. Nebo i menší množství vícekrát a zaměřit se na odstraňování čerstvého detritu.
I pokud nedojde na viditelné následky otravy dusičnany, tak to negativně ovlivňuje chování ryb. Ať už jde o apatické nebo agresivní chování, případně to časem vyústí v různá onemocnění, která by jinak nedostaly (především děrová nemoc- HITH). Tohle je samozřejmě obecný problém a pro řešení tohoto konkrétního už by to chtělo vědět víc (založit prezentaci palec )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 19:46 R Muž romant [27987] Re: Ičin
Určitě souhlas a proto je výměna vody právě zde tak důležitá a někdy je to jediná možnost, jak akvo a jeho obyvatele udržet v dobrý kondici. Prostě ten kdo nemění dostatek vody u cichlid v akváriu bez rostlin se dříve či později s nějakým problémem bude potýkat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 19:39 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: romant
On i ten "správně se rozkládající" pořád končí onou zvyšující se hladinou NO3, což bude skoro určitě onen zakopaný pes.
Pokud se jedná o novější nádrž, pak to bude chtít hlavně měnit vodu. Pokud je to nádrž starší, tak bych se poohlédnul po možných problémových místech. Místa mezi skupinou kamenů, pod kořeny, za technikou atd... prostě místa kam se špatně dostává při odkalování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 18:18 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Kamilstrom
u každých ryb je to jinak, cca 30-50mg/l. Ale je to těžký určit, protože to na rybách nemusí být znát a přesto je to zatěžuje. Tyhle cichlidy budou pravděpodobně patřit k těm odolnějším
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 17:51 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: katterinecka
Ted uz jenom zjistit kolik je"zvysene mnozstvi dusicnanu(NO3)",pri kterem uz dochazi k temto problemum! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 17:16 R Muž romant [27987] Re: Ičin
Správně se rozkládající detrit nevadí, ale zahnívajcí bordýlek, to už problém býti může a proto naprostej souhlas s Tvým doporučením řádnýho odkalení, neb ten problém bude podle mě uvnitř nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 17:08 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: DeNNI85
zjisti si jaké máš koncentrace ve vodovodní vodě (tam můžou být taky vyšší, to by pak ty výměny moc nevyřešily). A taky si klidně můžeš koupit nějaký akvarijní test na NO3, případně i NO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.01.2013 17:00 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
A taky se zaměřit na důkladné odkalení! Samotná výměna vody je (skoro) k ničemu pokud tam zůstane původce, tedy detrit. Taky bych doporučil nějakou plovoucí rostlinu,ta by mohla přežít
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 14:33 Muž DeNNI85 [16] - Amerika
ok díky za radu, jak dojdu domu, vyměním alespoň polovic vody, to bude skoro celý obsah od včera.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 14:20 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: DeNNI85
při zvýšeném množství dusičnanů se rybám hůře prokysličuje krev, proto to má stené příznaky nedostatek kyslíku ve vodě. S nízkými dávkami si poradí, čím více tím je to větší zátěz pro jejich organismus a dřív nebo později to může způsobit i úhyn
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2013 13:59 R Muž romant [27987] Re: DeNNI85
DeNNI85 napsal: ... Takže vyměnit více vody? Spíš než více, bych měnil častěji, klidně obden tu 1/3.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 43 44

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 45881x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5993-cichlidy-a-cichlidky?od=1323