Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Demikolona

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Demikolona
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2016 11:46 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Cenu provozu RO kde ? U me? Me stoji kubik RO vody 77,-Kc. Potrebuju tydne cca 30l. Cena provozu u tebe? Urcite existuje nejaka hranice, od kdy je financne vyhodnejsi kolona. U mych 30l tydne se k ni ani nepriblizim.
Tenhle problem je komplexni a zacina tim, ze chces do spolecenskeho akva cca 500l davat 50l demi vody denne s tim ze odpad z RO by jsi neumel vyuzit a konci zkreslenym vypoctem bez zapocitani amortizace.
Znovu ti to zopakuju, kup si ji a pokud by jsi ji neumel z toho Grevenbroich dostat sem, rad ti ji privezu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2016 11:29 laKatos Re: DavFM
Nenapsal jsi ani jednou cenu provozu RO.... amortizace kolony je mi fuk kdyz rocne navic zaplatim u RO za vodu cca 4tisíce kterou vypustim do odpadu.

Děkuji za přínosnou debatu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2016 11:20 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
To už ne, fakt ne. Uz jsem ti to napsal nekolikrat, samozrejme mas pravdu, je to levnejsi, jednodusi, pohodlnejsi, praktictejsi a hlavne, chapu ze ve tvem pripade ti bez toho dalsi akvarističení nemuze fungovat. Po nekolikate ti napisu uz jen a pouze to, ze nemas vahat a mas si to koupit.

Muj vcerejsi post uz se tykal jen toho, ze sis mozna lehounce jinak vylozil nejakou tvou mailovou komunikaci, kterou jsi tady predlozil jako podklad pro tvrzeni, ze "nemeles kidy". Mi z toho vyslo neco jineho, ale jak uz jem psal drive, mozna jenom moc ctu mezi radky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2016 10:48 laKatos Re: DavFM
DavFM napsal: Chci te vratit z5 na spravnou cestu. :-) :-) :-)
Samozrejme vtip, mam celkem rad takovehle "akademicke" debaty, co ty s tim doopravdy udelas je mi celkem jedno, tvuj boj. Necitim potrebu z tebe delat hnupa, to koneckoncu vzdycky udela ten dotycny ze sebe sam.
Taky mam rad debaty pokud vedou k necemu. Vratme se tedy na zacatek na bod cislo jedna. konkrétně odpovez: zacneme postupne at nepleteme jedno pres druhe.....

1. Spocitej tedy finanční náročnost RO i kolony. Na těch tvých deset let včetně te tve amortizace a denní odběr 50L. Se vším všudy i s tvou mzdou ). Rizika a pstatni veci probereme pozdeji (z jedné i druhe strany ...tzn.- pokud pojedeš a vydělává si oněch 300kc za hodinu zminis se pak i o riziku řidiče na cestách které je myslim větší než prace s kyselinam....Ale to až posleze)....
teď ta cena..... a rozepist to......
...čekám odpoved ze na to nemáš čas nebo ze at si to spočítám sám, nebo ze me to stejně nepresvedci..... ja si to spocital a vychází mi kolona lépe..... asi jsem se spletl a potřebuji s tím pomoci......
Teď prosím tu cenu pokud si stojis za tvým názorem.......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2016 08:26 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Chci te vratit z5 na spravnou cestu. :-) :-) :-)
Samozrejme vtip, mam celkem rad takovehle "akademicke" debaty, co ty s tim doopravdy udelas je mi celkem jedno, tvuj boj. Necitim potrebu z tebe delat hnupa, to koneckoncu vzdycky udela ten dotycny ze sebe sam.

1.to ze je to pro akvaristiku vydedukovali nejspis z toho, ze s nima komunikuji lidi, co tomu rozumi a objednavaji to ve velkem, po tunách. Prumyslove pouziti.Zaroven presne vedi, co je na co a co potrebujou. S malou poptavkou nejasneho zadani prijdou nejspis nejcasteji akvaristi, proto ti napsali, ze to asi mas na akvaristiku. Ze to tak delaji akvaristi v nemecku, nejspis ani netusi.

2. to ze je voda v kolone nejprve kysela, vedi oni taky a presto napsali, ze chces likvidovat velkou kyselost. Dle me hovorili o kyselosti na vstupu, ne o kyselosti v prubehu procesu demineralizace.

3. ve tretim bodu hovorite o indikatorech, tedy o pryskyrici schopnou menit barvu dle vycerpani kapacity. Toto ma vyznam nekde, kde musi byt voda cista na 99,99% a jiz zmena na 99,90% znamena problem.Umim si to predstavit v laboratori, kde kontaminace byt stopovym mnozstvim cehokoliv muze znamenat opravdu problem a zkresleni vysledku. V akvaristice zbytecnost (podle me zbytecna blbost) a tak ti to tam i napsali.

V Nemecku maji spoustu veci jinak a ne vzdy je to aplikovatelne i u nas. Dal bych priklad,ale nechci moderatorum pridelavat praci :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2016 03:34 - Re: laKatos
Katex v Na cykle?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2016 23:00 laKatos Re: DavFM
Ach jo....
pokud chceme cist mezi radky tak berme tak veškerý text co se tu píše. Vse se muze brat z vicero pohledů. A to klidné i tve prispevky. Můžu je brát ze mi chceš opravdu pomocí a vybrat to nej co si představuji? nebo si prozazujes svou pravdu a chces me zlomit? a nebo jen zvyšování sebevědomí? a nebo udělat ze mne hnupa? .........

1. To ze si typli ze kolona je pro akvaristiku muze byt tim ze uz se stim setkali. U nas se pro akvaristy bezne dodava nějaký standart (ktery je pro nase ucely dostatecny) ale ma varianta je jina. Ja jim nerekl ze jsem akvarista.... museli to z něčeho vydedukovat-asi vi ze to používají v DE

2.Zkus se na to podívat dejve takto. Nejdříve voda teče katexem..... ten okyseli vodu.... proto je voda kysela. smich a pak teče do toho anexu. Klasicky se pouziva pomer valcu 1:1,6 nebo 1:2 ale prave diky tomu co píše i erspol je možné počítat s poměrem 1:1.

3. U nas malé demi-kolony jsou osazovany ionex "horšího" stupně a proto jsou s tím takové problémy jako je smrad atd..... nebo akvaristi si radi s vodou hraji a staci jim zakladni verze bez indikátor atd...

Doba jde kupředu a ionexy které byly před deseti a více lety prostě jsou nahrazeny novými.

Ja vybral tyto ionexy protože je běžně používají v německu.... a jsou nadmíru spokojení .....

Ale i ta tvá pravda může byt ta pravá, beru ji na rozdíl od někoho v potaz a popremyslim nad ni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.12.2016 22:43 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Hele, napsal jsi, že "nemeleš až takove kidy" a dal jsi tady citaci z nejake komunikace, kde ti 3x napsali, ze to je blbost. Samozrejme ti to napsali diplomaticky, jsi potencialni zakaznik, nechou te nastvat a radi ti to prodaji, ackoliv jim to nedava smysl. Alespon takhle tomu rozumim ja, ale treba jenom hodne ctu mezi radky a jsem jenom stouravy blbec.

blbost 1: "Ionexy zřejmě používáte pro demikolonu pro akvaristiku a zajímavé je,že
kombinujete..." jinymi slovy, se s timhle u akvaristu nesetkavaji,protoze je to blbost, tudiz je to pro ne "zajimave".

blbost 2: "zrejme likvidujete velkou kyselost" Ty mas velice kyselou vodu? Pokud ne, tak jim to asi moc logiku nedava, ta tvoje kombinace.

blbost 3: "Pro normální malou demilinku mi připadá opravu luxusním řešením a tento ani nenabízím....." jinymi slovy, tohle bude pro nejakou asi farmacii, vědu a tak, do akvarka zbytecna blbost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2016 19:19 laKatos Re: rriki
skoda uz jsem poptal ionexy ...... myslel jsme ze mi tedy kolonu posles a na zkousku jsem chtel vzit trochu nove pryskyrice z erspol...

Cekal jsem ze dostanu zprda i u Erspol ale odpoved me prekvapila. Zas takove kidy tady nemelu....

pruhledne valce jsou nutnosti. Nez se zacnou parametry vody vychylovat (pred regeneraci) ionex se zacne zbarvovat (ma barevny indikator)....... a tudiz je potreba dovnitr videt. Zda se mi to lepsi reseni nez denne merit onu vytekajici vodu....


....poptaval jsme lewitat s100-g1 a MP62......
........odpoved z ERSPOL........
Dobrý den,
Děkujeme za poptávku a sděluji následující
doplňující informace:

Ionexy zřejmě používáte pro demikolonu pro akvaristiku a zajímavé je,že
kombinujete
silně kyselý gelový katex s indikátorem ( ten nejdražší ) a slabě bazický
anex ( zřejmě likvidujete
velkou kyselost ),ale to není na závadu. Indikátor je opravdu pro "fajnové"
aplikace a záleží na Vás,
jak přistupujete k regeneraci . Pro normální malou demilinku mi připadá
opravu luxusním řešením
a tento ani nenabízím.......

............a mail z erspol pokracoval do hloubky.......to uz nebudu tady rozebirat
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2016 18:40 Muž rriki [818] - CichlidyRe: laKatos
Já si myslím,že by Ti moje kolona nevyhovovla, psal jsem Ti že je malá a musel by jsi jí velmi často regenerovat a ty chceš tak max 2x do roka a navíc mám silně kyselý katex a silně bazický anex a to taky nechceš.Já si dělal podle návodu ,ten máš taky ,tak si jí udělej na zkoušku ,nežli si koupíš tu předraženou německou.Pokud nebudeš trvat na průhledných válcích tak se vejdeš pod dva litry.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.12.2016 14:20 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Ach jo.
1.Ta kolona vyhodnejsi neni. Pokud neco stoji cca 8-10t, tak i kdybys to mel na 10let, tak je to jenom na amortizaci 1000 kc rocne. Vubec neberes v uvahu cas potrebny k udrzbe. Vymontovat, prolit neskodnou kyselinou a neskodnym louhem, prolit vodou, namontovat z5. Rikas 2x rocne, rekneme 2x3h prace. Nevim jak ty, ale ja si cenim hodinu me prace na cca 300kc. A nez delat toto, fakt radeji skocim do dodavky a zajedu do Stuttgartu a z5. Takze argument o financni vyhode je mimo. jiste, budes oponovat, ze je to konicek a delas to rad. Ja mam konicku spousty, ale radeji pujdu na pivo nez abych si hral na maleho chemika.
2.prace s chemii. no, pokud ti rizika s timto spojena nevadi, tak prosim. Poleptani, poleptani sliznic, pokud si moc cuchnes, poleptani cehokoliv v dosahu az neopatrne neco vylijes no a konecne likvidace tech sracek co ti vytecou. Jiste, konicek, budes to delat rad a rizika prijimas a pocitas s nima.
3.vystupni pH a smrad, no asi resitelny problem
4.ze nepotrebujes vodu upravovat, tak to je snad jasne i tobe. Prestan hnojit a mas razem vodu tam kde ji chces mit. Ale davat tam demineralizovanou vodu aby jsi ji stejne vzapeti obohatil o dalsi chemikalie pro kytky...

Jenze, ty mas rad zbytecne blbosti, umis sam sebe presvedcit, ze vlastne nechapes, jak si doted bez toho mohl žít, takže nevahej, KUP SI TO !!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2016 14:05 laKatos Re: Priest
Začarovaný kruh..... když chci mít vodu s menší vodivosti (z důvodu odchodu nebo jiného) tak mi je doporučovaná RO místo kolony. Když argumentuji ze kolona je cenove pro mé vyhodnejsi přejde se ze se pracuje s chemii. Když odduvodnim ze regeneraci vidím tak dvakrate do roka a nebude to pro mne problem tak se resi hodnoty vystupni ph a smrad. A když je chci porěšit tedy ten smrad a ph vody co leze z kolony tak mi je doporučovaná vodu neupravovat. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.12.2016 13:28 Muž Priest [325] - CichlidyRe: laKatos
Po regeneraci je ph vyšší, postupně se snižuje. Řešíš kraviny, pokud nechceš ryby odchovávat tak si bohatě vystačíš s vodou kterou máš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.12.2016 11:40 laKatos Re: KarlosS
Ano ph9 vesměs byva proto ze voda prochazi jako posledni silne bazickym anexem. Proto by se měla voda odstat provzdusnit a případně snížit ph. Jinak by měla být voda neuultralni a nestabilní.
Když bude slabe bazicky anex ten neodstrani co2 a kremicitany ty snižují ph. Tzn výstupní voda je okolo ph5,5 a není třeba ji dále upravovat. Po vyprchani co2 je na hodnotě ph6.
Pripadá mi to jako know-how které se tu z jistych duvodu nechce resit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2016 09:50 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: laKatos
kamarád jede demikolonu normálně v bytě a bez problémů.
Ale říká že vystupní voda má vysoké pH (snad až 9), takže přidává kyselinu (on fosforečnou).
Nečetl jsem diskuzi celou, jen reaguji na to odrazovaní ohledně bordelu od demikolony.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 17:17 laKatos Re: prasan
Děkuji za publikaci. Precteno a snad i pochopeno :-)

Regenerovat jsem chtěl na terase, takže pokipane koberce které stejně doma nemáme by nehrozily. Děti nejsou

Dočetl jsem se ze se nemusí voda odpouštět... az při dlouhodobém stop stavu ale ten není specifikovany....viz text ( Při dlouhodobém přerušení provozu stanice je třeba při znovunajetí první podíly upravené vody vypustit do odpadu )
ja chtěl non-stop provoz s pomalým prutokem a to 50litrů denne...tzn odpouštět by se nemuselo!

Regenerovat jednou(maximálně dvakrate) do roka tzn minimalizace kontaktů s chemii.

V textu se nepíše o smradu ale píšete o něm všichni a je nejspíše z anexu. Ale co když se použije anex slabe bazicky. Ten tu rěším odpocatku.

Stejné je to i s poměrem válců (objem jednotlivých ionexu)
V publikaci se píše
1:2 silné kysely katex a silné bazicky anex
1:1,6 silné kysely katex a středně bazicky anex.
a opět píšu a psal jsem co když se použije slabe bazicky anex..... Ten se doporučuje v poměru 1:1. A to z toho důvodu ze ma větší kapacitu protože "neabsorbuje" všechno a výsledná vodivost není skoro nulová ale cca 10mikrosiemens a ph není zasadite ale slabe kyselé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 12:37 Muž Priest [325] - CichlidyRe: DavFM
A co teprve smrad při regeneraci a fleky na kobercích od kyseliny .Partnerky pro toto jen těžce nalézají pochopení. :)
Za mě bych kolonu bez rodinného domu a při dětech nedoporučoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 10:36 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: prasan
Tak po přečtení uvedeného materiálu, hlavne regenerace, musím říct, že ne zlatá, ale diamantová je ta osmóza. Otočím kohoutek, odpustím litr (někdy zapomenu a odpouštím hodinu) a teče to a o nic se nestarám. Až bude vodivost vysledné vody nepoužitelná, vyměním patronu a jede se dál.
Mám na dílně kyselinu dusičnou (používám na odstranění zalomených šroubú v hliníkových karterech,hlavách atd.) a celkem mě ta flaška znervózňuje a ještě jsem pro ni nenašel místo, o kterém bych si myslel,že je 100% bezpečné. Bojím se rozbití a následného zrezivění všeho železného, děti to můžou najít atd. A představa další flašky s HCl a hlavně manipulace s ní...no díky,ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 10:11 - Re: laKatos
Tu si môžeš prečítať čo a ako.
www.in-ion.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2016 23:32 laKatos Re: rriki
opet dekuji za tip na dalsi odbornou literaturu. a pozadal bych nejakeho dobraka jestli tyto AT ma zda by byl i ochotný a poslal onen text přes SZ. Předem dekuji
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.11.2016 23:03 Muž rriki [818] - CichlidyRe: laKatos
Přečti si povídání o vodě Doc.Kůtek at 2001-2002 až to naštuduješ tak třeba pochopíš proč Ti radíme, že je to blbost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2016 19:17 laKatos Re: rriki, Rofr
kuci vy s tema digitalnimi merakama a velkyma rybarnama..... co ta voda?
oznaceni ze z kolony vyteka smradlava a po spusteni spatna voda je jaksi ....ehm... nedostacujici.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2016 10:39 Jarda62 Re: DavFM
Přesně tak.. palec taky jsem pořád sypal KNO3 bez toho to u nás nejde..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.11.2016 08:50 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: prasan
Tady u nas(kolega laKatos bydli ca 2km ode me) tece z kohoutku voda bez dusicnanu, vodivost cca 100-110mikro. Vetsina lidi co znam musi dusicnany doplnovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2016 08:47 - Re: Tojsouvěci,laKatos
Tojsouvěci napsal: Jediné opodstatněni by demi kolona měla ,pro snížení obsahu dusičnanů [PDF]Akvarista-Uprava-vody-regenerace-postupy, s tím si RO neporadí
Podľa vstupnej vody sa s RO môžeme dostať na hodnoty 0-3us.(napríklad u mňa doma, čo mi málo kto verí dokiaľ sám nevidí).Aj RO treba pri spustení nechať pár minút bežať pretože membrána pri uzavretí pod tlakom prepustí niektoré látky.Čiže spočiatku vyteká voda o vyššej vodivosti.
Na spomenuté dusičnany sa dá za RO použiť ako dočisťujúci stupeň silne bázický anex na to určený.Treba si uvedomiť,že anexov a katexov je niekoľko druhov.(prípadne zmes mixbed).Dostávame sa tak takmer na hodnoty ultračistej vody.
Takúto vodu samozrejme treba čiastočne mineralizovať.
Nie som vedátor ani akva profík.Ak sa v niečom pletiem opravte ma.Vlastným miešaním vody som si už odchoval dáke to L-ko a to mi stačí. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2016 06:49 laKatos Re: Tojsouvěci, Triko, Rofr
Kolonu si tedy nebudu pořizovat. Dám na vaše rady a doporuceni..... prosím ale tedy i o dovysvetleni at nám v tom jasno. Stale me do hlavy nejde kdyz jsou ti nemci takovi fajnsmekri proč výrobce gralla uvádí ze jeho kolony fungují v poměru 1:1, dále ze pro sladkovodni akvaristiky je vhodnější právě slabý anex. (Rriki znovu pro tebe to napíšu větším pismem) SLABE BAZICKY ANEX. Tzn z kolony nejde demineralizovana voda ale ionizovana voda s cca 10 mikrosiemens a ph cca 5,5. Výstupní voda není zbavena kremicitanu a co2. Pokud se voda provzdusni vyprcha co2 a ph bude 6.
Pokud jste mi už věnovali tolik času mrkněte se na

www.aquarientechnik-gralla.de/…
www.aquarientechnik-gralla.de/…
A prosím dovysvetle mi to tu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2016 01:43 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: laKatos
Hledáš vědu,tam kde není,většina chovatelů terčovcú by Ti tvoji vstupní vodu,pro odchov záviděla.LKT (lakatoš-lesni kloubový traktor),Cockum,Volvo,atd,,jsou jenom moderní technika, ale v lese je hodně míst,kde dobrého kočího s koníkem nenahradíš,František to ventiloval bez obalu. Jediné opodstatněni by demi kolona měla ,pro snížení obsahu dusičnanů [PDF]Akvarista-Uprava-vody-regenerace-postupy, s tím si RO neporadí, nemám čas ověřovat jaké máš hodnoty,obávám se,že by jsi vývojou vodu musel mixovat se surovou a doplňovat síran vápenatý a hořečnatý (něco na bázi Seachem Discus Buffe),zpět na téměř původní vodivost,to nemá logiku,pokud dusičnany nejsou tvůj problém..Teoreticky se můžeme bavit o vodě bez vodivosti z lokalit WF populací,ale pleteme si pojmy,nevíme jaký přesný vliv mají huminy,pokud budeme snižovat osmotický tlak bez těchto vědomostí,tak dochází k nevratnému poškození ryb a jejich úhynu,ta fáze je překvapivě rychlá.Pokustona s velkou praxí,konexemi,vědomostmi,vzděláním a technickým zázemím stály tyto experimenty hodně času a peněz. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2016 23:58 Muž rriki [818] - CichlidyRe: laKatos
Voda ,která stojí v anexovém válci má vysoké Ph smrdí po louhu a proto mi akvaristi napouštíme alespoň 200-500 l naráz.Ty chytrolíne bez digitálních měřáků se dotoho ani nepouštěj.Prosím tě už na mě nereaguj já se musím starat o 20kubíkovou rybárnu ,ještě chodím do práce a nemám čas se zdržovat hloupýma tázkama .Chceš mít pravdu měj jí .Přeji hodně štěstí s kolonou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2016 23:24 laKatos Re: rriki
Dívej ja tu hodil dotaz zda je nějaký problem s minimálním prutokem kolony a nikdo včetně tebe mi neodpověděl. Zavzdusnovani je jedna vec ale bude mi z kolony vycházet jiná voda? Pises ze pokud je voda v kolone déle tak se vyleva. Ale proč? V čem je špatná? To si jen myslis ze je spatna a proto jsi ji vyleval. Nebo jsi ji meril a zjistil ze je naprd.

To co jsi ty hltal pred patnacti lety tak treba Rofr to hltal pred triceti. A o tom to je.......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2016 23:15 Muž rriki [818] - CichlidyRe: laKatos
Víš co pořiď si to a testuj ,komu není rady tomu není pomoci.Já přešel na osmozu a mám klid.To co ty hltaš dnes já hltal před 15 lety.Když se chytrej poraď si sám.Já na rozdíl od tebe kolonu mám a používal jsem jí
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2016 23:01 laKatos Re: rriki
Prosim te napis to i do nemecka k vyrobci ze je mimo. Vcetne toho ze válce musí být v poměru co pises. Ano výrobce mi potvrdil ZE voda smrdí a musí se odvetrat a to když se pouzivaji oba ionexy silné (tehdy musí být i jiný poměr než 1:1). Ja chci použít silný katex a slabý anex. Tak jak se zmiňuje i autor článku v akvarium terarium. Podívej se do sedmé kapitoly a poslední odstavec.
A s doplňováním vody nechci lit 50 litru najednou!
Proč se voda z kolony před spuštěním vyleva? V čem JE špatná?

Je-li někdo z frýdku mistku a okolí a má kolonu a ukáže mi ji, nechá me i pricíchnout k vytekajici vode
rad přijdu s lahvi a poděkováním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.11.2016 22:33 Muž rriki [818] - CichlidyRe: laKatos
Zajdi k někomu kdo kolonu má a zjistíš co sis za ptákovinu vymyslel.
Už jsem Ti psal ,že čerstvá voda z kolony smrdí a je nutno jí vybublat ,neonkáři to dělají několik dní ,používají mech rašelinu .Voda ,která stojí v koloně a před použitím se odpouští, pro tebe to znamená ,že před napuštěním svých 50l minimálně 10 litrů vyleješ.Ten minimální průtok je druhá chyba, psal jsem Ti že voda je plná plynů a kolona se bude zavzdušňovat a voda s malým průtokem poteče vzduchovýma kanálkama ,leda bys pořídil protiproudou kolonu a ne souproudou.Navíc většinou poměr Katex a anex je 1:2 a měl by se anex vyčerpat rychleji aby se nedostala surová voda na anex.A jen neonkář ví ,že voda z kolony neteče pořád stejná, ikdyž měřák ukáže ,že ano.A jestli myslíš ,že oproti osmoze ušetříš ,ak zas tolik neušetříš oni ty chemikálie zadarmo nejsou.Já mám kolonu už jí 10 let nepoužívám 1,8 l katexu a 3,6 l anexu vstupní voda má 300 mikro a udělám z ní 1100 litrů použitelný vody pro akvaristiku.nežli si to pořídíš tak přemýšlej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2016 17:29 laKatos Re: DavFM
Mozna na to jdu blbe ale nějak se začít musí. Jsem začínající akvarista a mám tendenci zkouset vyvíjet akvarko a me poznatky následně aplikovat.

Me jen parkrate tady lidi poradili.... to nejde, to je nesmysl ale pravda se ukázala a jde to akorát to nebylo podle nich a typického standartu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2016 17:22 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Ja si vzdycky rikam, proc nemas moře. Tam by ses vyřádil s celou tou silenou technikou a chemii a furt by si mel co zlepsovat a bylo by to v pohode.
Cele tvoje osazenstvo by mnohem vice ocenilo treba poradny raselinovy vyluh a vodu cernou jako kafe nez vetsinu z tech veci co tam aplikujes. Ono totiz v tom biotopu je ta voda stejne jeste tak 5-10x mekkci nez to co planujes, takze az takove pomysleni jim neudelas (pokud tedy pristoupime na to, ze jim ta voda bez tvrdosti dela dobre).

No nic, takze odpovedi proc to delas, je, ze se chces priblizit podminkam v domovine tvych ryb. Uz to asi chapu, o tom, ze na to jdes blbe, tak o tom te stejne nikdo nepresvedci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2016 17:15 laKatos Re: DavFM
Co2 z bomby bych měl uz doplnovat mnohem méně. Z kolony budu mít vývod přímo do akvaria. Ionizovana voda jiz bude obohacená oxidem uhlicitym.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2016 17:01 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Proti smyslu je to v tom, ze odeberes z vody z vody relativne prirozene ionty aby si to vzapeti nahradil síranama a mozna i chloridama v kombinaci s CO2 a ve tvem pripade jeste i 03 (ozon). To mi prijde proti smyslu cele veci. Chces udelat cistou prirodu za pouziti (na akvaristiku) hardcore chemie.

To ze ryba zije ve absolutne mekke vode jeste neznamena, ze se v te tvrdsi nebude mit stejne nebo dokonce i lip.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2016 16:04 laKatos Re: DavFM
Proč proti smyslu?

Copak nechceme rybám dopřát to co maji ve sve domovine. Stále na tomtu fóru se píše dej jim to co co ryba potřebuje. Teplota, orientačně tvrdost, osvětlení, proste prizpusobit komplexne tento umely domov. Tak proč ne i jednu z nejdůležitějších veličin vody a to tvrdost.
Proč se rybám doprava kvalitní voda odpovídající jejich domovine jenom když je chce chovatel množit? tady jde jen o byznys a ne o celkovou spokojenost ryb po celou dobu jejich života?

Představ si to na sobě. Je rozdíl zit v bedně, dostat nějaké žrádlo, občas ti nekdo otevre poklop aby ses nadechnul. Ale chce-li někdo po tobě potomky tak ti dopreje krásný výhled z okna kde máš čerstvý přísun vzduch. K tomu navarenou večeři s vínem. Parádní postel a k tomu nádhernou partnerku. Sotva se s partnerkou zapotis šup s tebou zpátky do bedny..... nebude lepší v tom domě žít napořád?

Zkoušel jsem měnit vodu cca 150 litru denne vstupní s 130 mikro a nebyl jsem schopný se dostat pod 160mikrosiemens v akvariu. Což na ryby z měkkých vod je celkem dost. Proto ta záměna.... pokud vstupní bude s ještě menší vodivosti/tvrdosti dostanu se celkově s tvrdostí v akva níž...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2016 15:47 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
vidis, to jsem nevedel, dik
jako to s tou kapacitou tech ionexu, repektive s touhle jednotkou jsem se jeste nesetkal.

to je mi jasne, ale proc?? Chapu u vyvojove vody, ale u akva s CO2 a hnojenim, bych rekl, ze to je proti smylu cele veci. Nedavno jsi shanel nejake sneky, timhle jim teda radost neudelas. Ja kvuli snekum pridavam vapnik, jinak se jim delaly takove "dulky". Dokonce ani ti tercovci po ni moc netouzi, jenom ty jikry to potrebujou a po par tydnech uz je stejne pro dalsi vyvoj lepsi tvrda voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.11.2016 15:35 laKatos Re: DavFM
4500HL.....(udává výrobce iontomenicu)..... na jeden litr katexu a anexu představuje jakési číslo (kapacitu) ktere ma schopnost pohltit ony rozpuštěné soli (tvrdost vody).
Napíšu to matematický.
Mám li kolonu s desetli litrovymi valci a užiju tento anex i katex který ma HL4500 tak 4500 x 10 = 45000 (celková pohlcujici kapacita celého objemu iontomenice)..... toto číslo je tedy hodnota ktera je schopná pohltit tolik nez bude kompletně vycerpana. Pak je nutné jej regenerovat. Toto číslo pak děliš tvrdosti vstupní vody. Mám li tvrdou vodu o hodnotě 15 tak 45000:15= 3000. A toto číslo je výsledná litraz co z kolony natocis a pak musíš regenerovat. My máme vodu s tvrdostí 4 tak ...45000:4= 11250... tolik naticime vody s měkčí vstupní vodou.
A proč do akvaria o čistém objemu 500litrů chci cpát 350 litrů týdně ionizovane vody?..... protože chci mít v tomto společenském akvariu neustale mekou vodu pod 100 mikrosiemens.

Zase vemu to na příkladu. Měl jsem v akvarku vodu s 180mikro. Když mi jedná dobrá duše darovala demivodu o objemu 50 litru (Davfm tím ti ještě jednou mockrát dekuji) a ja ji uzil snizil jsem v celem akvariu tvrdost na 160mikro. Ale na druhý den se mi voda opět zvedla o 10 (organické nečistoty, hnojivo, co2 atd). Takze budu li uzivat onech 50 litru denne tak odhadem se dostanu nekde k 80 mikrosiemens kde se tato hodnota ustálí....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2016 14:51 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
laKatos napsal:
tzn za tyden min 350litru..... objem ionexu 10L katex + 10L anex (zvazuji 15l... viz vize do budoucna). s kapacitou 1 litr 4500HL.
hele, nechapu tuhle vetu. Konkretne tedy tu kapacitu "1litr 4500HL", netusim, co to znamena?

No a taky, to chces do akvarka cca 500l vody dat tydne 350l demineralizovane vody? Ja porad nemuzu pochopit proc.
________
Asi tady tim prispevkem nedostavas zadnou odpoved, presne jak ocekavas a vis, že to tak je, nicmene naopak ve me vzbuzujes dalsi otazky a neda mi to a ptam se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2016 20:02 laKatos Re: dudak
Dudak..... moc díky za článek - úprava vody iontomenici.
....potvrdil me domnenky.

Jeste nevim jakou minimální rychlosti muze protekat voda přes ionexy. V článku se píše o jakési hodnotě která se nemá překračovat tzn maximalni prutok (zde hrozí ze pri rychlejsim proudění iontomenice nestihnu odebrat všechny ionty) Ale co minimální? Myslím ze čím pomalejší tím si troufnu říct "lepsi". Je to tak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2016 17:00 Muž dudak [1885] Re: rriki, vaaclav
je to opravdu 4/1993 aspoň první část, jestli si to chceš Václave přečíst, můžu ti to donýst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2016 14:30 laKatos Re: rriki
chci to na sve akvarium. staly/kontinualni dokap demivody - denne min 50 litru-(odzkousene)..... mozna 100 litru ale to uz netusim kde bych se s neustalym dokapem demivody az dostal. zase jen nezivou vodu v akvariu mit nechci
tzn za tyden min 350litru..... objem ionexu 10L katex + 10L anex (zvazuji 15l... viz vize do budoucna). s kapacitou 1 litr 4500HL.
Pri vstupni vode cca max 150 mikrosiemens by mi mel regenerovany ionex vydrzen cca 9 kubiku vody. Budu tedy dvakrate do roka regenerovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2016 14:25 Muž rriki [818] - CichlidyRe: vaaclav
Úplně neej je seriál uačínáme s Ionexy 9 článkú v AT 1992-1993 a je tam podrobně popsáno úplně vše od stavění kolony až po výběr ionexu.Škoda,že taková literatuta zmizela a už nikdy nebude
přesně se článek jmenuje úprava vody iontoměniči,autor Ernest Petőcz je to psaný Slovensky a rok 1993 duben?.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2016 13:59 Muž rriki [818] - CichlidyRe: laKatos
Konečně nám napiš pro co tu kolonu chceš a mi Ti poradíme ionexů je spousta pro různá použití.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2016 02:21 laKatos Re: vaaclav
dekuji. sezenu a mrknu.
uzitecnou kapacitu ionexu uz vim. z toho jsem si urcil jak objemne musi byt valce pro mou potrebu....
Kolonu nechci regenerovat kazdy mesic tak jsem objem "mirne" zvetsil. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.11.2016 01:32 R Muž vaclav [14622] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laKatos
Sežeň si akvaristická technika od p.Krčka a na straně 129-135 je popsáno jak na to včetně vzorečku nákresů a popisu spouštění a regenerace. Měl by jsi dopředu znát užitečnou kapacitu ionexů. www.erspol.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2016 00:38 laKatos Re: laKatos
ted uz su z toho uplne hlupy..... sad

toto uvadi na svych strankach nejvetsi vyrobce kolon v nemecku
Slabě zásaditý anex neodstraní z vody takzvané slabé kyseliny, jako je kyselina uhličitá a křemičitá jeho použití je pro sladkovodní akvária, a je ideální pro produkci chovných vod i náročné ryby, jako je terčovec. Hodnota pH odsolené vody je mírně kyselá (pH asi 5,5). Když se voda odvětrá nebo nechá stát přes noc hodnota pH vzroste v tom, že CO² je vyloučen z vody a vzroste na 6

jsou to tedy WBA pryskyřice. Neni odstranen oxid křemičitý, C02. Voda z kolony tedy má nižší neutrálním pH.
Silně zásaditý anex
dostanete čistou demineralizovanou vodu. V mořském akvariu necheme kyseliny uhličité a křemičité a proto jsou odstraněny.
Operace je stejná jako v Mixbend.
Křemičitan je zodpovědný za sliz a růst řas.
tato voda je tedy ideální vody pro morske akvária.
Jsou to tedy SBA pryskyřice a odstrani všechny anionty (Chloridy (Cl--), Hořčíku (Mg ++), Sírany (SO 4 =), Železo (Fe +++), Dusičnany (NO 3 =), Mangan (Mn ++)
Uhličitany (CO 3 =), Sodík (Na +), Oxid křemičitý (SiO 2 -), Vodíku (H +), Hydroxylu (OH--) , včetně C02, a má vyšší než neutrálním pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2016 17:47 laKatos Re: rriki
pod pojmem ionex si predstavuji katex i anex. jedno je kysele a druhe bazicke.

chapu ze do kolony jde vodovodni voda nejdrive pres katex a pote az pres anex.

Katex musi byt (mel by byt silne kysely) a to z duvodu ze vstupni vodovodni voda muze byt v cele stupnici ph (kysela i zasadita). Proto silne kysely katex aby byl funkcni v cele stupnici PH. Slabe kysely anex se uziva jen pri vstupni vode v neutralnim az zasaditem ph.
pote tedy okyselena voda jde do anexu ale ten uz prece nemusi byt silne bazicky nebo se pletu?
prece slabe bazicky anex pracuje dobre s vodou kyselou a tu dostaneme tim katexem.
silne bazicky anex se pouziva kdyz je opet stupnice v cele rozsahu ph a to my prece s pouzitim katexu mit nebudeme.
ja to teda tak pochopil / nebo spise nepochopil ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2016 13:30 Muž rriki [818] - CichlidyRe: laKatos
Do demineralizační kolony se používá silně bazicky ionex

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2 3

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 5894x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5084-demikolona