Hygrophila - problém
Já to vidím na vývojový defekt. Pokud to ovšem není šlechtitelský záměr.
Zkusil bych napsat do Invitalu...
Jako šnečí vejce to nevypadá, ta jsou měkká a slizovitá, tohle je spíš tvrdé a pevně drží na listu. Možná je to dokonce výrůstek na listu. Ve sklenici to čeká už týden a nic z toho nevylezlo, tak bych to ráda identifikovala dřív, než kytka ve sklenici zajde.
Tak je to emerzní rostlina a na té může být leccos, mě to připomíná vajíčka plžů. Do akvária bych jí nedával a počkal co z toho vyleze.
Koupila jsem si od Invitalu hygrophila corymbosa minima a má na listech tyhle nažloutlé výrůstky. Strukturou a velikostí připomínají krupici, z listu nejdou odstranit. Je to kosmetická vada nebo vážná choroba? Můžu ji dát do akvária, nebo raději vyhodit / reklamovat?
Kytka je teď ve sklenicové karanténě.
Starší reakce
Jsou to adventivní neboli náhodné kořeny a moc se s tím nedá dělat. Jediná pomoc je rostlinu vytrhnout a zasadit vrcholové řízky.
Prosím o radu. Mám akvarko vice nez rok a je osazene docela hojne 4 druhy rostlin. Všechny rostou rychle a bez problému, jen sem tam je nějaký proderavely list. Problém mám ale s Hygrophila polysperma. Roste rychle, ale neustale vytváří spousty dalsich tenkych kořínků jak vespodu, tak i na vrcholu rostliny. Prostě bílé dlouhé korinky, které musim neustale zastrihavat a u dna mi to dela problem s neprůchodností. Štve me to kvuli tomu, ze pak musim zasahovat do substratu, kdyz je vytrhavam, a tim ohrozuji ryby. CO2 uz opravdu dlouho nehnojim a nepridavam ani nic jineho. Čím to muze byt a co s tím? Nebo je to takhle v pohode a zbytečně plašim? Děkuju
Starší reakce
Založ a řádně vyplň prezentaci akvária a přidej celkové foto (hlavní fotka prezentace). Jinak to bude jen hádání problému a příčiny...
Zjisti si kolik NO3 ti teče z kohoutku každý dodavatel vody to musí mít na stránkách nebo na pořádání. Pokud máš vlastní zdroj tak testy. Podle mě tam bude málo dusíku.
0 21.03.2023 15:49 planetar – Hnědnutí listů nejen u Hydrophily
Po třech měsících začaly hnědnout nejprve okraje listů rostlin,později zhnědnou celé a začnou se rozpouštět.Není to problém jen Hydrophil, ale už začaly hnědnout dokonce i okraje Anubiasů.Mám 200l akvárium Juwel ,svítím týden 9 hod.,dříve jen 7hod.Výměna 1/3 vody týdně,hnojení Planta Min pouze jednou.Zatím mám jen 12 rybek.Rostliny by měly být nenáročné- Anubias,Hydrophila,Cryptocorina,Vesicularia,Echinodorus a Bucephalandra.Prosím o radu.
Starší reakce
Po založení nového akvárka, kde jsem měl jen krevety jsem měl s některými rostlinami dost podobný problém - máš hodně světlé vršky, na spodních listech vidím zelené flíčky (GSA přisedlá řasa). Neobjevuje se ve zvýšené míře ta řasa i na skle?
Přesně takto jsem to měl i já. Hygrophila, Limnophila a Cardamine tedy rychlerostoucí rostliny měly všechny nové lístky slabé, bělavé až poloprůhledné a rostliny spíš přežívaly, než aby rostly. Dělal jsem test fosforečnanů a měl jsem je zcela vyčerpané. Přidávám teď Seachem Flourish Phosphorus a třeba Limnophile během pár dní od prvního přidání krásně zezelenal celý vršek a začala kvalitně růst. Cardamine se taky skokově spravila a Hygrophila se též lepší, jen pomaleji. Zajímavé je, že jsem v literatuře našel jako projev spíš tmavnutí listů, ale u mě šly do běla, byly slabé (tenké) a časem se rozpadaly. Současně přidávám i Seachem Flourish, ale ten jsem dával od založení a na tu slabost a bělavost vliv neměl - přidávám ho, bo jsem zapomněl na živiny do dna. Krevety zas toho odpadu tolik nevyprodukují.
Zkusil bych test na fosfor.
Souhlasím že záleží na složení světla, jeho intenzitě a délce svícení. Dále mám svou zkušenost se samodomo světlem s led pásky vs T5 nebo teď Wrgb twinstar a ty led pásky byli úplně nejhorší (diody Epistar, Samsung Cree v kombinaci 4000K a 6500K), kytky pod tím jen živořili a nerosly....moje zkušenost. Ale každé akvárko je jiné a třeba bude stačit i těch pár wattů.... i když za mě je to málo.
Edit: Dále mě přijde u akvárka Jura319 nedostatečná údržba....na předním okraji toho štěrku je vidět moc detritu. Udělal bych testy vody podle toho zkusil navrhnout hnojení v kombinaci se stávajícím světlem.
Na 100 l akva mám 6.8 w .V prezentaci akva 300l 28 w . Není o tom čím svítí ,ale jak svítí. Každé světlo svítí jináč .třeba to vychytat .
Nějak se v pročítání komentářů s problémy v tvém akvárium ztrácím....v prezentaci je 240l, v komentářích ohledně CO2 je napsáno že se pro 60 litrů nehodí, v prezentaci je denerle fliper, v komentářích je tekuté CO2.....???
Každopádně na akvárium 240 litrů je 26w Led světlo žalostně málo. Doba svícení 7h kontra 12h je od extrému do extrému. Ty pásky na měření parametrů vody jsou strašně nepřesný. Podle fotky chybí v prvé řadě dusík, další prvky bych nechal zjistit rozborem vody, nebo si alespoň zjistil u vodáren co ti teče domů za vodu.
Promiň, koukal jsem na tvoje akvárko, takhle si to určitě nepředstavuju, pokud jsi koukal na moje, mám tam hodně rybek, chci dobře osvětlené a čisté akvárko, takže filtr je nutný, sice uvažuji že ho vyndám, ale nahradím vnějším, je lepší na údržbu.
Tohle jsem řešil minulý rok . Dno i filtr ,dno jsem snížil filtr jsem vyhodil úplně z akvária. Po roku jsem koupil vzduchovaní ,svítím jediným led páskem druhý je vyplý .ty rychle rostoucí rostliny rostou pouze za dobrých podmínek pokud budou živořit porostou pomalu ,nebo taky zahynou. Nehnojím a řasy nerostou .
Takhle ale otázka nestála. Já vím, že to roste i bez CO2 ale tvrdit že to s ním v 60 litrech nejde je nesmysl.
Myslím, že když se podíváš na vyfocený test vody, je tam až dost.....
No je pravda, že teď v zimě je méně světla a to i v místnosti s akvárii, ale mě sem moc sluníčka nedojde ani v létě. Dřive jsem svítil 12 hod., bylo moc řasy, nechci používat chemii proti řasám, používal jsem UV lampu, to pomohlo ale zase mi zde mnoho lidí psalo, že je potom mrtvá voda, zabíjí to i užitečné bakterie, tak jsem to přestal používat a začal méně svítit. Nějak se mi prostě nedaří dosáhnout té správné rovnováhy. Proti řase jsou užitečné rychlerostoucí rostliny, no a těm se prostě v tom velkém akva nedaří. Už jsem vyzkoušel mnoho druhů, stále stejný konec, zežloutnou, opadají... ostatní rostliny normálně prosperují, anubiasy jsou krásné, dokonce i vykvetly, a další rostliny které nerostou rychle jsou v pohodě, trochu je na nich řasa,není to moc, ale to mi nevadí, je to pŕíroda.
Malá akvária mám dva roky a vše je ok i bez co2.
Já svítím teď v zimě 12 h denně. V létě ,tak 5h akvária na východní straně slunce od rána do oběda .
Já vím, do 60l akva nemá smysl dávat CO2 set, Jak si na tohle přišel?
Já vím, do 60l akva nemá smysl dávat CO2 set, psal jsem jen kvuli srovnání.
Na to tekuté CO2 si dávej pozor. Je to spíš dezinfekce než zdroj céóčka. Toho tam s ním moc nedodáš...
Ok, přidal jsem hodinu navíc, s filtrací problém nebude, průtok je tak tak na množství vody, a jsou tam jen bio filtry, a matrix pro více bakterií, žadný aktivní uhlí, žádný filtr proti dusíku, s tím problém není. Ostatní rostliny jsou v pohodě, anubias roste krásně, dokonce ho množím a rozdávám, jen ty rychlorostoucí rostlinky.... mám ještě dvě menší akva, stejný zdroj vody i filtrace, co2 dávám tekuté,není tam výživový substrát a tam ten problém není.....
Ty rostliny potřebují více světla. Možná tam je silný filtr to samé jsem zkoušel s malým i velkým molitanem s čerpací hlavou . Nakonec šly z akvária ven a rostliny rostou . Nakonec jsem pořídil vzduchování s filtrací Mám rostliny Asie . Ve třech akvárijich mořskou sůl od 2 polévkových lžic na 100l až po 1,5 gr na litr .
Svítil jsem 9 hod, rostla řasa, problém s rostlinami stejný.
Za mě je 7 hodin svícení málo.
Již delší dobu se potýkám se žloutnutím listů, odpadáváním listů a rozpadem některých, hlavně rychlerostoucích rostlin. Čtu zde vaše názory a rady, ale prostě se to nedaří a nedaří. V profilu jsem aktualizoval složení akvárka, přikladám forky rostlin a test kvalit, vody, (momentálně před výměnou). Rosliny jsou v akva cca 8 týdnů koupené v invitalu, svítím 7 hod, dno je výživový subsrát, přihnojuji velmi lehce bioflorem, co2,
Už si nevím rady....
Starší reakce
Aha, máš asi pravdu, všude píšou středně náročná tak jsem to tak bral, pokusím se jí dát do jiného akva pod světlo. Zpočátku rostla rychle nahoru, pak shodila emerzní listy a nové skoro neyvrostly, jen nad hladinou ano, jakési náznaky listů pod vodou jdou vidět, ale stonek beztak uhnije.
V bazenu určitě ne, není ji kam stěhovat, to bych musel něco vytrhnout
Tak je to kultivar a ty jsou většinou náročnější (a to hlavně na světlo) než základní rostliny.
Nezkusíš jí stěhovat po akváriu a hledat místo kde se může dařit lépe? Možná potřebuje více prostoru kolem sebe.
To mě napadlo taky, má to všechny příznaky, osvětlení jsem lehce zesílil (jiné umístění už v akva nemám), žádná změna a naopak začala zelená chlupatá řasa. Jednodušší bude ji vyhodit do jiného akva a zkusit jí jinde
ostatní rostou v pohodě, tak ji něčím nahradím
Ahoj, můj názor je v nedostačujícím světle. Jak sám píšeš, nahoře a nad hladinou je to v pořádku. Takže buď přemístit více pod světlo, nebo celkové zesílit osvětlení.
Ale stonkovkám už se pár roků nevěnuji, třeba bude mít někdo jiný názor.
Ahoj, řekne mi někdo kde je problém?
Hygrophila Charry leaf - stonky uhnívají hlavně vespod, ale i výš, nad hladinou roste a množí se dobře. Podél stonku jde vidět snaha o množení ale evidentně bez úspěchu, nové listy skoro nerostou.
Hygrophila corymbosa - roste na výbornou, krásně od dna se větví, když ji střihnu v půlce obnaží se roste dál.
Obě kytky jsou v jednom akva Malý bazén zasazeny vedle sebe. Cherry v levé polovině a druhá v pravé polovině.
Kde může být chyba?
Díky
Starší reakce
Čau, díky za tipy Vital jsem před 14 dny vysadil, takže ten to nebude.
NO2 se naměřili asi proto, že jsem dost rozhrabal dno a hodně se mi zakalila voda, tak to budou ještě pozůstatky toho zásahu.
Seženu si testy na prvky a uvidím.
Ahoj, parametre sú ok okrem NO2-prečo nie je nula? Akva je zabehnuté, nie je to moc prerybnená nádrž a NO3 aj Ph ok.Vsadil by som na ten Vital a úplne ho prestal pridávať.Ak tam ide CO2, tak to nemá zmysel, riasa sa ti nesmie robiť aj bez Vitalu a ak sa robí, tak je niečo zle a treba to opraviť-riasa je ukazovateľ problému a nie nepriateľ ! Ak ju blokuješ Vitalom, tak skresluješ chod systému a jeho ukazatele-riasy.
Druhá vec, by to mohlo byť nedostatok alebo prebytok Fe-na to, by som si kúpil Fe test od Seachem a budeš vedieť hneď.Na ten fosfor už môžeš tiež, ten tam nedodávaš v hnojivách iba krmivom-skontroluj.
Už delší dobu se mi zhoršují listy u hygrophilia corymbosa, nejdřív to byl občas nějaký lístek, teď už je to ale častější problém, list se odbarví a je téměř průhledný, jedná se o biogenní odvápnění? Přidávám CO2 z kvasnic, ale dropchecker dostanu do zelena jen přes noc, jinak je spíše modrý.
Základní parametry mám snad v pořadku viz screenshot. Testy na fosfor, FE zatím nemám.
Starší reakce
To si sa ma ani nemusel pýtať-píšu to tu,
www.rostlinna-akvaria.cz/… "Purigen drží na uzdě amoniak, nitrity i nitráty" A ešte z diskusie:"Purigen zachytává rozpustné i nerozpustné organické nečistoty (výkaly ryb, rozpadající se rostliny) a ty se tak nedostanou do filtru, kde by je bakterie přeměnily na méně škodlivé dusičnany. Dusičnany tedy Purigen snižuje jen takto nepřímo. Neodstraňuje je z vody však přímo. Pro tento účel doporučujeme použití Seachem deNitrate, který dusičnany snižuje přímo."
Vidíš, to mne ani nenapadlo, že by to mohlo fungovat i jako povrch pro bakterie.
Tohle vypadá zajímavě.
shop.akvaristika-morska.cz/…
Asi vyzkouším. S kH a Ca budu bojovat ve všech akva, tak se to bude hodit i když koupím trochu víc.
Ještě poddotaz k Purigenu - absorbuje na sebe i Dusík? V akva ještě pořád dost barví kořeny, dal jsem na 14 dní ven, ale voda je pak zabarvená a asi nemám dost silné světlo na prosvícení. Tak jsem ho tam vrátil. Do 24 hodin vody jak křišťál.
Já mám dobrou zkušenost s klasickou mramorovou drtí, přivezl jsem si i vápenec z Chorvatska a koupil i dolomitický vápenec, to je ale moc jemné a ten granulovaný nechává po sobě hodně kalu.
Ahoj, daj kolko máš miesta vo filtri a uvidíš či to bude alebo nebude stačiť, tá koralová drť do morských akva tiež nie je moc drahá a je pórovitejšia tak poslúži aj baktériám, ak bude málo tak pridáš do sieťky a schováš niekde do rastlín, to nebude problém.
Tak s testy máš asi pravdu.
Nějak.mi pořád bylo divné že toho dusíku měřím tak málo. Strčil jsem do jednoho akva proužkový test po týdnu přidávání N a byl krásně růžový.
Takže jsem udělal test od Rataje s jejich přiloženým vzorkem, který má koncentraci 50mg a docela se divil - viz obrázek.
Jinak kdybych tam chtěl přidat ten vápenec, tak kolik tak vyzkoušet. Mám v okolí několik vápencových lomů sehnat drť bude jednoduché. Asi bych do dával do filtru, odhadem mám prostor tak na 100-250ml podle velikosti filtru a akva (20-50l). Ale to asi bude dost málo?
Starší reakce
To máš pravdu, Já třeba vodu moc netestuju. Ty dnešní jsem dělal jen proto, abych tady měl co uvést.
Snažím se ty rostliny pozorovat a právě proto mne napadlo že K bude asi hodně prešvihnutý, protože podle množství, které tam líju ani není možné, aby bylo něčeho velký nedostatek (s výjimkou toho dusíku, kterého jedna ryba asi fakt nevyrobí dostatek a který skoro všechen asi zmizí do plovouček).
Díky za to upozornění na K v dusíkatém hnojivu, to mi vlastně vůbec necvaklo.
Zítra velká výměna vody, pak asi přechodné bude Tropica v tom množství, co jsem psal níže a k tomu možná něco málo N a během týdne něco objednám. Mezitím uvidím, jak se bude akva dál projevovat.
Ja sa orientujem podľa stavu rastlín a testov a nie podľa dodávaných množstiev za týždeň. Každé akva má inú spotrebu makro a mikro prvkov a preto nemá význam tam sypať/liať/ viac ako je nutné a je lepšie to nastaviť pre každú nádrž "na telo". Okrem toho dusík máš aj v amóniovej forme v akva/testy merajú NO3 nie celkový dusík/ a fosfor je z krmiva velakrát úplne dostačujúci.
Díky moc.
Takže K tam bude Otázkou je kolik. Budu vycházet z toho že určitě nebudou doporučovat více než 25mg/l NO3 na týden, protože to už nedokáže akvárium spotřebovat.
Řekněme maximální dávka 2ml/10l a den bude nastavena na 20mg/l, pak by v 1ml mělo být cca 14mg NO3 a k tomu 8.5mg K. Ale samozřejmě může to být i jinak. V každém případě mi to jen potvrzuje, že K tam mám teď tolik, že bych ho mohl vyvážet.
Zítra 75% výměna vody a budu to muset nějak nastavit.
Myslel som to pridávať N,P,Mg samostatne a tensococtail /mikroprvky so železom/. Ak je to ako píše Tommo, čo som tak trochu tušil tak by som to Kh+ vypustil/vymenil za sodu bicar./ a pridal tu koral drť.
Neskôr ak by si chcel PMDD, tak by som hnojil,KNO3/alter. dusičnan horečnatý/, tensococtail a Kh2PO4. KNO3 a dus.horeč. budeš striedať ak bude K dosť hnojíš dus. horeč ak málo tak KNO3, ak budeš mať veľa rýb/dostatok N a P/ tak vymeníš dusičnany za MgSO4 a K2SO4 a vypustíš aj KH2PO4. Mikroprvky len pridávaš podľa testu na Fe. A výmena polovice vody každý týždeň.
Na to N jsem se osobně v Profiplants ptal. Bohužel odpovědi jsem se nedočkal. Ale ptal jsem se právě na K a bylo mi řečeno, že ho dodávám s N v dostatečném množství, tak předpokládám, že je to KNO3. Chystal jsem se nechat udělat toho hnojiva rozbor, ale díky dnešní situaci se to opozdí
Já používám denně N a týdně při výměně vody P+mikro Complete Advance Free.
Přidat reakci
[1] ...... 12 13
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 17241x