Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 13:02 Muž RadekCX [219] – Re: GP
ale to je prave to nepochopeni (proto jsem psal ze nezalezi na plose) - luxmetr nemeri osvetleni na 1m^2 - luxmetr ho meri v konkretnim bode

snimaci kalota luxmetru - ma plochu vetsinou par cm^2 a merici dioda radove mm^2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 12:57 GP – Re: RadekCX
to ano problem je ze plocha 1 m od zarivky neni rovnomerne osvicena... to by ta zarivka musela byt nekonecne dlouha, aby to platilo...
edit: to bylo na ten prispevek predtim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 12:56 Muž RadekCX [219] – Re: GP
zmeri to naprosto trivialne

vezmou luxmetr - tedy jeho sondu - ktera ma difuzni kalotu - a ve vzdalenosti 1m od zarivky v jeji polovine delky odectou hodnotu

to je osvetleni ktere ta zarivka (svetelny zdroj) poskytuje

pokud se udava osvetleni treba pod nejakym osvetlovacim telesem tak samozrejme hodnota muze byt jina - protoze treba reflektor uvnitr telesa nasmeruje cast svetelneho toku tim uzitecnym smerem - z toho se odviji tzv. smerove charakteristiky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 12:51 Muž RadekCX [219] – Re: Designer
no zrejme si rozumime, ale pro jistotu - pokud ti nekdo napise, ze je neco osvetleno 100lx tak je naprosto jedno jaka plocha to je - je jedno jestli to je fotbalovy stadion a nebo nehet u palce - to je dane jednotkou lux (jak je definovana)

je to v podstate neco podobneho (pro predstavu) jako treba tlak - pokud nekdo rekne ze je tam tlak 100kPa tak se nikdo nepta na jak velkou plochu to je - tlak je definovany jako sila pusobici na plose - osvetleni jako svetelny tok pusobici na plochu

mimochodem prave luxama by bylo dobre srovnavat LED a zarivky - tedy svetelny tok dopadajici na plochu hladiny akvaria - to by totiz bralo v potaz smerovost LED a nesmerovost zarivek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 12:49 GP – Re: RadekCX
coze
jak to tedy prosim zjistuji? meri v jednom bode na ose zarivky kolmo na konec, kolmo na stred? meri osvetleni ze vsech smeru nebo pouze z nejakeho useku zarivky nebo zprumeruji osvetleni na cele plose 1m vzdalene od svitidla? mi prijde, ze je to naprosto nicnerikajici hodnota v tomto kontextu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 12:43 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: RadekCX
Takze je to hodnota v lx, kterou namerime metr daleko (plocha podstatna je, ale je tou vzdalenosti 1m dana). Dekujeme za vysvetleni, zase jsme chytrejsi ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 12:22 Muž RadekCX [219]
no osvetleni v luxech se bezne udava - tedy kdyz uz se vubec udava - a to ve vzdalenosti 1m od zdroje - pak neni plocha na kterou to sviti podstatna

Designer napsal: Ja to doplnim, mozna ne kazdy tu narazku kolegy pochopil. On lux je lumen na metr ctverecni, takze u svetelneho zdroje muzeme rici, ze sviti 670lm (produkuje tento svetelny tok, celkem, vsechno co z nej sviti), ale pokud nezname plochu na kterou tim svetelnym tokem sviti, nemuzeme rici jakoukoli hodnotu v luxech, pac to je jednotka toho, jak je neco osvetleno, kolik lumenu dopada na metr ctverecni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 11:55 Usine – Re: hf
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 11:53 Muž mori79 [6] – Re: petrpt
ak mas moznosti a cas sa stym vyhrat a trocha sa vyznas v elektrike tak by som siel do LED
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 11:40 Muž petrpt [0] – Re: hf
Popravdě se v elektrotechnice příliš nevyznám, takže o tlumivce Vám nic moc nenapíšu. :-( Předpokládal jsem, že tu LED zářivku jednoduše zamontuji místo klasické rozbité zářivky SERA FLO 18W a budu svítit. Měl bych snad něco vědět o tlumivce??? :-/ Ještě k tomu tématu. Přikláníte se tedy ke klasické zářivce nebo byste zkusili tu LED "zářivku"?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 10:59 Muž hf [54] – Re: petrpt
Nevíte jak se taková LED zářivka zapojuje? Píšou, že u toho je "falešný" startér, který se asi dává místo toho původního. Jenže to pak zůstane zapojena i původní tlumivka ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 10:55 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: GP
Ja to doplnim, mozna ne kazdy tu narazku kolegy pochopil. On lux je lumen na metr ctverecni, takze u svetelneho zdroje muzeme rici, ze sviti 670lm (produkuje tento svetelny tok, celkem, vsechno co z nej sviti), ale pokud nezname plochu na kterou tim svetelnym tokem sviti, nemuzeme rici jakoukoli hodnotu v luxech, pac to je jednotka toho, jak je neco osvetleno, kolik lumenu dopada na metr ctverecni.

A k tomu svetelnemu toku. Hodnota lumen rika, jaky je svetelny tok, ale pozor, pro to co vidi clovek. Takze to ze neco sviti mene, jeste neznamena, ze z toho vychazi mene fotonu, jen my jsme schopni videt mene svetla a o tom co vidime lumen je. Takze u nekterych specialek, ktere produkuji treba takove podivne ruzove svetlo, muze byt hodnota v lumenech spatna, ale presto pod nimi mohou rostliny rust, protoze vyuzivaji urcitou cast spektra svetla lepe nez jinou. Nicmene my se chceme do akvaria divat, takze sice nesvitime do akvarii uplne nejekonomicteji ohledne energie a rostlin, ale svitime tak, aby rostliny rostly a nam se na to dobre divalo. Proto nemaji specialky pro bezne akvarium vetsiho opodstatneni a pri jejich cene a casto nizke zivotnosti je vetsina z nas nepovazuje za neco, co by se melo pouzit.

Dovolil jsem si napsat clanek, obsahuje jen stripek toho co se napsat da, zabyva se spise teorii a selskym rozumem, ale par uzitecnych informaci uz tam par lidi dle jejich vyjadreni naslo:
rybicky.net/clanky/561-osvetleni-akvaria-rostliny-a-watt-lux-lumen
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 10:34 GP – Re: petrpt
by mne zajimalo, jak ty luxy pocitali....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.01.2011 09:51 Žena ustavprochore [567] – Re: petrpt
Osobně bych si za cenu okolo 400,- koupila takových 6 - 8 lineárních zářivek z řady 8xx a bavila se tím, který "odstín akvária" se nejvíc líbí mně a kytičkám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 00:50 Muž petrpt [0] – Re: Semtex
Měl jsem zářivku Flora Glo 20W speciálně pro kytky a ta měla následující specifikaci: 670 Lumenů, 125 Luxů, svítivost 9000 h, cena okolo 400 CZK.
www.zoo-hobby.cz/…
Svítil jsem s ní rok a půl (cca 6500 h.) a je po ní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 00:46 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: petrpt
pochybuji, 18W zářivka má tak nějak kolem 1200 lumenů....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2011 00:38 Muž petrpt [0] – LED
Fotka k příspěvku Zdravím, bohužel je pro mě časově nemožné číst celou diskuzi (23 stránek?), takže bych se Vás chtěl zeptat na použití LED-"zářivky" do akvária. Nyní v Německu prodávají 60 centimetrovou "zářivku", která je osázená 150 LED diodami, 11 W, 700-800 lumenů, cena 25 EUR (625 CZK). Myslíte, že by pod tím kytky rosli lépe než pod normální zářivkou alá Phillips 18W? Mockrát děkuji za odpovědi. Do přílohy Vám skenuji leták s LED zářivkou.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 14:12 Muž RadekCX [219] – Re: Stenly
pokud mi tady nekdo pise jak je jednoduche vyrobit reflektor (to psal D. a ty ses pridal) tak fakt nema ani predstavu jak se co dela

na bezne ohybacce reflektor fakt neohnete - musite si udelat tvarove kopyto, ten plech se musi ohybat tak aby se nepomackal a jako bonbonek musite udelat cela aby se to nekrouitilo a take musite vymyslet jak celej reflektor pridelat tak aby by ve spravne poloze vuci trubici

oproti tomu vyvrtam dve diry do plechu a prisroubuju tam LED a chladic, mensi LED lepim ani se nesroubuji

chapes v cem je asi tak rozdil? takze nez se delat s tim reflektorem to si ho radeji koupim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 14:06 Muž Stenly [44] – Re: RadekCX
Hele buď tak laskav a neurážej.. už jsem ti psal, že o mě nic ale nic nevíš, stejně tak nevíš nic o tom co umím a co dělám. Tvoje znalosti a um tady taky nikdo neshazuje.
EDIT: směšnej jsi sám, protože si dycky z diskuze jen vezmeš co se ti hodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 14:04 Muž RadekCX [219]
ty jsi fakt smesnej a jasne to rika, ze jsi nikdy nic nedelal - vyrabet reflektor na internetu (natukanim na klavesnici) je strasne fajn - vyrobit ho ale v realu uz tak jednoduche neni

i kdyby - pokud ho delat nemusim tak jsem usetril na materialu a jeste praci

clovek co tady akorat plka cobykdyby mi nebude rikat co se jak dela

ztrata casu - ja jsem dodal kalkulaci se vsim vsady - pokud delam stejny dekl na stejne akvarium tak nemusim pocitat ani praci a ani material - vypsal jsem jen veci ktere se lisily

Stenly napsal: Já o voze ty o koze... když ho vyrobím sám z dostupných nateriálů nemusím ho počítat do ceny osvětlení.. stejně tak jak to ty děláš s krytem z Al a jinými tobě dostupnými věcmi. Buď počítej opravdu všechno nebo jen to co si koupíš a to v obou případech (LED i zářivkové osvětlení) aby porovnání nebylo skreslené ve prospěch tebou prosazovaných LED.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 13:54 Muž Stenly [44] – Re: RadekCX
Já o voze ty o koze... když ho vyrobím sám z dostupných nateriálů nemusím ho počítat do ceny osvětlení.. stejně tak jak to ty děláš s krytem z Al a jinými tobě dostupnými věcmi. Buď počítej opravdu všechno nebo jen to co si koupíš a to v obou případech (LED i zářivkové osvětlení) aby porovnání nebylo skreslené ve prospěch tebou prosazovaných LED.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 13:50 Muž RadekCX [219] – Re: Stenly
ten reflektor tam byt musi - bud ho musis udelat nebo si ho musis koupit - co na tom neni jasne

jasne tady se argumentuje zarivkama s zivotnosti 75.000h akorat se taktne neprizna ze 18W zarivka s touhle zivotnosti stoji 360Kc tedy vic nez ta LED a ma jen 80lm/W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 13:47 Muž Stenly [44] – Re: filipsi
Divím se že se s nám ještě vybavujete... z vašich argumentů si vezme jen co se mu hodí do krámu a vatahuje z kontextu. Když on bastlí kryt na akva a ohýbá ho na stole, tak do ceny se nepočítá ale reflektory se samo počítat musí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 13:46 Muž RadekCX [219] – Re: filipsi
co to povidas?

kupoval jsem lepsi LED a nechtel jsem predradnik z ebay - takze me vysel 1w draz - jen ledky 17.5Kc/W

na obe svetla jsem zacinal z nuly a pouzil jsem nove materialy zadna recyklace (ano chladice z CPU jsem mel - stoji tyhle male pasivy tusim 30Kc kus)

plechu bylo na oboji stejne

celkova cena je pro mne rozhodujici, ktera mne dokonce vysla u zarivek vyssi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 13:41 Muž RadekCX [219] – Re: Designer
no jiste vzdyt ano - ale jake reflektory jsou nejlepsi? zadne

pokud neco musis vyrobit tak te to stoji minimalne cas a material - rekl bych ze to jde teda k tizi spis tem zarivkam

mimochodem pokud by nekdo stoural tak drivery k LED jsou od profi vyrobce Mean Well - jejich zdroje se osazuji jako prumyslove:

www.meanwell.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 13:39 filipsi – Re: RadekCX
Tak timto koncim, hazis si cisla jak chces, takovymhle pocitanim ti spocitam vyhodnost cehokoli. Kde je tebou nize zminovanych 18kc/W?? Ja tady v led vidim 33.5Kc/w, a stale jeste nemame plech na chladic (v tvem pripade cely plechovy kryt).
Kazdy necht si spocita sam, kdo si na LED udela vsechno v praci ze zbytku materialu, a nezapocita to do ceny, ten samozrejme muze mluvit o vyhodnosti. Opacne se to bude jevit tomu, co naopak rozebere stare zarivkove teleso, vykucha predradniky a ohne si reflektor ze zbytku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 13:36 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: RadekCX
Reflektory nestoji nic, pac kdyz se tady propaguje samovyroba, vezme se kus plechu, ktery clovek ve sve dilne naprosto bezne ma, ohne se na ohybacce do presne vypocteneho tvaru pro nejlepsi prosviceni nadrze, pak se pod vodou jemne vylesti a fajnsmekr to jeste vezme specialni bilou barvou, pac kdo nezvladne dokonale lakovani, to je uz fakt totalni bridil. No ja to nebyl, kdo tady tvrdil neco o tom, co si clovek udela sam smich . Nezacinalo tady nejake tvrzeni: "no pockej - ja to pocitam prave tak ze budu osvetleni vyrabet sam"... Kdyz uz, tak budme dusledni, pac kdyz je nekdo dusledne nedusledny... aspon ze se bavim :-D .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 13:22 Muž RadekCX [219]
Sid napsal: Hledejte u Philipsů. :-)

a jo uz jsem je nasel... zarivky.cz/…

to je fakt uspora jak noha - 36W za 360Kc kousek

mimochodem sehnatelnost lepsich predradniku od Philipsu byla tragicka - nesly sehnat pred rokem po cele Evrope - takze cekam ze tohle bude neco podobneho
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 13:16 Muž RadekCX [219] – Re: RadekCX
mimochodem - jeste bych mel pripocitat nejake reflektory na ty zarivky - abych se dostal na rozumnou ucinnost - nevim kolik to stoji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 12:56 Muž RadekCX [219] – Re: filipsi
ja jsem nikdy nepsal, ze chci usetrit - jen tvrdim a za tim si stojim, ze me porizeni LED sviceni vyslo na srovnatelne penize co by me vyslo zarivkove (oboje jsem vyrabel) takze z meho pohledu je LEDkove sviceni prinosem kvuli bonusum navic

ja ti tedy ukazu kalkulaci:

naklady na porizeni 3x21W zarivek T5 HE:
3x T5 HE a110Kc 330Kc
3x patice a370Kc 1110Kc
2x QTP a500Kc 1000Kc (edit: nechci hledat fakturu myslim, ze staly o neco mene - pocitejme ze jsou za stejne prachy co ty LEDkove)
celkem 2440Kc

naklady na porizeni 3x20W LED:
3x 20W LED a350Kc 1050Kc
2x menic 20-60W s IP67 a480Kc 960Kc
celkem 2010Kc

v cem vidis problem? jinak priste bych volil radeji 6x10W - vyslo by to ale na stejne

edit: ty menice pro led nejsou z ebay - jsou to normalne profi koupene zde s patricnym krytim - predradnik QTP si muze o IP67 jen zdat
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 12:42 filipsi – Re: RadekCX
Tak jinak, zasadni otazka - ty si tedy opravdu myslis, ze pouziti led v teto aplikaci je ekonomicke? Ze si tim, ze jsi je pouzil usetril?
Protoze tohle tema se pravidelne ozivuje tim, ze prijde nekdo "chci pouzit led, .... abych usetril". A tomu stale dokola vysvetlujeme, ze (zatim?) neusetri.
To ze to za splneni podminek dostatecneho prikonu, vhodneho chlazeni atp. jde, nikdo nerozporuje. V zahranici najdes podobnych experimentalnich akva dost (vetsinou v oblast mini a malych)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 12:35 Muž RadekCX [219] – Re: Sid
ten odkaz teda neposles? aspon typ - nebudu prolezat celej web Philipsu zda tam neco neobjevim

nicmene ze by byl P. tak ujel konkurenci? tomu se mi fakt nechce verit - vsichni maji maxima kolem 20.000h a P 4x tolik? jsem zvedavej - jen nechapu proc se tady vsude doporucuji Osramy kdyz ty P. jsou tak vyborne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 12:31 Muž RadekCX [219] – Re: filipsi
no pockej - ja to pocitam prave tak ze budu osvetleni vyrabet sam - takze pocitam naklady na vyrobu funkcniho a bezpecneho osvetleni

takze k porizovaci cene zarivek MUSIM zapocitat i ty podelane patice - protoze bez nich to nerozsvitis

32.000 hodin je v mem pripade kdy svitim 10h denne skoro 9 let provozu - to neprezijou ani predradniky (vcetne tech zarivkovych) - takze resit jake ceny a ceho budou za 9 let je naprosto zbytecne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 12:30 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: RadekCX
Jo jo, i to beru, ze i nenarocna rostlina nekomu nejde a nejde, stava se, ale kdyz ta Limnophila sessiliflora roste, jako ze v Rybnik I. podle fotky slusne roste, a ona roste vetsine lidi i s dost malem svetla, neni prece problem se podivat, jake barvy ma vrcholky. Jinak z te fotky budu za blazna, kdyz posoudim, jak moc se vetvi, ale kdyz se fakt pozorne divam, moc se nevetvi a ze slahounu vodorovne po hladine jde u poradneho osvetleni vrcholek z kazdeho patra, neni to jen nevetveny slahoun. Vypada to, ze treba mne by tolik svetla neuspokojilo, nekoho treba ano, za jine mluvit nemohu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 12:27 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: RadekCX
Hledejte u Philipsů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 12:26 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: RadekCX
To mě mrzí, že Alternanthera splendida došla v žalostném stavu... :-O
Někdy je to k zoufání. Aktuálně nedorazily k adresátům dvě zásilky s kytkami, odeslané Českou poštou 6.1.! tone Tak to jsem zvědav, v jakém stavu kytky budou...

Jinak A. splendida je vděčná kytka a z plevuněk IMHO ta "nejjednodušší". Daří se jí i v průměrných světelných podmínkách, přičemž zbarvení má i tak intenzívně červené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 12:24 Muž RadekCX [219] – Re: Sid
jo klidne - ted se divam do specifikaci Osramu:

Životnost podle podmínek DIN IEC 60081
T8 T8 T8 T5 T5 T5 T5
BASIC LUMILUX LLX DE LUXE HE HO FC LUMILUX LLX DE LUXE
servisní životnost
s EP s teplým startem – 18.000 16.000 16.000 18.000 8.000 16.000
průměrná životnost
s EP s teplým startem – 20.000 20.000 20.000 24.000 12.000 20.000

nikde to tam nevidim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 12:23 filipsi – Re: RadekCX
:-D Ale neprovadej ekonomicky nesmyslne vypocty, pokud pripustim zivotnost led 2x vyssi (a dle mnoha zahranicnich i nekolika ceskych zkusenosti se ukazuje, ze LED zdaleka nevydrzi v akvaprostredi deklarovane doby), nemuzes vydelit cenu led reseni dvemi, ale pouze pridat k cene zarivkoveho dalsi zarivku. A jsme na 4.5Kc versus stale stejnych 18Kc/W. A co az zivotnost skonci? Nove LED moduly versus opet pouze nova zarivka.
Pocitani nakladu - pocitam zarivka + predradnik. Ty take nepocitas poctive, kde je prace, chladice, teplovodive pasty, eventuelne nucene chlazeni vetraky atp. .... Pokud to udelame opravdu poctive, rozdil nam jeste "trochu" vzroste, o tom jasne mluvi ceny hotovych zarivkovych svitidel a LED svitidel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 12:21 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: RadekCX
A nechcete zároveň poslat odkaz i na ty s integrovaným reflektorem? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 12:19 Muž RadekCX [219]
muzete mi poslat odkaz na ty co vydrzi tech 75.000 hodin?

Sid napsal: ...pokud vezmu, ze nejlepsi zarivky vydrzi dejme tomu 16.000h...
Vemte raději nějakou běžnou značkovou zářivku, která vydrží kolem 22.000 h, stojí někde mezi 50,- - 100,- Kč.
(Pravda - cena 8xx trubic, které vydrží kolem 75.000 h je poněkud vyšší... :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 12:18 Muž RadekCX [219] – Re: Designer
to mas ale tezke - zadne akvarium neni stejne - mam dve identicke nad sebou (ty 90l s LED) v kazde mi kytky rostou jinak a jine - pritom stejny pisek (namichany predem), stejna voda, stejna udrzba

pred casem mi tusim Sid posilal Alth. rubra (prisla v dost zalostnem stavu) s tim ze udelame pokus jak roste pod LED - dal jsem ji pro jistotu jak pod ty LED tak pro kontrolu do akvarka nasviceneho zarivkama - neroste ani v jednom - myslim, ze posledni kousek je v tom LEDkovem - z toho nejde usoudit na nic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2011 12:12 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: RadekCX
...pokud vezmu, ze nejlepsi zarivky vydrzi dejme tomu 16.000h...
Vemte raději nějakou běžnou značkovou zářivku, která vydrží kolem 22.000 h, stojí někde mezi 50,- - 100,- Kč.
(Pravda - cena 8xx trubic, které vydrží kolem 75.000 h je poněkud vyšší... :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 12:07 Muž RadekCX [219]
no pokud vezmu, ze nejlepsi zarivky vydrzi dejme tomu 16.000h a LED budu hodne pri zemi 32.000h tak jsem ale na cene polovicni tedy 9Kc/W

no k tem 3Kc/W u zarivek - to jsi zapocital vcetne menice a hlavne tech priserne drahych vodotesnych patic? bezne se jedna prodava kolem 150Kc - ted jsem koukal na nejake Arcadia T5 ci co...to je 300Kc na jednu zarivku
tady je maji dokonce za 370Kc www.akvarista.cz/…

led ty patice nepotrebuji - pracuji na bezpecnem napeti

filipsi napsal:
Dobre, uvadis ceny pouze led s menicem, a navic ke vsemy z ebay. U zarivek, kdyz se zachovam stejne muzu byt na 3Kc/W. To snad rika vse. I s hezkym komercnim zarivkovym resenim se dostanu pod cenu soucastek pro domaci bastl u LED. I kdybych pocital usporu 20% energie, ktere stejne neverim, stale to ekonomicke neni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 12:06 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: RadekCX
Ale jasne, mne se dokonce ta Limnophila sessiliflora vic libi sveze zelena, ale tady ji beru jako indikator toho, kolik se sviti rostlinam. Co mohu rict po mych experimentech s osvetlenim, to jsem napsal. A ze je v nadrzi jen sveze zelena, to neznamena, ze nic neporoste, ona taky roste, ale znamena to, ze se slusnou pravdepodobnosti rostliny narocnejsi na svetlo budou stradat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 11:57 Muž RadekCX [219] – Re: Designer
limnophila je ta houstina vlevo v me nadrzi Rybnik I. je tam videt jak se rozrostla ze dvou slahounu - momentalne ji vnimam uz jen jako plevel - takze ji vzdycky protrham co to jde - trpim ji tam jen proto, ze se v ni schovavaji male gupky

nevim jestli ma fialove vrsky, ale tak jak roste mi staci az kam - nepotrebuju vyhazovat kazdy tyden kyblik limnophily - staci mi jen pulka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 09:54 Muž Designer [5695] - Cichlidy
Napisu neco, co neni primo o LED, ale o tom, jak se da zkusit, kolik svetla pro rostliny vlastne mam, bez pocitani, muze to udelat kazdy, a z vysledku se lze i tesit. Navic se da takhle zkusit svetlo i v ruznych hloubkach v nadrzi.

Pod svetlo se soupne rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora a 3 az 4 dny se pocka, vrcholek by mela mit tam, kde chceme svetlo zjistit, proste v te hloubce. Pokud ma po te dobe fialovobezove vrcholy, je svetla dost. Pokud sveze a svetleji zelene, svetlo je tak maximalne pro nenarocne rostliny. A pokud se ji nechce vubec rust, nic, tak je to tim, ze po tme ve kbeliku za zachodem neroste :) . Pokud je na test vice casu, pak pokud je po nejakem case (rekneme mesic) stale jako jeden stonek, svetla moc neni, ale pokud se vetvi ve spouste pater, rasi z pater nove vrsky (a i ty barvou ukazuji jak hluboko je jeste kolik svetla) a dela u dna nove rostliny i s koreny, svetla je dost. Nelze to posuzovat na jeji houstine u dna az se rozroste, tam ma listy zelene, stini si sama, jsou to huste kartace, ale na jednotlive a plne osvetlene rostline, jeden slahoun, zasazene do dna, se clovek o svetlu dozvi dost. Akorat mi nepiste... zkratka kdyz bude zamrzla v kostce ledu, nebo bude mit nejak jinak silene nevhodne podminky, snad kazdy chape, ze to nevytrhne ani svetlo ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 09:12 filipsi – Re: RadekCX
A abys me nepodezrival jako odpurce led, tohle je jedem muj post z tohoto tematu pred DVEMI roky (protoze to co rikame, bylo jiz davno tady nekolikrat receno):

"To uz davno neni pravda. Nektere bile led dokonce pracuji stejne jako zarivky, postavene na emisi UV. Byl bych zdrzenlivy jejich svetlo odsoudit jako spatne.
Problem zustava cena, nutnost bastleni. Ale davam bolsevikovi rok, maximalne dva ;-) (asi trochu vic) a bude to v akva bezna vec."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2011 09:07 filipsi
RadekCX napsal:
a neni jedno jak velke akvarium to je? LED i s menicem jsou kolem 18Kc/W


Neni to jedno, cim vetsi akva tim mensi cena/W u zarivek, a vic se projevi rozdil v cene, u prikonu nad 200W bude slusny i v pripade domaciho bastlu.
Dobre, uvadis ceny pouze led s menicem, a navic ke vsemy z ebay. U zarivek, kdyz se zachovam stejne muzu byt na 3Kc/W. To snad rika vse. I s hezkym komercnim zarivkovym resenim se dostanu pod cenu soucastek pro domaci bastl u LED. I kdybych pocital usporu 20% energie, ktere stejne neverim, stale to ekonomicke neni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2011 22:12 Muž mori79 [6] – Re: filipsi
ja ti urcite rad spravim foto aj po roku teraz pouzivam 12xLED acriche to je 48W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2011 22:04 Muž Stenly [44]
RadekCX napsal: no tak to sis ale spletl vlakno - tohle vlakno je o tom jak svitit v akvariu LED svetlama

ne jen o tom kde koupit komercne vyrabene LED svetlo za stejnou cenu jako zarivky

Chceš říct že komerčně prodávaným LED světlem se do akva svítit nedá a že to sem nepatří?? Vlákno není jak vyrobit LED osvětlení.. pak bys měl pravdu.
Taky zopakuji že ne každý má možnost si to vyrobit, ne každý to umí, ne každý to chce.. ale to se opravdu opakuji... tím pro mě tahle debata, která je furt dokola, končí.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256426x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod?od=6880