Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Ano diskutují a tou nejpodstatnější je velmi špatná efektivita odkalování těchto substrátů, tedy se časem může stát, že dno z tohoto materiálu bude zahnívat.
Tak antracit to jistě není
Základní údaj je ten, že neobsahuje vápenec. Otázka je, zdali ve stavebnictví "neobsahuje" znamená totéž co v akvaristice.
Jinak je to ale drť s ostrými hranami, a to je obecně nevhodná vlastnost pro akvarijní substráty. Určitě by to bylo nebezpečné pro ryby zvyklé hledat potravu na dně nebo rýt; drobounká poranění na tlamce se mohou snadno rozvinout v něco vážného.
Diskutují se i další nevýhody takových ostrohranných substrátů.
0 19.12.2016 15:03 MilanF – antracit
ahoj šlo by toto na dno
www.europalivo.eu/… mám možnost mít zdrama tak se raději ptam než udělám nějakou chybu .
Starší reakce
Díky
jakmile si k tomu najdu ideální příležitost, půjdu do toho.
U placek ideální dno.
Budeš vidět kolik toho vyprodukují, budeš muset, když něbudeš chtít aby to tam strašilo trošku častěji stahovat dno, ale jinak tvoje rozhodnutí velmi, velmi schvaluji. Můžeš klidně i nějakej echináč do květináče zasadit, ale když použiješ jenom ty klacky s anubiasama a třeba hnědovkama, žádnej problém.
Ahoj, přemýšlím že půjdu cestou, kdy v akvárium nenechám žádné dno, jenom holé sklo a nějaký ten klacek s anubiasem a hnědovkou. Nejsem se jistý co to může způsobit, tak si jdu pro radu na co se mám připravit. Díky
Zdravim,
chtěl bych se zeptat jestli je dobrý nápad založit dno(čedičové s vloženým zasobním substrátem Dennerle NutriBasis 6v1) a napustit akvarium vodou a nechat to tak par dni s pustenym vnejším filtrem, aby se nějak zaběhnul a až potěch asi 14 dnech teprve vysadit rostlinky.
Muže se tím něco "zničit"?
Vede mne k tomu trochu i to, že mame teď v Brně trošku problem s vodou (přídavají do ni nejak extremně moc chloru mi přijde)tak aby se se chlor z vody odstranil než tam dam rostlinky. Napustit pak plne akvario vodou (140 litrů) vody s vetším obsahem chloru na čerstvě vysazené rostlinky se mi nechce (chci zkusit in-vitro rostlinky)
Díky za odpověď
Starší reakce
mate nekdo zkusenost s barevnymi kremicitymi pisky? jsou barveny nebo se jedna o prirodni pisky? myslim ted barvy jakon cerna bezova atd ;) nad liaporem sem premyslel ale nehci ho potapet moc... :-/
Mountfield filtračný kremičitý piesok 0.6-1,2mm 25kg/12 eur. Tiež som začínal s dunajským štrkom 5-10mm, potom kremičitým pieskom 2-4mm a nakoniec som skončil u tohto piesku s ktorým som veľmi spokojný veľmi málo do neho zapadá kal a výborne sa sadia rastliny.
a nejaky dobry odkaz na stranky s piskem nebo kde koupit? jsem z Loun ale Praze se nebranim, popripade eshop
0 06.11.2016 14:27 laki3 – Jaké dno do 450l
Zdravím, poradíte mi, jaké dno dát do 450l akvária?? Mám ve 200litrech křemičitý písek 0,8mm a menší ale přijde mi, že v něm rostliny nejdou, a přitom hodnoty vody a světla jsou ok... tak jako frakci štěrku (písku) doporučíte? a můžete mi rovnou doporučit nějaký odkaz kde koupit větší pytel ??
Starší reakce
Když použiješ i druhou ruku a přidržíš dno kolem kytky, si myslím že se moc nestane...
edit zatím mám zkušenost jen s tenkou folií startex 17 a Staurogyne jsem vytahoval s 20cm kořeny bez porušení kořenů i dna a to se kořeny staurogynu pěkně lámou samy o sobě..
EDIT-Pro mé účely to bude fungovat, nemám v plánu nějaké přesazování, ale po pravdě takat z toho echinodorus, nebo kryptokotyny bych nechtěl, to by nefungovalo a stalo by se co píše kolega, všechno by šlo ven, je to spíše kvůli tomu lepšímu odklalování....
Ahoj, to je dobrej postřeh.
Předpokládám, že bych ty kořeny musel fiknout a to pod folií by zůstalo. I tak by asi zůstaly kořeny dost dlouhé, a při přesazování je stejně zkracuji. Snad by pár ustřižených kořenů nedělalo velkou neplechu. Neplánuji žádné velké přesazování, snažím se vše nechat na místě, kam jsem to zasadil. Folie by byla jen "pojistka".
Co ta folie udela, kdyz vytahnu dobre zakorenenou kytku? Vytahnu s ni celou folii tak i cele dno? Docela bych si tipnul ze jo.
Jen doplním, když budeš odkalovat nic ti neslehne a díky té textilní fólii se nebudeš muset bát zajet hlouběji..
0 02.11.2016 12:48 Dzedaj – Vhodná frakce
Ahoj, rád bych se tu poradil, jaká je vhodná frakce písku do akvária. Někde se doporučuje 2-4mm, ale někdo používá frakci kolem 1mm a vše vypadá ok. Několikrát jsem zahlédl info o tom, že frakce menší než 2-4mm není vhodná pro kořeny, protože to slehne. Co je na tom pravdy?
Sám mám v jednom akva 0,6-1,2mm písek a zatím super. Po 3 měsících to ale nic moc neřekne. Bude později problém?
Rád bych v budoucnu v akváriu vyměnil dno/ znovuzaložil akva protože mi nynější dno nevyhovuje. Plánuji vrstvu Agro substrátu pro vodní rostliny 1-2cm a na to křemičitý písek cca 5 cm. Kdesi tady v nádržích jsem zahlédl, že na tu hlínu někdo dává nějakou folii, aby se případně hlína nedostala ven. Máte s tím někdo zkušenosti? Měla by stačit dostatečná vrstva štěrku, ale pro jistotu (přesazení kytky nebo akční rybka s bagrem) bych tam rád něco měl.
Pro mé oko je nejhezčí co nejjemnější písek, ale co pro rostliny a kořeny?
Díky.
Na aukru je 20kg černého (čedičového) a 20 kg bílého (křemičitého) štěrku po 400 Kč.
aukro.cz/… našla som kremičitý piesok(čierny) o frakcii 1-2mm ale 20 kg balenie je za 30 eur, nie je to trošku moc? (to som ešte nepočítala poštovné :/)
0 02.11.2016 09:51 Sju4321 – Co na dno?
Ahojte,
mám zase dilemu, čo by bolo najlepšie na dno akvária. Akva je 240l(120x40x50). Chcela by som aby sa darilo aj rastlinám a aby aj rybky vynikli. Premýšľala som na čiernym kremičitým štrkom(1-2mm). Ako dekoráciu by som chcela čiernu bridlicu(jaskynky, skalka atď...)
Moje otázky na Vás:
Bude sa rastlinám dariť v tomto štrku?
Nebude dno príliš čierne štrk + bridlica? Ak áno aká farba by lepšie vyzerala?
Koľko štrku potrebujem na dno 120x40 cm?
Za odpovede vopred Ďakujem,
Zuzka
Starší reakce
Jak uz ti ostatni napsali, nevydrzi to. Pokud mas pancernicky, tak ani tyden. Pokud mas krevetky (obzvlast japoniky), tak trochu dyl, ale ne moc. To co ukazuje Amano je tak protoze ma (mel) armadu posluhovacu, co skoro denne chodi a AS z pisku vybiraji a hazou zpet kam patri.
Více druhů dna se ti při provozu akvária vždy smíchá (ryby, přesazování rostlin, ...) a pak to nevypadá dobře. Na fotkách to možná vypadá pěkně, ale na těch fotkách jsou většinou krátkodobá akvária, která po focení se zase zruší, protože dlouhodobě nejdou udržet v tom pěkném stavu.
Písek do bazénových filtrací je žlutobílý, naprosto ideální dno do běžných akva. Prodává se po pytlech 25kg = cca 200Kč. Teď na podzim občas v akci/výprodeji i méně.
děkuji za Váš příspěvek, právě vždy jsem použil jen jeden druh dna ne dva, tak chci zkusit jak to bude fungovat. Pokud to nepujde dlouhodobě udržet, tak díky rozdělení pomocí nějakých plastových zábran v substrátu apod. můžu vytvořit druhý menší ostrov nebo to prostě překrýt vrstvou terramolu či to úplně vybrat a nahradit, uvidíme.
klasický křemičitý písek do bazenových filtrací jsem nikdy nepoužil zkusím trochu pohledat a najít jak by to cca vypadalo, vím že cenově by to vyšlo celkem dobře, ale nevím jak je na tom vzhledově, děkuji.
Myslím že Vám ta krásná hranice mezi dvěma barvami písku dlouho nevydrží. Jedna věc je naaranžovat akvárium, pak vymezený prostor zasypat bílým pískem, pustit neonky a vyfotografovat to... a druhá věc je takové akvárium dlouhodobě provozovat. Nic nezůstane jak jste si to naaranžoval, a půvab té vzorové kompozice stojí a padá právě na tom kontrastu džungle s bělostnou čisťounkou "pláží". Jenže ona čisťounká nevydrží ani týden.
Ale třeba se mýlím a za pár měsíců mě/nás všechny přesvědčíte o něčem jiném...
A co obyčejný křemičitý písek do bazénových filtrací.
Zdravím, zakládám nové akvarium a chci si rozdělit dno na tmavé (vyživný substrát + terramol) které bude zarostlé s kameny a kořeny a zbytek bych chtěl udělat ze světlého písku typu ADA La Plata Sand, máte s tímto někdo nejaké zkušenosti? jaký písek by jste mi doporučili prosím? nechci dávát 400kč za 2kg dekoračního písku který nebude plnit až tak důležitou roli jako třeba terramol. snažím se trošku o aquascape, předem díky za odpovědi.
ps: jen pro přestavu přidávám odkaz z googlu
farm2.staticflickr.com/…Starší reakce
Jasně rostlinky porostou. S tím není problém. Akorát u stonkových je potřeba je nějak ke dnu přichytit. Například pomocí tzv. horácmatek.
On ten kančík vyroste a pak ti ty neonky může sežrat. Taky může prudit skaláry a ti mají rádi svůj klid.
Tetry... Jaký?
Jo a ještě v tom písku porostou rostlinky?
Pro tyto ryby je ten písek ideální. Akorát kombinace Kančíků červenohrdlých se neonkami a skalárami mi nepřijde úplně vhodná. Ale kančíky červenohrdlé jsem neměl, tak možná ta kombinace bude fungovat.
Jižní Amerika : skarale, giboun, ancistrusy, kanciky cervenohrdle, neonky
Záleží do jakého akvária. Do rostlinného bych dal radši pálený jíl, ale do běžného akvária nebo akvária bez rostlin bude OK.
Používám písek 0,8-1,2mm a jsem s ním spokojený. Světlá barva nevadí.
Rozhodně bych koupil černé, nebo hoodně tmavé dno. Bílý pisek ryby stresuje a ztrácí díky tomu barvu.
Starší reakce
Aha, tak jsem špatně pochopil informace z jiného vlákna
Díky
Z velikostí to nemá až nic společného naopak. Je to přesně obráceně, představa že v jemném písku musí dno zahnívat je nesmysl.
Jo to jsem zkoušel s octem, nebublá to, ostré to není
A jemnější bych tam asi nedával, protože bych se bál, že zase kytky budou uhnivat
Měl jsem už v akváriu leccos, pravda je že pro pancéřníčky čím jemnější tím lepší. Hlavní vlastnost takového substrátu jsou jeho mechanické a chemické vlastnosti, nesmí to být drť a obsah vápence minimální už kvůli rostlinám a rybám které většinou pocházejí z vod dost měkkých.
0 25.09.2016 20:49 kocmim – Vhodné dno pro panceriky
Ahoj, planuju vyměnit současné dno za menší frakci. Koupil jsem říční písek a měl bych dva dotazy:
1. Je tohle vhodné pro hejno panceřníčků (ještě nevím jakých)? Podle toho co jsem přečetl, tak by si v tomhle měli hrochchat blahem.
2. Když jsem to začal proplachovat... tak je tam hodně jemného písku (velikost jako sůl)...má smysl to nějak zachytit a dát do akvarka, nebo to s klidem můžu odfiltrovat pryč do koše?
Starší reakce
Tak to beru jako samozřejmost
Jde mi hlavně jak jsi psal o tý zásaditosti... Co to udělá?
Odzkoušet octem. Pokud bude šumět, nebrat.
0 20.09.2016 20:25 bubak [1] Děkuji za rady, ostrost by mi ani tak moc nevadila, stejnak časem celé dno zaroste kytkama, ale a co ta zásaditost co psal Pepan? Vyruší to případný větší kořen? Výluh by měl okyselovat? Nejsem chemik
Zaujala mě hlavně barva + frakce VS cena...
Dík
Tak tenhle zásyp pod zámkovku je sice ostřejších hran, tedy není to žádná tragédie, ale je to akceptovatelná frakce z pohledu akvaristy, jenž sem tam noří odkalovací zvon do akvária, tak sem to jde vcelku dobře a ani hloubkovější orba nebývá problém.
Raviolka ho zkoušela, .... já nikoli, ale pokud se nebojíš ostrosti pro ryby dna, tak vyzkoušej
Pokud je to čedič, tak bych to do akvárka nedával. Evidentně je to strojově vyráběno, to znamená že zrna budou mít spoustu ostrých hran, které mohou zraňovat rybky. Navíc, největší složkou čediče jsou živce a ty bývají zásadité.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115099x