Jaký je to pancéřníček?
Vypadá to jako black venezuela.
Že by to bylo zatvrdlýma jikrama se mi nezdá. Většinou jsou samičky schopné jikry odložit i bez samečka.
Ano vyzerajú ako samice aj keď foto môže klamať
Děkuji, Zdenok. Chtěl jsem si být jistý. Takže to jsou dvě samice?
0 15.01.2021 19:52 OTTO – Pohlaví panceřníčka skvrnitého
Děkujeme, podle fotek to vypadá opravdu na Panceřníčka Zeleného.
Souhlasím. Dovolím si přidat foto samičky, staré cca 10let.
Je to starý a zbědovaný pancéřníček zelený (Corydoras aeneus).
Připadá mi jako pancéřníček zelený (Corydoras aeneus), ale ta fotka nic moc teda. Projdi si zdejší atlas, bude to nějaký Corydoras.
0 28.12.2020 14:22 Patrik – Panceřníček
Dobrý den,
prosím o určení Panceřníčka, chtěli by jsme přikoupit další, ale nevíme o jaký druh se jedná. Předem děkuji.
Když se podíváš na toho prvně uvedeného,tak v synonymech máš dřívější název C.schultzei. A to si myslím je ten, který ti byl doporučen.
Dobrý den, prosím o radu. Byl mi doporučen Pancéřníček šulcův( nebo šulcej) nebo tak nějak. Omlouvám se, ale můžete mi dát odkaz, který by to mohl být?
Ano, oba jsou Corydoras trilineatus.
Na obou fotkách jsou leopardí ne?
A tenhle je jakej
Ano, na té fotce z mecamartin... je krásný exemplář Corydoras trilineatus
cituji z:
www.scotcat.com/…
Below you can see the comparisons as the C. julii on the right has a fine spotted head and C.trilineatus on left has what you would term, reticulations in that area. Apart from these obvious differences, julii is a finer spotted species and not as robust as C.trilineatus. Keeping the "three-lined corydoras" is not that difficult and with most Corydoras species will do best kept in a group of six or more as above all they are social animals. Another Cory that is similar is Corydoras leopardus but in this species the longer head is a give-away. Ano to jsem taky našel ale ani jeden nemá jen tečky ale všichni mají klikichaky po těle a čáry takže tohle je špatně
mecamartin.717.cz/… Na všech fotkách je Corydoras trilineatus (pancéřníček leopardí). Mezi Corydoras trilineatus a Corydoras julii (pancéřníček Juliův) není žádný rozdíl v ploutvích, ale v kresbě. Označování ryb Corydoras trilineatus jako Corydoras julii se táhne z dávné historie, a i když už bylo nesčetněkrát publikováno, že ryby, které se nejen u nás, ale i jinde v Evropě převážně chovají, jsou Corydoras trilineatus, objevuje se toto mylné označování pořád znovu. Skutečný Corydoras julii nemá na hlavě kresbu z klikatých čar, ale z teček a vypadá takto:
www.corydorasworld.com/…
Jaroslav Hofmann
Jakých ploutví? Mě to přijdou stejny
Ty nevidíš rozdíly ve tvaru ploutví?
Jj.
Ahoj, myslíte, ze je to Panceřniček zelený nebo jiný? Díky
Děkuji za info a za odkaz. Právě proto se chci dozvědět kterého pancéřníčka mám. Snad se ještě někdo ozve co by to mohl být za druh.
Opatrný ve smyslu jistoty, že je to on. Vysvětlení C- a CW-kódů tady:
www.aquatab.net/… (druhý odstavec oddílu Malí pancéřníčci).
C a CW + číslo se označují ještě vědecky nepopsané druhy, jestli si dobře pamatuji.
Měli jsme celkem 6 kusů a v obchodu jich bylo ještě hodně, všechny byli úplně stejný . Teď už bohužel ne. Dali jsme je po 3 do dvou akvárií. Bohužel v jednom 3 umřeli a je tam jen jeden. To je ta fotka. A opatrný mám být proč? Právě že podle vzhledu mi není přesně jasný který by to mohl být. A ještě co znamená C a CW forma? Díky za reakci.
S tím mřížkovaným bych byl opatrný, rozhodně to není typický vzhled. Ale ta ryba nemá typický vzhled žádného druhu ani C- nebo CW-formy. Jenom pro zajímavost - máte takovou rybu jenom jednu? Jak se k vám dostala - je to jedna odlišně zbarvená ryba ve skupině jiných corydorasů nebo máte takhle zbarvených ryb celou skupinu?
Je to pozdě, ale nějak jsem si toho tady nevšiml. V prezentaci "První podvodní" je na fotkách jako "vrcholovka s piskořkou" ze 17. 11. 2019 i na starších fotkách z listopadu a prosince 2018 a ledna 2019 pancéřníček napský (Corydoras napoensis). Ty ryby v pytlíku vypadají nejvíc jako pancéřníček barimský (Corydoras bondi), což sice býval svého času ne až tak vzácný druh, ale ty časy jsou tak třicet a více let zpátky. Nebyla by nějaká fotka z akvária?
Jaroslav Hofmann
Ahoj můžete mi někdo říct co je to za pancéřníčka? V obchodě neví a podle fotek mi stejně nevychází nic přesně. Za odpověď předem děkuji.
Myslel jsem si to, jen mi přišel nějaký obrovský, jsou to kusani, tak jsem nevěděl zda nejde o jiný druh, viděl jsem ho v loni byli to prckové, a teď jsou skoro největší z akvária, hned po té šnečí Godzille
Který je to druh? Mám tam dva a jsou to pořádný kusani
Díky za reakci. Teď jak pár hodin plavou v akváriu, tak mi už taky trochu připomínají drobné. Právě, že jim i ten pruh končí za žábrama, nejde přes oko, jako u pygmejáčků. Tak to možná budou opravdu oni
Dívám se na ty fotky znovu (už ne v telefonu) a podle hlavy a tvaru těla mi připadají spíš jako C. nanus. Pygmejáčci jsou štíhlejší.
Takže fakt nevím
Za pár týdnu budeš chytřejší...
V obchodech rybky často označené jako pancéřníček drobný (který se u nás u chovatelů pravděpodobně vůbec nevyskytuje) bývají většinou pancéřníček napský.
Ke všemu jsou si velmi podobní pancéřníček napský, drobný a dvoupásý.
Podle mně je to přesně jak říkáš, na HF je drobný (nanus) a v pytlíku jsou pancéřníčci malí (pygmaeus), nevybarvení - mládí, stres atd., jinak mají pruh přes oko až k tlamičce...
Ahoj,
poradíte? Byla jsem dokoupit pancéřníčky drobné, nějak se mi nezdálo zbarvení, ale prý, že jsou mladí, tak vypadají jinak...
jsou to pancéřníčci malí, co jsem koupila? Foto za dne, přes sáček... (na HF První podvodní- panc. drobný, co si myslím, že je opravdu "drobný"
)
Díky moc.
Děkuji mnohokrát, focení je moje hobby a jestli to bude k užitku, klidně nafotím po týdnu. Článek určitě nee (tam musí být i slova
), ale až se dopátrám s jistotou druhu, hodila bych je do atlasu. Fotím od tření (včetně). Ráda fotky poskytnu k cizím publikačním účelům, mám je v dobrém rozlišení.
Každým dnem je ten pruh patrnější...
Podle všeho C. napoensis, uvidíme během pár týdnů. Fotky máte výborné, určitě foťte dál
Pro určení by měly stačit fotky ve věku jednoho měsíce a dvou měsíců, ale klidně foťte častěji, to je cenná dokumentace, až se rozhodnete, že napíšete článek
Ať se vám daří.
JH
Osobně bych i podle zbarvení tatínků v hřbetní ploutvi vsadila na napoensis, ale budu ráda za přesné určení.
rudolf napsal: ... Nicméně máte-li třítýdenní mláďata, můžete se dobrat určení docela snadno. Ve věku kolem jednoho měsíce se totiž mláďata všech čtyř druhů liší poměrně jasně svou kresbou. Ideální by bylo dát sem fotku... Charakteristické znaky jsou zhruba tyto: C. napoensis: tmavý pruh přes oko, tmavý podélný pruh táhnoucí se od zadního okraje skřelí středem těla až do ocasní ploutve; C. bilineatus: nemá zřetelný pruh přes oko, podélný pruh ve středu těla končí před ocasním násadcem, za ním následuje na ocasním násadci okrouhlá tmavá skvrna zasahující až do ocasní ploutve; C. nanus: tmavý pruh přes oko, ve střední linii těla není nepřerušovaný pruh, ale řada proužků směrem k ocasu stále se zkracujících a získávajících tvar skvrnek; C. elegans (ten to ale zřejmě opravdu není): podobné znaky jako u C. nanus, ale kresba ve střední linii těla je méně zřetelná.
Jaroslav Hofmann
Dobrý den všem, ráda bych se v návaznosti na debatu asi z roku 2016 o tom, jestli je corydoras nanus opravdu nanus nebo něco jiného zeptala... co jsou tihle zač. Jsou jim přesně 3 týdny od vykulení, mohu fotit postupně. Největším už se tvoří pruh na boku, menší jsou tečkovaní.
Kupovala jsem je jako nanus, prý F1 z importu nebo odchytu, to si předchozí majitel není jistý, tak jsem čekala, co děti, jestli se to pozná. Děkuji
5 23.12.2018 11:45 Soriko – Malý přehled
Jop je
Je to klasika aeneus?
Nenapadá mě žádný jiný.
Zdravím, můžete mi jen potvrdit/vyvrátit, zda je toto pancéřníček skvrnitý. Dle fotek v atlasu to tak vypadá (přeci už je větší než před třemi týdny
). Díky
Tak, záhadný pancéřníček odhalen.
Zde je odpověď od pána, který mi poslal rostlinky.
"Duhovka diamantova (melanotaenie praecox), puntius denisoni, panceřníček napsky, sekavec asi javsky, tolik z páru ryb. Jinal jednoho el sumce."
Že jo, taky si myslím, že na tom dost záleží.
ano, nízká teplota kulení určitě zpomalí
Tak dej pak vědět, co se dozvíš...to jsem zvědavá.
A pět dní je docela dost, Pandám to trvá čtyři dny...ale třeba se mu nechtělo vykulit se, že mu byla cestou trochu zima
Tak jsem našla v mailovém koši kontakt na pána, od kterého jsem si koupila rostlinky, zde není registrován. No, a nyní budeme čekat na odpověď.
Jen ještě podotýkám, že balíček šel pět dní, to mi jako scifi přijde, neboť předpokládám, že to by už byl potěr vykulený.
Ještě budu kontaktovat jednoho zdejšího uživatele, ale ten v popisu nádrže žádného pancéřníčka neuvádí.
Pořád tak nějak čekám, že puntíky zmizí, že se převlečou za pancéřníčka zeleného.
Taky mi přijde jako pancéřníček tečkovaný a to, že jikra přežila cestu poštou, nevidím zas jako tak velké scifi, jestli byla ve vlhku... Zjisti si, jaké pancéřníčky má ten, kdo ti posílal nové kytky
A dej vědět, jestli odhalíš původ toho mrňouska, zajímalo by mě to.
Pancéřníček kropenatý se tře do pěnového hnízda, toho by sis asi všimla.
Ti dva mí mají ocásek bílý, bez teček. Pokud by to byl jiný pancík než zelený, pak by se mi musel dostat do nádrže leda jako vajíčko na rostlince, kterou jsem dostala poštou, což mi přijde skoro nemožné.
Spíš přemýšlím, jak vypadá potěr pancíka zeleného. Zkusím pohledat na netu.
Ahoj, mám v akva dva kousky odrostlejšího potěru a přemýšlím, čípak je. V nadrži je pancéřníček kropenatý a zelený.
Tvarem těla odpovídá zelenému, ale proč je tečkovaný?
po roce se vracím, pancéřníček napský to určitě nebude, v pětistovce zůstali všichni čtyři malí, dorostli do velikosti maximálně 4 centimetrů, takže to vypadá spíš na ty nanuse, ostatní pancéřníčci (aeneus) ve stejné nádrži rostou jako z vody
Díky a já si stále myslím, že umím hledat na netu, no jak je vidět, ještě mám mezery ve vzdělání
Dobré ráno všem, narazila jsem na takový problém, mám pancéřníčka, viz foto, koupený byl jako zlatopásý, tady v atlase je to jeden a ten samý druh - zelený - synonymum zlatopásý. Ale tady, na těch stránkách, jsem narazila na to, že to jsou dva různé druhy, dokonce mají rozdílné délky, latinské názvy, ph, teplotu atd.
akvapedie.cz/… a
akvapedie.cz/… Prosím, dokázal by mi někdo napsat, jak to teda je a co mám vlastně doma já? Díky
Já jsem na to hleděla! Vůbec jsem nevěděla, že to nějaký umí. Ten tátův byl víc tečkonavej.
Chtěla jsem se zeptat, jestli nějaký z pancéřníčků umí mrkat nebo něco podobného. Táta má v nádrži nějaké pancéřníčky, snad přímo p.tečkované,není si prý jistý. Každopádně jsme si všimli,že snad mrkají nebo nějaký podobný velmi výrazný pohyb oka. Viděli jsme to několikrát a dost nás to překvapilo... Pozoroval to někdo? Umí to ten tečkovaný?
Vím co to je za rybu jen sem si všiml určitých rozdílů, proto se ptám jestli to stále patří mezi similis
Dobrý den,
jedná se o jedince stejného druhu ? Jeden má po těle drobné tečky, jiný spíše čárky, jedinci s čárkami jsou dva ten druhý má čárky ještě výraznější. Děkuji
Díky, budu mu říkat zelený ;)
Však se také těším na jeho odpověď...
Tak na tech mojich 3 pruhy jsou...Fotka jen tak narychlo. A proto bych byl moc rad, kdyby p.Hoffman objasnil jak to je, ev. ted to snad muzu poznat i na tech mladych.
Tečkovaná forma trilineatus podle mě neexistuje... To bude fakt asi nějaký hravý mixík... Trilineatus je trilineatus, protože má tři podélné pruhy. Tvůj odkaz má dva a ten třetí je jakýsi podeformovaný. To fakt nebude čistá forma.
www.aquamir63.ru/… Tohle mam doma, to taky asi bude to, co je vsude videt na prodej. Oznacujou to jako "teckovana forma" C.trilineatus
www.planetcatfish.com/… Ono asi hraje roli, jak to tenkrát chybně určili a množili to mezi sebou. Většina těch ryb dnes budou kříženci. Domnívám se...
Jinak na jihu Čech a pár místech jinde jsem v nabídce nikde leoparda, opravdu leoparda neviděl. Zakopávám jen o něco, co připomíná Julií a je prodáván pod označením leopard...
Ale počkejme, on nám to pan Hofmann jistě objasní.
Jj, ja mam ty s teckama, taky jim rikam julčáci, ale asi to neni spravne.Kdyz kouknes treba na planetcatfish, tak tam pisou, ze to co si kazdy mysli,ze ma julii, je ve skutecnosti trilineatus s kresbou jako julii. Julii se vyskytuje jenom na nejake lokalite a moc se jich od tama nevozi. Takze snad existuje urceni podle juvenilniho vzhledu, rad bych vedel co mam. A radeji bych julčáky, trilineaty ma kdekdo
Mam v planu koupit nejakou knizku od Fullera, ale jeste jsem se k tomu nedopracoval(rozumej za slusnou cenu)
www.planetcatfish.com/… Leopardí:
akvarista.cz/…
Julií:
www.fishbase.org/…
Tady jsou vidět tečky co má Julií a na prvním odkaze si povšimni, že se ty tečky spojují a vytváří tu mapu, o které jsem hovořil...
Edit: A já zase četl, že Julií je naprosto tuctová ryba a vzácný je ten leopardí... I pán na výstavě v RK mi říkal, že jsem jediný v republice, co dělá opravdu nezprsknuté leopardy, že ostatní pod tím názvem prodávají právě Julií. Není se co divit, moji trilineáti jsou WF...
Jsou si hodně podobní. Prodejci je moc rádi zaměňují. V 60 letech byl chybně pojmenován Julií na leopardí...
Leopard má barevnou mapu, taková jakoby leopardí síť spojená. Ten vzor připomíná opravdu kůži skutečného leoparda...
Julii má tečky místo té mapy...
Mrkni na mou prezentaci Leopardus. To je potvrzený a pravý leopard.
Neumím to lépe vysvětlit, hodím odkazy.
Mohu se zeptat, jak rozpoznat C.julii od C.trilineatus? Mam tady i mlade,ale nejsem schopen urcit stari presneji nez na +/- tyden.
Mam tady dospelce, kteri maji kresbu jako C.julii, nicmene jsem se docetl, ze tito jsou vzacni a vetsinou se jedna o C.trilineatus s trochu jinou kresbou.
Ano, je to "úplně normální" pancéřníček zelený (Corydoras aeneus) onoho vzhledového typu, který se kdysi označoval jako druh Corydoras schultzei - viz zde:
www.aquatab.net/…
Jaroslav Hofmann
Blba fotka, ale tipnul bych C.aeneus gold stripe
Spíš mi příjde jako černopruhý.
Hledej mezi rybama rodu Otocinclus.
Zdravím, prosím co je tohle za rybku?
Nevím jestli je to panceřníček. Nevěděl jsem do jaky slupinky se poptat..
Rybka je to docela pomocník, čistí sklo, žere řasu a dokonce i slepou hladinu..
Rybka je veliká asi 4-5cm.
rybicky.net/forum/368…
takhle by to mohlo jít
Tohle by tedy měl být příspěvek s C.Napoensis vs C.Nanus
...a rovnou jsem přihodil odkaz nahoru do rámečku
V rozmnozovani jim rozhodne branit nebudu, kdyz se budou mnozit, budu jedine rada. Mam je s kardinalkami, takze jim netopim.
Uvidim, treba se zadari a dozvim se.
No budeš je muset odchovat, aby se z jistoty 99% stala jistota 100%ní
Dobré je, že se o ten odchov ani není třeba moc snažit, třou se skoro pořád a občas nějaký přežije, z původních 5 kusů jich mám teď 11. Většinou stačí v noci nechat otevřené okno, voda se ochladí a ráno jdou na to. (nepoužívám topítko)
Ano, uz jsem si to mezitim dohledala. To jsem netusila, ze uz se tu na tohle tema vedla rozsahla debata. Takze druh je porad neurcity.
Ono se to skrývá přímo v tomhle vlákně, s datem 2. 10. 2013
Neumím odkázat přímo na ten příspěvek, ale podle data se k tomu dá doklikat. Tehdy jsem sem ten článek, který původně vyšel už v Akváriu teráriu 12/2002, zkopíroval, protože to je pořád dokola
Následně jsme pak v říjnu a listopadu 2013 (a pak ještě po několika měsících, když mláďata vyrostla)v tomhle vlákně diskutovali určení C. napoensis vs. C. nanus s Urtmanem, který je v té době odchovával.
Na AQUATABu tyhle staré věci nejsou, v článku Pancéřníčci 3 (
www.aquatab.net/…) je to tam jenom velmi stručně shrnuté s konstatováním, že C. nanus se u nás zřejmě vůbec nechová. Zajímavé tam jsou dvě fotky, C. napoensis s ověřeným původem a C. nanus s ověřeným původem.
Dále taky v tomhle vlákně 6. 10. 2014 je výčet druhů a forem, které patří do druhové skupiny "elegans" a mohou teoreticky připadat v úvahu.
Jaroslav Hofmann
Zkusím si ho najít, díky za tip. Asi to budou ti C. napoensis, ale to mi nevadí, hlavní je, že jsou stejného druhu.
Na fotky na planetcatfish jsem už koukala včera, ale upřímně řečeno mi přijdou skoro stejné, nevidím mezi nimi žádný zásadní rozdíl.
Velice dobry clanek o tom napsal p.Hofman, pisu z mobilu, tak ho ted nenajdu a nevlozim. Bylo to tusim jako "o pancerniccich skupiny elegans" nebo tak nejak.
Presne se to da urcit kdyz jsou stari cca mesic.Ted uz jsou velci. Mi se ty moje podarilo rozmnozit a muzu s jistotou rict, ze mam C.napoensis. Trochu jsem se pidil a zjistil, ze C.nanus se temer vubec nedovazi a je prakticky nesehnatelny.
Aha, takže mladí jsou takhle variabilní? A jsou to tedy nanusi? Nebo ti C. napoensis?
Jsou jeste mladi, ale za par mesicu uz budou vypadat vsichni stejne.
C. napoensis. Je uplne stejny jako drobny,ale ten se temer neda sehnat, ackoliv si kazdy mysli, ze ho ma.
dobrý den, nejsem si jistý, je to Pancéřníček drobný? Díky!
Ahoj, můžete mi prosím poradi o jakého se jedná pancéřníčka?
Tápu mezi Corydoras robineae, Corydoras trilineatus a Corydoras agassizii.
Poradí někdo prosím?
Kolega má pravdu. Je to C.habrosus.
Ty údaje o velikosti se na webech rozchází. Tady je například napsáno že maximální velikost je až 4.5cm:
www.welse.net/… Myslel jsem si, že je to třískvnný, ale ti moji nemají 2-3 cm spíš tak 4 cm...
Dobrý den, na burze jsem koupil tyto pancéřníčky jako Corydoras hastatus a podle atlasu zde na webu tak nevypadají. Prosím o určení druhu. Případně mohu poslat více fotek.
To bude on. Děkuju za nakopnutí. Když jsem hledala, tak jsem mrkla jen na tu hlavní fotku a rovnou jsem tohohle péřovce zavrhla, protože na té hlavní fotce si fakt není podobný. Moc děkuju.
Prolezla jsem celý atlas, ale nenašla jsem, co je zač. Připadá mi jako pancéřníček, ale poněkud monstrózní. Ví to někdo? Potřebuju ho určit pro známého. Díky
Odpověď jsem našel v tom smyslu, že jestli je to napský či žlutý je jedno, protože není v mých silách to zjistit. Dokoupil jsem jich ještě pět, ať jim není smuto. Neměli by být moc velcí, aby jim byla nádrž malá.
Rudolfovi děkuji za příspěvek, dohrabal jsem se podobnému zjištění.
Ďakujem pekne
Ospravedlňujem sa za opakovanie ale nemala som čas na preštudovanie celého vlákna fóra na tému panciernici ... a budem sa snažiť dané témy neopakovať ...
Do diskuse ze 17.5. jsem původně nechtěl vůbec zasahovat, protože když se tady dokola zbytečně diskutují věci, které jsou doslova o kousek níž velmi podrobně vysvětleny, připadá mi to jako nesmyslná ztráta času. Ale když vidím, že to je už zase živé, tak tedy ještě jednou pro kofejna, Designera, cezarmilana, Aforteho i pro vás: Na kofejnových fotografiích je s větší pravděpodobností buď Corydoras napoensis, nebo Corydoras bilineatus, s menší pravděpodobností Corydoras nanus. Bez znalosti buď lokality původu, nebo kresby potěru není přesné druhové určení těchto ryb možné. Stále ještě na této první stránce tohoto vlákna je dialog s Pepinem35 a v něm odkaz na dlouhodobou diskusi s Urtmanem, která začala vloni začátkem října, skončila letos v únoru a najdete ji i s velmi zajímavými fotkami na druhé a třetí straně tohoto vlákna. Podrobněji se to už vysvětlit nedá.
Jaroslav Hofmann
Ja ho mám tiež a nie som si istá presným druhom ... už si našiel odpoveď ?
To jsi mohl koupil aspoň 10 kousků
Vzal jsem jich pět, že se přidruží ke zbylým dvou skvrnitým. Což i funguje.
To bych jel ještě dva, tři přikoupit
.
Taky jsem spíš za toho drobného. Do nádrže bude určitě vhodný, o tom žádná
Je to jeden z těch "prcků"
Je to on
. Sterbaye mám, tie sú ináč vyfarbené
To by nebylo dobré, ten patří mezi ty větší. Šel jsem pro drobného či pandu, měli skvrnité, zelené a tyhle elegans. Zkontroloval jsem přes mobil, jestli není moc velký a bude mu vyhovovat voda, no a teď stejně nevím, co mi v akvárku plave.
Hmm, tak teď co to je?
Tak elegans to není s jistotou...
Ty ženský jsou na ten barevnej písek vážně ujetý
Jinak druhu nanus je ještě podobný napoensis.
Super tuším ich začnem množiť pod menom Corydoras sexmix lond fin.
radim napsal: kříženeček obecný
A ešte i long fin.
kříženeček obecný
Tak to nevím, snad pomůže někdo jiný.
tu vedla pandy
nie nie toto to nieje ani náhodou poslem foto dufam pomôže
Taky mě to napadlo, ale je to tak spíš výstřel do tmy.
Z toho videa to teda nějak poznat nejde
Pandy poznám milujem ich
ale dnes som doniesla nových krpcov a su na videu už je schválené a pridané nech sa páči pozrite si ho ....
A není ani na jedné fotce? Tam jsou taky jen pandíci.
no ono tam ešte nieje čakám na schválenie názov videa je "Závojnatý panciernik" aspoň teda myslím
Video je dost nekvalitní a moc tam toho vidět není, možná bych tak tipla, že jsem tam viděla pancéřníčka pandu.
To nebude možné ale video mám v profile za 2 3 minutky ... prcekje moc rýchly na fotku pózovať sa mu moc nechce.
Fotka by nebyla od věci.
Zdravým mám doma párik panciernikov ... ale závojovú formu nikdy som o nich nič nenasla je podobný zelenkavému alebo ako presne sa ten druh volá ... máte niekto skúsenosti ?
Přijde mi, že vypadají hodně podobně jako ti Urtmanovi - viz fotka z 22.11.2013, tam jim jsou taky dva týdny. Tak je sledujte dál, jak budou vypadat v jednom a ve dvou měsících, ale zatím bych směřoval ke stejnému závěru jako u Urtmana - nejpravděpodobněji Corydoras bilineatus.
JH
A ještě jedna.Je to s nima potíž,moc se jim pózovat nechce
Pohodový večer.Přikládám ještě foto potěru,kterému je cca 14 dní.Nevím jestli to pomůže.
No, ono fotit další dospělce k cíli nepovede. Tohle jsou s největší pravděpodobností C. napoensis nebo C. bilineatus, třetí s odstupem za nimi je C. nanus. A ty podle vzhledu dospělců s jistotou rozlišit nelze. Ale když je odchováváte, poznáte to podle mláďat - popis jejich kresby viz níže, jak vypadá potěr pravděpodobných C. bilineatus v týdenních intervalech je výborně zdokumentováno na fotkách. Já sem snad časem dám taky ten obrázek typické kresby potěru C. napoensis, až ho konečně nechám naskenovat
Děkuji za reakce.Pročítal jsem vlákno , porovnával jsem podle fotek zde na rybičkách a na netu.Pokusím se vyfotit ještě další aby se dalo líp rozlišit.Ono je to překvapující,kolik druhů pancéřníčků může být tak podobných.Chovám tyto už dlouho.Daří se jim a množí se.A v konečné fázi si nejsem jistý co vlastně chovám
.Všem pohodový večer
Když si, Jakube, projdeš první dvě stránky tohoto vlákna (při chronologickém seřazení od nejnovějšího příspěvku, začíná to 2.10.2013), zjistíš, že podle fotky jedné dospělé ryby v tomto případě druh neurčíš (stejné konstatování platí pro Pepina35). Na pancéřníčka širokého (Corydoras latus) zapomeň, to je ryba, která v posledních 20 letech vystupovala v evropské akvaristice pod dvěma zcela odlišnými vzhledy, ani v jednom případě to druh Corydoras latus nebyl, a jak skutečně vypadá, nikdo neví, jenom se to tak neurčitě tuší. (A nechoď na mě s tím, že je to tady v atlasu
, já vím, že to tam je...)
Jaroslav Hofmann
Za mě napský, ale spíš než drobný to bude široký. Uvidíš jak doroste. Jestli přes 5 cm tak je to na 75% napský.
Tak ten asi nee,
.To pak ještě - že by to byl tygr?
Ještě přichází v úvahu leopardí.
0 03.03.2014 21:41 Pepino35 – A jaký že pancéřníček je tento ? :-)
Tak jsem si myslel že vím co chovám,ale čím víc je informací a člověk se snaží něco naučit a dozvědět,tím míň jsem si jistý.Že by pancéřníček drobný?Nebo napský? nebo že by jiný?
Není mi příliš jasné, proč to sem zrovna teď píšete a ještě jako odpověď mně, ale budiž.
Ono je to o něco složitější, než jak to líčíte, a kolik je to doopravdy druhů a kde jsou mezi nimi hranice, to pořád nikdo neví. Aktuálně jsem se tomuto problému podrobně věnoval v článku, který vyšel v časopise Chovatel 12/2013 (a s příslušným časovým odstupem se v říjnu objeví na Aquatabu).
Jaroslav Hofmann
Pancéřníček zelený a zlatopásý byl omyl u lidí, kteří z těchto dvou udělali jeden totožnej druh. Ve skutečnosti jsou to dva rozdílné, sobě velmi podobné druhy
Dobrý večer, děkuji za pochvalu, opravdu potěší... Však se také mám co ohánět, abych je udržel. Je jich 140 v necelých 100l a to jsou s nimi ještě long fini skaláry, takže lítám s kýblem a měním vodu jako blázen... Chybami se člověk prostě učí... Už mají ale alespoň nějakou velikost, tak půjdou z domu.
Ještě jednou děkuji za identifikaci a trpělivost se mnou...
Budu je tedy udávat jako Pancéřníček dvoupásý a s největší pravděpodobností nebudu lakovat...
Pepik
Dobrý den, hezký odchov. Když je třeba vidět na rybu kvůli určení, tak zaschlá kapka na skle až tak nevadí, to je horší černoch v tunelu, kde ty ryby nejsou vidět
Na těch dospělcích není nic, co by mne vedlo k tomu, že je třeba upravit to, co jsem psal 8.12. Tedy není na nich nic, co by vylučovalo variantu Corydoras bilineatus, čistě podle dospělců by to mohl být i Corydoras napoensis, ale toho dost jednoznačně vyloučila kresba potěru. Na druhé straně 100% shoda kresby mláďat s tím, co se udává pro C. bilineatus, tam nebyla, takže asi nejpřesnější je varianta " dost pravděpodobně Corydoras bilineatus".
JH
A poslední. Děkuji, Pepik...
A tady jsou konečně ti dospělci... Nejsem si jist, zda-li jsou to přímo rodiče, ale je to ta skupina...
Fotka č.2.
Zdravím po delší době, omladině je 5 měsíců a mám je stále skoro všechny. Udělal jsem chybu, že jsem oba vrhy, co piplám, nacpal dohromady. Teď jich je hromada na poměrně malém prostoru a tak rostou příšerně pomalu... Nicméně už vypadají celkem jinak, než tenkrát, tak bych opět požádal o upřesnění, zda-li je to opravdu Corydoras bilineatus, ale asi nemám důvod pochybovat... Opět se omlouvám za kvalitu fotek, fotograf ze mě asi nikdy nebude, na druhé fotce mám dokonce špinavé sklo...
Děkuji.
Kropenáč a je pravda, že ještě prcek. Bude 2x takový...
Díky za odpověď. Trošku jsem si to myslela, ale zdál se mi jiný...asi to bude tím, že je to ještě prtě
Pancéřníček zlatopásý - Corydoras schultzei
a pravděpodobně Pancéřníček skvrnitý - corydoras paleatus albino
Koupil jsem dva Pancéřníčky. Paní prodavačka mi na dotaz co je to za druh, odpověděla světlý a tmavý
Co to mám vlastně za druhy? Foto v prezentaci.
Děkuji za odpovědi.
Ještě jedna...
Tak tady jsou. Jenom se omlouvám za kvalitu. Už mají jenom "noční" světlo a kvůli měsíční spící dcerušce nechci rozsvěcet...
Ještě pořád mám v plánu, jak jsme byli původně domluveni, že nafotím ten první vrh. Až budou vypadat jinak, než tehdy, kdy jsem je fotil. Oni jsou sice o něco větší, ale stále vypadají stejně... Budu jich muset pár udat, protože si myslím, že už jich je v té rozplavce moc a proto nerostou, jak bych si představoval... Pro zajímavost dám jejich dnešní fotku...
Každopádně, než vynesu ortel, je to dvoupásý (a vytvořím zde kartu, jak mi "nařídil" Romant a napíšu článek, jak mám plánu), tak si počkám na Vaše potvrzení. Nicméně jsem mezitím brouzdal po netu, různých taxonech, biolibech a podobně a mé hledání jenom potvrdilo Vaše popsání druhu, co jste zde prezentoval. Už si začínám být opravdu jistý, že je to on, jenom čekám na to "ano, je to on"...
Zítra nafotím ještě dospělce, ti už mají dnes tmu...
Děkuji za pomoc...
Čím víc jich vidím, tím míň mám důvod měnit názor. Stoprocentní shodu nevidím ani s jedním druhem, což může být dáno jak přirozenou variabilitou, tak informačním šumem na úrovni předloh Iana Fullera, ale nejpravděpodobněji mi z toho vychází pořád Corydoras bilineatus. Posléze by bylo ještě zajímavé dát sem pár fotek dospělců, ať už ryb z chovné skupiny, nebo těchto mláďat tak v půl roce (budete-li v té době ještě nějaké mít). Jestli jsem na nějakou fotku nezapomněl, tak dospělce jste sem dal zatím jen jediného. Nemyslím, že by byli všichni vzhledově naprosto identičtí...
4 08.12.2013 19:36 JoKa – To Rudolf
A tady se přišli dva kluci také vyfotit...
4 08.12.2013 19:34 JoKa – To Rudolf
A jeden sympaťák v detailu...
4 08.12.2013 19:32 JoKa – To Rudolf
Zdravím pane Hofmann. Jedna fotečka pro další identifikaci... Je jim dnes přesně měsíc a tři dny...
0 08.12.2013 19:28 JoKa – 1 měsíc
Ahoj, tak už je nám měsíc. Poslední fotka z této "vytíračky", zítra se stěhujeme do 90l rozplavky. Tato fotka je pro "vědecké účely" nepoužitelná (je moc tmavá-to iso mě zničí
), tak jí dám alespoň sem... Jinak totální mraveniště, při přelovu je spočítám, ale hádám tak 50...
PS.: hajzlíci okružáci nám dlaští tabletky, ale nevadí, ráno zase naběhne ten blázen a dá artémku...
Vím, tento druhý výtěr mě nachytal na švestkách a nepřipraveného. Tak jsem je nechal tak jak jsou, nechtělo se mi dno likvidovat, abych si nepozlobil nitrifikační bakterie...
Jinak máš samozřejmě pravdu...
Tak pokud se jedná o vytíračku,tak ta hrubost toho štěrku není úplně ready..ale to jen tak aby řeč nestála....každopádně gratuluji k potomstvu.
7 01.12.2013 15:53 JoKa – Pro Rudolfa
Na této fotce je krásně patrný, přímo ukázkově, ten zmiňovaný pruh přes oko...
4 01.12.2013 15:51 JoKa – Mraveniště
Zdravím, při dnešním focení se mi povedlo zachytit totální mraveniště, tak se podělím... Ještě týden a jdou do většího, tady se začínají pomalu, ale jistě mačkat...
PS.: okružáky se snažím vybírat a nechat si jen pár dělníků, ale vzhledem k tomu, že se jedná o vytíračku (kde krmím pod tlakem a o 106), tak se přemnožení dá pochopit...
hlavní je to, žes fotil, co tu teď chybí, takže:
nic proti superfotkám, ale úplný základ je vyblejskat před focením sklo
22 22.11.2013 16:57 JoKa – 2.týden
Zdravím, dnes se mi povedla super fotka, musím se pochlubit...
Začínám se s tím foťákem zžívat...
Díky Libore. Já ho na netu našel, dokonce i na některých stránkách. PSko bylo, že není v místním atlase...
Rexi, posloucháš?
OK děkuji za upřesnění. Přiložím posléze 1. výtěr, jak jsme domluveni a pak už nebudu "otravovat".
Časopisu škoda, ale to už jsme probírali jinde.
PS.: koukám, že v místním atlasu ani není, nebo jsem slepý a neumím hledat?
Ty fotky jsou perfektní
Vždycky, když něco takového vidím, tak mi přijde dvojnásob líto, že nemáme pořádný český akvaristický časopis, ale to sem moc nepatří. No, budeme sledovat ještě první výtěr do té další výraznější změny kresby, jak jsme o tom mluvili dřív, ale když vidím tyhle týdenní prcky, tak bych řekl poměrně jistě Corydoras bilineatus. Asi ne na 100 %, ale minimálně 85, možná 90 % bych tomu dával
č.4
č.3
č.2
Tak jak jsem sliboval dávám fotky druhého pokusu první týden věku. Doufám, že z těch fotek půjde něco vyčíst. Oni jsou fakt prťaví a když je ostřím, tak ne a ne chvíli posedět...
No jo, takhle plave u nás, a nejenom u nás, spousta špatně určených ryb. A nikdo za to vlastně nemůže, protože dojít na začátek té řady už není možné. Akvarista A prodává ryby z nějakého důvodu (který občas nezná ani on sám) pod nějakým názvem, akvarista B je koupí, rozmnoží, prodá dál - a už to jede.
Ne ne, povedlo se. Mam fotky 1,2 a 3 den a pak 1 a 2 tyden. Jenom jsem informoval o vyvoji situace, ze jsem se na to nevykaslal. Tak ja je odpoledne nahraju... Neupnul, jenom asi slepe verim akvaristovi, kde jsem dospelaky kupoval...
Moc rád bych vám udělal radost, protože cítím, že jste se z jakéhosi důvodu upnul na toho nanuse, ale nemůžu. Nesouhlas. Přerušovaný pruh ve středu těla vidím, tmavý pruh spíš k oku než přes oko vidím taky (možná, že opravdu jde dál přes oko k rypci, ale na fotce to zřetelné není), ale co nevidím, je jakákoli kresba v hřbetní nebo ocasní ploutvi. Začínám mít pocit, že jsou oproti "tabulkám" trochu zpoždění ve vývinu a že to je bilineatus nebo napoensis. Oba dva tyhle druhy nemají v jednom měsíci žádnou kresbu v hřbetní ploutvi, nanus tam má dva pruhy (v měsíci, ve dvou měsících už tři). Vzhledem k tomu pomalejšímu vývoji, který se mi zdá docela aktuální a reálný, je vyfoťte tak za dva týdny až za měsíc, prostě ve chvíli, kdy budou vypadat už jinak než na této fotce, tj. když se jim na těle objeví minimálně dva podélné pruhy. U toho druhého výtěru jsme se bavili, že ideální věk na první fotku je týden, ale to se asi nepovedlo. V 2. týdnu věku předpokládám, že už mají diferencované ploutve? (V jednom týdnu mají ještě hřbetní, ocasní a řitní spojené.)
Zdravím. Po dvou týdnech jsem tu zas. V tuto chvíli jsou chlapákům 2 měsíce. Vidím zřetelný tmavý pruh přes oko a přerušovaný pruh ve středu těla. Takže nabývám jistoty, že mám nanuse. Souhlas?
Čichaváků a Superredíka si nevšímejte, ty s nima jenom dospívají...
PS.: zmiňovaná druhá šance je ve fázi, že zítra budu fotit 2.týden věku. Fotky sem dám, až bude 3 a 4 týden.
albínek
Při vší úctě jste to spíše zamotal vy, většina tu přenesenost pochopila bez komentáře.
Ale díky za potvrzení, že se skvrnitým rodičům mohli narodit bílí potomci.
Jestli jste to myslel v přenesené podobě na lidstvo, budiž, ale taky to kulhá. Ale pokud zůstaneme u pancéřníčků skvrnitých, tak nemotejte Anonymce hlavu víc, než je zdrávo. Pravda je přesně opačná. Bílým rodičům se nemůže narodit tmavý potomek. Tmavým rodičům se může narodit bílý potomek.
Jaroslav Hofmann
I bílým rodičům se může narodit tmavý potomek. Stačí, když se babička kdysi spustila.
Buď v klidu, oni se vybarví
Máš to teprve plůdek, ten ještě ani nevypadá jako rybka. A jinak gratuluju
Já tam teda nic nepoznávám, ale podle toho co píšeš, je to bílá forma-albín
ahoj, potřebuji poradit. narodili se mi pancéřníčci. když se ale vykulili bylo tam několik bílích a několik normálních skvrnitých. rodiče byli oba skvrnitý. co se tedy stalo?
přikládám obrázek. (kvalita snímku není moc dobrá
) předem díky za odpověď.
Ahoj, jasně že Pygmej jak vyšitej, ale jsou moc fajn, takový čiperkové, když jsou v pohodě krásně plavčej ve vodním sloupci a v kombinaci s Heterandria formosa skoro splynou
. Habrosus je zde :
www.nettaigyo.com/…
Poradí mi někdo co je tohle za pancéřníčka.
Já si je pořídil jako C.Habrosus, ale ve zdejším atlasu ryb mi více připomínají
C.Pygmaeus. Je možný ,že to co mám doma je Pygmaeus.Dík za každou radu.
Gratuluju
Kdyby to trošku šlo, tak první zajímavé období z hlediska identifikace je věk jednoho týdne. Ale to by v ideálním případě chtělo makro. Zkuste to, uvidíme.
JH
A nejen diplomat, ale i vědec. Ty fotky jsou super a jestli uděláš ještě lepší a budou se hodit i k publikování, tak děláš opravdu záslužný skutek. Za mně díky moc už teď, tvoje debata s rudolfem pro mne zase moc zajímavá.
Paráda, dostaneme druhou šanci na lepší fotky. Dnes se mi vytřel ten samý pár znovu.
Foťák už mám také lepší, tak je asi zdokumentuji pěkně od začátku...
Zdravim. Ano vek sedi od rozplavani, +/- tri dny. Fotky jsem se snazil udelat co nejostrejsi, ale byl to nadlidsky vykon. Jak jich bylo hodne v malem prostoru, tak se to hemzilo jako mraveniste a na fotku mi ne a ne postat na miste... Podle vasich znaku se nejvice klonim ke svemu puvodnimu nanusovi, ale mate me skvrna na hrbetni ploutvi dospelce... Kdyby byly potreba jine fotky, mam od kazdeho veku tri az ctyri fotky. Za 14 dni nafotim 2 mesicni pubertaky... Docela me zaskocil i pocet mladych. 76 jsem jich necekal...
To je cenná série fotek. Z hlediska publikačního škoda, že nejsou ostřejší, ale to je život. No, nevím. Ani jeden. Tedy kompletně to neodpovídá ani jednomu druhu. Od 4. týdne tam bohužel nějak nevidím do ploutví, zda tam je nějaká kresba nebo není. Kresba na těle je nejbližší k C. nanus a na druhém místě k C. bilineatus. I z toho, co nevidím, se ale bojím, že kresba v ploutvích C. nanus neodpovídá vůbec, to už spíš bilineatovi. Ujistím se - věk sedí? Tedy - je to počítáno od rozplavání? Jinak počkejme ještě dva týdny a vyfoťte je ve dvou měsících, to je ještě poslední věk, ve kterém jsou k dispozici srovnávací kresby mláďat. Pozitivní je, že tyhle obrázky v podstatě vyloučily C. napoensis. S přihlédnutím k vzhledu dospělce mne to nejvíc táhne k C. bilineatus, ale zkusme se na to podívat ještě jednou v těch dvou měsících.
Jaroslav Hofmann
A dnes, už přeloveny do 90l odchovničky. 6 týdnů.
Přelovil jsem jich 76.
5 týdnů.
Zhruba měsíc.
Zdravím. Před časem jsme debatovali o určení pancéřníčka. Radil jste mi rozlišovací znaky, nejlépe patrných u potěru. Pro jistotu je připomenu i pro ostatní:
Charakteristické znaky jsou zhruba tyto: C. napoensis: tmavý pruh přes oko, tmavý podélný pruh táhnoucí se od zadního okraje skřelí středem těla až do ocasní ploutve; C. bilineatus: nemá zřetelný pruh přes oko, podélný pruh ve středu těla končí před ocasním násadcem, za ním následuje na ocasním násadci okrouhlá tmavá skvrna zasahující až do ocasní ploutve; C. nanus: tmavý pruh přes oko, ve střední linii těla není nepřerušovaný pruh, ale řada proužků směrem k ocasu stále se zkracujících a získávajících tvar skvrnek; C. elegans (ten to ale zřejmě opravdu není): podobné znaky jako u C. nanus, ale kresba ve střední linii těla je méně zřetelná.
Poctivě jsem je měsíc každý týden fotil. První fotka by měla být věk 3 týdny a další vždy s týdenním odstupem. Podle řečených znaků ale rozumnější nejsem. Prosím tedy o pomoc s identifikací. Děkuji
Ano, je to klasický pancéřníček zelený (Corydoras aeneus) ve formě tradičně označované jako "pancéřníček zlatopásý - Corydoras schultzei".
Jo jo, doufám, že už rozumím... Takže v podstatě u dospěláků nemám šanci poznat rozdíl a u mládeže se to dá, ale i tak to není 100%. Takhle jsem to pochopil...
Tak přibližně za týden je nafotím a poprosím o pokus o identifikaci. Fakt mě zajímá, co mi to doma plave.
Děkuji.
Píšu, že rozdíly mezi druhy nebyly vymezeny při jejich vědeckém popisu. (Ona to není 100% pravda, protože Knaack se v popisu C. bilineatus, který byl v r. 2002 chronologicky poslední, pokusil nějaké rozdíly vymezit, jenže jsou jednak poněkud obskurní, jednak nějak vymezují C. bilineatus vůči všem ostatním, ale už ne třeba C. napoensis vůči C. nanus. Týkají se počtu kostěných destiček na bocích v horní a dolní řadě a počtu nepárových kostěných destiček před tukovou ploutví. Potíž je v tom, že u každého druhu pocházejí známé údaje od různého (a nevelkého) počtu jedinců a že existuje variabilita - u řady druhů corydorasů je známo, že zrovna v těchto znacích se o jeden dva štítky počty u různých jedinců liší. Vzniká tak otázka, pokud někdo prohlédl třeba 10 jedinců, jak by to vypadalo u jedenáctého.) A píšu, že na základě akvaristické praxe existují určité zaznamenané rozdíly, s kterými je třeba zacházet jednak opatrně a jednak v souvislostech. Takovým znakem je třeba to, že pro C. napoensis je typická (převládající, častější...) skvrna v hřbetní ploutvi (i když existují i jedinci s čárkovanou kresbou), zatímco pro C. nanus je typická čárkovaná kresba (i když existují jedinci se skvrnou). Pro C. bilineatus je typická kresba na bocích tvořená dvěma stejně širokými zlatými proužky rovnoběžně probíhajícími prakticky po celé délce těla (i když existují jedinci, kteří mají za hlavou skvrnky a rovnoběžné pruhy začínají kousek dál) atd. K tomu přistupuje otázka, odkud se ryby vozí pravidelně, odkud vzácně, odkud vůbec, což se v čase mění, co platilo před deseti, patnácti lety, nemusí platit dnes.
Právě proto, že u C. napoensis existují kromě většinových ryb se skvrnou v hřbetní ploutvi taky jedinci s čárkovanou kresbou a že u C. nanus existují kromě většinových ryb s čárkovanou kresbou taky jedinci se skvrnou, nedá se použít kresba v hřbetní ploutvi jako univerzální rozlišovací znak obou druhů - vždycky se musí hodnotit v kombinaci s dalšími údaji. Už si trochu rozumíme?
Kresba mláďat je z hlediska rozdílů nejvýraznější kolem čtyř týdnů věku, řekněme věk čtyři až pět týdnů. Pak už začínají rozdíly pomalu mizet a kolem dvou měsíců už si jsou všechny druhy podobné.
Ach jo...
Problém je, že jednoznačné rozlišovací znaky mezi druhy Corydoras nanus, Corydoras napoensis, Corydoras elegans a Corydoras bilineatus nebyly při jejich vědeckých popisech stanoveny
Píšete, že rozdíly nebyly u dospělců stanoveny a vzápětí, že nanus nemá černý flek na hřbetní ploutvi, což mi (teď už) připadá jako docela jasný rozlišovací znak. Nemyslím to zle.
V jakém věku mám tedy nafotit ten potěr, ať vím, co opravdu doma mám? Ten měsíc??
Ach jo...
S černou hřbetní ploutví je to, že skvrna v hřbetní ploutvi je typická pro C. napoensis, nikoli C. nanus (byť existují i opačné případy, viz článek níže). V tom má vlacek naprostou pravdu, stejně jako v tom, že ze Surinamu se v posledních letech ryby vozí minimálně, takže byl-li by to C. nanus, muselo by jít s velkou pravděpodobností o ryby množené v akváriích už nějakých minimálně 10–15 let. Zveřejnění nějaké fotky pod nějakým jménem někde na internetu opravdu nemůžete brát za bernou minci...
Co je s černou hřbetní ploutví?
www.aquapage.cz/…
ti moji vypadají úplně stejně...
Jak píše Rudolf za týden zkusím nafotit ten potěr, v tuhle chvíli jsou tak mrňaví, že jsem rád, že je vůbec vidím, natož abych je zaostřil a na zmiňované rozdíly bych musel vzít lupu
Nicméně podle těchto dohadů by sázku nevyhrál nikdo. Já nedokážu, že to nanusi jsou a nikdo mi nedokáže, že ne.
Pro vlacek, ivaha a další:
Lidé, čtěte
No jo, když ono to letí... O problematice určování pancéřníčků z druhové skupiny elegans jsem publikoval podrobný článek v Akváriu teráriu 12/2002. Když jsem se na něj teď podíval, tak na něm není třeba měnit vůbec nic, jen by se do seznamu literatury daly připsat další novější citace. Vkládám ho sem celý, ale bohužel bez fotek, protože tehdy to vše byly diapozitivy, které nemám přeskenované.
Jaroslav Hofmann
Pancéřníčci ze skupiny „elegans“
Joachim Knaack (2002) popsal nový druh pancéřníčka – Corydoras bilineatus. Obecně to není nic ojedinělého, ale konkrétně tento popis dále relativizuje pojmenování, pod nímž v akváriích chováme a rozmnožujeme pancéřníčky ze skupiny „elegans“ označované nejčastěji jako Corydoras nanus nebo Corydoras napoensis, ale také Corydoras undulatus, Corydoras elegans či dokonce Corydoras latus, který zřejmě vůbec do skupiny „elegans“ nepatří (viz níže). Proč?
Corydoras bilineatus, pancéřníček dvoupásý, pochází z Bolívie, ze systému horního toku Rio Mamoré. Je to „krátkorypý“ druh o celkové délce 4,3–6,3 cm, tvarem těla, zbarvením a kresbou zřetelně patřící do skupiny „elegans“. Jeho základním charakteristickým znakem jsou dva zářivě světlé podélné pruhy na bocích, vzniklé spojením světlých teček, které začínají za skřelemi a zasahují až na bázi ocasní ploutve. Typický je sexuální dimorfismus jak ve velikosti (samice jsou delší a zavalitější), tak právě ve zbarvení – samice méně nápadné, celkově světlejší až našedlé, s méně kontrastní kresbou. Pro obě pohlaví je typická zlatě lesklá klínovitá skvrna v týle před hřbetní ploutví. Kresba v hřbetní ploutvi je u tohoto druhu velmi variabilní – někteří jedinci (obou pohlaví) mají v hřbetní ploutvi černou skvrnu, jiní síťovitou tmavou kresbu, výraznější u samců.
Blízce příbuzných s nově popsaným druhem je několik druhů skupiny „elegans“ uvedených v prvním odstavci. Morfometrické a meristické údaje získané od typových jedinců těchto druhů nejsou natolik početné, aby umožnily statistické vyhodnocení, přesto se zdá, že by se nově popsaný C. bilineatus mohl od příbuzných druhů v některých meristických znacích odlišovat – konkrétně v počtu drobných štítků před trnem tukové ploutvičky (1–2 u C. bilineatus, 3 u C. napoensis, 4 u ostatních) a v počtu štítků na bocích (C. bilineatus 21 v horní a 20 v dolní řadě, C. elegans 22/19, C. undulatus 22/20, ostatní 23/20).
Údaje o rozdílech ve zbarvení a kresbě, včetně kresby v hřbetní ploutvi, je třeba posuzovat s jistou rezervou, protože je známo, že vnitrodruhová variabilita těchto znaků v závislosti třeba na věku či pohlaví může být značná a naproti tomu mezidruhové rozdíly ne vždy příliš výrazné. Připomeňme si stručnou charakteristiku nejpodobnějších druhů:
Corydoras undulatus (pancéřníček vlnopruhý): žije jižněji, až v oblasti La Platy (Argentina, Paraguay, Uruguay); v kresbě je zpravidla vytvořen pouze jeden souvislý podélný zlatavý pruh ve spodní části boků, v horní části tvoří kresbu pás světlých skvrnek, často vlnitě prohnutý; u nás se ryby pod tímto jménem (což ještě neznamená, že jde opravdu o tento druh) objevují čas od času již celá desetiletí.
Corydoras elegans (pancéřníček žlutý): žije v brazilské části Amazonie kolem Téfé a Codajas, v Peru, Ekvádoru a Kolumbii, v Peru a Ekvádoru sympatricky s pancéřníčkem napským (viz dále); typický je pro něj tmavý kýlovitý dorzolaterální pás, přinejmenším většina samců má charakteristickou kresbu v hřbetní ploutvi (dva až tři tmavé příčné proužky a mezi nimi světlejší linie teček). U nás se opět toto jméno objevuje mezi chovateli a v literatuře odedávna; přinejmenším v 70. a 80. letech 20. století ale patřila alespoň většina takto označovaných ryb k jiným druhům, nejčastěji k následujícím dvěma; skutečný pancéřníček žlutý se u nás začal občas objevovat v importech od počátku 90. let.
Corydoras nanus (pancéřníček drobný) ze Surinamu a Corydoras napoensis (pancéřníček napský) z Ekvádoru a Peru: tyto dva druhy jsou z celé skupiny chovány nejčastěji a nejčastěji se také zaměňují jak mezi sebou, tak s jinými druhy. Výraznější rozdíly ve zbarvení mezi nimi nejsou. Zarske již v r. 1988 upozornil na rozdíly v kresbě v hřbetní ploutvi, které se dodnes hojně objevují např. na nejrůznějších internetových stránkách – C. nanus má mít v hřbetní ploutvi nepravidelnou síťovitou kresbu, zatímco C. napoensis černou skvrnu (zejména dospělí samci). Osobně jsem ale už mnohokrát viděl ryby označované jako C. napoensis, které černou skvrnu v hřbetní ploutvi neměly. Stejně tak pod označením C. nanus se někdy objevují i jedinci se skvrnou… Své pojmenování (Nijssen a Isbrücker, 1967) získal C. nanus proto, že standardní délka (tj. bez ocasní ploutve) všech původních typových jedinců se pohybovala v rozmezí pouze 18,8–24,3 mm. Už v r. 1970 ovšem Nijssen ve své revizi surinamských druhů rodu Corydoras připustil, že jméno nebylo vybráno nejšťastněji, protože všichni typoví jedinci, podle nichž byl druh popsán, byli nedospělí. V uvedené revizi Nijssen také popisuje dva dospělce se standardní délkou 44,7 a 43,1 mm. Z uvedeného vyplývá, že ve velikosti rozhodně nelze mezi C. nanus a C. napoensis hledat rozdíly. Velmi zajímavé jsou Nijssenovy údaje o vzhledu hřbetní ploutve u těchto dvou dospělých ryb, pravděpodobně samce a samice: „U předpokládané samice pokrývá prvních pět měkkých paprsků v hřbetní ploutvi tmavě hnědá skvrna… U druhého jedince je v hřbetní ploutvi nepravidelná kresba zachycená na obrázku.“ Podle příslušného obrázku bych uvedenou kresbu označil za složenou z podélných proužků až síťovitou. Jinými slovy – zdá se, že jedinci C. nanus mohou mít v hřbetní ploutvi jak skvrnu, tak kresbu z proužků, čímž „Zarskeho rozdíl“ bere poněkud za své. Podle Fullera (2001) se zdá, že by rozlišení obou druhů mohlo být možné podle juvenilního zbarvení mláďat ve věku kolem jednoho měsíce (později se již zbarvení obou druhů sbližuje) – mláďata C. napoensis mají jeden silný tmavý podélný pruh táhnoucí se středem těla od zadního okraje skřelí a zasahující až do ocasní ploutve, nad ním i pod ním vždy v jedné řadě uspořádané jednotlivé tmavé skvrny a po jedné skvrně v horním a dolním laloku ocasní ploutve; mláďata C. nanus nemají v tomto věku na těle ani jeden souvislý pruh, nýbrž jen tři pásy skvrn, dva podélné proužky v hřbetní ploutvi a jeden až dva příčné pásky v ocasní ploutvi.
Nově popsaný druh C. bilineatus je totožný s rybami, které byly v druhé polovině 90. let označovány především v Německu jako C. latus. Tato informace si zaslouží podrobnější vysvětlení. Corydoras latus má opravdu smůlu. Pod jeho jménem již v akvaristice vystupovaly nejrůznější ryby nejrůznějšího vzhledu, aniž byl skutečný druh zřejmě kdy dovezen. Na konci 80. a počátkem 90. let 20. st. byli jako C. latus chybně označováni pancéřníčci, které v r. 1993 Evers opatřil kódem C5 a v r. 2001 Knaack vědecky popsal jako nový druh Corydoras pantanalensis. Tyto ryby byly dovezeny počátkem 90. let i k nám, podrobně jsem se jimi i s fotografiemi zabýval v AT 12/2001. Od roku 1995 se pak začaly jako C. latus označovat v Německu pancéřníčci, které přivezl ze své cesty do Bolívie v r. 1993 W. Seuss – jsou vyobrazeni v Aqualogu (Glaser, Schäfer a Glaser, 1996), Seussově knize (1997) a velmi podrobně představeni v časopise DATZ Schindlerem a Eversem (2000), identické jsou s nimi zřejmě rovněž ryby, které byly na počátku 90. let dováženy do Evropy z Peru pod označením Corydoras sp. „San Juan“. Tyto ryby nyní Knaack popsal jako nový druh C. bilineatus. Jako C. latus byly původně označovány proto, že odpovídaly některým rybám uloženým pod tímto jménem v zoologických muzeích v Amsterodamu a v Berlíně. Skutečný Corydoras latus byl ovšem vědecky popsán Pearsonem v r. 1924 na základě jediného exempláře odchyceného autorem popisu o tři roky dříve na nepříliš přesně určené lokalitě v systému Rio Beni, který je dnes uložen ve sbírkách Kalifornské akademie věd. Knaack po podrobném průzkumu přírodních lokalit dospěl k závěru, že ryby označované v druhé polovině 90. let jako C. latus patří k jinému druhu, než jaký popsal tímto jménem v r. 1924 Pearson. Jedinci uložení ve sbírkách v Amsterodamu a Berlíně patří podle Knaacka v některých případech k nově popsanému druhu C. bilineatus, u jiných je třeba prostudovat jejich možnou příslušnost k druhu C. aeneus. Původní jedinec, podle něhož Pearson popsal druh C. latus, nepatří podle Knaacka vůbec do skupiny „elegans“, nýbrž do skupiny „reticulatus“.
Co z toho plyne pro akvaristy? Především skutečnost, že údaje o úspěšných odchovech lze přejímat jen s určitou rezervou, neboť ne vždy je jisté, ke kterému druhu doopravdy dané ryby patří. S výjimkou importovaných jedinců se známým přírodním nalezištěm je druhové určení obtížné, v případě dvojice C. nanus – C. napoensis takřka nemožné.
Například pancéřníčci dovezení v 90. letech z horního toku Rio Mamoré z okolí města Santa Cruz (pravděpodobně dnešní C. bilineatus) se úspěšně vytřeli v akváriu při teplotě 23 °C, vodivosti kolem 750 μS/cm a pH kolem 7,5. Na typové lokalitě C. bilineatus, rovněž u Santa Cruz, byla v říjnu 2001 voda o teplotě 27,3 °C, pH 7,51 a vodivosti 946 μS/cm. Knaack ovšem chytal tento druh celkem na 37 lokalitách; teplota vody se celkově pohybovala v rozmezí 18,2–29,1 °C, pH 6,71–8,40 a vodivost 24–946 μS/cm. Schindler s Eversem uvádějí na lokalitě C. „latus“ (tj. zřejmě opět dnešní C. bilineatus) v blízkosti Montera severně od Santa Cruz teplotu vody pouhých 16 °C, vodivost 255 μS/cm, pH 7,6, celkovou tvrdost 4 °N a uhličitanovou tvrdost 5 °N. Podle Knaacka se C. bilineatus tře v akváriích snadno, ale konkrétní postup závisí na lokalitě původu. Ryby z typové lokality vyžadují po delší období (2–3 měsíce) chov v chladné vodě (18–19 °C), poté zvýšení na 20–22 °C doprovázené opakovanými přídavky čerstvé vody a podáváním tučnější potravy. Ryby ze severozápadní bolivijské nížiny kolem Trinidadu potřebují teplotu v průměru o 3 °C vyšší.
Ryby patřící podle všeho k druhu C. napoensis se bez problémů třou v pražské vodovodní vodě o celkové tvrdosti 14 °N, uhličitanové tvrdosti 4 °N a pH 7,5 (Lánský, 2000). Podmínkou úspěšného odchovu je zřejmě čerstvá voda. Nejvhodnější je odchov jiker v průtokové nádrži, jinak je třeba u jiker několikrát denně měnit třetinu až polovinu vody. Fuller (2001) uvádí pro C. napoensis obdobné podmínky (pH 7,4, CT 12 °N, UT 4 °N, teplota 23,3 °C), zatímco C. nanus vyžaduje vodu měkčí a kyselejší, což ostatně odpovídá jeho surinamskému původu (pH 6,8, CT 6 °N, UT 3 °N, teplota 23,3 °C). Stejný autor rozmnožil i další dva druhy z této skupiny, C. elegans a C. undulatus, voda měla až na teplotu stejné vlastnosti – CT 11 °N, UT 3 °N, pH 7,0; teplota v prvém případě 21,1 °C, ve druhém 22,7 °C.
Problematika skupiny „elegans“ je jen malou ukázkou stavu, v němž se nacházejí malí pancéřníčci rodu Corydoras a který může vyřešit pouze úplná revize nejen tohoto rodu, ale všech rodů z podčeledi Corydoradinae.
Jaroslav Hofmann
Výběr z literatury:
Fuller, I.A.M. (2001): Breeding Corydoradinae Catfishes. IFE, Kidderminster.
Glaser, U., Schäfer, F., Glaser, W. (1996): Aqualog – all Corydoras. Verlag A.C.S., Mörfelden Walldorf.
Knaack, J. (2002): Corydoras bilineatus, n. sp. Aquaristik aktuell 10, 4, 50–56.
Lánský, J. (2000): Rozmnožování pancéřníčků – přednáška.
Seuss, W. (1997): Die faszinierende Welt der Corydoras. Landbuch Verlag, Hannover.
Schindler, I., Evers, H.-G. (2000): Nicht erkannt oder falsch benannt: Corydoras latus. DATZ 53, 6, 26–31.
Zarske, A. (1988): Neue und seltene Panzerwelse. Aquarien Terrarien 35, 7, 227-230.
Obávám se, že byste sázku prohrál
Co je to za druh, se z fotky dospělce 100% určit nedá. Problém je, že jednoznačné rozlišovací znaky mezi druhy Corydoras nanus, Corydoras napoensis, Corydoras elegans a Corydoras bilineatus nebyly při jejich vědeckých popisech stanoveny - takže dnes citované rozdíly vycházejí víceméně z akvaristické praxe a mohou být zatížené špatným určením výchozích ryb. Jednoznačným vodítkem je výskyt v přírodě, protože každý z citovaných druhů žije někde úplně jinde, jenže ten nebývá snadné někdy zjistit ani u importů, u ryb pocházejících z x-té generace odchovů v akváriu je to nemožné. Podle plné okrouhlé tmavé skvrny v hřbetní ploutvi a celkového vzheldu ryby bych (nerad!
) sázel na C. napoensis, případně na C. bilineatus. Nicméně máte-li třítýdenní mláďata, můžete se dobrat určení docela snadno. Ve věku kolem jednoho měsíce se totiž mláďata všech čtyř druhů liší poměrně jasně svou kresbou. Ideální by bylo dát sem fotku... Charakteristické znaky jsou zhruba tyto: C. napoensis: tmavý pruh přes oko, tmavý podélný pruh táhnoucí se od zadního okraje skřelí středem těla až do ocasní ploutve; C. bilineatus: nemá zřetelný pruh přes oko, podélný pruh ve středu těla končí před ocasním násadcem, za ním následuje na ocasním násadci okrouhlá tmavá skvrna zasahující až do ocasní ploutve; C. nanus: tmavý pruh přes oko, ve střední linii těla není nepřerušovaný pruh, ale řada proužků směrem k ocasu stále se zkracujících a získávajících tvar skvrnek; C. elegans (ten to ale zřejmě opravdu není): podobné znaky jako u C. nanus, ale kresba ve střední linii těla je méně zřetelná.
Jaroslav Hofmann
Ano, tito jsou běžněji prodávaní jako c.nanus, ale jak příspěvek říká, jsou velmi zřídka importovaní a určení je nejasné díky existenci více podobných popsaných druhů. I ty co má Urtman jsem několikrát viděl, což jen dokládá, že obchodní označení druhu je zde (jako u mnohých jiných ryb, o.affinis, b.brigittae,..) zavádějící
A jak mi dokážete, že jsou to nanus?
Já nedokážu opak, ale rád se přiučím
Cituji z planetcatfish:
"Only ten specimens were collected by scientists and are stored in museum collections and it's a very infrequent aquarium import. The description of the fish doesn't help with identification as (a) there are now several other similar species described and (b) the type material was sub-adult or juvenile fish"
Taky by mě to zajímalo, mám je doma a že zde prodávaní C. nanus by nemuseli být C. nanus mě nenapadlo.
OT
Tady je, sice se přišel vyfotit jen jeden, ale podle mě jasnej nanus. Kupováno v akvaristice (pan Vápeník v Táboře), ne v bachu ani ničem podobném a i prodavač říkal, že od obchodníka přišli jako nanusové. I fotka sedí. PS.: je to akvárko mé mladé, proto ten hrozný modrý písek. A dostal jsem vynadáno, že fotím, když se chystá odkalovat, proto ten bordel...
OT prosím
Zůstaňme toliko u zeleného, to je v současnosti jediný relevantní název...
to jo... tento těch jmen má hodně
Už jsem ho viděl prodávat tak i tak.
Oba nebo je to jeden a ten samej?
Poraďte...Pancéřníček Šulcův naschvál to píšu jak se to asi čte nemohu ho najít tady ba webu Nějaký jiný název?
Díky
Pravděpodobně c. paleatus
Fotka nic moc ale bude to nejaky albin
0 02.08.2013 12:13 Civok – Co je to za pancéřníčka?
Zdravím, potřeboval bych vědět, jaký je druh můj pancéřníček. Všem moc děkuji
Mám podezdření, že je to Pancéřníček zlatý, ale nejsem si jistý....
Většinou to bývá tak, že přírodní je dominantní, kdyby ne tak za chvili vymizí
Takže vlastně ona mi lhala? Ted jsem si četl článek o genetice
pokud je ten znak teda recesivní
dík za obšíření obzorů
Neoslabuje se ten druh, jen ten gen pro albíny bývá recesivní, to znamená, že mladý mít můžeš, ale s největší pravděpodobností všichni budou nejspíše normálně barevní, možná tak až ty jejich mladý by byla šance že se objeví zase albín.
Mozné je ze budou mít Jikry
Protože aspon jak mi to vysvětlovala má biologikaka, ze jsou oslabeny genové fondy, a ze se tím oslabuje druh, např.:
Ze potřebují číši teplotu
MichalHK napsal: Jde mi o to, ze ho mam samotneho v akvariu a mám možnost ho dat k pancernickum skvrnitym. Klasickej a albin spolu jikry neudělají?
Pokud v sobě najdou zalíbení, barva kůže nerozhoduje ani u ryb, ani u dalších živočichů, či dokonce lidí...
Kryštof napsal: Tak já si myslím ze ani nejaky velký význam nemá pátrat co to je přesně za druh, vetsinou mají stejné nároky, a navíc pokud chces odchovy, tak jen albíny ;) ale i to by se nemelo dělat :/ záleží z jakého hlediska to beres
Tak to by mne zajímalo hledisko, podle kterého by se albíni neměli množit...
Jde mi o to, ze ho mam samotneho v akvariu a mám možnost ho dat k pancernickum skvrnitym. Klasickej a albin spolu jikry neudělají?
Možné to, ale tyhle 2 druhy se vyskytují nejčastěji, kdyby měl nějaký dražší druh albína, asi by věděl co kupuje, což osobně nechápu proč chovat jiné druhy když můžeš mít paleáta za pár šupáků a vypadá stejně..
A nebo jakýkoliv jiný
Občas to jde poznat podle odlesku, u paleátů zůstává kresba skvrn, které se na světle odráží, pokud se ti zdá, že odlesk neni ve tvaru skvr jako mají paleáti, může to být aenus
Tak já si myslím ze ani nejaky velký význam nemá pátrat co to je přesně za druh, vetsinou mají stejné nároky, a navíc pokud chces odchovy, tak jen albíny ;) ale i to by se nemelo dělat :/ záleží z jakého hlediska to beres
no to je jeden z adeptů.. osobně moc u těch albínů vizuální rozdíl nevidím
Jen tipuju, ale zkus se podívat na skvrnitého
nazdárek, chci vědět, co je tohle za albínka, nepoznám to
Díky chlapi
Corydoras napo nic není, „napo cory“ je anglické označení druhu Corydoras napoensis. Jinak ale druhy vzájemně podobné z druhové skupiny „elegans“ nejsou dva, ale je jich pět: Corydoras bilineatus, Corydoras elegans, Corydoras nanus, Corydoras napoensis a Corydoras undulatus. Některé z nich jsou navíc v kresbě variabilní a kresba populací z různých lokalit se dost liší. Například u Corydoras napoensis se často uvádí jako rozlišovací znak to, že samci mají v horní části hřbetní ploutve víceméně kompaktní černou skvrnu, zatímco u všech ostatních druhů není skvrna, nýbrž jen různě intenzivně vyvinutá kresba z čárek. To je hezký rozlišovací znak, dokud se nepročtete k informaci (pravdivé), že ale také existují populace Corydoras napoensis, v nichž samci nemají černou skvrnu, ale také čárkovanou kresbu… Jinými slovy - má-li samec v hřbetní ploutvi černou skvrnu, je to C. napoensis, nemá-li, neznamená to nutně, že to C. napoensis není. Bez znalosti původu se u dospělých ryb podle vzhledu druhová příslušnost seriózně určit nedá (kromě C. napoensis s černou skvrnou v hřbetní ploutvi). Ani lokalita původu není v některých případech jednoznačná – Corydoras elegans a Corydoras napoensis se na některých místech Amazonie vyskytují sympatricky. Jednoznačné určení druhu podle lokality původu je možné u Corydoras nanus (Surinam), Corydoras bilineatus (Bolívie) a Corydoras undulatus (Argentina). Jinak pomůže jedině kresba mláďat ve věku cca 3–7 týdnů, tam trochu rozdíly jsou.
Jaroslav Hofmann
0 28.05.2013 11:45 jirkaova – Corydoras Nano,Napo a Napoensis.
Dobrý den.Jaké jsou v dospělosti rozlišovací znaky u těchto pancéřníčků?Kromě velikosti a původu.CORYDORAS NANUS,CORYDORAS NAPO a CORYDORAS NAPOENSIS.
Děkuju..No dostal jsem je od jednoho pána tak sem je hodil do nádrže co mam delší dobu napuštěný ale nemam to ještě osázené no..tak sjedu něco koupit..jinak jich je 6 ks tak snad to stačí a 3 ks těch to nejspíš(bylo mi taky zde porazeno, že by to mělo být ono)
rybicky.net/atlasryb/dianema_dlouhovousa
A pak snima mam ještě nějaké skaláry 12 ks..to taky pořádně nevim co je
vim jen že má mramorovou barvu..
Ve vodě je už sobě podobný
. Je to jeden z nejběžněji chovaných pancéřníčků. V nádrži mi plavou jako původní "zajížděcí" rybky už 6 let.
Nejspíš to bude on..ale tak dávám sem ještě foto z vody..
0 28.05.2013 00:05 Fil Tak jak tedy??co to je...mě říkali něco o sulca ale nevim...mohl by mi někdo poslat odkaz na atlas co to tedy je?
ne ja je tahal z kýble a dával do čisté vody..ta voda v čem sem to přinesl byla zelená..
Já bych střelil Corydoras eques??
A to ty chudáky musíš vytahovat z vody kvůli focení?
0 27.05.2013 21:08 Fil – Co je to za pancéřníčka?
a poslední albín nějakej.
0 27.05.2013 21:07 Fil – Co je to za pancéřníčka?
0 27.05.2013 21:07 Fil – Co je to za pancéřníčka?
Ahoj, mohl by mi někdo říc o co se přesně jedná? Horní půlka těla je (šedá nebo černá..tmavší barva) a spodní část narůžovělá.. a pak mam ještě 2 albíny..tak i to co je..
Aha, no ještě, že se začalo dělat to skutečně oficiální názvosloví...
Špatně ti slouží
Dianemy byly pancéřníčci, až do oficiálního názvosloví z roku 2004 se bralo, že "dianema" je tak trochu jako "xifa". A pak se to změnilo a Dianema je dianema. Logiku v tom nehledej, třeba Hoplosternum byl pancéřníček a je pancéřníček pořád.
rudolf napsal: Možná by bylo lepší, nejdřív se něco o rybách naučit a pak teprve radit Zlatopásý je totéž jako zelený, ale synonymum, černopásý to není, což je vidět na první pohled i na nekvalitní vložené fotce.
Jaroslav Hofmann
A Jardo nemohl by to být také třeba obyčejný "šulcák"?
Teda mimochodem...v místním atlasu je v těch corynách docela dost velký binec s ohledem na lidotvorbu. Vypadá to kolik není v atlasu pancéřníčků...kovově lesklý, zelený,zlatopásý....jen ten "šulcák" tam chybí...
A to je tam pancéřníček dlouhovousý - dí atlas - a je to dianema, která se co mě paměť slouží nikdy pancéřníčkem nejmenovala!
Možná by bylo lepší, nejdřív se něco o rybách naučit a pak teprve radit
Zlatopásý je totéž jako zelený, ale synonymum, černopásý to není, což je vidět na první pohled i na nekvalitní vložené fotce.
Jaroslav Hofmann
Nebo černopruhý, dnes má svátek
no prave že se mi moc nepodobal na tohoto tento je tak aj do strbrna a ty moji su taky tmavý.
prosím vás jaký je to druh corydorasa ? díky moc
Dneska jsem za buchtičku co jsem donesla našemu akvaristovi dostala 4 kousky tohoto pancéřníčka, není to zrovna mé hobby a tak bych poprosila o radu co je to za pancéřníčka? Jestli je to pancéřníček skvrnitý??? nějak jsme to zakecali a já to zapomněla
díky
Lidi prosím nevíte co je to za pancéřníčka?? buď blbě hledám nebo nevím.
možná tak mrtvou
Tak to ne mi teda nezda
v obchode mi ríkali že dokáže v dospelosti ráz začas sežrat 1 neonku
Ahojte prosim vas jaky je to typ pancernicka ? ? dekuju
Prosim vas kterej druh je toto pancernicka ?
Dily moc
To by mohl být on, díky moc.
Muzu se ze zvedavosti zeptat proc prave tohoto pancernicka, ktery je dost podobny nekolika dalsim druhum? Zda, se ze ani jinde neni moc obvyklym druhem.
Dobrý den, obávám se, že jsem ho nikdy neviděl živého
, což ale nemusí nic znamenat, protože jsem nikdy neviděl víc věcí
Zkusil bych dotaz na Miloše Kroupu (Profi Aquarium Papík).
Zdravim, zhanam corydoras acutus (pancernicek ostry), ale asi je to v nasich koncinach celkom nemozne, ci?
Tady je pro srovnání tvar hřbetní ploutve u druhu Corydoras aeneus. Albinotickou formu tohoto druhu v digitální podobě v archivu nemám, což je ale v tomto případě jedno, neboť tvar a velikost ploutví jsou u albinotické formy stejné jako u formy normálně zbarvené. Všechny tři fotky vznikly v průběhu let na rychnovské výstavě, a tak na závěr výzva pro všechny uživatele servru - jezděte do Rychnova, uvidíte tam všechno
(skoro
)
Samice albinotické formy Corydoras paleatus
Albinotické formy druhů Corydoras aeneus a Corydoras paleatus, které se obě objevují pravidelně na trhu, se od sebe neodlišují úplně lehce, základním vodítkem je výška a tvar hřbetní ploutve, případně celkový tvar a proporce těla, a to u samců. Samice obou druhů si jsou hodně podobné. Podle hřbetní ploutve mladého samečka na snímku se domnívám, že jde pravděpodobně o druh Corydoras paleatus. Na C. aeneus je hřbetní ploutev příliš vysoká, zašpičatělá a vzadu strmě klesající. Pro ilustraci přikládám několik snímků. Zde je samec albinotické formy Corydoras paleatus.
Jaroslav Hofmann
0 27.01.2012 21:28 sniper Dobrý den, dnes jsem akvárium doplnil o 2 rybičky. Nejsem si jistý zda je to
Corydoras aeneus Gold albino tak se radši zeptám.
Citlivý admin by informaci od dr. Hofmanna měl umět zpracovat....
Je chyba upozorňovat v diskuzi, toho si nikdo nevšimne. Ideální je buď přidat správnou fotku a v komentáři napsat, že stará je špatně a pokud takovou nemáte, tak upravit popis a do komentáře to napsat. Moje úpravy u Perleťovek (text i foto) byly přijaty velmi rychle.
No, já jsem svého času v nějakém tématu upozorňoval, že všechny fotky u hesla Corydoras rabauti jsou ve skutečnosti Corydoras aeneus, po staru schultzei, což je snad ještě otřesnější nesmysl než u toho melanistiuse, a nestalo se vůbec nic
Teď by bylo fajn, aby to někdo opravil ještě tady v atlase.
Ale nevím, kdysi jsem několikrát poukazoval na nějaké chyby u peřovců a nedopadlo to nijak, tak se už nesnažím...
děkuji
. teda vy máte znalosti
já mám pouze okoukané to "nesprávné" označení v atlase
maru: Corydoras schwartzi - vcelku bez jakýchkoli pochybností, prakticky se 100% jistotou
Felidae S: jednoznačně se o nich dá říci v souvislosti s předchozími diskusními příspěvky jediné: rozhodně to není pancéřníček klínoskvrnný (Corydoras melanistius) - viz níže; podobné ryby se někdy dovážejí z Kolumbie pouze jako Corydoras sp., podobná je forma C87 z brazilské Rio Xingu, C30 rovněž z Brazílie, ale z Amapá, z vědecky již popsaných druhů je vzhledově nejblíž asi Corydoras delphax z Kolumbie (skoro bych to na ně tipoval, ale s jistou mírou nejistoty
Problematika variability kresby u C. delphax se tu řešila vloni v říjnu v tématu Pancéřníčci-chov.
A slibovaná poznámka k pancéřníčku klínoskvrnnému: Fotografie ve zdejším atlase u textu "Corydoras melanistius" (ta hlavní od pana Ševčíka) není v žádném případě Corydoras melanistius (bohužel, s tímto nesprávným matoucím určením se dostala i na
www.biolib.cz). Fotografii pancéřníčka, který by mohl být opravdovým Corydoras melanistius, přikládám. Je to buď on, nebo Corydoras brevirostris, který byl původně považován za poddruh Corydoras melanistius brevirostris (z toho je zřejmé, že jde o rybu velmi podobnou a příbuznou), ale od roku 2001 je považován za samostatný druh. V každém případě je ze snímku zjevné, že ryba na fotografii ve zdejším atlase nemá s Corydoras melanistius nic společného. A pokud by někdo chtěl položit dotaz, co je to tedy za rybu, předem odpovídám - těžko říct
Trochu se podobá Corydoras parallleus, trochu Corydoras schwartzi, trochu C141... A ani druhá fotografie v atlasu u druhu Corydoras melanistius (autor "luksa") tento druh nezobrazuje - v jejím případě jde téměř s jistotou o Corydoras leucomelas.
Jaroslav Hofmann
no já si teda myslím, že vy máte opravdu ty klínoskvrnné, mají i černý flek u hřbetní ploutvičky. ale nejsem až tak zkušená
děkuji. jj, něco jsem myslela a něco jiného napsala
.hnedle si to změním. no, já je nekupovala v čr, a německé názvy se od našich hodně liší.
Jakéže to tedy máme my?
Jsou to schwarzáci. Mimochodem pancerníček příčnopruhý..to slyším prvně. Pokud myslíte šikmopruhý tak tam je dost rozdílů na první pohled. Ostatně i ostatní něco-pruzí vypadají jinak
Je mi líto, ale Corydoras rabauti to opravdu není. U nás se už před několika lety začali ze zcela nepochopitelných důvodů objevovat pod jménem Corydoras rabauti pancéřníčci, kteří ve skutečnosti jsou zřejmě "obyčejný" Corydoras aeneus, tedy pancéřníček zelený, resp. postaru (a dnes neplatně, protože jde o synonymum) Corydoras schultzei - pancéřníček zlatopásý. Přesně to je ryba na fotografii. A přesně to jsou také všechny ryby na fotkách ve zdejším atlase pod heslem Corydoras rabauti - skutečný Corydoras rabauti tam není ani jeden, stejně jako se o Corydoras rabauti nedá napsat, že je to "červenohnědá rybka", jak se o ní tvrdí v textu atlasu.
Jak vypadá doopravdy Corydoras rabauti, se můžete podívat sem:
aquatab.net/… (ryba vpředu)
nebo sem:
www.planetcatfish.com/…
Jaroslav Hofmann
Tezko se to podle fotky pozna, ale pravdepodobne c.aeneus nebo take c.rabaulti
ještě mala uprava fota asi lepší rozpoznání
0 13.06.2011 17:23 Ghorien – Jaký je to pancéřníček?
mrkni zlehka na obrázky na googlu, podle nich se mi zdá ta první fotka taktéž nesprávná
ono má hodně pancíků dost podobnou kresbu
No asi to je on, ale nejsem si jistý jestli na zdejší kartě ta první fotka sedí...to už spíše ta druhá..obě ryby mají jinou kresbu těla.) První pravidelné pruhy, druhá tečky..tak nevím.
Prosím, jakýpak je název tohoto pancéřníčka? Jsem začátečník, nějak jsem ho nemohla identifikovat podle zdejšího albumu fotek.
Předem děkuji za odpovědi.
No u téhle formy už vlastně z ničeho. Ale je to nejvíce prošlechtěný a nejlépe množitelný pancík, počítám že je to on. Navíc proč dělat albína z něčeho náročnejšího když výsledek by byl stejný
Můžu se zeptat z čeho se určuje, že je skvrnitý?
Corydoras paleatus albino long fin. Prostě pancerníček skvrnítý zavojový albín.
Ahoj, chci se zeptat, jaký druh tohoto pancéřníčka to je? Nenašla jsem ho mezi druhy co tu jsou, zda tu je, tak nebyla fotka, omlouvám se. Tak prosím poraďte. Někdo mi i říkal závojnatý, ale nevim, raději se zeptám
Ono to s tou identifikací podle ploutve nebude tak horké. Mám i samičku s krásně tmavě flekatou hřbetní ploutví. Řekla bych, že od těch dvou cenťáků se vybarvuje (nemám odhad, jak to plave v akva a nemůžu to plácnout na metr
). V každém případě jsou samičky buclatější v bříšku a samci drobnější. Ten rozdíl je tam krásně vidět.
0 11.10.2010 16:19 Darec – Re: vlacek
asi to bude ten drobný, na jedné fotce vypadá dost podobně. V akvaristice měli jen toho jednoho a jednoho zeleného, zkusím se poptat, či si nepamatují, co mi prodali.. Ale i tak díky
Asi tedy nemas moznost poridit dalsi ze stejneho zdroje
Cumim na ty fotky znovu a znovu a ja laik si neodvazim rict tak ci tak
0 11.10.2010 15:45 Darec – Re: vlacek
zatím mám dohromady 3 pancéřníčky, a právě mu chci ještě dokoupit, ale nevím který druh přesně no..
0 11.10.2010 15:42 Darec – Re: bluedream
jo vypadá takhle. Takže to je ten elegans?
Kdy se mu vybarvi hrbetni ploutev, je-li to samecek (coz vypada jako jeden z identifikacnich znaku)?
Potěr eleganse. Cca 1,5-2cm.
Nanus? Kdyz prohlednu fotky zde v atlasu u "nanuse", tak je rozhodne blize tomu, nez co ma Darec nez pygmaeus (ac to treba ve skuutecnosti nanusove nejsou, viz planetcatfish). Take velikost ocasni ploutve by tomu nasvedcovala. Pygmejici ji maji mensi v porovnani k telu. 2.5cm je uz slusny pygmaeus a uz se jinak nevybarvi, takze by se pruh na brise (on je teda az od ritniho otvoru dal) nemel objevit.
@Darec: stejne by jsi mu mela prikoupit vice kusu a ne jen jeden. Potrebuje hejno.
Takhle nevypadá?
0 11.10.2010 14:32 Darec ještě jedna foto, ale asi jsou všechny slabé
0 11.10.2010 14:32 Darec – Re: vlacek
černý pruh na břiše nevidím, a vyfotit ho je těžké, pořád plave a nezůstane stát.. Ale je fakt, že hřbet tak tmavý zatím nemá. Je asi 2,5 cm dlouhý zatím, donesla jsem ho se zeleným, a ten mi přijde, že roste rychleji. Asi nezbyde než počkat, jestli ještě vyroste (jen jsem mu ještě chtěla koupit samičku)
Tak nevim, jak to s tim nanusem nakonec je. Kdo vi, co plave v akvarkach vsem tem, co ho tu na rybickach "maji":
"Only ten specimens were collected by scientists and are stored in museum collections and it's a very infrequent aquarium import. The description of the fish doesn't help with identification as (a) there are now several other similar species described and (b) the type material was sub-adult or juvenile fish."
By planetcatfish
Pokud je vazne maly, tak jich podobnych muze byt vice druhu, ale ten zeleny vedle nej vypada uz docela vyspele, takze mam pocit, ze az tak maly uz nebude. Mojich pet je v rozmezi 2-3cm. Jinak ale s nimi zacinam, tak me berte s rezervou. Jen jsem si vsimnul, ze ten na fotce neni uplne to co mam
I ten nanus to podle mne muze byt. Jinak se divam casto na
www.planetcatfish.com/…
A pokud nanus je az 5cm velky, je vyrazne vetsi nez pygmaeus. To by pak vice sedelo k te fotce se zelenym, ale bez meritka tezko soudit.
Teď na to koukám. I ten hřbet by měl být tmavší. Takže beru pygmaea zpět.
Jestli je ještě malinkatý, tak stejně vypadá potěr od c. elegans než doroste do normál velikosti.
Ja bych si tak jisty s tim pygmaeusem nebyl. Pet mi jich tu plave a vidim rozdily ve stavbe tela (delka vs vyska) a velikosti ploutvi (moji maji kratsi ocasni a hrbetni) Chtelo by to lepsi fotku. Ma jeste tmavy pruh oplne dole na brise? Chce to lepsi fotku. Jak je velky?
0 10.10.2010 20:05 Darec – Re: Maza
děkuji mooc
...dno je z jemného akvarijního štěrku...
Aha, tak to pak ano.
Na 99% C. pygmaeus
0 10.10.2010 19:25 Darec – Re: Sid
Kytky je jen kousek, který se odlomil, celá je jinde, a dno je z jemného akvarijního štěrku, a nevypadá, že by jim vadilo..Ale dotaz byl na něco jiného
To je za trest, to dno...
Chudák kytka.
A rybka taky...
0 10.10.2010 14:16 Darec – Re: capko
Díky, toho zeleného poznám, a pořád se hýbou, zkusím ještě jednu fotku. Snad bude lepší. Taky mám pocit, že je to teda asi ten malý či drobný, ale nejsem si jistá.
Z tej fotky je ťažké poznať o aký druh panciernička sa jedná,nie to ešte určiť pohlavie.Podľa mmňa by to mohol byť aj pancierniček malý.Ten pri ňom vyzerá na zeleného
0 10.10.2010 10:16 Darec – co je to za pancéřníčka
Ještě jedna fotka
0 10.10.2010 10:12 Darec – Co je to za pancéřníčka?
Ahoj,neporadil by mi prosím někdo, co je to za pancéřníčka? Je to P. drobný? A sice je fotka špatná, ale netušíte i jestli je to sameček nebo samička? Díky mooc.
Nesmíš bejt citlivka, nebýt takových lidí, tak zverimexy krachnou..naštěstí jich je dost
trefné, ale mě se koulí slzy. Strašně ráda bych se nechala najmout od nějaého kontrolního úřadu a chodila tyhle lidi pokutovat. Nebo třeba zub za zub, oko za oko,...
-1 07.10.2010 10:13 RAP Opět jedno hloupě smutné téma. Ovšem přeci jen mě něco rozesmálo:
"Sárinečko: Prosím tě, vylej všechnu vodu a zalej to olivovým olejem, extra virgin, hoď jim bobkovej list. Přeju dobrou chuť! Stetinko gratuluji, velmi trefné.
skvělý, zas jeden, co se ptá, ale odpovědi ho nezajímají.
pěkné týraníčko
švíco napsal: Jestli tohle není vtip, tak potěš....
Bohužel není a bude hůř
www.akvarko.cz/… řiď se atlasem, je tam minimální velikost nádrže i počet. nanus aspoň 5x
vyber si nějaké menší druhy, třeba naníky (corydoras nanus)
chtěl bysem se zeptat.stačí na pancéřníčky 30 litrů?kolik jic tam můžu dát?budu mít ty pancéřníčky zelený nebo ty skvrnitý
do 12l žádného pancéřníčka naprosto nedoporučuji
5 06.10.2010 14:36 švíco – Re: sárinečkaa
Jestli tohle není vtip, tak potěš....
0 06.10.2010 14:16 sárinečkaa – pancéřníček
Ahoj jsem začátečník a ve zverimexu mi doporučily do 12 litrového akvária bojovnici samečka a 1 pancéřníčka bojovnice se má k světu nevadí jí že je sama jen s pancéřníčkem ale pancík je nějakej smutnej že je sám. občas vyplave i nahoru ale řekla sem si že dneska sjedu pro další pancíky ale nevím kolik jich tam ještě můžu dát tak 1-2 co si myslíte? a ještě čím ty pancíky mám krmit? jinak mám v akvárku jen umělé kytky to mu snad nevadí díky za odpovědi
0 25.08.2010 01:05 Anett – Re: Oskar.
Jéé..děkuju moc..!..a já už skoro rok žiju v přesvědčení že mám v akvárku pancéřníčky..!
ale ted zrovna se jedna z nich zaplnila jikrama a já sem chtěla vědět něco o tom jak postupovat dál aby jich pak aspon pár přežilo...jenomže jak se mám o tom něco dozvědět když ani nevim co je to za rybu..?.
no tk ještě jednou mockrát děkuju..
0 25.08.2010 00:53 Anett – ??pancéřníček
Prosím vás co je to za druh Pancéřníčka...?...přišla sem k nim náhodou a bylo mi řečeno že jsou to pancéřníčci...a nikde na internetu se nemůžu dohledat co by to mohlo být za druh....omluvte kvalitu fotky...jsou strašně aktivní a dá mi zabrat abych je vůbec vyblejskla...
Je to pancéřníček skvrnitý, teď v sobotu jsem si je taky kupoval.
Pancéřníček kropenatý by byl podstatně větší cca. dorůstá 18 cm. Vzhled viz. foto.
Myslím že to je skvrnitý, mám taky a vypadá takto ;)
jj bude to pancéřníček skvrnitý, buď rád že to není kropenatý
Také bych řekla, že je to pancéřníček skvrnitý.
0 19.05.2010 16:39 Koldy No na 100% to není panceřníček kropenatý
podle mě to může být panceřníček skvrnitý, ale nevím to jistě
Dobrý den, co pak je toto za pancéřníčka? Děkuji
Nejde mi vložit fotka i když jí mám v PNG, tak tady je odkaz:
www.imagebam.com/… jsou fakt moc hezký
0 31.12.2009 13:04 Andrez – Re: Pavelka
muze byt vice pricin, prvni bych zkusil udelat nejake testy na ruzne hodnoty (ph, co2 a take NO3 atd.)
A co ostatni ryby? tem se dari? nechovaji se nejak podezrele?
Dalsi moznosti je nejaka nemoc
0 31.12.2009 11:58 Pavelka tyto pancéřníčky mám cca 1/2roku a nyní mi začali umírat (už 3) - každý den jeden... začnou plavat či spíše lehat na hladinu - nevíte čím to může být? ostatní osazenstvo vpoho..
0 31.12.2009 10:33 lukyazuzka Ahoj je to panceřníček skvrnitý albin. Máme je taky a jsou nadherní...
Já tipuju na corydoras paleatus, který se v albionitické formě běžně prodává.
0 31.12.2009 08:57 listicka80 Že by albín
Nevíto co to je za rybičku?Někdo říkal že to je pancéřníček zlatý?!
0 05.12.2009 13:56 Bexi chci se zeptat na možné soužití drápateček a pancéřníčků corydoras pygmaeus
0 15.05.2009 09:14 sany42 – Re: PaDa
aha už jsem to zjistil že to tak nebude.....dík
To opravdu nedělejte
V této diskuzi se dost nešťastně prolínají dvě témata...
0 15.05.2009 08:30 sany42 – Re: Dixon
děkuji budu tomu tedy taky tak říkat.....
0 14.05.2009 19:05 Ambra Já je mám asi 5 měsíců, tak ještě budu čekat a doufat, že se některý z nich zaoblí v samičku
. No dala jsem 58 kč za jednoho, ale jsou úžasní.
Je to panciernicek drobny.Mam ich a mam takeho isteho samca,samce su oproti samicam mensie...
0 14.05.2009 13:17 ondra08 nám dospívali v 8-10 měsících.
PS:za kolik jste je koupili?
S tou skvrnou na hřbetní ploutvi máte pravdu, ale uplně stejně jim nabíhá černý proužek ještě do středu ocasní ploutve, což jsem myslím četla, že u C.nanus by měla být úplně průhledná, ale jinak je to nejpodobnější těm mým. Diskuzi na akvaristovi jsem četla, takže vím co si z toho mám vzít. Ještě jedna otázka, v kolika tak dospívají, aby bylo možno rozeznat pohlaví? mám 4 kousky a zatím jsou snad uplně stejní
.Díky
0 14.05.2009 09:19 sany42 – Re: Pepik
Koupil jsem je v Praze na ryby a rybičky ...jen jsem si nezapsal jak se jmenují....chyba!!!
0 14.05.2009 09:17 sany42 – Re: PaDa
no tak uvidíme zatím děkuji
Nějaký Synodontis určitě, o multipunctatus by se dalo s úspěchem pochybovat.
Každopádně jsou to ještě prckové na přesné určení druhu, barevná kresba i ploutve se budou dále vyvíjet.
0 14.05.2009 08:00 ondra08 – Re: Ambra
Na 95% je to C.nanus zbylích 5% C.elegans u C.elegans je samec dá se říct stejný jako u C.nanus, ale samice od C.nanus a C.elegans jsou uplně odlišné.
0 14.05.2009 01:39 Pepik – Re: sany42
podle me to je Synodontis multipunctatus sp....
kde jste ho koupila??
Mám podobné (ale nemají tak výraznou skvrnu na hřbetní ploutvi) a zrovna jsem to řešil zde:
www.akvarista.cz/… myslím, že by to měl být on. .. mám ty samé, jen menší. ..
0 13.05.2009 20:26 ondra08 skus se podívat na
www.akvarista.cz do aquakontaktu. skus si tam najít chovatele corynů a obvolej jich, jestli mají metae
0 13.05.2009 19:10 Egon – Re: ondra08
Tak on s tema 2 pandama obcas je,ale nekdy je sam. Je to tak pul na pul.
0 13.05.2009 18:55 Egon – Re: Barney
Tak nevim, kde mu sezeneme kamarady. tam kde jsem ho "omylel" koupil, uz je nemaji.
Není to pancéřníček ale pravděpodobně peřovec, kukni se tady do atlasu. Vyrostou větší jak pancéřníčci a mají i trochu jiné požadavky.
0 13.05.2009 13:43 sany42 snad to pomůže
0 13.05.2009 13:38 sany42 – poradte co je to za pancéřníčka
kdo mi poradí co je to za pancéřníčka. Děkuji
0 12.05.2009 15:05 zeck – Re: Barney
Spíš na 96,5% ...
Určitě ne panda, na 95% je to P. kolumbijský.
Panda to nebude, spíš ten kolumbijec.
0 11.05.2009 21:10 Egon – Re: Egon
Jeste jedna fotka
0 11.05.2009 21:09 Egon – Je to panda?
Ahoj,koupili jsme si 3 pandy a mame mensi podezreni, ze ta jedna neni panda. Drzi se od tech 2 dal a na rozdil od tech dvou ma zadni flicek jiny. Vede az k hrbetni ploutvi. Koupili bychom mu taky kamarada. nebo je to takovy samotar?
0 08.04.2009 15:38 Lightning563 – Re: Eff
0 07.04.2009 22:10 aleale2 já osobně si myslím , že se jedná o Ancistrus albín forma, ale skutečně by bylo nejlepší kdyby byla ta fotografie. Kvalita v akvarist. prodejnách je v mnoha případech zarážejíci až si člověk říká za co jsou prodavači placení. Přeji příjemn den.
0 07.04.2009 19:48 MartinPHX – Re: Eff
Souhlasím s EFFem, kupoval jsem panceřníčky zlaté tatíkovi, a jsou to Corydoras Paleatus.
Viz. foto od EFFa.
Tak přidej foto, jinak je to hádání z křišťálové koule. To může být také přísavka thajská- zlatá forma...
0 07.04.2009 19:29 Lightning563 no to asi ne, vypadá úplně jako malej ancistrus, akorát je bílej
0 07.04.2009 14:19 Lightning563 – Pancéřovník zlatý
Koupili jsme pancéřovníka zlatého, ale nikde ho nemůžu najít... :( Na této stránce.
jasan ...
jasný takže jej poženu at zítra donese ještě aspon dva... jsou fakt hezcí... díky
0 02.02.2009 16:04 ondra08 Corydoras Paleatus Albín
Jen dva? Je to hejnová rybka, do 100 litrové nádrže bych jich dal alespoň 5.
opravdu díky za rychlé odpovědi... je totiž strašně krásný a áe hned dva
tak ještě jednou díky
Jojo pancéřník albín.
Opravdu jde o albínskou variantu pancéřníka skvrnitého? Měl jsem totiž jak skvrnité tak pandy a pandy dorostly max. do 1/2 velikosti těch skvrnitých.
dobrý den, syn mi přinesl domu tohle, nevím co je to za rybku jen si myslím, že je to určitě pancéříček... díky za radu
Pro pořádek dodejme, že zlatopásý = zelený.
0 26.01.2009 14:18 mujmedvidek –
Re: iiiv to je úplně ten samej jak ten můj
mě to příde jako pancéřníček tmavý, ale nevim
To bude nejspíš panceřníček zelený albinotická forma.
0 22.01.2009 15:33 mujmedvidek – copak je to za druh
Dneska jsem si donesla pancéřníčky. Můžete mi poradit, jaký je to druh? Tady jsem ho nikde nenašla. Díky
0 27.11.2008 13:45 jira80 – Re: Mrakoplash
Díky moc pěkný fotky
Dnes jsem byl v akvaristice v které jsem si je pořídil. Pozeptal jsem si prodavače a je to snad Corydora punctatus. Popravdě něchápu jak to rezeznají
Prošel jsem si net a i ty fotky u jednotlivých druhů se na různých stránkách liší. Myslím tím ty různý pruhy a tečky. Myslím si že to je asi dost složitý a ani ty fotografie nebudou uplně pravdivé. Někde mají ten černý pruh až přes oko někdy ne, někde se tečky dotýkají někde ne, hřbetní ploutev je jednou s černým znakem pak je bez něj a stále je to stejný pancík no tak nevím : )
0 26.11.2008 18:46 jira80 Dík. mě se taky moc líběj
jsou to frajeři. Měli jich tam 6, ale protože stáli to co stáli, tak jsem si koupil jen 4. Měl jsem vzít všechny
, ale je pozdě už si je někdo koupil
0 26.11.2008 14:21 vitek38 – ?
a jak jsi to poznal ? Podle mě je to pancéřníček leucomelas, podívej jak jsou krásně tečkovaní Pancéřníček Agassizův má na těle skvrnky poskládané jinak. Pośli nám sem jeśtě jednu fotku prosím ..
.
A ohledně peněz ... mě to také nevadí... jinak bych se asi nedal na akvaristiku ne ?
0 25.11.2008 15:54 jira80 Tak toho pruhu přes oko jsem si teda všiml
ale všechny ty druhy, co jsem dal sem odkazy je mají taky
. Jako ty peníze mi jsou dost jedno mám krásný ryby
ale rád bych věděl co jsou zač. Pod názvem co jsem je koupil jsem je teda nenašel nikde : )
0 25.11.2008 13:52 vitek38 – oprava
konečně jsem se dostal k domácímu PC a vzpoměl jsem si na název.. jde o pancéřníčka leucomelas :
www.akvarium.sk/…
a u pencéŕníčku se podívej na to že má pruh přes očka
cena se může pohybovat i kolem 100 Kč za jednoho tak můžeš být rád
ale kdyź vezmu že si někde v řece natáhnou síť a po 5ti minutách tam maj 200 rybek ...
0 25.11.2008 12:00 jira80 JJ jsou bezva. Mě se moc zalíbili, tak jsem za ně vysolil 80 kč za jednoho
no ale co jsem měl dělat, když jsem se zamiloval na první pohled
Tady je několik odkazů co jsem našel, ale stejně z toho moudrej nejsem. Jsou si všichni podobný.
Sranda je, že si v každým tom odkazu najdu fotku toho svýho. Schválně se podívej a kterej vám přijde že je ten můj
www.nettaigyo.com/…
www.nettaigyo.com/…
www.nettaigyo.com/…
www.nettaigyo.com/… 0 25.11.2008 11:02 vitek38 – krásné rybky
tohoto pancéřníčka mám zatím jen jednoho koupeného společně s hejnem pancéřníčů leopardích,ale tento pancéřníček se připojil k hejnu pancéřníčku leopardích a je tam jeden z nejprůbojnějších členů.
Jinak jsou to všechno krásné a velice čilé rybky jezdí jak ve dne tak v noci.
jirka skus pohladat v atlase tam to snad bude
0 25.11.2008 06:38 JUMP – Re: jira80
Je to Corydoras agassizi - Pancéřníček Agassizův
0 24.11.2008 22:56 jira80 a ještě jedna fotka
0 24.11.2008 22:55 jira80 – Jaký je to druh panceřníčka ?
Nevíte, co by to mohlo být za panceřníčka ? V obchodě bylo panceřníček tečkovaný. Když jsem procházel internet tak jsem našel nejméně 4 podobné, tedy pro mě stejn, jako mám. Všechny však měli rozdílné názvy a to i latinské. Nevíte co je to teda zač ?
0 16.08.2008 11:03 oldkiwinka Když už si kupuješ pancéřníčky, tak jich ber více, je to hejnová ryba! Ne od každého jeden kus.
zleva: corydoras sterbai samice, corydoras sodalis - asi samec, a corydoras melanistius.
0 16.08.2008 10:01 ondra08 jn já sem si taky řikal že má tu skvrnku na hrbetní plotvi no nikdo není dokonalý
pravda, nevím na co jsem čučel
0 15.08.2008 22:10 Nobody Snofrev napsal: sterbai, trilineatus, melanistius
S tím prostředním nesouhlasím.Trilineatus,stejně jako julli,má ve hřbetní plouvi černou skvrnu.Na fotce není.
0 15.08.2008 09:28 ondra08 sterbai,trilineatus,melanistius
sterbai, trilineatus, melanistius
Taky nejsem specialista ale řekl bych - rovněž zleva C.sterbai, sodalis a melanistius.
0 14.08.2008 22:32 Wren – Určení tří pancéřníčků
Mohu porosit o určení těchto pancéřníků? Lámu si nad nimi hlavu celý večer... Máme je už několik let, zbyli jen tihle 3 a na jméno si prostě nevzpomenu...
Moje typy jsou (zleva): corydoras sterbai; mutace leoparda; corydoras agassizi
Děkujuu
0 28.02.2008 14:40 oldkiwinka – Re: petroch25
Zelený (corydoras aeneus) nebo tmavý (corydoras rebauti)
na internetu je toho dost, tak můžete porovnávat fotky ryb s těmi, co máte v akváriu
0 28.02.2008 13:26 petroch25 0 27.02.2008 22:05 Vari C. schultzei, někdy také aeneus... má více latinských názvů, ale je to ten stejnej.
0 27.02.2008 19:55 Lorsson – Re: Metz
Souhlas, je to zeleny (schultzei)
0 27.02.2008 19:26 petroch25 – Co je to za Pancéříčka
ahojky, pořídil jsem si tyhle pancéříčky a nevím jak se jmenujou. Poradí někdo prosím.....foto přikládám
A podle Corydorasforum další synonyma: C. macrosteus, C. venezuelanus a C. microps
.
Pozdě
, je to i na biolibu.
0 18.02.2008 17:42 oldkiwinka – Re: Lorsson
i podle
www.biolib.cz/…
"Corydoras aeneus Další názvy = Corydoras schultzei " je aeneus to samé jako schultzei, jen jiný název..
no ja bych rekla taky ze je to zeleny,ale zlatopasy je taky v seznamu v albu ryb...tak fakt nevím
0 18.02.2008 17:13 Lorsson – Pancernicek Zlatopasy - Corydoras Schultzei?
Dnes jsem si zakoupil Pancernicka zlatopaseho - Corydoras Schultzei ale nikde jsem ho na zdejsim foru nenalezl v atlasu, pritom je to skoro nejbeznejsi pancernicek, setkal jsem se tu s pancernickem zelenym, jehoz synonymum je zlatopasy dle atlasu, coz se mi ale moc nezda. Jak to tedy je? Je pancik zlatopasy to same jako Corydoras Schultzei?
amazonstar napsal: bylo by dobry nejakou fotku zaradit do mistniho atlasu...
Tak tu svou, co máš, pošli redakci, ať ji tam přiřadí ;o)
0 25.01.2008 00:41 amazonstar – Re: Janica
Dostal sem ho od kamarada a rikal ze je vzacnejsi...je moc roztomilej...takovy prasatko..
) a uz se otrkal....
Také jsem ho nikde zatím neviděla, bude možná obtížné ho sehnat. Odkud ho vlastně máš?
To nevím, sám jsem tento druh viděl jen 2x jednou v akvaristice Na Hroudě a pak na akci Akvaristické srazy
asi to nebude běžný druh
0 24.01.2008 20:40 amazonstar – Re: chicko
bylo by dobry nejakou fotku zaradit do mistniho atlasu...chybi tam....jinak diky...
jo a nevite kde by se dali sehnat jeste dalsi?? docela bych si jich poridil vic...
0 24.01.2008 20:18 Duny suhlasim s tim ze je to Pancéřníček obloukopruhý
Tak to já lovil v paměti no, ale hlavně, že jsme dospěli ke společnému závěru
Ano už jsem si taky vzpomenul, ale ty jsi mne předběhla-je to na 99% on Pancéřníček obloukopruhý
Pěkně Janico
nejsem si jistá ale může to být Corydoras arcuatus pančéřníček obloukopruhý.
Tak toho pancéřníčka nevím, trochu připomíná pancéřníčka zelenkavého, ale ten má pruh na těle trochu jinak položený. Jinak můžu potvrdit mřenku i pancéřníčka leopardího-ovšem existuje více podobných druhů-mrkni třeba v atlase na pacéřníčka společenského (jestli tam je), vypadá podobně
0 24.01.2008 19:52 amazonstar – Co je to za Pancernicka??
Poradte mi prosim co je to za Pancernicka??a ty ostatni ryby jsou Pancernicek Leopardi a Mrenka Pakystanska??
diky...
0 16.10.2007 11:04 Eff [417] - Rostliny což takhle dát si(sem) foto ?
0 16.10.2007 10:55 lavaso – pro mě neznámý corydoras
Prosím poraďte mi co je to za panceřníčka, koupil jsem ho pod názvem Corydoras sanchezi, ale když jsem viděl fotky toho opravdového sancheze tak se tomu mému moc nepodobá.
0 05.10.2007 21:41 Metty ahoj já myslím,že to je corydoras julli
0 25.06.2007 14:18 oldkiwinka ja si myslím spíše ten paleatus.vybírala sem podle atlasu a mám taky takového.corydoras paleatus, albínská forma.(klásňouncí pancíci)
díky za radu, už to tam píšu
0 24.06.2007 16:38 Vrubouš – corydoras
Corydoras aeneus-albín
včera jsem dostali čtyři pancéřníčky, ale nevíme, co je to za druh, vypadají jako albíni, mají červené oči, ale takoví v seznamu ryb nejsou, co to tedy je?
tak u toho albína to poznáš dle mírně naznačené kresbě v určitém úhlu dopadu světla.C.paleatus albino má slabě vidět kresbu od skvrn,pokud ale naznačené skvrny chybí,tak se jedná pravděpodobně o albína C.aenus,ačkoli je tato varianta méně zastoupena v chovech.
První je určitě Pancéřníček zelený, nebo-li zlatopásý a druhý je pancéřníček skvrnitý forma albín.Měj se!
nejspíše Corydoras aenus-p.zelený (dříve zlatopásý).je to nejpravděpodobnější diagnóra názvu.Ale také žije několik velice podobných pancíků,které od sebe rozeznají jen specialisté a i ti mají mnohdy potíže s určením.Výše zmiňovaný druh je nejběžnější a mají ho v každé akvaristice
0 29.11.2006 11:21 e1 – corycats.akvaclub.com
Rád by som upozornil, že uvedená stránka sa presťahovala na
www.corycats.sk 0 17.10.2006 15:16 kiiki – Dííííík!!
0 17.10.2006 15:08 langosh – -
0 17.10.2006 14:52 Vodník – .
Tak ho reklamuj a řekni že chceš s čárou.
0 17.10.2006 14:52 Vodník – .
Tak ho reklamuj a řekni že chceš s čárou.
0 17.10.2006 14:14 kiiki – Ach jo
0 17.10.2006 10:50 Falcon-554 – Vodník
Vodník má na 99,9% pravdu
0 17.10.2006 10:42 Vodník – .
Co třeba tenhle ?
http://rybicky.net/atlasryb/pancernicek_l
0 16.10.2006 21:11 Eva – to Roman
Corydoras reticulatus-nevím to na 100% a nebo C.haraldschultzi.dej do placu lepší foto někde z blízka.Dej jim ke přednímu sklu tabletku ať se ukáže a blikni ho
0 16.10.2006 20:50 kiiki – !!?
Corydoras sterbai
0 16.10.2006 20:43 kiiki – !!!
0 16.10.2006 19:46 kiiki – Co je to za druh pancéřníčka????
0 01.06.2006 18:37 Heavyk1 – ufff
Tak to se mi ulevilo, díky všem
0 01.06.2006 12:45 Lesánek – velikost
Zase nemusíš mít takový obavy, žádnej obr z něj jistě nevyroste. Tito pancéřníčci dorůstají maximálně kolem 7-8 cm, většího jsem nikdy neviděl ani ve velkým akvárku.
0 01.06.2006 11:00 Heavyk1 – wow
Jaké velikosti se dorůstá? Mám z toho krapet obavy, byla jsem přesvědčena, že je to nějaká menší forma, takže se vám povedlo vyrazit mi dech.
0 31.05.2006 23:34 Lesánek – skvrnitý
No myslím že ten albín bude skoro určitě pancéřníček skvrnitý. Ono se může zdát že mají stejnou stavbu těla, ale určitě při bližším pohledu se nějaký odlišnosti najdou.
1 31.05.2006 23:26 Heavyk1 – Jaký albín?
Přikládám foto, stavba těla je opravdu stejná, kropenatí dorůstají větší velikosti, ne? Nezdá se mi to.
0 31.05.2006 15:07 Martas – pancéřníček
Na fotce je pancéřníček zlatopásý, a ten o kterým píšeš je pravděpodobně panceřníček skvrnitý albin.
0 30.05.2006 23:05 Heavyk1 – albín
Díky, bude to on. Co se týká toho albína, je mi jasné, že je to vyšlechtěná forma, ale zdá se mi, že tvarem těla i velikostí je úplně stejný jako ten první. Nikdy jsem pancéřníčky neměla, takže je to pro mě něco nového. Je možné, že existuje albín i u tohoto konkrétního druhu? Byl zakoupen z jednoho hejna, kde jen on jediný byl bílý, takže jsou všechny od jednoho chovatele, což by tomu taky nahrávalo. co se aktivity týká, zdá se mi, že není tak "čiperný" jako jeho "parťák"
0 30.05.2006 18:15 kiiki – ...
To je určitě pancéřníček zelený zlatopásý.
0 30.05.2006 16:56 pierro – corydoras
Ten s těma červenejma očičkama je pancéřníček kropenatý albin ten druhej vypadá na zelenýho
1 30.05.2006 14:44 Matlala – co je to za rybu?
to je pancéřníček zelený!!!
Není to pancéřníček zelený neboli také zlatopásý? Možná ano vypadá jako ty moje.
0 30.05.2006 10:08 Heavyk1 – Pancéřníček - název???
Ahoj, přikládám fotku pancéřníčka, nějak se nemůžu přesně zorientovat, o kterého konkr. jde. Dále mám ještě nějakého albína s červenýma očima, stejně velký. Jeho foto nemám, došly baterie ve foťáku
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 12025x