Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zelená voda

 

NápovědaFórum » Řasy » Zákaly vody 

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Zelená voda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2010 21:06 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Hanka
Nefunguje akvárko jako celek, proto zelená voda.

Filtr se cisti - plastove casti muzes pod vodovodni vodou, ale nechat okapat, molitanovou vlozku vymackat ve vode odpusteny z akvarka! Voda z kohoutku obsahuje chlor a ten zabije bakterie ve filtru! (proto u malych nadrzi se nechava voda odstat - vyrovnani teploty, vyprchani chloru).

Takze minimalne odkalit, pripadne dosypat dno (idelani je 2-3mm sterk/pisek), pohlidat vyskyt NO2, hlidat chovani ryb, pokud by lapaly po vzduchu tak nekolikrat denne menit az 1/2 vody (dusitany blokuji okyslicovani krve)!
Zauvazoval bych, jestli nenahradit stavajici filtr za filtracni hlavu s molitanem (vetsi povrch a objem filtracni hmoty).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2010 21:03 Hanka Re: Moucha
V neděli, takže více na dno a více kytek a proto by byla zelená voda? Čistim kartáčkem a teplou vodou tu houbičku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2010 21:00 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Hanka
Malo kytek, evidentne a to dno taky nic moc... Zda se mi ze je ho malo....
Necistila jsi nahodou nedavno fitr? A jak cistis filtr?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2010 20:54 Hanka Re: Moucha
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Světlo osram L18W/320.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2010 20:34 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Hanka
Co odkalovani? kytky bych asi pridal (jaky kytky to vlastne mas?), ale fotka rekne vic. Jak silny mas svetlo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2010 20:23 Hanka Re: Yirka, Usine
š.v.h. 70x40x30. Ale mam tam tak 80 l. Rybičky: čichavci zakrslí a parmičky. Filtr At-f302, taky topítko, udržuju teplotu 22. Počet rostlin 7 takový už rozrostlejší. 9 rybiček a dva sumečky. Krmim jednou za den a to míň a taky mají den půst. Do vody nedávám chemismus, to jsem odstavila. Dávala jsem tam rašelinový koncentrát a na úpravu čerstvé vody a aquasafe, tedka nic. Přímé slunce mi do akvárka nejde. Ale předtím bylo vše v pohodě půl roku nebyl problém ale tedka. :(

Měnim vodu jendo týdně, tak 10-15l. Ale tedka jsem vyměnila 3/4. pH vody je v normě a je spíš tvdší (ale ředím trochu dešťovou). 4.5. se dostanu do laboratoře to budu vědět více.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2010 18:33 Usine Re: Hanka
Tím že pořád akvárium a filtr čistíš a vyvařuješ ho vlastně zakládáte stále znova. Akvárium nechat být, na filtr také nešahat. Ryby krmit jen jednou denně a velmi střídmě a jednou nebo i dvakrát za týden jim udělat půst. Vodu měnit 1/3 obsahu týdně. Vyvarovat se pokud možno přímého slunečního světla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2010 18:26 Muž Yirka [9126] Re: Hanka
Čím víc se tom věnuješ tím je to horší. V prakticky stále nově zakládaném akváriu stálečistit filtr a měnit vodu nebude to pravé ořechové.
Začni tedy znovu, ale s rozmyslem a hlavně trpělivostí. Návody přiloženy v lincích.
www.akvarijni.cz/…
rybicky.net/rady/zalozeni-akvaria
www.horacovoakvarium.cz/…
Pro konkrétnější pomoc by to chtělo více informací pro posouzení poměrů - objem-počet rostlin-ryby-technika-atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2010 18:17 Hanka – Prosím o pomoc
Mam takový problém. V akváriu mám zelenou vodu. Snažila jsem se měnit často vodu (2kát týdně, jenom z části), pak jsem zkoušela skoro celé tzn.3/4 každý týden. I jsem převařila kameny a kořen co mám v akváriu. A už jsem doufala že to pominulo a nic. Mám zelenou vodu a fakt mě to štve!! Svítím z celého dne 10hodin a často čistim filtr 3krát do týdne a nejde to a nejde. A teďka už tam mam druhým dnem přehozený ručník abych ho zastínila a nevypadá to, že se to lepší. PROSím o pomoc. Předem děkuji za jakoukoli radu. :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2010 17:14 Žena swatty [0] - CichlidyRe: ///David///
Tak jsme přišli na ten fakt, že to bude asi jen kořenem...pouští nám... to asi neurychlíme a ani tomu nepomůžeme, že ? hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2010 16:04 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: ///David///
...Může to být i trochou toho aktivního uhlí, protože se z něj ubolnily nějaké látky... coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2010 15:45 ///David/// Re: swatty
Já si myslím, že se postupem času, jak budeš třeba měnit vodu atd... zákal zmizí. Může to být i trochou toho aktivního uhlí, protože se z něj ubolnily nějaké látky. a to je dobře. Může to být i z kořene, něco tam mohlo zůstat, ale neboj. Postupně to vymizí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2010 15:41 Žena swatty [0] - Cichlidy – zákal
Fotka k příspěvku Vodu v akva máme do zelenožluta zabarvenou, není to zakalené, jen takto zabarvené, co s tím ? Máme akva v provozu 3 týdny, kořen byl předtím týden v kýblu s vodou. Ve filtru máme akt.uhlí, topíme na 25 a svítíme 11-22. Spraví se to samo ? :-(
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2009 00:16 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: Víťa
Jestli je nová doplněná voda bohatá na minerálie , tak se též může tímto způsobem zelený zákal vyvolat - objevit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2009 12:35 Víťa průser
Já už jsem prolez o zákalech snad všechno,co se tu dá najít...Stejně mi to neni jasný.
Ryb tam nemam zase tolik,určitě nepřekrmuju a světlo je taky ok ( 2 x 30 W T8).
Zatim jsem teda přestal krmit a počkám ještě pár dní,jak se to vyvine.
Štve mě to,páč akva před tou větší
výměnou vody,vypráním filtru a koupí skalár šlapalo suprově. Tak co teď s tim? Chemii
nebrat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2009 12:05 Muž kristian [80] Re: tkrul, Fáster
Fuj jak muze nekdo takoveho vubec delat? Pokud uz se zakal vytvoril jde se jej zbavit mechanicky. Sam mam zkusenost, psal jsem to jako radu v jinem vlakne. Zkuste lidicky proboha trochu hledat!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2009 11:05 Muž tkrul [1] Re: Víťa
Já jsem taky dělal všechno možné, taky jsem se na.ral a použil jsem Anti-algaen. Během týdne jsem tam postupně nalel celou láhev 180ml. Silně zařasené listy jsem ostříhal, techniku a kořen jsem dal do lázně Sava. Dnes bez řasy.

Je ale fakt, že rostlinám trvalo měsíc, než začaly znovu bujet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2009 10:53 Muž Fáster [9] Re: Víťa
Před nedávnem jsem řešil stejný problém, aqva 240 l. Po nechemické cestě (opakovaná výměna vody, zatemňování, nekrmení ryb atd. - viz. návody tady na fóru) jsem se nasr.... A přešel na chemii (Sera-Algovec). Do 2hodin bylo po problému. Voda jako křišťál. Použito za plného provozu a beze ztrát na rybách, šnecích, rostlinách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2009 08:56 Víťa – Zelený zákal
Ahoj všichni - mam problém. V akva se mi udělal nazelenelej zákal a vůbec nevim,co s nim. Akva (200 l)mam založený asi měsíc. Měl jsem tam 20 živorodek a před týdnem jsem koupil 4 skaláry. Asi 2 dny před vpuštěním proběhla výměna 1/3 - 1/2 vody a důkladný vyprání biomolitanu ve vodě z akva. Po pár dnech se začal dělat zákal. Teď už je to děsný. Je vidět tak na 30 cm,víc ne. Rybky jsou ale v pohodě. Žerou a jsou čilý. Co s tim? Prosím,poraďte. Díky Víťa

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2009 21:31 Muž filipsi [1295] Re: beowulfx
Ja bych take tu lampu nezavrhoval. Kdyz se nedari a nedari s tim vyhrat tradicne ... Pouzil bych ji s castejsimi vymenami vody a odkalenim. Otazka je jen jak koho trapi ji koupit, aby pak treba leta lezela ve skrini, az se to vyresi ...

0 - Ano, jistou zkusenost s hnedym uhlim mam. Viz foto pozadi, je posypane drcenym uhlim (prach z hnedeho, neco malo dreveneho). Krasne "tlumi" rasu, ze? ;-) (ja tohohle rasiho milacka ale rad, urcite nekde muze i tlumit, jen to nikdo neberte jako lek na rasu) rybicky.net/fotogalerie.php…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2009 20:59 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidyRe: 0
Všechno to jsou docela dobré rady, především uživatel 0 ma docela věcné příspěvky, avšak chápu odpůrce UV lampy, kolik z nich má ale osobní zkušenost s UVečkem? Nemůžu si opět odpustit jednů poznámku - a nemyslíte, že UV lampa může i pomoci zjistit tu příčinu vzniku zákalu a to docela rychle, kdy lampa sama o sobě se postará o vyhubení mikro... jednoduše odstranění zákalu, lampu bych odpojil a poté bych si více všímal nebo spíše zapisoval co přesně dělám, a ve chvíli kdy by se zákal zase objevil bych si zpětně prošel co jsem provedl, a příčina by mohla být docela jasná ?!? ano X-)
Jen tak mimochodem nevím jestli je to lampou, ale od doby co jsem díky její pomocí zahnal zákal na ústup, tak jsou ryby mnohem čilejší, vypadaji docela spokojeně a ta chuť k jídlu...doufam, že zase nerozjedu nějakou bujarou diskuzi o účincích lampy atd. myslím, že to už jsme tu všichni slyšeli, jen zde přidávám svou zkušenost s tímto zařízením ;-) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2009 22:06 0 Re: olga
S tím octem bacha , použil jsem to tehdy z jiného důvodu - před skoro 30 lety , neprodávaly se běžně 'zaručené' přípravky na řasu a nebylo to kvůli řasám . V tom paludáriu bylo dno a břeh z čistého jílu , nebyly tam krevety a dávka octa nevelká. Uvedl jsem tuto skutečnost bez přímého doporučení realizace , takže návod k řešení problému nutno hledat v jiných možnostech a postupech.

Příště se toho raději vyvaruji , už tak jsem tu v minulosti , v jiné 'horké' debatě raději nezveřejňoval postup při aklimatizaci choulostivějších akvarijních ryb na nižší teploty za účelem chovu jak doma , tak i ve venkovních nádržích. Ta metoda je však mnohem bezpečnější , než experimenty s konzervačními látkami.

Ještě existuje jedna alternativa , která zřejmě má brzdný vliv na rozvoj řas a to využití huminových kyselin , což není nic neznámého a proto jsem psal v předchozím příspěvku o té rašelině , nebo by to spíš měl být rašeliník.

Uvedu vlastní zkušenost , přestože se odehrála ve venkovním zahradním jezírku. V roce 2001 jsem musel zrušit betonové jezírko ( založené r. 1979 ) , které svým severním okrajem zasahovalo pod korunu vzrostlé borovice černé a východní břeh byl částečně pod velkou břízou bělokorou.

Dno této nádrže bylo pokryté opadem z těchto stromů - spousta větviček , listí a jehličí. Velké množství vodních berušek a přírodních velkých okružáků napomáhalo 'čistému' rozkladu bez tvorby plísní a každé jaro se v jezírku rozmnožovali čolci obecní , kteří redukovali stavy vodních berušek a z nakladených snůšek vylíhlé plže. To co chci zdůraznit , byla naprosto čistá voda , v níž se netvořily žádné zákaly ani řasové nárosty a z vodních rostlin se v této huminovými kyselinami z jehličí , větviček a listí ovlivněné vodě velmi dobře vyvíjely utriculárie - 'masožravé' bublinatky , které jsou na chemizmus a zařasení dost citlivé. Nikdy nikde mi , už tak dobře nerostly , spíš vyhynuly a r. 08 , se jich 'ukázalo' jen několik.

V medicíně je známé například užívání dubové kůry.

Taktéž bývá uváděna další možnost omezování řas v akváriu a to použitím hnědého uhlí bez příměsi pyritu - lesklých 'šupin' , které se , třeba rozloží po dně akvária. Jestli s tím má někdo z akvaristů svou zkušenost , tak by se s ní mohl podělit na fóru.

Ten zelený zákal v akvárku stále koluje a proto nemizí.
Hnojení má význam hlavně v akváriích rostlinných , a použije se , až rostliny zakoření , jeví známky růstu a začnou mít hlad po živinách, tak se nedá řasám šance.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2009 14:23 Žena olga [4] Re: Yirka
Nebojte, nechci lit ocet do akvaria :) Jen snizit (o 1 pH ci o vic) zasaditost vody, ve ktere jsou rasy (tedy litrova sklenice s vodou z akvaria), jestli to bude mit nejaky efekt...abych si vyzkousela, zda ma cenu jit do narocneho a nejasneho snizovani pH v akvariu, jak radil 0, ktere by asi jinak nadelalo jen vic skody nez uzitku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2009 11:59 Muž Yirka [9126] Re: olga
Ocet ne!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2009 11:26 Žena olga [4] Re: 0
Ano, taky bych rada resila pricinu, a ne nasledek...Bohuzel, zatim se mi na tu pricinu prijit nepodarilo. Nehnojim (leda tech pet kulicek Bivoje v zacatku...ale o tom jsme uz mluvili), neprekrmuji, nekolikrat jsem uz nechala ryby tyden bez zradla, a na hustotu zelene barvy to nemelo zadny efekt. Vim, ze uz jste mi jednou radil to aktivni uhli...dam mu sanci, nestoji tolik. A jinak, asi prece jen pujdu do te UV lampy. 11W Atman stoji 1400,- coz se da prezit, a aspon mam zachranu kdyby se mi nedejboze nekdy objevila krupicka nebo tak. Cetla jsem vypovedi lidi, kteri proti zakalum vseho druhu zkouseli mozne i nemozne a zabralo az UV. Nejaky algicid se mi tam prece jen davat nechce...
Diky za reakce!
Btw - 0, myslite ze bych mela snizovat pH? To by asi bylo nejlepsi CO2, ne? I kdyz nevim, jestli to bude mit na rasy kyzeny efekt...asi zaexperimentuju ve sklenici s trochou octa :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2009 23:12 0 Re: Silent
Fotka k příspěvku Voda bude zelenat , dokud bude mít z čeho , a když se zabijí UV lampou organizmy 'odbourávající' při zakládání akva vložené hnojivo a další , krmením ryb vznikající , tak se voda ještě víc 'otráví' a ryby nemusí uhynout hned , ale postupně časem - to jsou pak ty záhadné nemoci bez zjevného důvodu . K filtraci možno použít aktivní uhlí k tomu účelu prodávané v síťce a minerální zeolit , ale ten se musí po určité době regenerovat . A nasadit ty perloočky do síťové klece , aby je filtr nezahubil a ryby nespolykaly dřív , než pročistí vodu (není bezpodmínečnou podmínkou je tam dávat) . Chtělo by to i snížit Ph stélkovou = vláknitou rašelinou , což je další filtrační hmota , ( jednou , před mnoha lety jsem okyselil vodu v paludáriu octem a ryby , paví očka to normálka přežily , ale nevím zda by to znovu zkoušel - tento poznatek , jen tak pro zajímavost uvádím).

Dodatek: Mám taky "zelenou" vodu , a to venku v některých jezírkách - viz. foto , protože perloočky vylovili početné stavy v tuto dobu rozmnožujících se čolků , ale , až začnou víc bujet vyšší rostliny , tak se voda pročistí sama a nyní řasy nedovolí , aby loňská , teď na jaře se rozkládající rostlinná hmota neúnosně znehodnotila kvalitu vody v jezírku , takže v ní mohou prosperovat i 4.4.2009 vysazené kardinálky ( Tanichthys albonubes ). // Ony jezírka budu zanedlouho po vybrání části rostlin odběratelům , ještě dodatečně 'odkalovat'. - Foceno v podvečer 18.4.09.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2009 11:30 R Muž Silent [5949] Re: olga
Pokud nezabírají žádné běžné metody tak mě napadá už jedině použít UV lampu. Nemám to moc v oblibě, ale na biologické zákaly zabírá takřka 100%. Jen je to investice jejíž návratnost je pochybná. Nejlepší by byla dobrá duše, která by ji půjčila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2009 11:22 Žena olga [4] Re:
Dobry den vsem!
Side, nenasel byste si na me prece jen chvilku? Staci jen nastinit, jak si s tim zakalem poradit...stale jeste neni pres huste zelenou vodu videt do akvaria, situace se vubec nezlepsila :/ Nevim ani, kolik mi jeste zije rybek, rostlin, o krevetkach ani nemluve. Jsem z toho uz docela zoufala!
Dekuju!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2009 01:33 0 Re: beowulfx
Podíval jsem se do Tvé prezentace a opravdu Ti nechci cíleně narušovat Tvou víru ve správný postup , jenže teď jen zdlouhavě řešíš stav a ne příčinu. Důsledky Tě mohou nemile překvapit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2009 20:15 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidyRe: olga
Nejúčinnější pomoc na zelený zákal je UV lampa, bez keců, stálého přemýšlení ji prostě na pár dní zapojíte trochu to posmažíte a je po problému, víz má nádrž, ja osoně této investice nelituji, mužů všem jen doporučit X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2009 20:45 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: 0
Bakterie se s rostlinami vzájemně doplňují a společně podílejí na čištění vody. Od toho jsou odvozeny tak zvané kořenové čistírny odpadových vod, jenž si mnohé obce v naší republice budují...
Neurazte se, ale tohle je evidentní demagogie. :-)
Nezpochybňuji princip - zpochybňuji možnost, že je takový princip využitelný, (resp. využíván), v podmínkách běžné akvaristiky.
Samozřejmě, že i v akvarijních nádržích "spolupracují" filtry s rostlinami (pokud takové nádrže rostliny obsahují) na biologickém čištění vody. Ovšem ještě nějaký čas potrvá, než si budou akvaristé pořizovat ke svým společenským nádržím do obýváků "kořenové (mini)čistírny odpadních vod". Podle mých zkušeností alespoň prozatím dávají přednost tradiční filtraci.

Co však zpochybňuji, je vaše tvrzení, že pro standardní akvarijní nádrže, jaké provozuje Olga a převážná většina návštěvníků těchto stránek, (jak už jsem dříve uvedl), je nejúčinnější "...'proudová' (filtrace), kdy se všechen kal vířením zvedne a zachytí výkonným filtrem, který se logicky musí nečistot častěji zbavovat, ať to v něm "nehnije" a tak se udrží nejlepší parametry kvality vody..."
Funkci "roznašeče kyslíku a živin" splní jakékoli zařízení schopné vyvolat proudění vody. K tomu není potřeba žádné "proudové filtrace, kdy se všechen kal vířením zvedne..."

Optimální rychlost průtoku pro nitrifikaci je 5-10cm/min.

Myslím, že naše nedorozumění vycházejí z toho, že se snažíte do "obývákového" akviška aplikovat postupy vysledované v přírodě, případně v akváriích nebo plastových nádobách používaných v pěstírnách... :-O Zkuste, prosím, uvažovat v kategorii tzv. "okrasného akvária". :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2009 20:29 Usine Re: 0
0 napsal: Krevetám zelený zákal nevadí , vylovil by ryby , vypnul filtr... Nic ve zlém, to co platí pro venkovní nádrže či jezírka, nemusí fungovat v akváriu. Takže bych byl z některými názory trochu opatrnější. Proto se nediv že sid si tvé příspěvky oblíbil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2009 19:46 0 Re: olga
Uvedl jsem příklady , nic si nenamýšlím a je naprosto zbytečné mi o tom něco dlouze vysvětlovat. Bakterie se s rostlinami vzájemně doplňují a společně podílejí na čištění vody . Od toho jsou odvozeny tak zvané kořenové čistírny odpadových vod , jenž si mnohé obce v naší republice budují , to snad je každému známo.

I u té drtivé většiny návštěvníků těchto stránek se v akváriích rostliny nacházejí a bez nich by i pomalý průtok "bakteri" filtrem zřejmě dokonalý chod akvária nezabezpečil.

Ty perloočky se dají v tomto období ve volné krajině najít , nejlépe z dočasných vod - snižuje se tím riziko zavlečení nákaz. A ještě dodám , při vhodné filtrační náplni ve filtru by ponožka měla být zbytečností. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2009 12:10 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: olga
"...Nejúčinnější (filtrace) je 'proudová', kdy se všechen kal vířením zvedne a zachytí výkonným filtrem, který se logicky musí nečistot častěji zbavovat, ať to v něm "nehnije" a tak se udrží nejlepší parametry kvality vody..."
Už z tohoto by vám, Olgo, mělo být jasné, že 0 neprovozuje akvaristiku tak, jako drtivá většina návštěvníků těchto stránek. Proto také nechápe, k jakým procesům dochází ve filtrech s pomalým průtokem vody a čemu vy nebo já říkáme biologická filtrace vody ve společenských nádržích. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2009 11:00 Žena olga [4] Re: 0
Je mi zvlastni, ze se jeste nikdo neozval... Vy si myslite, ze jedina biologicka filtrace probiha pres pridavne akvarium s rostlinami? Neprobiha nahodou spis diky bakteriim nez rostlinam? Mechanicka cast, to je ta, kterou tu popisujete, mechanicky cisti vodu od necistot. Pokud by probihala pouze tato, skutecne by bylo treba kazdou chvili cistit filtr, nebot by v nem stale narustalo mnozstvi odpadnich latek, ktere by hrozily otravit vodu. Nastesti tyto latky predstavuji zivny substrat pro radu bakterii, ktere je dokazi premenit na dalsi, mene skodlive (za podminek, ze vse muze probihat aerobne, proto se hodi fungujici filtr ;)). Tyto "dobre" bakterie osidluji filtr postupne, proto se take doporucuje jej nemyt pod vodou z kohoutku, protoze pak trva dele, nez znovu povrch osidli.
A mate pravdu, pouze pisu to, co jsem se jinde dozvedela (a davalo mi smysl, s elementarni znalosti chemie a biologie) - koneckoncu kdo z nas ma doma laborator a vsechny zde sdelovane pravdy si overuje sam?
Dale...nevim, jestli jste cetl diskuzi nize, kristianovi ponozka na podobny problem zabrala. Ja bych ji proto takto a priori nezavrhovala...
Toto neni moje prvni akvarium. Jiz jsem jich za svuj zivot mela dost, do rady z nich jsem pridavala CO2, ale nikdy jsem jeste nezkousela hnojeni dna. Proto jsem pro jistotu pripojila udaj o hnojivu Bivoj...a kdyz jsme u toho, vypnuti CO2 na tyden nemelo na zakal v tomto akvariu zadny vliv, stav se zhorsil i tak.
Samozrejme jsem rada za Vasi radu, bohuzel ale nemam kam ryby odlovit, na dalsi akvarium uz prostor nemam. I tak by me ale zajimalo, kde se da sehnat pul litru perloocek. Pokud by byly k dispozici, zkusila bych proste oddelit cast nadrze s nimi a nechat to cistit postupne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2009 17:04 0 Re: olga
Řešila jsi ten "na pěti místech přidaný Bivoj" a CO2 stále aplikuješ ? (podpora bujení). Krevetám zelený zákal nevadí , vylovil by ryby , vypnul filtr , pustil jen vzduchování přes kamínek a nasadil do 200litr. akva , 1/2 l dávku živých perlooček - nutno pomalu v nádobě , sáčku uvyknout je na vyšší teplotu! Po projasnění vody se dají zpět ryby , které zbaští dafnie a pak se opět uvede v činnost filtrování . Nebo akvárko odkalovacím zvonem vyčistit a všechnu vodu vyměnit.

Při zakládání akvárií nikdy neobohacuji pro rostliny dno a samotnou vodu žádnými "živinami" a nestalo se mi , abych se pak musel potýkat s nějakými zákaly.

Mám týden obnovenu 'spodní' nádrž co byla pod mým 'Potokem' v prezentaci (zrušeno přemístěním) a voda v ní je naprosto čistá a stále bude.

O filtraci jsem se na fóru již zmínil a dalo by se toho napsat z praxe víc. Nejúčinnější je 'proudová' , kdy se všechen kal vířením zvedne a zachytí výkonným filtrem , který se logicky musí nečistot častěji zbavovat , ať to v něm "nehnije" a tak se udrží nejlepší parametry kvality vody , nebo i průtočná , třeba i jen přes rostlinné nádrže v jedné rovině , což je ono skutečné biologické čištění , o kterém Olgo - podle toho co jsi mi napsala toho moc nevíš a ty stále předávané osvojované fráze jsem četl , rozhodných faktorů bezproblémového fungování akvária je několik. S tou ponožkou hmm , zázraky fakt nenastanou :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 15:34 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: olga
Zkusit se může cokoli. Záležet bude na původci zákalu. Některé planktonní organismy jsou hodně malé - "proklouznou" i planktonními sítěmi s oky o velikosti 50μm... Takže fusekle se neujala... hmm
Je čas na plán "B"! :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 15:22 Žena olga [4] Re: kristian
Dekuji za rychlou reakci, Kristiane. Presne si akva denik (bohuzel) nevedu, nicmene...akvarium bylo zalozeno na konci ledna, tzn pred vice nez dvema mesici. Mesic jsem do nej dokupovala kytky, a na zatku brezna opatrila rybky. Za dalsi dva tydny se objevila nejprve sinice, a za par dni na to zeleny zakal...opravdu nevim, nic skokoveho tam nebylo...Od pridani ryb se nic zasadniho nestalo. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 15:10 Muž kristian [80] Re: olga
Bude potreba zapatrat v mysli kdy to zacalo zelenat, a tim zkusit prijit na pricinu. U mne to bylo prestehovanim akvaria a tim i rozhozeni rovnovajy, takze filtrace vody pomohla pomoci puncochy. Pokud u vas toto nepomaha, znamena to ze v akva je jsou dobre podminky pro tento stav. Nedoslo ke zmene svetla? Hnojiva? osazenstva? roslin? Prestrihani?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 14:56 Žena olga [4] Re: 0
Tak jsem po tydnu zpet doma, a bohuzel zazrak se nekonal - voda uplne zelena, videt ted uz neni skoro nic. Vymenila jsem polovinu vody, takze alespon vidim na rostliny v predni casti, ale dal stale ne. Co ted? Stale mam latku pres vyvod z filtru jak mi tu bylo doporuceno, kterou cistim jednou za den (resp. cistil pritel, kdyz jsem tu nebyla), ovsem nepomaha to. Stav akvaria se i tak zhorsil.
Co s tim? Opravdu mi uz zbyva pouze chemie? (mam tam krevetky, o ktere bych velmi nerada prisla)
Dekuji za pomoc.
To 0: zkuste si precist, jak casto cisti filtr rada akvaristu na tomto foru. Neni vyjimkou i ctvrt az pul roku. Ja sama jsem mivala 500litrove akva, kde jsem filtr cistila po 3 mesicich, a nikdy nebyl problem! Dokonce se vseobecne doporucuje cistit, az kdyz je to potreba, tzn. vyrazne se snizi prutok; do te doby je zbytecne vymyvat si z filtru kultury, ktere zajistuji chemickou cast filtrace...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 13:22 0 Re: olga
Filtr čistí po měsíci a pak se diví hmm , člověk tu může vysvětlovat několikrát to samé s prostou ztrátou osobního času. Nedivím se , že akvaristů s delší praxí co do fóra přispívají je opravdu málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2009 23:28 Muž kristian [80] Re: olga
Jen upozorneni na ponozku. Problem je v tom ze se relativne rychle ucpe, a pak to tece okolo ni, tak at si nevyplavite akvarium ven. hmm Rad bych vam poslal foto. Ale pri mem poslednim pouziti po poslednim oprani kdyz jsem ji dal na balkon uschnout, pred slozenim do skrinky mi ji nekdo ukrad. (bylo to v prizemy, snad se nekomu hodila vice) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2009 22:32 Žena olga [4] Re: Usine
V tom pripade bych asi spis prorazela vlastni cestu :)
Dobre, s hnojenim si zacinat nebudu. Jedu ted na tyden pryc, tak az se vratim, napisu sem do diskuze, jak se veci maji.
Btw. vycistila jsem dnes filtr (uz po mesici, a jeste jel, nicmene zajimalo me se tam podivat, jestli tam treba nemam kus zelene barvici latky... ;-) ) a byl ale opravdu spinavy! Takze ted je proprany v odstate vode a na vyvodu v akva mam ponozku, ktera skutecne pousti zelenou barvu kdyz ji vyperu. Kristiane, doufam, ze Vase metoda me spasi! :)
Dekuji vsem za komentare!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2009 21:02 Usine Re: olga
Já jsem se přehnojením zbavil sinice, nikoliv zeleného zákalu. To je trochu rozdíl. Nebylo to ale jakékoliv hnojivo, ale bioflor od Rataje. (neobsahuje no3) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2009 13:28 0 Re: olga
Perloočky by to vyřešily snadno ( zelenou vodu z venkovních nádrží záměrně přidávám k rybím plůdkům , krevetkám a zooplanktonu k nakrmení).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 22:54 Muž kristian [80] Re: olga
100 l vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 22:33 Žena olga [4] Re: kristian
Diky Kristiane za zajimavy napad...a muzu se zeptat, kolik litru jste v akvariu mel? (ono par desitek litru se asi prefiltruje snaz a odkali ucinneji nez tech mych 160...
Jinak s pripravky...v akvariu mam krevetky o ktere bych nerada prisla, navic mam k pouzivani chemie (samozrejme vim, ze vse je chemie vc. vody, myslim te "algicidni" ;)) urcitou averzi podporenou serverem rybicky.net ;-)
Zkusim tu ponozku.
To hnojivo mi tedy nikdo nedoporucujete...? (Slysela jsem, ze takto se rasy kdysi zbavil pan Vaclav, dalsi kapacita na techto strankach...proste predavkoval) :)
Diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 22:32 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: kristian
Vlastně - proč ne? Zkusit se může cokoli. Záležet bude na původci zákalu. Některé planktonní organismy jsou hodně malé - "proklouznou" i planktonními sítěmi s oky o velikosti 50μm... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 21:51 Muž kristian [80] Re: Sid
Zadna jina zmena nebyl, zakal jsem ziskal po prestehovani akvaria (rozhozeni rovnovahy). Cekal jsem jestli zmizi sam , ale jelikoz stale byl sytejsi, tak jsem zakrocil. Kazdy den jsem opral dokonale zelenou puncochu. A po tydnu bylo cisto. Myslim ze touto pomoci jsem pomohl srovnani rovnovahy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2009 21:49 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: kristian
Myslíte, že to bylo zásluhou tohoto "přídavného filtru", že zákal odezněl? :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 12

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 28349x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3535?od=401