Výměna vody
Tak nejednoduší je to nasát ústy, nebo část hadice potopit do akvária zaškrtit a rychle přendat přes okraj a pustit. Můžeš si tam nandat i takový ten mačkací balonek možností je spousta ale nejsnadnější je ta první.
A u vypousteni to mate v kyblu na hadici z akvaria napojenou nejakou pumpicku,aby zacla voda tect do kyble a z kyble hadici do sprchy? Nebo cim tu vodu ‘rozjizdite’?
Ahoj, nevím jestli budu užitečný
. V mém případě z akvária hadicí přes terasu do vysázených brambor a do akvária z vany v patře (v níž je napuštěna voda před údržbou) 12m dlouhou hadicí se škrtícím kohoutkem, pač na tom převýšení už má trochu tlak
Odkalování je do kýble, aby kdyby byl nějaký tvor nechtíc nasát, tak abych se o něj nepral venku se slepicemi. Voda z kýble je pak věnována pokojovým rostlinkám.
Já mám ve sprchovém koutu kýbl a rozdíl hladin je asi metr a funguje to skvěle.
A zvon utahne odvod vody z akvarka ve vysce jednoho a pul metru(spis mene) do 10m vzdalene kuchyne ci zachodu ve stejne vysce? (Zachod by byl niz nez akvarium samozrejme)
Místo toho rozprašovače má odkalovací zvon.
Ale to je napousteni ne? A co vypousteni akvaria pres hadici. Jak to funguje?
Doporučuji, napojím hadici a jenom se dívám.
Ja používám půl palcovou hadici přímo do záchodu. A mám tam to plastové ůčko z pračkové hadice. Pasuje to přesně a mám jistotu, že to nevypadne. Další výhoda je že nesprasím vanu nebo umyvadlo. Stačí jen splachnout a je čisto.
Mozna se zeptam hloupe, ale jak presne probiha odsavani vody z akvaria do odpadu?
Jednoznačně tam i zpátky hadicí. Je to rychlé, účinné, čisté a hlavně, pro ryby bezprblémové.
Mam teda jen stovku, ale treba se bude hodit jako inspirace.
Osobne menim vetsinou tak ze mam 30L kanystry (jeden spinava, jeden cista), jsou i vetsi ale uz to bude tezsi facha.
Ale napada me treba externi filtr a vystup nevracet do akva ale potahnout hadici (levnou zahradni) do odpadu. A novou v kanystrech nebo, pokud nenechavate odstat tak se da poridit redukce z vodovodni baterie zase do hadice.
40 let to hrnu hadicí rovnou z vodovodu a zpátky do odpadu. Část vody nechávám na zalévání pokojovek. Je to super hnojivo zvláště pokud odkaluješ.
4 kýble je zanedbatelné množství. Je lepší tu vodu nechat odstát. Ale kdysi jsem to taky řešil hadicí přímo z kohoutku. Teď mám stále nachystáno 500 litrů vody ve dvou nádržích samozřejmě i s filtry. A po týdnu měním.
Ahoj kolegove
Jak prosim resite vymeny vody u 150-200l nadrzi? Tahate se s kybliky nebo uz je ‘nutne’ mit nejake cerpadlo a hadici vedenou do odpadu (zachod ci drez) a naopak vodu z kohoutku ci privodu vody vest hadici do nadrze? U 60k v mem pripade, je to 10l kyblik tydne - cca…takze odhadem by to u 150-200 byly 3-4 kybliky tydne..teoreticky…coz je uz celkem na hrane.
Majitele 150-200 litrovek.. tahate se nekdo s kybliky nebo resite vse hadici? - dumyslna reseni jsou mimo me moznosti. Bud kybl a nebo hadice z akvarka do 10m vzdalene kuchyne.
Zajima me, jak to ‘velkonádržníci’ delaji v praxi - takovy pruzkum rekl bych: ). Vim, ze to nakonec bude na mne. Na mem pohodli a moznostech - pokud vubec nekdy dojde na sen o velke nadrzi
Starší reakce
Dám tomu savu ještě jednu šanci.
Nejsem si jistý, ale možná se (více) uplatňuje kyselina chlorná(?).
Má mnohem silnější antibakteriální a antivirový účinek, než chlornan, a přitom je zároveň "mnohem přátelštější k lidem i zvířatům".
Ten "plak" jsou obvykle kolonie bakterií a dalších mikroorganismů, které by měly i před naředěným Savem "prchat". Zkuste ten vodní kámen. (Ne ve varné konvici! Tam je lepší kyselina citronová a var. Žádný ocet!!! Smradu jak v Cařihradu.
)
Používám neředěné Savo Originál. Hadice neprolévám, ale plním Savem. Menší předměty, např. rozstřikovací rampy nebo difuzéry CO
2 ponořím do nádobky se Savem.
Poté, co Savo předměty (v podstatě téměř dokonale!) vyčistí, tyto opláchnu/propláchnu tak, aby mohly dál bezpečně sloužit svému účelu.
Zkuste tak ošetřit třeba vodním kamenem a řasami pokrytý plovoucí teploměr.
Mám klasický originál s chlorem.
Pozor, dnes už vyrábějí SAVO, které neobsahuje chlornan sodný. Nesmrdí po chloru a nevím jaké má desinfekční účinky, obsahuje pouze tenzidy.
Úplně stejné jako Ty.
Mám stejnou zkušenost jako Beastie.
Tak to jdeme vyřešit do detailu.
Ředíte to savo nebo to prolijete 1oo% neředěným savem?
Případně jak dlouho savo necháváte působit, než hadici proplachnete?
Já právě savo trošku naředila a nechala jsem ho půl hodiny působit. Samotnou mě překvapilo, že to nezabralo. Protože např. dětské hračky do vody i ve více naredenem roztoku sava a vody to vždycky vyčistí. Zbaví to jak počínající plísně, tak i takového toho "plaku", který se po čase udělá z vody.
...pořád nějaké spóry, plísně, řasy. Savo nepomáhá, proplachy nepomáhají. Prostě vyhodit...
Pomocí Sava Originál odstraňuji i nánosy vodního kamene, natož řasy nebo plísně. Co to máte za Savo?!
Jednou jsem zkusila, uřízla jsem kus houbičky na nádobí, smotala to do ruličky a narvala to do hadice. Pak jsem jí připojila na vodovodní baterii a pustila velký proud, aby tu houbičku vytlačil a přitom otřel a očistil ty stěny té hadice. byla jsem překvapená množstvím bordelu a od té doby to jednou za čas takhle propláchnu a jsem spokojená. Možná se vyplatí to zkusit.
Jinak je to samozřejmě na materiálu, k jakémusi odkalovači mám takovou tlustší průhlednou malou hadičku, pořád nějaké spóry, plísně, řasy. Savo nepomáhá proplachy nepomáhají. Prostě vyhodit...
Voda v ní vždycky trochu zůstane nechce ji nechávat na světle a když to jinak nejde jednou za rok jí proliji savem.
Nijak, mám 20m, vodu z ní dostanu klasicky (konec dole a hadici držím nahoře) a uklidím. Při další výměně nejdříve čerpám vodu z akvária takže případné zbytky jdou do odpadu a pak teprve napouštím.
Dobrý den, jak vysoušíte hadici po výměně vody? Mně se v ní vždy drží dlouho vlhkost, takže se mi v ní tvoří nějaká řasa. Předem díky za rady.
Já bych doporučil poté, co život této bety u vás(!) bude ukončen, (třeba tím, že ji darujete někomu zkušenějšímu), s nákupem nové nespěchat a nejprve si toho co nejvíc nastudovat, ať se nemusíte ptát, jestli betu před umístěním akvária do myčky nádobí vyndat nebo nechat v něm...
1.Vodu měnit a beťáka nevyndávat.
2.To jsou rozsivky protože nedostatečně svítíte chtělo by to aspoň 8 hodin nebo i více s automatickým rozedníváním a stmíváním i 12.
3.Ne
4. Tyhle rybky jsou pěstovány a prodávány v hrozných podmínkách a tak jejich životnost je někdy opravdu nízká, pokud přesně nevíte čím léčit tak ji nesprávnou léčbou většinou ještě trochu do nebíčka pomůžete.
0 17.10.2023 15:10 Nika777 – Výměna vody
Dobrý den, budu se ptát asi jako blbec, ale nikde na netu jsem to nenašla a v obchodě, kde jsme Betaka kupovali tvrdila jedna prodavačka něco a druhá opak.. Jsme úplně začátečníci, takže nechceme dělat chyby.
Takže otázky zní…
1. má se Beťák při výměně vody a čištění akvária dávat pryč, nebo nechat? Já mám pocit, ze je ve stresu v obou případech, když ho lovím ven, i když ho tam nechám, co je správně?
2. Na skle se nám dela vždy cca po týdnu hnědý šlem, čím to muže byt? ( jedna ryba, 30l akvárií - máme filtr, topitko, rostliny, svítíme cca 2-3 hodiny denně )
3. Dávat přírodní produkty nebo “chemické” přípravky určené pro betaky na údržbu body?
4. Včera mu napuchlo jedno oko, máme jen jednoho, našla jsem řízná doporučení, jak léčit, mate nějakou radu?
Moc děkuji
Verca
Těžko říct, když neznáme jaké druhy pěstuješ. Některé mají ty kořeny takto běžně.
Trpělivost růže přináší. Máš to ještě v záběhu. Založeno v září?
Naopak bych růst kořenů kvitoval s povzděkem.
Zjisti si jakou máš vodu. Třeba tím doplníš dusičnany dostatečně. A taky něco produkují krevety a živorodky (nepřímo).
Ok, vdaka za odpovede, tych dusicnanov asi mam naozaj malo, rastliny zacali vyhadzovat tzv "aerial roots" ktore vyhadzuju vraj vtedy ked ma rastlina nedostatok zivin- otazka je ako doplnit tieto ziviny/dusicnany? Staci kupit nejake na to urcene dusikate hnojivo? Alebo davat viac krmiva pre ryby? Aktualne mam v 30l akvarku asi 15 krevetiek a 4 gupky
Starší reakce
Ideální je jednou týdně 1/3 vody, doplníš si chybějící prvky pro růst ryb a rostlin a hlavně naředíš koktejl bakterií a plísní co ohrožují zdraví osazenstva.
Ahoj, NO
3 -Dusičnany je ideální mít okolo ~25mg/l pro růst rostlin. Otázka, jakou máš vstupní vodu a jestli si touto masivní výměnou vody nedestabilizuješ podmínky v akváriu...
Zdravim, treba vykonavat odporucanu vymenu vody v akvarku 1-2x tyzdenne 30-50% vody ak mam hodnoty amoniaku/dusicnanov/dusitanov take ake maju byt, a nemam ani problem s riasami?
Cpavok 0
Dusitany 0
Dusicnany 5-10
Dik
Starší reakce
Jojo už je skoro pryč ještě chvilku počkám až bude úplně fuč a vyčistim akva a pak podle potřeby docistim.
Nn takovou chybu už neudělám ale bylo tam moc mrtvejch prcku co se mi pokazdy dostanou do filtru sice jsem neustále doma tak je zachranuju ale byly jsme na dovoleny a neměl je kdo vysvobodit a tak tam pošli. všichni jsou na ten filtr ujetý
teď tam vegetěj mimi krevety
Jestli ses zbavila nálevníků, tak výměna vody ničemu neuškodí, právě naopak. Jenom opatrně na to vyluxování dna a čištění filtru současně.
Také krmim jednou dene a jeden den v tydnu mají půst krmim tak aby hned vše zmizlo ale občas když spěcham ruka ujede
ale zase ne moc. Rybky se brzo budou stěhovat do 120 tak v tomhle už moc dělat nechci proto jsem se ptala jestli bych mohla častěji čistit takže děkuji za radu
Vodu můžeš měnit v intervalu, v jakém to akvárium potřebuje, ale osobně bych spíš přidala rostliny a hlavně přestala překrmovat - taky mám živorodky a až na výjimky jsem nepozorovala, že by nějak zásadně znečišťovaly dno, protože mám hodně rostlin a krmím jednou denně a menší množství (synkovi občas ujede ruka, to pak mají den dva půst).
A není v té nádrži třeba moc živorodek a málo rostlin?
Zdravím mám dotaz ohledně mého akva 60l kde mám cca 25-30 živorodek( přejmenovala bych je na prasatka) xkrevet a 3 šneky čistým každý týden ale po 2 dnech to akva vypadá jak kdybych ho nečistila mohla bych jednou týdně udělat velké čištění ( odkalení,skla…) a třeba po 3 dnech jen vyměnit trošku vody a ,,vyluxovat” bordel?? Rostlinka uprostřed a ta vepredu to nějak nedává té vzadu se celkem daří
Starší reakce
Není zač. O počet ryb nakonec ani nejde...ty čísla NO3 ukazují že k hromadění látek v akváriu dochází. Zanedbávanou údržbou by situace byla spíš horší než lepší. Ve Vašem případně bych v těch výměnách pokračoval, pakliže je to možné přidal bych rychlorostoucí kytky a u Vašeho dodavatele vody požádal o obecný rozbor vody, který by měl mít veřejně dostupný. Odstranil bych ten bílý kámen ze dna, jinak bych se ve dnu zatím nehrabal. Dále je to o dalších informacích co máte v akváriu použité, jaký máte aktuálně připojený filtr, jaké máte světlo, jak dlouho svítí te...?
Dekuji za reakci rybarovi, jen poupravim ze mam v akva jen 4 zivorodky a pak tam mam parmicky ctyrpruhe a neonky. Zivorodek jsem se zbavil protoze tvorily strasne moc odpadu.
Tedy přesně podle našeho návrhu, "ať si každý dělá co chce".... Karásek psal o radu. A vy radíte nesmysl a pak je Vám to i jedno.
Karásek třeba psal, že po výměně vody má hladinu NO3 10 mg/l a před výměnou 25-50mg/l. Takže ty pravidelné výměny části vody asi nebudou úplně špatně. V akva má kupu živorodek, takže ředění nahromaděných prvků je dobrá volba. Předpokládám že i fosfor bude vyšší. Voda okolo Olomouce je alespoň dle webu dosti tvrdá, takže možná i ta RO není úplně nesmysl. Když má člověk místo, může udělat 100-200l vody z RO. Tu pak míchat až pro potřebu konkrétní výměnu vody. Ale jak jsem psal dříve, RO není první věc která je nutná proto aby akva fungovalo.
Ať si každý dělá , jak chce . Jen jsem napsal co může udělat . Možná by na něco došel . Pokud vyleje 50% vody každý týden a nedoplňuje potřebné složky ,tak je tam ,kde je .
A ještě k té pravidelné výměně vody co provádí Karásek. Určitě to není nic špatného a naopak měnit 5 litrů za měsíc je koledování si o problém. Kromě toho, že se dnes již tolik ve vodárnách nechloruje, tak stačí vodu nechat chvíli odstát a plynný chlór vyprchá. Mnoho lidí co má velká akvárka mění vodu hadicí připojenou přímo na baterií a rovnou do akvárka a kytky a ryby prosperují úplně v pohodě.
Týdně měním 50% vody s minimálním odstátím. Také si zadělávám na problémy?
Přidat reakci
[1] ...... 41
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 41597x