Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Aktivní uhlí

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Aktivní uhlí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2022 21:56 Muž Rovano [235] - RostlinyUhlí
Jednou jsem koupil aktivní uhlí. Neoriginální náplň. Až mi šecko zdechlo, tak jsem se dopátral, že to je výroba Číny.
Takže není uhlí jako uhlí. Snad dnes je ta kvalita jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.05.2022 21:35 Muž Káca [62] Re: DH
Ahoj. No je to uhlí, takže z něj poteče černá voda furt. Vůbec to nepropírej a dej bez obav do filtru. Vyčerpá se ale tak max. za 3 týdny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2022 19:14 Muž DH [335]
Ahoj
Chtěl jsem použít aktivní uhlí k odstranění barvy po kořenu v akváriu, mám doma ještě sáček z doby, kdy jsem kupoval fitr (cca 4 roky).
Uhlí jsem nasypal do síťky a snažil se ho proprat, než ho vložím do filtru.
Z uhlí jde spoustu bordelu a i když jsem ho vypral několikrát, jde z něho pořád černá voda. Mám obavy to takhle vložit do filtru, abych neudělal víc škody než užitku.
Má s tím někdo podobnou zkušenost?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2021 17:17 Muž strappy [39] Re: _ucx_
To by pro planovane skalary manacapuru bylo jiste super. Destovka by problém nebyl. Mam dum a sbiram destovku do 2x 500 L sudů. Jen mam trošku strach,jak bych kazdy tyden menil 200 L vody. Ok,cerpadlem a hadicí. Ale v době sucha treba destovka nebude a byl bych nucen vosovodni a hodnoty by furt litaly. Navic mam strach aby nejaky dest nesplachnul i ruzny sajrajt z ovzduší. Nebo jsi to myslel jen na primichavani? Jediny cemu se chci vyvarovat je osmoze tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2021 10:45 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: strappy
Nic tím nezhoršíš. Ale nejspíš ani nijak výrazně nezlepšíš. Mám ten dojem, že mnohem lepších výsledků bys dosáhl s dešťovou vodou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2021 22:47 Muž strappy [39] Re: _ucx_
Nic konkretniho mi nevadi,ale tak treba odbourani alespon nejakeho procenta chloru plus stopovych mnozstvi nezadoucich prvku znamena lepsi kvalitu vody pro ryby. Tak do toho asi pujdu a treba jednou za pul roku/ rok vlozku vyměním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2021 20:12 Muž RAP [1553] Re: _ucx_
Taky nad tím uvažuji. Spíš jde o to, co nasbírá voda po cestě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2021 19:34 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: strappy
Co přesně ti vadí na vstupní vodě do nádrže, že jí chceš prohánět přes AU? (chlor řešit už dneska nemusíš, hodně se s ním šetří)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2021 17:08 Muž strappy [39] Re: RAP
Ano,je to jen pro akva a zahradu tam ale na 95% využíváme dešťovou vodu. Diky za názor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2021 16:34 Muž RAP [1553] Re: strappy
Pokud by to bylo jen pro akva, tak bych to udělal. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2021 15:54 Muž strappy [39] – Vystup vody
Ahoj,prosim zejména zkusenejsi akvaristy o radu.mam moznost si k pripravovanemu akvariu na trubku vodovodni,na ktere bude i kohout na vyvod vody na napousteni akvaria při vymenach vody pridelat filtr atlas filtri s vlozkou z aktivniho uhli. Pujde pres to tedy voda cista napoustena do akvaria. Nebude to mit nic spolecneho s filtaci akvaria. Myslim,ze by to mohlo zachytavat chlor a jine zbytkove látky...myslute, ze to ma cenu,a mohlo by to zlepsit kvalitu vstupni vody do akvaria, nebo se na to vyprdnout a je to zbytecny. Mam jeste filtr se sitkem mechanicky,ale to akvariu nevadi tam se spis zachytavaji jemne mechanicke necistoty ktere se usazuji ve vodovodnich bateriích....diky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.01.2021 18:35 R Muž Anthrax [4765] Re: vojtěch
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2021 18:17 vojtěch – uhlíkový filtr
můžu se zeptat k čemu je uhlíkový filtr ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2020 11:16 Luker Re: Jarden Sk
Diky... Mam tam aj purigen ale nemyslím si, ze by to zvladol sam a vata mi zachytava len ten "prach"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.10.2020 10:15 Jarden Sk Re: Luker
Čau, používam cca 1g/lvody,ale mala by to odfiltrovať aj vata/napr.JBLSymec/ do 10dní, len ju treba čistiť. Purigen je tiež dobrá volba, ten to spraví asi najrýchlejšie-tiež sa musí časom prečistiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2020 09:47 Luker – Kolko?
Zdarec... Tak ma napadlo, ze ak sa chcem zbavit zlteho az hnedasteho sfarvenia vody od dreva tak kolko kg alebo l uhlia treba na kolko l vody? Viem, ze kazde akvarium je ine, uz len v tom, kto tam ma kolko korenov ci raseliny ale ci ma niekto nejaky vzorec kolko uhlia na kolko vody a ako dlho to trva...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2020 13:33 Muž Papik [617] – AU na Želivce
Aktivní uhlí bude v pilotním provozu v čističce vody z Želivky:

www.lidovky.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2020 16:17 Muž Papik [617] Re: Jarden Sk
Myslel jsem, že to bude dřív, ale nevadí, ještě pár týdnů počkám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.06.2020 16:16 Jarden Sk Re: Papik
Ahoj, mám vo filtri rašelinu cca 500g a tiež 500g uhlia v druhom, zafarbenie ak dám novú zmizne cca po dvoch týždňoch, ale mením polovicu vody za týždeň, takže bude to trvať dlhšie ak nemeníš polovicu vody a dolievaš len odpar a možno bude treba vymeniť aj uhlie za nové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2020 14:59 Muž Papik [617] – Nemizí žluté zbarvení vody
Fotka k příspěvku Týden filtruju přes aktivní uhlí, cca půl kila uhlí, před ním jsou plastové rourky na hrubé nečistoty, hrubší molitan a jemná filtrační vata. Voda se během dvou dnů krásně pročistila od nerozpustných částic, ale žlutá barva nemizí.

Akvárium Pracant má nějakých 19 litrů vody čistého a dno je směs substrátu pro vodní rostliny a zahradního kompostu.

Myslím, že uhlí by už mělo vodu dávno zbavit zabarvení, takže se z ponořené hlíny asi dále uvolňuje (jsou v ní přeci jen malé kousky dřevní hmoty). Je můj předpoklad správný nebo jsem něco opominul?

Na obrázku je pro představu vidět přiložený list papíru při pohledu skrz akvárium i mimo něj.
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2020 18:04 Jarden Sk Re: QQQ001
Môžeš to tam nechať aj dlhšie, to čo písal JakubN je síce pravda a uhlie adsobuje z vody asi všetko, ale pokial ide o org. odpad je na nezaplatenie, takže až sa ti začne hromadiť org. odpad a rastliny začnú stagnovať aj keď máš nahnojené , meníš vodu ako vždy a pribúdajú riasy, tak je čas na výmenu /mením zvyčajne aj ostatné média a vatu vo filtri/.Ja uhlie používam občas a príp. aj s rašelinou a robím veľa kontraproduktívnych vecí a pokusov, takže za mňa to tam môžeš nechať aj dlhšie.A prečítaj si niečo o tom aj na horeuvedených odkazoch a v časopise. X-)
e-akvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2020 17:50 Muž QQQ001 [23] Re: JakubN
No doporučování to při zajížděni filtru. No u mě to trochu námaha je. Nemam ventily na hadicich.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.05.2020 17:36 Muž JakubN [60] Re: QQQ001
Otevřít filtr snad není taková námaha.. hmm

Uvádí se, že se uhlí vyčerpá zhruba po měsíci..

Hlavně by sis měl říct proč tam to uhlí vůbec máš.. Používá se na odstranění např. léčiv po ukončení léčby ryb.. Ale nasává do sebe i hojiva.. Takže hnojit a mít ve filtru uhlí je kontraproduktivní..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2020 16:52 Muž QQQ001 [23] – Vložka s aktivním uhlim
Ahoj, mam dotaz, k filtru Eheim 2213 byla přiložena vložka s aktivním uhlím. Dal jsem ji na horejsek koše a mam ji tam zhruba 14 dni. Jde mi o to, zda ji musim bezpodmínečně vyndat a nebo ji tam mužů nechat a po čase bude fungovat stejně jako běžná houba? A jak dlouho taková vložka s au funguje. Nechce se mi kvůli vyndavani rozebírat celej filtr. Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2020 23:54 - Re: Xif
Pravdepodobne je to lisované z odpadu aktívneho uhlia pod vysokým tlakom do tvaru kocky.Potom niet divu,že sa to rozpadá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2020 23:12 Muž Xif [336] Re: Prašan
Dík za potvrzení.
Tak nic,právě sem zhlédl video a stačilo. ano
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   15.02.2020 11:10 - Re: Xif
Tá kocka je podľa mňa to isté.V prvom rade sa rovnako ,,opotrebuje,, a stratí svoje vlastnosti.Vo videu si myslím zámerne použili rozdielne uhlie kocky vs uhlie v sieťke.Pretože tak ako bublala tá kocka(spôsobené veľkým množstvom vzduchu v póroch aktívneho uhlia) tak isto buble i moje uhlie čo mám doma.Ako jedinú výhodu vidím tvar bloku,ale v podstate aj v sietke to umiestniš kde chceš.Aktívne uhlie sa vyrába z rašeliny,dreva,hnedého uhlia,čierneho uhlia a kokosovej škrupiny.A podľa toho sa i chová.Preto ten rozdiel v odstraňovaní liečiva vo videu.Je to len reklamný ťah.Apropo kocka je neporovnateľne drahšia ako bežné aktívne uhlie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2020 01:49 Muž Xif [336] – Eco-Aquarium Water Purifier Cube
Ahoj
Nemáte někdo zkušenost z tímhle?
www.aliexpress.com/…

www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.02.2020 19:47 Muž MichalV [327] Re: ZDRI
Fotka k příspěvku Uhlie som si objednal a takto vyzerá pod mikroskopom, zväčšenie neviem, rozsah je od 40-1000, odhadujem 800x zväčšené. Keby to niekoho zaujímalo...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2020 14:01 Muž MichalV [327] Re: ZDRI
skôr som to dal ako kompromis medzi balíkom 50€/20kg ktorý väčšina nevyužije a takýmto riešením:
profizoo.sk/…
24€/kg
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2020 13:50 Muž Smetany [1226] Re: ZDRI
Pořád myslím na to že mám u tebe těch 10kg. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.02.2020 13:11 Muž ZDRI [1415] Re: MichalV
Nemají tam moc detailní technická data, ale přijde mi to stejné, jako Sorbotech LG 85, který používám např. já a kolega Smetany (viz můj odkaz o pár stránek níže). Já ho kupuji za 65 Kč/kg (20 kg pytel). Praktické zkušenosti = OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2020 12:47 Muž MichalV [327]
Nechcem robiť reklamu (nič z toho nemám), ale tá cena (5€/kg) sa mi zdá veľmi dobrá
www.xtremekoi.sk/…

Máte skúsenosti? Píšu, že je určené na filtrovanie vody.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 16   14.11.2019 10:30 Muž Smetany [1226]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak jsem se cca před měsícem a půl pustil do testování AU a jeho účinnosti v akváriu. Test jsem nastavil tak že jsem v 5l sklenici, do které jsem nalil cca 4l výluhu z olšových šišek, nechal běžet malý vnitřní filtr. Při prvním pokusu byl filtr naplněn z poloviny filtrační vatou, druhá polovina zůstala prázdná. Ani po 7 dnech se zabarvení vody nezměnilo. Při druhém pokusu jsem naplnil druhou polovinu filtru novým aktivním uhlím. Po 24 hodinách zabarvení téměř zmizelo a bylo jen lehce patrné proti světlu. Při třetím pokusu jsem použil uhlí z filtru akvária (stáří uhlí 28 dní). Zabarvení po 24 hodinách bylo sice viditelně menší nicméně pořád velmi značné. Po 48 hodinách bylo již zabarvení minimální, ale stále lépe znatelné než u nového uhlí. Po dalších 24 hodinách se moc nezměnilo. Myslím že se uhlí vyčerpalo. Pak mě napadlo, že se najde někdo, kdo řekne že jsem manipulací s uhlím odstranil ten povlak kterým je ucpané. A proto jsem další dávku uhlí dal v sáčku do akvária a čekal až "zaroste". Jelikož jsem strašně netrpělivý vydržel jsme to jen 20 dní. Pak jsem uhlí opatrně i s sáčkem přendal do malého filtru a nechal filtrovat nový výluh. Výsledek byl velmi podobný jako u předchozího pokusu.(poslední pokus na začátku a po 48 hodinách je na fotkách). Zároveň s tímto pokusem jsem pro zajímavost odstranil AU z filtru svého velkého akvária. Cca 14 dní po odstranění se na kořenech začala objevovat zelená řasa (viz foto) ale není ji nijak moc a vlastně se mi docela líbí. Nikde jinde neroste.
Závěr: Aktivní uhlí rozhodně nepřestane v akváriu fungovat po pár dnech natož hodinách. I když časem výrazně omezí svou účinnost. Po pokusu s odstraněním uhlí z filtru můžu říct že zaběhlé akvárium umí fungovat i bez něho nicméně může být k náchylnější k výskytu řas.
P.s. po odstranění jsem zároveň pozoroval atraktivnější zbarvení trojlušky. Takže nezavrhuji ani teorii že uhlí odstraňuje i některé živiny z vody. Ostatní rostliny rostou dál beze změny.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2019 15:09 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: MichalV
-co je důležité, je vědět, jak chci AU použít,které použít, v čem mi má být nápomocné a vynechat ty časová data, protože budou u každého jiná,
-to znamemená, že jde pouze o referenční data a parametr příslušný k danné nádrži akvaristy
-nejde tedy o údaj, který je konstantní ke každému akvariu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2019 13:00 Muž MichalV [327] Re: lacewings
lacewings napsal: ZDRI napsal: některé stejně nepřesvědčí jakýkoliv důkaz, který bude v rozporu s jejich názorem
- ani nelze nikdy s jistotou doložit , protože každý má jiné parametry vody, dna, filtrace, AU, průtok a další veličiny, ovlivňující zminované


stačí to dokázať v jednej kombinácii parametrov, a o tom sa už presvedčil nejeden akvarista na vlastnom akva, a nemožno tvrdiť, že nefunguje staré AU. Tak ako dvojmesačné AU nemá 100% účinnosť ju nemá ani nulovú!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 21   03.10.2019 21:04 RoFr – Jen tak
Ve svém minulém příspěvku (ze dne 25.9.) jsem nepovažoval za nutné podrobně rozebírat použití AU ve velkých profesionálních provozech (vodárny) upravující vodu. Pro někoho tak vznikla domněnka, plynoucí z reakcí níže, že používají AU bakteriostaticky upravené.
Doplňuji tímto svůj zmíněný příspěvek o níže uvedený odstavec.

V úpravnách vody (vodárny, plavecké bazény…) se AU obvykle používá po koagulačních a sedimentačních procesech a po DEZINFEKČNÍCH úpravách vody. Není proto potřeba používat AU bakteriostaticky upravené, protože prakticky není velký problém s růstem bakterií na povrchu AU.
Provoz filtru s AU je cyklický s cykly praní, promývání a recyklace. AU se ve filtrech vyměňuje, či totálně recykluje, obvykle po roce i déle.

Tímto příspěvkem a též níže odkazem se snažím podpořit v předešlém mém příspěvku (ze dne 25.9.) zmíněnou a v diskuzi následně NAPADNUTOU problematiku růstu bakterií, která představuje degradaci adsorbce v akvarijním filtru s AU.

Při studiu účinnosti procesu adsorbce, který probíhá na AU jsem došel k soukromému závěru, že většinu nejen zdravotně rizikových látek AU adsorbuje řádově jen v desítkách procent, obvykle jen do méně než 50-ti procent a že tedy použití AU není žádná spásná technologie.

Doporučuji studium zahraničních pramenů. Z mnoha je i pro laika srozumitelný např. tento: www.ncbi.nlm.nih.gov/… (mimo jiného je zde popisována i interakce mezi mikrobiální aktivitou a adsorbcí, která před úplnou degradací adsorbce…)
Dá se předpokládat, že článek či odkaz dá impulz a ve fóru se bude zde donekonečna řešit skvělá interakce mezi mikrobiální aktivitou a adsorbcí na AU v jedinečném svém jedině dokonalém akváriu… (jako je to s tou barvou vody ovlivněnou AU…).

(Při psaní dlouhého příspěvku je problém, že editor tohoto webu text bere, ale následně ho celý, od určité délky, nezveřejní a zkrátí. Po této zkušenosti je mou snahou psát stručně… a daří se mi to psát stručně a srozumitelně jen s námahou.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.10.2019 18:25 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: ZDRI
Fotka k příspěvku Heleď , ne proto že bych měl zapotřebí se tady s Tebou dohadovat ,ale proto že vidím že Tě problematika výluhů zajímá ale taky vidím ,že Tě některé "fakta" svádějí na mylnou myšlenku.
Naber si 10ml torbenu do stříkačky , a proceď to přes vatový navlhčený odličovací polštářek (partnerka určitě doma nějaký bude mít)
Pak si porovnej proti světlu "zákal" filtrovaného a nefiltrovaného vzorku.
Následně opět už přefiltrovaný vzorek ,prožeň ještě jednou a podruhé přes čistý, opět navlhčený polštářek - vyteče z toho takřka čistá voda jen s minimálním zabarvením .
Možná Tě tenhle amaterský pokus navede na myšlenku co se to v tom akvu u Tebe děje - dle mého mizí zákal , nikoli zabarvení(to je takřka neznatelné vzhledem k naředění) - ikdyž to možná částečně taky ,jak už jsem psal AU je pro mě takřka tabu - nikdy jsem ho nepotřeboval.
Torben je tedy(podle mého mínění) jen nějakou technologií (nezkoumal jsem jakou) na mikroskopické částečky ,rozemletá Soběslavská rašelina - následně stabilizována na PH 7 (dříve to tady tuším Amrtin měřil v laboratorních podmínkách) - Tím samozřejmě nechci snižovat jeho blahodárné účinky na rybí organismus- to už jsem několika uživatelům tohoto webu v praxi ukázal , ale to už patří jinam

Stejně tak můžeš kapku torbenu prozkoumat pod mikroskopem -uvidíš v tom miliony mikroskopických částeček už při 160X zvětšení , které po přefiltrování mizí ,např u doma vyrobeného výluhu ,po prvním přefiltrování přes 3 polštářky zmizí tak 98% zákalu.
Na přiloženém fotu "teprve" týden starý výluh , přefiltrovaný přes 3 polštářky,má to barvu moči - po dalších 14ti dnech to hodně ztmavne , ale 50% základu tohoto výluhu je tkz. "bílá" Baltská rašelina - ta je hodně mladá se stupněm rozkladu II (na stupnici 1-10) - moc tmavé výluhy netvoří - nicméně po přefiltrování je tam takřka nulový zákal (barvu vidíš) - tedy "jen" obarvení rozpuštěním některých látek .

Stejně tak si zákal můžeš ověřit -v den aplikace torbenu do akva , večer po zhasnutí světel prosviť baterkou z boku vodu v akva - jako se to dělá u nálevníka - zjistíš míru zakalení - po třech dnech to zmizí - zůstává jen nepatrné zabarvení vody rozpuštěnými látkami.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   02.10.2019 16:24 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: ZDRI
ZDRI napsal: některé stejně nepřesvědčí jakýkoliv důkaz, který bude v rozporu s jejich názorem
- ani nelze nikdy s jistotou doložit , protože každý má jiné parametry vody, dna, filtrace, AU, průtok a další veličiny, ovlivňující zminované
-budu se opakovat 100 vědců a 100 akvaristů = 200 názorů
-co je důležité, je vědět, jak chci AU použít,které použít, v čem mi má být nápomocné a vynechat ty časová data, protože budou u každého jiná,ende ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2019 16:04 Muž ZDRI [1415] Re: lacewings
Ano, souhlasím, však to také píšu - toto změřit neumím, stejně tak nelze 100% v reálném akvárku vyloučit všechny proměnné. Současně ale nejsem slepý a mám jistou akvarijní praxi/zkušenost - vidím, jak co dělá přídavek AU do filtrace a jak se projeví na fungování nádrže.

Mám VŠ biologického směru, dokážu si představit exaktně nastavené parametry pokusu na toto téma. Ale nemám čas ani chuť ho dělat, některé stejně nepřesvědčí jakýkoliv důkaz, který bude v rozporu s jejich názorem... Podobných pokusů jsem v minulosti pár dělal, spoustu poznatků mi poskytli i lidi z praxe a univerzity/BÚ, kteří se tím zabývají do hloubky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 15:38 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: ZDRI
-píšete pouze na základě vizuálního vjemu, nikoliv o složkových hodnotách
-nelze s jistotou nikdy říci, že zákal byl odfiltrován za určitou dobu, pokud jde o použité AU a zařízené akvárium
-musel by jste změřit i sedimentární veličinu, k poměru vnitřního vybavení akva (písek, dekorace, atd) a složkové hodnoty v AU, před a po výkonu, atd.
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2019 15:00 Muž ZDRI [1415] Re: vaclav
Vždyť to dole jasně píšu:
- v souvislosti s aktuální debatou jsem to teď pro zajímavost vyzkoušel v Sulawesi nádrži, která je v útlumu (bude se komplet předělávat), skoro prázdná a AU jsem zde delší dobu neměnil, takže by (podle kolegy) mělo být "obalené" mikroby a tudíž nefunkční
- v minulosti jsem měl i temné "jeskynní nádrže" s kameny/kořeny a Black Water (jihoamerické cichlidy), když jsem zkusil používat AU stejně, jako v ostatních akvárkách, bylo zabarvení rychle odfiltrováno, takže jsem toho rychle nechal
- moje první zkušenosti s AU se datují právě do této doby, dostal jsem se k němu jako mladý kluk víceméně náhodou (nepamatuji, že by se tehdy prodávalo nebo o něm více psalo, nebyl internet, jen pár knížek 1x měsíčně časopis...), v rámci práce na Biologické olympiádě mi ho poradili technologové ve frýdlantské úpravně vody, mmch. velcí akvaristé, od nich jsem dostal i své první AU, odsypané z velkých rezervních pytlů (při běžném provozu se myslím ještě nepoužívalo), totéž mi později potvrdili lidi z liberecké botanické zahrady (krom výstavních nádrží měli v zázemí i spoustu chovných nádrží, rád jsem tam chodil)
- používal jsem ho i později, právě v kombinaci s vatou (pravidelně čištěnou), z molitanu byly jen tenké "distanční přepážky", usnadňující manipulaci, toto kombinace se hodně osvědčila i v nádržích s velkými bordelrybami, bez problému při tom rostly tuholisté Echinodorus, Microsorium, Anubias (jiné kytky zde s "hraboši" nepřežily)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2019 14:22 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ZDRI
Proč liješ torben do akvária kde máš filtr s AU když to ti ho hned odstraní. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   01.10.2019 20:38 Muž ZDRI [1415] Re: RAP, MM
Fotka k příspěvku Neumím měřit koncentraci huminů/tříslovin, mohu posoudit jen zabarvení a lehký zákal, spojený s aplikací Torbenu. I když zrovna Torben skoro nekalí (je už filtrovaný), v porovnání s rašelinovým výluhem. Ano, souhlasím, zabarvení zmizí i bez AU, ale v mých nádržích to nebylo za několik hodin, ale spíše za 2-3 dny, v závislosti na objemu organické hmoty (čím více OH, tím rychleji zabarvení zmizí). V minulosti jsem měl i nádrže ala Black Water, tady jsem AU vůbec nemohl používat, čistilo bohužel velice efektivně, i tam, kde filtr barvu "nevyčistil". Ani by to nemělo logiku - vytloukat klín klínem.

Já nejsem žádný fanatik do AU, jde to určitě i bez něj. Jen mi vadí, když se jeho případné aplikace odmítá s argumenty, které prokazatelně nejsou pravdivé. Ostatně, šedá je teorie, zelený strom života... Jedna fotka - takto vypadá nádrž, ve které je trvale AU, pravidelně měněné, měkká voda téměř bez minerálů (DH 5°), žádné hnojení, málo ryb, málo krmené. Foceno těsně po velkém víkendovém sestřihu - dělám prostor na další kořeny s mechy/bucky.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   01.10.2019 16:18 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: RAP
Ono totiž není zabarvení jako zabarvení , ve vodě rozpustných látek z rašeliny,je jen poskromnu a ty podle mého mají za následek kýžené jantarové zbarvení , zbytek jsou mikroskopické částečky organického původu z rozkladu rašeliny.
Kdo si výluhy z rašeliny vyrábí doma sám , všimne si že první dny po namočení, je zabarvení spíše šedo-hnědé , po několika dnech si to z části sedne -šedavé zabarvení mizí, zůstává jen hnědé. Po delší době (cca 14dní) zmizí i hnědá sytost a zákal , zůstane krásně průzračná do jantarova zabarvená voda.
Ono mizení zabarvení má dle mého za následek samozřejmě filtr - v elementkách , ikdyž výluh hodně cedím přes filtrační vatu ,abych odstranil právě ty mikroskopické částečky, si to po třech dnech i přes jemný pohyb vody vzduchováním ,sedne na dno a i stěny akva - takže i v nádržích s rybami se bude "jemný prach" usazovat na všem co v akvu je.
Samozřejmě je možné , že AU díky své jemné poréznosti , bude asi rychleji z vody odstraňovat ony jemné částečky , ale popravdě o AU toho moc nevím a určitě nechci zabředávat do této konverzace - tedy pouze k mizení zabarvení výluhem.

Něco velmi málo o tom co rašelinový výluh obsahuje atd .... www.aquahum.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 14   01.10.2019 12:06 Muž RAP [1553] Re: ZDRI
ZDRI napsal: ... AU neměnil 6 týdnů a stejně odfiltrovalo Torben během pár hodin.....
To máš na mysli komplet, i huminy, třísloviny nebo jen zabarvení?
Mě totiž zbarvení za pár hodin zmizí také a ve filtru aktivní uhlí nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.09.2019 21:46 Muž ZDRI [1415]
Nemám teď čas ani chuť rozebírat bod po bodu níže napsané, jen telegraficky:
- AU neadsorbuje železo, mangan, dusičnany, horčík, vápník, ani jiné anorganické minerály (potvrzeno nezávisle ze tří validních zdrojů vč. chem.fak. VŠ), složitější je to s NH3/NH4, nemám teď čas rozebírat podrobně
- Clay - speciálně pro Tebe - železo může adsorbovat jen za určitých okolností, fixované ve složitých organických sloučeninách, popř. na hooodně starém AU (6 měsíců a více)
- řeči o rychlém "obalení" AU mikroby a jeho nefunkčnosti jsou naprostým nesmyslem, k tomuto dochází i v silně organicky kontaminované vodě až po několika měsících (stejný zdroj)
- celá níže uvedená stať (bakteriostaticky upravené uhlí) je jen reklamním prospektem výrobce toho jediného správného uhlí..., drtivá většina úpraven používá "normální" AU a funguje několik měsíců, zajeďte si např. na Plav...
- mohu prakticky potvrdit Smetanyho příspěvek, AU adsorbuje organické látky a barviva i po delší době, aktuálně vyzkoušeno ve velkém Sulawesi, je před zrušením, takže jsem AU neměnil 6 týdnů a stejně odfiltrovalo Torben během pár hodin, navíc podobných cílených experimentů jsem v minulosti dělal několik, ne v laboratoři, ale v akváriích

To je za mě k tématu vše, ať si z toho každý vybere a aplikuje, co uzná za vhodné a smysluplné...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.09.2019 19:50 Muž MichalV [327] Re: Smetany
poznať tie hodnoty by bolo zaujímavé. Keď budeme vychádzať len z toho, že bez AU vydrží zákal 7 dní a s 60 dní starým AU 2 dni, znamená to, že je výkon v odstraňovaní huminových kyselín min. 3,5x vyšší ako bez AU ( a táto hodnota bude pravdepodobne omnoho vyššia keby si odpozoroval interval bez dolievania). To je na baktériami pokrytý povrch dosť dobré...
škoda že sem má človek erudovaný v oblasti AU zakázaný prístup, možno by tu zaznel aj hlas opozície.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2019 15:24 Muž Smetany [1226] Re: zervajs
Nikdy jsem AU mimo filtr nepoužíval takže tady nemůžu sloužit. A vatu používám jen v 1 akváriu. Taky jsem nikdy nezkusil přidat výluh hned po výměně uhlí ale až se vrátím z dovolené můžu vyzkoušet a co se týče té varianty bez AU ve 2 akváriích ho nemám protože zde pravidelně přidávám výluh a nahnědlá barva prakticky nezmizí ( každý týden dolévám).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2019 12:58 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: MichalV
dovolím si tuto otázku ještě rozvést :-)
o použití AU ve filtru a bez filtru .
Mám bez filtru a záleží na barvě, v kýblu jsem vyzkoušel výluh odfiltrovat AU a v druhém jen vatou .
Vata je rychlejší protože odfiltruje malinké části, a voda se "zdá" čistější.
Barvivo zachytí jen to nerozpuštěné, a voda je slabounký nádech čaje.
AU "zachycuje" primárně rozpuštěné barvivo.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 10

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 5966x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2135