Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Topný kabel

 

NápovědaFórum » Technika » Topítka 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Topný kabel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2012 19:12 Muž matlala [798] - Rostliny
chystám se předělat dno ve své 200l a to z důvodu neustálého vytahování topného kabelu při přesazování. Mám tam terarus 90w. Chci se poradit zda bude stačit půl až den na zaschnutí kapky akva silikonu, kterým ho chci přilepit vždy v ohybu a v půlce akva. zatím tam byly přísavky a ty absoutně nedrží. Plánuju ryby hodit do bečky s původní vodou a filtrem, čistit filtr pak asi až za 14 dní a dýl. Navíc tam toho moc už není-asi 14 teter červených, max 15 pancíků, cca 5 hlavaček pastelových a nějaké 2-3 cichlidky.
Myslíte, že nebude problém tam po 6-12h (případně 24) nasypat štěrk a zasázet zas kytky? Hodlám tu akci dělat přes víkend.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 08:03 Muž kortezhugo [983] Re: PepaV
"uz" jesto aj pod 25W
www.shopakva.sk/…

len je to bez termostatu a naco to ma v akva zavadzat? :-)
totiz v malom akva to zavadzat urcite bude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 06:09 Muž PepaV [30] Re: kortezhugo
Jak jsi psal, takto se dá dobře vyplnit mezera na trhu pro topení < 25W, 300W by se ekonomicky nevyplatilo. Dobře si se zmínil o vyladění teploty na laboratorním zdroji aby se polystyrén pod nádrží neroztavil :-) . Ještě jednou díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2011 11:30 Muž kortezhugo [983] Re: PepaV
este poradim ze ak to niekto bude riesit ako ja?
tak skvor ako zacne ratat tak "supnut" rezistor na lab.zdroj...
a podla pozadovanej teploty rezistoru zratat kolko komu bude treba...
lebo trebars cenovy rozdiel kom.ohrievaca 25 a 300W je v podstate zanedbatelny
a pri mojej konstrukcii cena stupa umerne vykonu...
aj preto to treba dobre zratat...-lahko nastane situacia ze komercne riesenie (ci uz ohriec,top.kabel,odp.drot,topna folia) -bude lacnejsie a aj rychlejsie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2011 10:30 Muž kortezhugo [983] Re: Johan
ja som to zapustil nizsie...teda polystytren ja zaroven z kablom...
ale moze sa pustit aj nizsie...proste ten kabel sa nemusi dotknut ani skla...
to teplo stupa hore a v podstate nema kam ujst...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2011 10:25 Muž kortezhugo [983] Re: PepaV
ono zvlada to aj bez diody...ale vecsi vykon ani nie je potrebny
takto to ma velku vykonovu rezervu -tak ze spolahliva prevadzka na XY rokov :-)
este k tomu mam dalsi "vymak" -ked ze z bokou nemam k akva pristup,tak som pouzil na bocne a zadne sklo 1cm polystyren...
totiz to akva mam 10cm od podlahy a pri okne
a tato izolazia znacne posuva tu tabulku X-)
sk.wikibooks.org/…

teraz ked sa setri? cerpadla z nizsim prikonom,efektivnejsie osvetlenia?
popritom 1m2 polystyrenu stoji tolko co jedno pivo :)

este k tomu bastleniu
pvovodne som chcel pouzit odporovy drot+buzirku+piesok z poistiek
len je strasny problem zohnat potrebnu dlzku zaroven z potrebnou hodnotou

este k tej izolacii...
co som to tak sledoval? -tak hlavne na vecsie akva sa pouziva kombinacia kabla+ohrievaca
z dobrou izolaciou sa jednak usetri na elektrike a ked je do dobre dimenzovane? -tak ani ohrievac nie je potrebny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2011 08:33 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: jiri5653
Ty kabely sou normálně položeny na polystyrenu a na nich přímo akvárium?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2011 07:40 Muž dravec [72] - RostlinyRe: katterinecka
Vyzera ze kytkam sa to paci... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2011 02:22 Muž PepaV [30] Re: kortezhugo
Pěkný 6W topení palec . Díky za dobrou inspirací, skusím taky něco zbastlit :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2011 10:15 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: dravec
tady mám taky ten topný kabel, 15W a zatím v pohodě rybicky.net/nadrze/13066 mám to na spínací hodiny a topím jen ve dne, když je větší zima tak neustále. Teplota mi stoupne max. na 28 stupňů, normálně tak kolem 26
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2011 08:55 Muž kortezhugo [983] Re: PepaV
70 x 33 ohmů(mal som doma) + dioda :-)
ale ked sa aj kupuju tak 70 ks je cca 2eura :)

k takemuto rieseniu ma viedlo viac veci....
-ohrievace do maleho akva min 25W -cena? -a este tam bude zavadzat
-a naco pachat kabel do akva? -ked sa da dat aj pod -tiez odpada riesenie "extremnej" vodotesnosti a 230V

inac pvovodne som planoval pouzitie topnej folie -len som dostal "prikaz" -ze co zas idem kupovat? -ked mam doma plnu skrinu "vraj haraburd" :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2011 00:22 Muž PepaV [30] Re: kortezhugo
Máš tam 70 x 68 ohmů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2011 22:44 Muž kortezhugo [983] Re: dravec
no ja som to riesil tak ako pise PetrNovak
3cm polystyren,silikonova buzirka,+rezitory
rybicky.net/fotogalerie.php…
rybicky.net/fotogalerie.php…
rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2011 17:48 PetrNovakBolid Re: dravec
Topné kabely a topné fólie nejsou nic nového, o jejich použití v akvaristice měl přednášku v druhé polovině 80. let ing. Karel Krček v akvaristické sekci SNM. Osobně zastávám názor podkládat pod akvárium, nikoliv do písku, takže z nádrže "netrčí dráty".
Potřebný topný výkon kabelu nebo fólie se dá spočítat, platí stejná pravidla jako u ponorného topení. Na každém výrobku je uveden výkon ve watech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2011 17:13 Muž dravec [72] - RostlinyRe: jiri5653
Tento prispevok ma fest zaujal, mozem sa opytat je to bezbecne? Kolko W a aka dlzka kabla by mala byt na akva 180 litr - 100x40(š)x45 ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2011 22:08 Muž jiri5653 [0] - Parmičky
Neměl jsem také žádné zkušenosti, ale po asi 4 měsících mohu jenom doporučit. Zakoupil jsem - www.terarus.com/…
A v kombinaci s termostatem - www.top-termostat.cz/…
max. spokojenost. Mám akva 360L a na dně mám 2x po 90W, ale jedu zatím jen na 1 smyčku.Teplota 24°a spíná minimálně. Setrvačnost teploty dna je dobrá a rostlinká se zdá to také svědčí. palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2011 09:42 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Johan
mám tam ještě 200W topítko, takže ve dně je o 3 stupně míň
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2011 09:16 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: matlala
Však vím, že je ve 200tovce. A topíš něčím jiným, nebo si ho vypnul a klesla ti teplota? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2011 09:06 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Johan
já ho mám i ve 200 a teď je chvíli vyplý, je to znát
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 22:59 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: matlala
A není to jenom tím, že srovnáváš tvá malá akvária s velkým?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 19:47 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Johan
no to je jen moje uvažování, ale jakýsi kladný efekt jsem zaznamenal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 18:08 Muž Spiike [63] Re: kortezhugo
Abych byl upřímný tak o těch foliích nemám vůbec žádné info a nikdy dřív jsem o nich neslyšel. každopádně pokud by měly funkčnost stejnou jako topné kabely tak příště bych sáhl po ní, z estetického hlediska, nelíbí se mi když mi z AQ čuměj dráty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 18:05 Muž kortezhugo [983] Re: Spiike
podla mna to pojde krasne aj s tou foliou...
skvor ide o to ze t.kabel sa "bezne" pouziva uz XY rokov...
a tie folie su pomerne nova vec -tak to asi malo kto skusal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 18:00 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: matlala
matlala napsal: Kořeny jsou aspoň v teple a roste to lépe...
Ovšem dle mě to způsobuje hlavně proudění (teplá voda stoupá vzhůru) a narušení povrchové vrstvy rostlin a lepší příjem živin...

Opravdu by bylo proudění oproti proudu z filtru významné či vůbec postřehnutelné?
Jak by dokázal narušit "povrchovou vrstvu rostlin"? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 17:52 Muž Spiike [63] Re: vóťa87
Tak různě kde se dalo co sehnat, ale říkám píšu jen to co sem se dočetl a co sem byl schopný odzkoušet pač mě to zajímalo. Pokud jsou to bludy rád se zase něčemu přiučím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 17:41 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: Spiike
A to jste se dozvěděl kde? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 17:31 Muž Spiike [63] Re: kortezhugo
To je právě ono "rovnoměrně" po celé ploše, kabel ho rozvádí jen v místech kde je nainstalován (nerovnoměrně) a díky tomu podporuje proudění a cirkulaci vody v substrátu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 17:29 Muž Spiike [63] Re: René
Něják nechápu rozměr 100cm. ??? Musí se to počítat na plochu dna. jaké rozměry má tvé dno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 17:26 Muž kortezhugo [983] Re: Spiike
"Ale nemá dále přínosné účinky jako kabel." -preco?
podla mna este lepsie...-zohreje sa rovnomerne cela plocha skla
a nebude ani zavadzat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 17:02 Žena René [2]
Mám topný kabel (viz prezentace) 5 měsíců - v létě jsem ho musela ve vedrech vypnout.
Když jsem zakládala toto nové akvárium, všude v literatuře jsem narážela na kabel jako nezbytnou nutnost, vzhledem k tomu, že se opravdu nedá doinstalovat poté .... ( teda pokud vše nezaložíme znovu), tak jsem si ho pořídila. Zatím hodnotím kladně. Určitě se musí doplnit topítkem s termostatem, aby se teplota dotáhla do požadované úrovně. Dno je opravdu i na dotek teplé. Pro kontrolu teploty jsem ještě z boku akva nalepla v úrovni dna teploměr.
Edit: ještě - 3 m kabel - dostatečný pro 100 cm akva délky stál 630 Kč.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 16:09 Muž Spiike [63] Re: kortezhugo
Topné fólie se dají použít pokud člověku jde jen o teplo. Ale nemá dále přínosné účinky jako kabel. Prakticky by s tím člověk přišel O těch pár drobných ale dle mého užitečných věcí jako je biologický filtr a tak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.10.2011 09:06 Muž matlala [798] - Rostliny
Tak taky se podělím, s kabelem mám zkušenost z 200l akva, kde ho již skoro rok používám. Předtím jsem ho měl v 50l a 9l akva, ale zapojený na trafo domácí výroba. Ve 200l používám topný kabel terarus na 230V, izolace je dostatečná a na vyzkoušení je to dobrá věc, ovšem spoj musí být mimo vodu. Kořeny jsou aspoň v teple a roste to lépe, pravda taky je, že se tím vytvoří lepší podmínky pro bakterie ve dně a bude z něj takový biofiltr. Ovšem dle mě to způsobuje hlavně proudění (teplá voda stoupá vzhůru) a narušení povrchové vrstvy rostlin a lepší příjem živin (při zajištění ostatních podmínek k růstu).
Ale samostatně bych to taky nepoužíval, nedokáže vyhřívat dostatečně o víc než pár stupňů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 00:05 Muž kortezhugo [983] Re: Spiike
a co tak pouzit topnu foliu pod akva? X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2011 19:39 Muž Spiike [63]
Zdravím,

Pokud uvažujete nad topným kabelem tak je to fajn věcička, hodně sem nad ním taky přemýšlel a nakonec se rozhodl ho instalovat.

Pár poznatků mám ale nevím zdali jsou úplně správné, pokud někdo budete mít námitky tak klidně opravujte rád se něco nového dozvím.

A teď k tomu co jsem vykoumal a zjistil.

Topný kabel jako takový se v první ředě nedá považovat za plnohodnotné topení. Je schopný zvednout teplotu v AQ cca od jednoho do třech stupňů vůči okolní teplotě místnosti, ale to záleží na výkonu. Dále co jsem se dočetl neměly by se dávat moc výkonné z toho důvodu že by to mohlo mýt nepříjemný vliv na kořenové systémy rostlin ( všeho moc škodí ), ale na druhou stranu při nižším výkonu jsou schopné dorovnávat teplotu vody a substrátu. A jako hlavní věc co přesvědčila mě je že to ze substrátu udělá jakýsi biologický filtr díky cirkulaci vody v substrátu.

Článek který o tom celkem hezky rozpráví (podle mého) je na www.akvarista.cz/…

Doporučuji si to přečíst a najít ještě nějaké další info aby se na tuto problematiku dalo koukat z většího úhlu.

Hodně zdaru

X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 18:12 Muž fido16 [631] Re: PetrS
Doufám v to :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 17:52 Muž PetrS [4] Re: fido16
Snad se s námi někdo podělí o zkušenosti...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 17:18 Muž fido16 [631] Re: PetrS
taky mě to zajímá zda topný kabel nebo topení obyč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 12:32 Muž PetrS [4] – Topný kabel
Zdravím, zajímajímě výhody a nevýhody topného kabelu.
Vliv na celkovou teplotu, kořenění rostlin, obsah škodlivých látek, atd.
Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 19:24 Muž matlala [798] - RostlinyRe: boruberry
njn asik budu muset, nalepím ho tak 1cm nad dno a zafixuji to nějakou izolepou, poněvadž co celé zaráz asi nezalepím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 18:45 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetkyRe: matlala
Nepokladej ho rovnou na dno. Prilep ho ke dnu silikonem. Tak to delame u nas v praci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 18:02 Muž matlala [798] - RostlinyRe: romant
no ty smyčky budou tak 6-8cm od sebe tak bych to chtěl aspoň v ohybu nějak ukotvit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 15:37 Muž Marfy [13] Re: matlala
aha, tak to se omlouvam, nedival jsem se na to z tohohle pohledu...mozna pri kladeni postupne zasypavat od okraju, nebo do tech smycek par vetsich kapek silikonu...kdyz to udelas sikovne, tak by pak snad v budoucnu mel jit i odriznout ten silikon v pripade ze bys to predelaval...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 15:35 R Muž romant [27987] Re: matlala
Měl jsem topnej kabel v akvarku pod cca 5-6cm štěrku a naprosto v pohodě. Žádný přísavky, nikdy jsem ho neviděl, až když jsem to akvárko rušil a vytáhnul jsem echináč, tak byl prokořeněnej. Pro sichr tam pár přísavek dát můžeš. X-)

Ten kabel nedávej až úplně do krajů, nech tam několik cm vůli. Ten štěrk hodně pomůže. Udějel 2-3 smyčky a na konce zasyp trochu štěrku a pokračuješ dál, není nutný používat silikon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 15:33 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Marfy
ono nejde o plavání, ale o to aby drželi smyčky, kabel má tendenci vracet se do rovné polohy. Takže se ptám, jaké máte zkušenosti s těmito přísavkami? potřebuji aby to udrželi než to zasypu, pak tomu pomůže štěrk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 15:26 Muž Marfy [13] Re: matlala
tak ten kabel snad nebude plavat...za a) sam o sobe asi neni plny vzduchu nebo nema hustotu mensi nez voda, cili nema duvod palvat, ad b) 100*80 cm... no tak kdyz budem pocitat ze tam bude v prumeru 5cm sterku, takze ho tam bude 10*8*0.5=40litru...netusim hustotu a zavisi od velikosti typu sterku, ale tak kdyz budem pocitat 1.5kg na litr, tak ten kabel budes mit pod 60 kg sterku...nevidim duvod davat prisavky :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 15:17 Muž matlala [798] - RostlinyRe: JuraS
no potřebuju udělat smyčky, prostě na dno 100*50cm naskládat 6-8m kabelu dost smyček, to bude držet jen s přísavkama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 15:08 JuraS Re: matlala
nechápu dotaz..prostě na dno akva bez vody položíš kabel a zasypeš štěrkem..klidně z něho na dně složím obrázek kopretiny a pak zasypu štěrkem..co je na tom k řešení s uvažováním a dotazováním...???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 15:06 Muž matlala [798] - Rostliny
ahoj, přidám se s dotazem. Potřebuji na dno upevnit topný kabel od TERARUSu, ten má průměr tak 5-6mm. Vleze se to do něj? a bude to držet aspoň do té doby než se to zasype štěrkem??

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 2293x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/17182-topny-kabel?od=51