Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 14:15 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: kofejn
Tak my máme písek + liapor a ten je v horní vrstvě a pancíci jsou schopni do toho zavrtat půl hlavy a jsou naprosto spokojení ;-) Připomínají prasátka, co se vrtaj v hlíně :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 10:57 Žena baletka [624] Re: Rida
Právě že jde o velké akva, budu potřebovat cca 50l substrátu. Takže na dlouhé vaření po večerech :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 09:57 Muž kofejn [963] – Pancéřníčci a
Sám se přidám s dotazem: Chováte někdo pancéřníčky (panda či skvrnitý) v akváriu se dnem z Liaporu/Manado/Kongo a jiných alternativ? Kytky mám už měsíc, tak by mohly být zakořeněné a mohly by rytí pancéřníčků vydržet, ale není nad osobní referenci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 09:30 Muž kofejn [963] Re: Rida
Mmě zbylo asi 8l neklesajících z 50l pytle frakce 2-4mm. Na fotce plave v tom malém kyblíku rybicky.net/fotogalerie.php… , ale po měsíci dále klesá.
Pro Baletku: Vařil jsem v zavařovacím hrnci po večerech (asi 3x 2 dávky, když šly děti spát. Ono s nima to moc nejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.09.2012 09:17 Muž Rida [85] - CichlidyRe: baletka
Záleží kolik potřebuješ a jak velké balení budeš mít, taky jakou frakci- různí se to. Zdá se že menší frakce plave méně než větší. Taky když budeš mít 50l pytel a reálně potřebuješ 30 litrů do akvárka, tak no problem......

Já měl malou frakci 1-2mm, namočil jsem, kleslo okamžitě cca 75-80% (ze 100 litrů)
Zbytek jsem povařil a kleslo opět cca 75% zbytku. Pak jsem vařil ještě jednou ten zbyteček a klesla ještě tak půlka.
Čili ze 100 litrů mi jich kleslo cca 95, což je paráda. Z toho 3/4 bez jakéhokoliv vaření- což se ale s jinou frakcí nemusí podařit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 08:09 Žena baletka [624] Re: muťa
Neříkám, že to nejde. Ale sobotní dopoledně radši věnuji dceři a zůstanu u křemičitého písku. Aspoň v tuto chvíli to tak vidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.09.2012 07:33 Žena petulinakk [2016] Re: drlift
Něco klesne hned ještě před vařením, tak doporučuju nejdřív namočit, a pak vyvařit až to co neklesne, abys ušetřil přáci :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 06:47 Muž drlift [38] Re: baletka
Ja si naplanoval vareni Liaporu na tenhle ctvrtek. Poreferuju, jak mi to slo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.09.2012 05:59 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: baletka
Já něco vařila i opakovaně, ale mě by prý vyrostl i trpaslík smich Záleží hodně na pytli, zda budou převažovat menší či větší kuličky. Já použila pouze horní třetinu pytle a ty menší byly až dole.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 05:40 Muž muťa [554] - RostlinyRe: baletka
Opakovaně se to nevaří, stačí jednou a pak ochladit ve studené vodě. Postup najdeš v tomto vlákně a to několikrát popsaný. A těch 50l převařit jde. Sice mi to trvalo celé sobotní odpoledne, ale jde v to v klidu a v pohodě.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 23:17 Žena baletka [624] Re: drlift
Do prčic, tušila jsem nějaký háček. Moc nevím, jak budu (případně opakovaně) vařit 50l substrátu. A mrskat ho do studené vody. Jestli já náhodou neskončím u křemičitého písku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 23:05 Muž drlift [38] Re: baletka
Ano viz. starsi prispevek:
Rida napsal: Zdá se že důležité je i ochlazení po povaření.
Tedy-krátce povařit a pak sítkem vybrat a mrsknout do studené vody, aby kuličky prudce zchládly. Pokud stále plave, opakovat. ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 22:38 Žena baletka [624]
Ahoj, všichni, chci se zeptat, jak se zachází s Liaporem. Jestliže je to vlastně stejný materiál jako Rataj Profi Soil, má se před položením do akvária také namáčet? Pořád uvažuji, že přece musí v tom akváriu plavat, když je to keramzit...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.09.2012 07:15 Muž dimmur [283] Re: malyLibor
diky sehnano.....chci to zkusit zatim jen do noveho krevetarka a pokud se osvedci, tak to pouziji casem ve velkem akva....
nemel si byt nahodou na dovolene? :-) uz se tesim na rostlinky....chystam se totiz predelat trochu layout, tak se mi budou naramne hodit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 23:23 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: dimmur
Fotka k příspěvku Nevím, co se stalo, ale posílal jsemti už ráno doporučení, aby sis jej objednal v nejbližším Hornbachu a oni ti jej dodají. Na obrázku máš popsaný psotup.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 19:44 Muž muťa [554] - RostlinyRe: dimmur
Tak se podívej do místních stavebnin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 07:43 Muž dimmur [283] – kde sehnat v okoli Pardubic
Ahoj, nevite kde sehnat Liapor v okoli Pardubic? Vcera jsem byl v Hradeckem Hornbachu a nemaji....Diky za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2012 19:57 TomášP Re: romant
Přesně tak, rozhodil jsem bivoje a přikryl jsem ho slabou vrstvou dna. Pomalu napouštím a zatím vyplavala jen jedna kytka, tak jsem jí dal pod kámen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2012 20:46 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: TomášP
Použil jsem Biofiltr od Dajanapet.cz . Mají i tablety, ale dal jsem tu tekutou verzi a velice se osvědčila. Hodně rychle se filtr chytil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2012 14:31 R Muž romant [27987] Re: TomášP
Rozhodil a přikryl další vrstvou, že.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.09.2012 14:28 TomášP Re: romant
Bivoje jsem tam prostě rozhodil a je to. Staré dno nemám, takže ostatní látky se musí vytvořit časem a přirozenou cestou. Maximálně přidám nějakou startovací tabletu, nejspíš od dennerle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2012 12:39 Muž kofejn [963] Re: TomášP
Já dával osmocote pro dům a balkón (dá se sehnat v OBI) a sázel jsem zahnutou pinzetou a taky to šlo. Hnojiva se doporučuje 2-3g na litr substrátu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.09.2012 12:33 R Muž romant [27987] Re: TomášP
Zásobním hnojivem typu Bivoj se opravdu nedá nic skazit, do začátku se živiny rostlinám budou hodit a je jedno jaký to je dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2012 12:01 Muž muťa [554] - RostlinyRe: TomášP
Já použil taky staré dno a taky si m yslím, že Bivojem nic nepokazíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2012 11:59 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: TomášP
Já pod Liapor dával Aquaclay staré dno. Podle toho, co jsem se bavil s jinými a co jsem načetl by určitě nebylo špatné tam bivoj dát. Mně to roste krásně i bez něj, ale určitě bivoj neuškodí, hlavně do začátku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 23:53 TomášP Re: malyLibor
joooo dík za tip palec ještě dotaz mám doma ještě nějakýho bivoje mám ho přihodit???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 23:33 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: TomášP
Jedna praktická rada - až budeš sadit kytky, saď je jen do vlhkého dna, ne pod vodou. To by ses z toho v čerstvě namočeném Liaporu zbláznil. Po dvou třech měsících to nebude problém. Do čerstvého se nejlíp sází tak, že ho dáš na dno, vytvaruješ podle představ do svahu a sázíš. Okolo každé kytky ho pořádně upěchuj. Tím pěchováním ti ho bude ubývat, tak měj nachystaný k doplňování. Až budeš mít zasazeno, polož někam, kde máš volné dno, normální talíř a do něj směruj vodu, kterou budeš hadičkou napouštět. Nenapouštěj moc rychle. Takto ti rostlinky zůstanou ve dně. Matky jsem použil jen na Ceratophyllum demersum a na několik málo kryptokoryn, které měly malé kořeny a velké listy a stále se snažily plavat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.08.2012 22:35 TomášP
Liapor jsem zakoupil v Pražském Hornbachu s tím, že mi pytel o 50ti litrech bude bohatě stačit, ale opak je pravdou. Včera a dnes jsem ho vařil jak brambory chladil jak zmrzlinu a přesto mi cca 15 litru né a né se potopit tone . Teď ho máčím a budu doufat, že ještě něco padne.... Zítra se chystám sázet kytky, tak jsem si radši připravil několik matiček :-D :-D Jinak jsem s volbou zatím velmi velmi spokojen ve vodě vypadá opravdu pěkně, mnohem líp jak mé staré dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2012 18:16 Muž muťa [554] - RostlinyRe: zordix
Ono záleží právě hodně na osádce. Já mám ryby tetrovité + něco navíc a dokonce mám i piskořky. Dno si už půl roku drží podobný tvar, který dostalo při založení. Zásadní zněnu nevidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2012 18:04 Muž zordix [37] Re: malyLibor
Dno drží lehoučce vyspádované. Pro kopečky je nutno použít nějaké zarážky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2012 08:25 R Muž romant [27987] Re: kofejn
Budeš krmit,ne imaginární ryby, ale nitrifikační bakterie. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2012 08:20 Muž kofejn [963] Re: malyLibor
Akvárko je zcela nové, jen jsem použil Biofiltr od Dajany. Takže počkám a budu krmit imaginární ryby. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2012 07:56 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: bikerek
Svah či díra se sice snadno formují, ale rybičky je stejně snadno zarovnají do roviny. Proto když chci formovat nerovné dno, využívám přepážky, kterými tvaruji v akvárku terasy.
Takto vypadá přepážka v prázdném akvárku rybicky.net/fotogalerie.php… a takto vypadá potom v akvárku rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2012 07:49 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: kofejn
Já bych taky ještě s rybkama počkal. Obzvláště jestli máš akva zcela nové, včetně nového filtru a kupovaných rostlinek. Nějakou dobu bude trvat, než se akvárko "zajede", rybky v takovém akva by mohly umřít. Chce to trpělivost, první dva týdny alespoň 3x týdně, další dva týdny aspoň 2x týdně měnit 1/3 vody. Taky je dobré to nové akvárko krmit, normálním žrádlem pro rybičky - malinkou špetku - tak 2x týdně. Pokud jsi neměl zaběhlý filtr ani zaběhlou náplň z filtru k vymačkání do nového akvárka, jsou dobrou pomůckou k zajetí akvárka různé bakterie podporující přípravky - např. Sera Nitrivec nebo mnou odzkoušený Biofiltr od Dajanapet.cz
Co se pak týká toho, aby ti nevyryly všechny kytky, tak i proto bude lepší počkat, po měsíci už budeš mít všechny kytky zakořeněné. Po týdnu je ještě pořád Liapor příliš načechraný, ale během toho měsíce si hezky sedne. Po třech měsících už je naprosto v pohodě a nezvíří mi ho ani proud z rozstřikovací rampy při výměně vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2012 04:58 Muž muťa [554] - RostlinyRe: kofejn
Těžko říct jak dlouho proti pancéřníčkům, já sám je nemám. Ale rostliny jsem měl solidně zakořeněné cca po dvou týdnech.
Asi bych ještě počkal. Není kam spěchat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2012 00:37 Muž bikerek [9] – Tak už ho mám taky
Zdravím Vás,
po čtení a hledání infa jsem se rozhodl místo dna od Rataje použít liapor, místo mého hrubozrného štěrku už je to asi 2 měsíce. Barva mne nadchla, cena přímo rozkošná proti komerčním substrátum, dostupnost - po cestě přes Ostravu jsem se stavil do Hornbachu a měl jsem to doma, práce s ním paráda - zvlášť jak si s ním hraji ve vodě je to opravdu moc příjemné potlesk ,, sázení celkem dobré- celkem proto, že když jsem sadil některé rostlinky měly trochu tendenci vyplavat k hladině, ale to napravila větší vrstva dna a zkrácení rostlin, které už tak nevzplívaly.. palec ,, líbilo se mi, že se dal krásně vytvarovat nerovný terén dna, který se mi líbí, ale mrchy Mřenky pakistánské (5 ks) ho předělaly k obrazu svému. Každých 5 min mělo dno úplně jiný tvar a rostliny z něj v místech kde žádily vyplavaly. a to pořád dokola, než mi došla trpělivost :-| tak šly z domu mrch jedny... no vlastně do vedlejší nové 120-cítky , kde řádí stejně, ale už mne to tak neštve.. Teď je dno ok a čekám až vše řádně zakoření. Takže všem díky za ty rady, Vaše zkušenosti a sdílnost palec Jen bych se rád zeptal jak liapor formujete pokud chcete někde udělat svah, nebo dírů? časem to rybky opět zarovnají a vyvýšeniný jsou ta tam a celé dno je prakticky v rovině a rostliny jsou zahrabány až do půlky ) myslím ty, které jsou menší a byly v prohlubních) Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2012 23:12 Muž kofejn [963]
Můžu dát po týdnů jako zajížděcí rybky panceřníčky drobné, nevyryjí mi všechny kytky? Jak dlouho musí kořenit rostliny v Liaporu aby byly odolné pancéřníčkům? Rád bych je koupil ve střžedu, ale kamarád akvarista (co mi lepil nádrž) mě zrazuje, ať prý měsíc počkám. Dávat na "zájezd" neonky mi přijde drsný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2012 21:49 Žena petulinakk [2016] Re: TomášP
Když to bez problému vydrží vyvaření, asi to vydrží hodně :-)
Když si představím co by zbylo v hrnci kdybych vyvařila třeba akadamu... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2012 21:48 Muž muťa [554] - RostlinyRe: TomášP
Po roce či dvou, ho jistě měnit nebudeš, pokud nebudeš sám chtít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2012 21:45 TomášP Re: muťa
jj tak nějak jsem to myslel... prostě mi jde o to, že nechci po roce či dvou měnit dno...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2012 23:16 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: TomášP
Tak na d tím jsem taky přemýšlel. Rataj Profi Soil mám už rok a půl a zatím svou strukturu nijak nezměnil. Předpokládám, že Liapor, který je také pálený jíl, by měl vydržet stejně... a když se tak nad tím zamyslíš, co je keramika? Také pálený jíl... a Liapor i Profi Soil jsou označovány jako keramzit... předpokládám tedy, že to bude značně stabilní materiál. Nicméně tady jsou popsány první pokusy s ním teprve v únoru 2011, tedy v době, kdy jsem já zakládal dno z Rataj Profi Soil. Holt, budeme si muset pár let počkat.
Nicméně já mám Liapor ve Třístovce a budu ho teď dávat i do Stodvanáctky, neboť jsem s ním nadmíru spokojen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2012 22:40 Muž muťa [554] - RostlinyRe: TomášP
...to jako že by se rozpadnul ve vodě? Nebo shnil? To si nemyslím - je to pálený jíl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2012 22:38 TomášP
Ahoj, pročítám to tady jak divej a zatím jsem celkem přesvědčen, že liapor zvolím taky, ale rád bych věděl jak je to s jeho životností??? ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2012 21:10 Muž kofejn [963]
Pokud bude shánět někdo Liapor v Kolíně a okolí, tak ve stavebninách pro-doma (u přejezdu na Č. Pečky) vám ho na požádání objednají. Tak snad ve středu mi ho přivezou :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2012 19:53 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: petulinakk
Mám, neboj, včera jsem ho vařila :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2012 19:52 Žena petulinakk [2016] Re: kahua
To by bylo super, jen se ještě ujistím - máš tu jemnější frakci 1-4mm? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2012 19:47 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: petulinakk
Jestli chceš, dojeď si ke mě na Řepy a já Tě podaruju, případně dovez nějakou malou kytičku (jestli máš) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2012 19:45 Žena petulinakk [2016]
Chtěla bych zkusil liapor o té menší frakci (1-4mm), ale nedaří se mi sehnat menší než 50l pytel :-) jenže já ho potřebuju jen cca 2-3l (do 6l akva), a pro zbytek nemám využití... Pokud vůbec dělají menší balení, máte tip kde ho sehnat, případně nemá někdo z Prahy a okolí nevyužitý zbytek téhle frakce který by byl ochotný prodat? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2012 20:44 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: kahua
Hihi, moje první dno z Liaporu bylo do třístovky, tak vím, o čem mluvíš. Žádný pálený jíl nedrží sklon. Proto jsem udělal tu příčku, abych měl víceúrovňové dno. Keramzit prostě musíš dělat jako terasy. Ale neboj, jakmile se usadí, půjdou do něj sázet rostlinky za pomoci kvalitních kleští bez problémů. Stonkovky je ale lepší v čerstvě založeném akva sázet za pomoci horácomatek. A já jsem si jist, že jakmile uvidíš za a) jak je to hezké dno a za b) jak v něm dobře rostou kytky, že ho dáš i do šedesátky. Já ho budu taky dávat teď do další stovečky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2012 18:15 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: malyLibor
Tak úspěšně dovařeno, dno položeno, kytky zasazeny (a to byl fakt mazec). Jen co se mi udělaj fotky, tak přidám, ale nejsem si jistá, že do toho půjdu při té 60tce, tohle byla jen 30tka a jsem vyřízená. Nějaký spád nešel dodržet, tak nevím, jestli to nebude vadit. Ve finále jsem hnula s kořenem a udělal se mi důlek, ale to opravím, až to pořádně sedne. Jinak je pryč asi 40% pytle (nebylo jen pro mě) a tak litr jsem dala ke kytkám. Díky za rady, uvidíme, jak se bude dařit ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 41 42

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61089x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16474-liapor-a-dalsi-substraty-z-palenych-jilu?od=1717