Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Flourish Exce, Easy Carbo a CO2 Vital

 

NápovědaFórum » CO2 » Zkušenosti a rady 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Flourish Exce, Easy Carbo a CO2 Vital
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2011 12:55 smik Re: ČichavecTom
Já přesvědčovat nepotřebuju. Já si umím představit spoustu věcí. Hledal bych větve podle kterých rostliny přijímají C. Podíval bych se taky na něco ohledně enzymu RuBisCo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2011 23:03 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: smik
The glutaric acid formed by oxidation is probably metabolised by synthesis of a
Coenzyme A thioester to give glutaryl CoA, which is then oxidised by glutaryl CoA
dehydrogenase to give glutaconyl CoA, leading to eventual degradation to acetate and
then to CO2.

www.nicnas.gov.au/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2011 09:37 smik Re: filipsi
Proč ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2011 08:21 Muž filipsi [1295] Re: smik
smik napsal: .. vymytí mozku reklamními žvásty. Prostě FE funguje a je to bez debat....
Ale nefunguje jako zdroj uhliku. Na tom je reklama na nej zalozena.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2011 23:02 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: smik
Už jsme s ČichavcemTomem uzavřeli obchod, :) tak hin sa ukáže! :-D
Otestovat to mám kde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2011 22:55 smik Re: ČichavecTom
Jasně. Pokud je člověk ochoten a schopen si to zbastlit doma tak určitě. Pokud by měl kupovat originál výrobek tak se prohne. Nicméně si myslím, že dávkování FE v jeho doporučených hodnotách nepohne s koncentrací uhlíku výrazně nahoru a sycení CO2 je sycení CO2. Tím FE nazavrhuju, naopak. Z mého pohledu přínosný výrobek. Rozhodně přínosnější než různé řasobijce atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2011 22:49 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: smik
Dávám 500ml za 100 kč, což u 200L akva vydrží na cca 3 měsíce. U mini nebo nano snad do konce života :-D
Myslím že za tuto cenu je to oboustranně férové řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2011 22:42 smik Re: ČichavecTom
Ono spousta zahraničních aquascaperů nejsou tak úplní idioti, jak se z nich u nás někteří snaží udělat a drtivá většina FE více či méně používá a to i v kombinaci s CO2. S kterými jsem rozprávěl, tak ty bych nepodezíral z vymytí mozku reklamními žvásty. Prostě FE funguje a je to bez debat. Nutno říct, že stejně (možná mimo algicidní účinky) funguje i dostatečné sycení CO2. Obvykle je plynné CO2 levnější řešení jak FE.
Tak ať se daří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2011 22:11 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: ČichavecTom
No já pomocí vzduchovací kostky jako reaktoru "přetlačím" vyšší KH hravě. :-D
A pomocí "fajfky" s keramickou patronou taky... :)
2 ml toho vašeho roztoku znamená zvýšení koncentrace P o cca 0,03 mg/l = skoro 0,0nic...
To já mám KH2PO4 namíchané tak, že 1 ml mi zvýší koncentraci ve 100 l vody o 0,5 mg/l. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2011 21:45 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Sid
...snad kdybych tam dal hlavu ze sifonky a pouštěl do akva 1 bombičku za minutu :-D

No ten fosfor jim dávám taky. Každý den jen asi 2ml na 100L (z 1g fosforečnanu na 500 ml vody). Všechno co tam naleju tak nekompromisně sežerou :o)

Jinak CO2 nemohu dodávat dostatek protože i u externího reaktoru Sera Flore 1000 jsem narazil na strop kdy už mi to prostě nestíhá při asi 250ti bublinkách za minutu rozpouštět a dopadne to tak že se zavzduchuje a přestane míchat úplně - voda jen protéká a vrtulka stojí. Tak jsem zkusil FE....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2011 21:37 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: ČichavecTom
I KH 17 se dá pomocí CO2 "pořešit". :-)
Chce to jen dodávat jej dostatek.
(Tím ale rozhodně F.E. neodsuzuji! Jen jsem s ním ještě neměl tu čest...)
U mě takový enormní růst obvykle nastává, když neodolám a přidám kytkám ještě nějaký ten fosfor. :)
(Ten u mě IMO funguje jako limitující prvek. :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2011 21:31 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Sid
nojo, jenže u mě byl problém se sycením vody CO2 při tvrdosti 17 dKH. FE tomu v mém případě dost pomohl a přeferuji ho před použitím reverzní osmózy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2011 21:28 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: ČichavecTom
Taky dobrý! palec :-)
(To se mi děje týden co týden i bez F.E. :-D)
EDIT: Pokud to myslíte s tím "zbytkem F.E." vážně, beru vás za slovo!
Momentálně řeším jeden hodně zapeklitý případ a jestli se mi s ním nepodaří během 2-3 týdnů pohnout, určitě bych neměl nic proti tomu F.E. testnout. :)
(Další když tak, prosím, přes vzkazník.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2011 21:19 Muž ČichavecTom [92] - Rostliny
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dnes přesně po měsíci od začátku dávkování FE jsem vyfotil následující...

Dávkuji ještě i CO2 z lahve, standardní plnou dávku PMDD s plantexem a fosforem. Po řasách nikde ani stopa a kytky se zbláznily.

pH kolem 7mi, uhličitanová tvrdost 17 stupňů (!!!!), teplota 25 stupňů, proudění velmi pomalé (výpust filtru trubkou až dolů kolmo ke dnu a přímo do dna, filtrace EX1200 naplno).

A před FE to vypadalo asi takle - měsíc stará fotka...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2011 13:31 Muž filipsi [1295] Re: ČichavecTom
Pardon, navrat z dovolene az ted, vypocet ramcove ok, jeste si cvicne zkus prepocitat na ppm. Jeste je otazka zda je roztok 1.5% hmotnostnich, nebo objemovych, zde bych tipoval obj. Ale pro predstavu urcite staci. Čili alespon vidis, ze je to jako zdroj opravdu velmi chabe.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2011 23:25 Muž ČichavecTom [92] - Rostliny
Vysvětlení k následujícímu textu:
LC50 = koncentrace která usmrtí 50% testovaných organismů
LOEC = Lowest Observed Effect Concentration
NOEC = No Observed Effect Concentration
Připomínám že naše koncentrace v akváriu na jeden litr je 0,375 mg
-----------------------------------------------------------------

Table 1 indicates that glutaraldehyde is slightly toxic to crabs, shrimp and sewage micro-organisms,
slightly to moderately toxic to fish and Daphnia, moderately toxic to oyster larvae, and moderately to
highly toxic to algae. Glutaraldehyde loses its biological activity below about 10 mg/L.

Table 1: Aquatic toxicity of glutaraldehyde
Test Species Result
96h acute Bluegill sunfish LC50 = 11.2 mg/L
48h acute Oyster larvae LC50 = 2.1 mg/L
96h acute Green crabs LC50 = 465 mg/L
96h acute Grass shrimp LC50 = 41 mg/L
48h acute Daphnia magna LC50 = 0.35 mg/L
48h acute Daphnia magna LC50 = 16.3 mg/L
21d reproduction Daphnia magna LOEC = 4.3 mg/L NOEC = 2.1 mg/L
96h algal growth inhibition Selenastrum capricornutum ILm = 3.9 mg/L *
96h algal growth inhibition Scenedesmus subspicatus EC50 = 0.9 mg/L
Bacterial inhibition Sewage microbes IC50 = 25-34 mg/L
* ILm = median inhibitory limit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2011 23:15 Muž ČichavecTom [92] - Rostliny
A nyní výňatky z dokumentu který odkazuji o dva příspěvky níže:

O oblastech použití glutaraldehydu:
------------------------------------------------------------
Aquaculture. Glutaraldehyde is used, generally in conjunction with wetting agents, to control viruses and
other micro-organisms in fish farming.
------------------------------------------------------------
Cosmetics. Glutaraldehyde is allowed as a preservative in cosmetics in Europe at concentrations up to
0.1%. It is not allowed in aerosols and sprays.
------------------------------------------------------------
Cleaning agent. Glutaraldehyde is used as a preservative in industrial cleaning agents, for example, in
the food, beverage and tobacco manufacturing industries, and in retail detergents. In France, the
glutaraldehyde content of 8 products used in disinfection, control, cleaning and repairing was in the range
0.024-6.5%. In the United Kingdom, the glutaraldehyde content in retail cleaning agents was 0.05-0.1%.
------------------------------------------------------------
Animal health industry. Glutaraldehyde is used in the animal health industry to disinfect animal and bird
houses. Dilute solutions containing 0.1-0.3% glutaraldehyde are sprayed, washed or foamed onto the
walls, floors and other surfaces. Fogging of animal sheds can be conducted with automatic equipment
using a solution containing approximately 400 ppm. Solutions containing approximately 750 ppm are
used to sanitise egg shells to assist in the removal of dirt and debris.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2011 23:05 Muž ČichavecTom [92] - Rostliny
Našel jsem toto a je to velice zajímavé: www.inchem.org/…

1000g = 1000ml
1.5% glutaraldehydu
98.5% vody
(molární hmotnost pro orientační účel výpočtu zanedbávám)
tedy:
15g glutaraldehydu
985g vody
-------------------------
v jedné dávce (2.5ml roztoku) je tedy zhruba:
15g / 1000 * 2.5 = 37.5 mg glutaraldehydu
-------------------------
pokud toto množství naředím do 100 litrů akvarijí vody,
pak v jednom litru akvarijní vody je zhruba:
0.375 mg glutaraldehydu

Je to tak nebo mám někde chybu?

(jde mi o orientační výsledek pro řádové posouzení koncentrace, čili drobné nepřesnosti zde nehrají žádnou roli)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.07.2011 15:29 Pája6 Re: smik
tady je shrnutí, ze kterého pochopí princip i úplní začátečníci: www.rostlinna-akvaria.cz/…
Já osobně si myslím, že nemá moc cenu řešit případnou toxicitu, protože jednak nemůže být při doporučených dávkách nijak výrazná a za druhé 95% akvaristů ohrožuje zdraví rybek o mnoho víc jinými faktory jako špinavé nádrže s nadbytkem NO2, špatným krmením atd..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.07.2011 11:23 smik
Ne že by mě tady ty pindy staré mindy nějak obzvlášť zajímaly, ale o toxicitě glutaraldehydu si přečtěte třeba tady ju.

www.glerl.noaa.gov/…

něco je i tady.
www.springerlink.com/…

Mimo jiné jsem ty články zevrubně nečetl, jen tak lehce proletěl kdo chce studovat a pátrat tak mu nic nebrání.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   15.07.2011 20:17 Muž filipsi [1295] Re: host
Ano, vsak take leciva jsou casto setsakra jedovaty sajrajt (nekde niz jsem treba malachitovou zelen zminil). Proto se pouzivaji kratkodobe, pouze po dobu nezbytne nutnou k vyleceni nemoci, casto ma leceni na oslabenem organismu za nasledek smrt ne v dusledku nemoci.
Tohle je ale planovite dlouhodobe pridavani jedu do akva pro zajisteni lepsiho rustu rostlin (opet se ptam, proc si myslite, ze rust zacnou?), bez jakehokoli ohledu na zbytek obyvatel.
Ja osobne v tom nijak utlocitny nejsem, jen jak jsem psal, nechapu na jedne strane hysterii akvaristicke verejnosti proti ruznym naterum, a "chemii", a nadseni z neceho, co nekdo nazve "flourish excel, zazracny dodavatel uhliku", a pritom je to slusny jed. Proto chci to nadseni vysvetlit.
Jako vysvetleni mi samozrejme staci "na ryby prdim, jak to funguje nevim a dava to tam spousta lidi", tak si vykladam to co ctu dosud.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 19:32 Muž JuraH. [5] – ...
chvili to tu sleduju, ja bych raději zůstal u CO2 :-D, pouze reaguji na filipsi: sůl do akva? OT...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 19:30 host Re: filipsi
GA neznám a nevím co to je za sajrajt, ale taková malá úvaha v souvislosti s údaji v tech. listu a vašimi "argumenty" o jedovatosti při aplikaci v akváriu.

Zjistil si někdo z Vás složení léčiv pro akvarijní ryby, co se běžně i neběžně používají?
Jedy, karcinogeny, alergeny atd. Přesto se používají.

Myslím, že bez vlastních zkušeností z praxe nemá smysl apriori zavrhovat něco s čím má někdo dobrou zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.07.2011 18:39 Muž filipsi [1295] Re: Barakainus
Ja taky 15 let kouril a jeste nechcipam. To neni zadny argument. Ja cekam nejakou seriozni vec, proc to podle vas, co to propagujete funguje, proc by to mel v mensi koncentraci prestat byt jed a stat se neskodnym ci snad dokonce prospesnym, ne pouze mene skodlivym.
Jakym mechanismem si predstavujete, ze to funguje? Ja predstavu mam, necham si ji zatim pro sebe. V te predstave krasne rostou kytky, tem pomuzeme /ne dodanim C z GA/, ale zbytku akva se to moc nelibi.
To napr. u te soli snad uzna kazdy, ze v malem mnozstvi je pro zivot nezbytna.
Mimochodem, jaka byla nejdelsi doba, kdy to nekdo z vas do akvarka nepretrzite aplikoval?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.07.2011 18:29 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Barakainus
To, že po tom nic nechcíplo, neznamená, že je to neškodné. Podle toho by by bylo zakázaných nebo hodně omezených spoustu látek naprosto zbytečně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.07.2011 18:25 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Johan
To nemusi psat on, to jsem uz napsal ja ;)
Pouzival jsem pravy Excel rok a doma naredeny GA dalsi rok a ten porad jeste pouzivam.
Zadna ryba ani krevetka mi kvuli tomu nechcipla.
Kytky zacly rust viditelne vic behem tydne ci dvou.
BBA a Staghorn algae pri prime aplikaci chcipne za den az dva.
String algae pri normalnim davkovani celeho akva za par dni.

Tohle je praxe.
Nevsiml jsem si, ze by nektery z kritiku napsal "Pouzival jsem Excel ci GA roztok v doporucene davce a chciply mi ryby a krevetky, rasy porad rostly a kytky ne". Takze je hezke, ze upozorni na mozna rizika, ale dokud se tyto neukazi v praxi, ma dosavadni zkusenost tak nejak vetsi hodnotu.

Pro CichavecTom: Jen to hezky prodavej. Ono to sice neni tak levne jako ve Statech, ale porad je to levnejsi nez kupovat Excel (nebo EasyCarb) a jednodussi nez si to redit sam. Kdybych byl v Cechach a sam nedelal v laborce, koupil bych to od tebe.
Ja toho kdysi koupil gallon a po vic jak roce jsem mel porad jeste pres 3L.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 17:37 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: ČichavecTom
Není spíš na vás napsat argumenty, že je takováto koncentrace neškodná? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 17:33 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: filipsi
To kde a jak jsem co sehnal nijak nesouvisí s mojí poslední reakcí. Pokud někomu řeknu "hele kámo jsi vedle, co píšeš není pravda" tak pak očekávám nějaký jasný argument, odkazy na další zdroje, vysvětlení atd. a nikoliv jen nějaké nejasné úvahy a hypotézy....

A jestli si myslíš že mým úmyslem je zbohatnout prodejem ředěného glutaraldehydu tak se krutě pleteš. Má nabídka je tu proto, že jsem chtěl případným zájemcům ušetřit pár korun a zbavit se přebytku z litrové lahve GA. Za nákupní cenu to samozřejmě neprodám, ani si nemohu dovolit stlačit cenu na úroveň amerických velkoobchodníků kteří nabízejí na ebayi. Jinak litr glularaldehydu stojí kolem pětitovky. Spočítat si to umíš. Nezapomeň na lahvičky, výtisk návodu a čas s tím strávený... pokud toho neprodáváš stovky kusů tak se to nemůže nikdy vyplatit...

Jestli tu však má kdokoliv pocit že svou nabídkou FE tady kazím "karmu" tak ať to řekne hned, klidně ji stáhnu a tu lahev GA si nechám pro sebe do roku 2020 mi možná vydrží....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 16:21 Muž filipsi [1295] Re: ČichavecTom
hmm
Ale chapu, ze se to Tobe nelibi, kdyz si nekde z laborky za par korun nebo zadarmo sehnal litr 25% GA a naredil ho na 1.5% ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 08:51 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: voťa87
Pokud si dobře pamatuji, GA má dosti nepředvídatelnou dobu degradace-v ideálních případech dojde k rozkladu GA na neškodné látky i během cca 12ti hodin, avšak za jiných podmínek to může být zcela naopak! Což je možné riziko pro ty, jež by GA užívali dlouhodobě a nesprávně…
Tohle je opravdu velice dobrý postřech a vaše úvaha se mi líbí. Opět platí dodržování standardní dávky a vše by mělo být v pohodě. Pokud se rozhodne někdo předávkovávat tak rozhodně doporučuji nedělat vysoké dávky každý den, ale třeba jen obden nebo v ještě delších intervalech...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   15.07.2011 08:44 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: filipsi
Takže o tom vlastně taky moc nevíte. Nic konkrétního, jen doměnky a spekulace. Tak jsme dva palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.07.2011 22:25 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: vóťa87
Tady se ale nikdo nepre o to, ze GA je fixative a jed. To je bez diskuse. Jen o to, co udela nizka koncentrace v akva.
Psat, ze 4% GA je desinfekce je pravda, ale to je cpavek taky a z ryb jde do akva cely den (a noc). A ano, pri vyssi koncentraci je spolehlive zabije. K cemu nam je tedy informace, ze dat rybu do 10ml 4% GA je jeji smrt, kdyz mi chceme dat 10ml 1.5% GA do 100L akva? K nicemu. To je jako jsem psal o te soli - dat rybu na lzicku soli ji jisto jiste zabije, dat lzicku soli do 100L uz nikoliv.

Jo, a ja uz psal na zacatku, ze prima aplikace mechy spolehlive zahubi, takze vsichni byli varovani.

Takze jedina uzitecna informace je ta o vlivu na citlive krevetky. Sice je to velmi sporadicke a co vim, nijak nepotvrzene, ale je dobre si to pamatovat a pripadne si rozmyslet, jestli lit Excel do akvaria s KingKong krevetkama je az tak uplne fajn napad...

Tak si myslim, ze tady to muze skoncit. Lide slyseli pro a proti, byli povzbuzeni i varovani. Tady v sekci Inzerce se uz da (skoro)Excel koupit, tak at se kazdy rozhodne jak chce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.07.2011 20:48 Muž vóťa87 [207] - Rostliny
Chtěl jsem reagovat již dříve, s ohledem působení GA na mechy...Nakonec jsem to neudělal, možná jsem měl, no chce-li někdo testovat, ať testuje, já mohu jen říci, že ne všechny druhy mechů používání této látky zrovna milují, doporučená koncentrace u výrobků jako Excel či Easy-carbo většině druhů mechů nevadí, předávkování za účelem potlačení řas však dokáže většině druhům spíše ublížit(většinou je k tomuto účelu uváděno 4násobné překročení dávky)...Filipsi tu otevřel druhou stránku věci a mě nezbývá než s ním tak trochu souhlasit-kdo z Vás tvrdí, že i malá koncentrace při dlouhodějším použití neškodí živočichům, tak z mého pohledu lže...Z vlastní zkušenosti vím, že má negativní dopad na reprodukční schopnosti některých citlivějších krevetek a ryb-což je fakt, který laik jemuž nejde prvé řadě o odchovy ani moc nevnímá.

Nevím jak tomu bylo s legislativou v USA, ale pokud se nemýlím GA je tam v současné době látkou řazenou mezi vysoce toxické a jeho používání je snad dokonce zakázané?!
Nicméně i u nás je to látka brána jako vysoce toxická pro životní prostředí-zvláště vodní!
Běžně je k dostání buď 25% či 4% roztok, a už ten 4% je používán jako dezinfekce či deratizační přípravek, k likvidaci různých škůdců, bakterií, atd...Takže ono to předávkování o kterém se píše na zahraničních forech co by super cesta k poškození řas je také možnou cestou k narušení rovnováhy, "desinfekce" filtru, atd...Proč se o tom nepíše-opět z důvodu, že živočichy to okamžitě v nižší koncentraci neusmrtí, není to dlouhodobé dávkování, otázku pozdějšího dlouhodobějšího dopadu a dopadu na chov nikdo moc neřeší, leč negativa tam jsou...

Pro zajímavost-smrtelná dávka GA pro ryby (konkrétně střevli Pimephales promelas) je počáteční koncentrace 21.6 mg/L, s dobou expozice kolem 96 hodin, pro řasy je to hodnota 0.61 mg/L při době expozice 72 hodin. Což může zastáncům GA dávat jakousi jistotu, že otrávit ryby je možné jen velkou neznalostí či nedbalostí-avšak pozor! Pokud si dobře pamatuji, GA má dosti nepředvídatelnou dobu degradace-v ideálních případech dojde k rozkladu GA na neškodné látky i během cca 12ti hodin, avšak za jiných podmínek to může být zcela naopak! Což je možné riziko pro ty, jež by GA užívali dlouhodobě a nesprávně…

Míchejte a hnojte dle Vašich uvážení.:-) Použití GA má svá pozitiva i negativa…Důležité je dle mého názoru znát ta negativa a až pak to zde nabízet, jinak mi to přijde jako hazard se zdravím všeho živého…hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.07.2011 19:42 Muž filipsi [1295] Re: ČichavecTom
Tak abych nezustal nic dluzen, reakce jsou obdobne reakcim ostatnich aldehydu, komplikovanejsi polymeraci ve vodnem roztoku, se spoustou nezname organicke hmoty v akvarku tezko predvidatelne. V kazdem pripade nic zdraveho a nedokazu si predstavit, ze by pritomny uhlik byl nejak vyznemneji ve formach, ktere mohou vznikat, prijiman rostlinami. Pokud presto ma pridavani CISTEHO glutardehydu nejaky pozitivni empiricky vypozorovany vliv na vodni rostliny (to samozrejme mozne z nejakeho duvodu je), bude to lezet jinde nez ve "zdroji uhliku". Mozna pouze to zahubeni ras a sinic, snizeni CHSK ..?? Kazdopadne i kdyz ryby nehynou, nic zdraveho to pro ne neni, a Tobe bych take nedoporucoval to pit, ani ve zredeni akva. Proc to pokouset.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2011 17:59 Kuba Re: Johan
Nebyla by to novinka, už sem tenhle nápad viděl u pěstitelů konopí :-D Spolu s dalšími jako např. pouštět do stonků elektrický proud :-D Nutno podotknout, že tito vynálezci obvykle nic nevypěstovali ;)

Edit: Pro nevěřící :-D : grower.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2011 17:53 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Kuba
Aby pak z toho na internetu nebyly články stylu: "Chcete podpořit své echinodory? Dejte je na kapačku." :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2011 17:35 Kuba Re: ČichavecTom
Cukr bohužel takto využít nedokáží. Podívejte se na chemický vzorec sacharozy a zjistíte že má mnohem pevnější několikanásobné vazby...
V molekule sacharozy jsou pouze jednoduche vazby, žádné násobné. Pokud rostliny nedokáží využít sacharozu, proč ji tedy vytvářejí jako zásobní látku ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2011 17:29 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: filipsi
OK, přiznám se že neznám detaily k tomu jaké chemické reakce tam probíhají. Když jsem tě tak pobavil tak nám to za odměnu objasni, určitě se vyznáš.
Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   14.07.2011 17:22 Muž filipsi [1295] Re: ČichavecTom
ČichavecTom napsal: Rostliny rozštěpí (CHO)CH2CH2CH2(CHO) a ten uhlík si z něj vezmou. ... :-D
Naposledy jsem se tak hezky pobavil, kdyz nekdo tvrdil, ze do vody naleje nacl, a pak cl vyprcha a zbyde mu Na.

At si kazdy tedy lije co chce, kdyz to nedokaze zduvodnit. Vira tva te uzdravi, to je mocne zaklinadlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2011 17:21 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: filipsi
No ale to je v poradku. Vy verite, ze to skodi a nelejete to tam a my zase ze to pomaha a lejeme to tam. Nikdo nikoho nenuti nasledovat toho druheho.
Jediny rozdil je, ze vy si myslite ze to skodi (bez jakehokoliv testovani) a my (teda ja) jsem to vyzkousel a funguje to tak jak chci. Ale i pres to vas nenutim me nasledovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   14.07.2011 17:07 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: filipsi
Opět ta koncentrace kolego... k desinfekci nástrojů se používá vyšší koncentrace než je v akváriu kam se leje 1,5 procentní roztok a to v množství několika mililitrů na sto litrů vody.
Vodu ze svého akvárka před tebou klidně vypiju. Plnou sklenici potlesk

Chcete vědět jak ho daruje? Rostliny rozštěpí (CHO)CH2CH2CH2(CHO) a ten uhlík si z něj vezmou. Cukr bohužel takto využít nedokáží. Podívejte se na chemický vzorec sacharozy a zjistíte že má mnohem pevnější několikanásobné vazby...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2011 16:56 Muž filipsi [1295] Re: Barakainus
Barakainus napsal: Glutardehyd mozna v prirode moc neni, ale tady slouzi jen jako darce uhliku...
Opet se ptam, JAK ten uhlik podle vasich predstav "daruje", a kolik ho daruje? Co treba lit do akva jako darce uhliku cukr, nebo aceton? Tam je ho taky dost, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   14.07.2011 16:52 Muž filipsi [1295] Re: ČichavecTom
Nejvyznamejsi parametr - koncentraci - neprehlizim, tim si bud jist. Prave kvuli tomu, a davkovani, je blbost tvrdit, ze rostlinam pomaha jako zdroj uhliku.
Proto se ptam - proc to tam lit? Proto, ze to nekdo jiny dela? Proto, ze to v tak nizke koncentraci ryby okamzite nezabije a rostliny neposkodi tak aby chciply? Zatimco sinice a rasy to poskodit muze a chcipnou? Jedno je u tehle latky zcela jiste - rybam se to libit nebude. Stejne jako napr. plavat dlouho v malachytce.

Kdyz se neco pouziva k desinfekci nastroju, byva to sakra slusny jed.

Ja si dokonce zive dokazu predstavit, jak vzniklo liti tohohle do akva. Tahle vec se pouziva pro upravu prumyslovych vod (jeji pouziti pro vodu pitnou je zakazane - proc asi?). Nejaky sikula v usa si usmyslel, ze kdyz uz to ma v praci a dela s tim, ze to pouzije i pro upravu vody ve svem akva. A ono mu to pomohlo, protoze ....
A sveril se dalsimu obchodne zdatnemu kolegovi, vymysleli kecy okolo, a zazracny neskodny propravek je na svete. Ja bych to do akva nelil ani za zlate prase (ale za dve prasata odprisahnu, ze vsichni vedci sveta shledali pripravek pod 5ppm neskodnym pro vodni zivocichy) - kdepak se berou informace ve wiki?? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2011 16:40 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: filipsi
No,on to byl v prvni rade vtip. Proto ten smajlik ;)
Ale to nic nemeni nic ta tom, ze sul je jed. Vetsina veci je jed a opravdu zalezi jen na koncentraci. O2 zabije ryby velmi rychle. Stejne tak i CO2.
Glutardehyd mozna v prirode moc neni, ale tady slouzi jen jako darce uhliku. To je stejny jako CO2. Rostliny nevyuzivaji CO2, vyuzivaji ten uhlik v nem. Pokud nemaji dostatek CO2, umi ziskavat uhlik i z jinych sloucenin. Ono jim je to celkem jedno. Neco je energeticky vyhodnejsi, ale kdyz neni zbiti vemou za vdek tim co je.

A ja odpurcem chemie nejsem protoze si uvedomuji, ze takova vec jako spatna chemia a dobra chemie neexistuje. Urcita chemie ma proste vyhody ktere prevazi nevyhody a nektera ne. A to vsechno zalezi na konkretnim pripade.
Kdyz se vratim zpatky k Excel - zrychly rust rostlin a potlaci nektere rasy. Viditelne neublizi rybam ani krevetkam. Pro me tak ma vyhody a malo nevyhod (musim se starat o davkovani).

Ja do akva nic neleju, kdyz nemusim. Ale to ma jen ten duvod, ze nemusim :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2011 16:31 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: filipsi
Kolego, neberš v potaz koncentrace zmiňovaných látek a to je klíčová věc. To jestli je glutaraldehyd v přírodě k nalezení nebo tam není je celkem nepodstatné. V přírodě najdeš v běžných koncentracích i horší jedy než je GA...
GA v koncentraci 1,5 procent neí GA v koncentraci 25 procent. Je to to samý jako s toxicitou soli. Zkus jí sníst pár lžiček a uvidíš.
Jinak opakuji ke složkám PMDD že ty jen těžko najdeš v přírodě v koncentracích ve kterých se běžně používá v akvaristice....

A glutaraldehyd se mimo jiné používá k desinfekci nástrojů v lékařství - ovšem v nízké koncentraci.

Takže teď mi může někdo namlouvat jak je něco strašně toxické když přehlédne ten nejvíznamější parametr - koncentraci....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2011 16:23 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Barakainus
nemůžeš srovnávat trh v USA a v Čechách. Pokud se mi sejde hodně objednávek, cena půjde dolů....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   14.07.2011 16:15 Muž filipsi [1295] Re: Barakainus, ČichavecTom
Sul? Jed? Tohle je tedy jed s opravdu hezky velkym J, pokud sul budes povazovat za jed.
Ano, ta ryba casem chcipne, ale ne kvuli te soli a jeji "jedovatosti". Jsi primo zarny priklad toho co pisu, clovek co vykuli oci jak si tam proboha nekdo muze nalit xy (v tvem podani sul), a sam tam nacpes slusny jed, protoze si si to vygooglil a "funguje".
Cichavec - CO2 je CO2, z lahve, vzduchu, nebo odjinud, stale stejne co2. Vsechny slozky PMDD v iontove podobe v prirode najdes. Glutaraldehyd opravdu ne.

Prave proto se vas ptam, jestli si dokazete predstavit, jak pusobi (protoze nekde vyctene uvolneni uhliku, ktery si pak sezerou kytky, a "zbyde" vodik a kyslik, a to "je vlastne" voda ... ehm ...)

Mno, kazdy strujcem sveho stesti (a svych ryb).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   14.07.2011 15:45 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: filipsi
Chemie to bezesporu je, stejně jako PMDD - jeho složky také těžko najdete v přírodě v běžně dávkovaných koncentracích všechny pohromadě na jednom místě. Je samozřejmě na každém aby se sám rozhodl zda chce mít čistě přírodní akvárium (otázka co však tento termín znamená a zda něco takového vůbec existuje), anebo bude používat různé ve své podstatě chemické příptavky.
Stejně jako aplikace CO2 z tlakové lahve má do "přírodního způsobu" také daleko... toto je na velmi dlouhou diskuzi :o)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2011 15:45 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: filipsi
Dej si do googlu Flourish Excel a cti si.
Ja to pouzival osobne a behem tydne vidis, jak skvele to funguje.

A o te chemii mas pravdu. Me taky vzdycky prekvapi jak si lidi do akvaria davaji treba sul a pritom je to jed. Zkus si treba dat i morskou rybku do 1.5% roztoku soli - chcipne. To jsou veci ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2011 15:39 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: ČichavecTom
To sou cechy docela drahy. Ve statech to vyjde na 30-40kc za litr i s postovnym (pokud si to sam michas).
A lidi co to prodavaji dal, tak za ~80kc za litr.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [7] 8

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 7909x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15164-flourish-excel?od=301