Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Stěhování zaběhlého akvária do nového

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 5 Žádná další stránka   1  
Stěhování zaběhlého akvária do nového
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 15:53 Muž filipsi [1296] – Re: Štěpán
... a jeste ke vsemu to neni skoro nikdy "molitan" (PUR) ale neco jineho. + dalsi plasty, silikonove hadicky, lepeni silikonem, trubky od filtru, umele kameny pojene pryskyrici, kabely .....
Akvarka jsou plna "chemie"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 15:51 Muž filipsi [1296]
spooky napsal: A co takto sa vratit ku obycajnym tapetam nalepenym na zadnej stene akva a je pokoj ? potlesk
Souhlas, v soucasne dobe je to (ne pro malawi) take muj favorit, ciste cerna.

Jen malinko vidim v tvych nazorech maly rozpor -

spooky napsal: V podstate sa mi len moc nepozdava pchanie akejkolvek farby do akva ...

A epoxid ti tedy nevadi? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 15:49 Štěpán
Abych se přiznal, taky mám "iracionální odpor" k epoxidu a jiným látkám v akváriu... Ale molitan mi nevadí. Molitan je hodná umělá látka... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 15:46 Muž spooky [11] - Asie
A co takto sa vratit ku obycajnym tapetam nalepenym na zadnej stene akva a je pokoj ? potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 15:45 Muž spooky [11] - Asie – Re: filipsi
Ale ved jasne, kazdy mame pravo na svoj nazor, aj ty aj ja.
V podstate sa mi len moc nepozdava pchanie akejkolvek farby do akva, to nie je nic proti balakrylu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 15:42 Muž chicko [124] – Re: Povalec
palec 2-Butoxyethyl acetát se odpaří, je ho tam ale minimum ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 15:39 Muž Povalec [7] - Cichlidy – Re: spooky
Precti si technickej a bezpecnostni list. Jediny, z ceho bych mel trochu obavy, je obsah 2-Butoxyethyl acetatu. Trochu ho tam je, ale jednak se odparuje a druhak je vodou rozpustnej, takze po 10 dnech a oplachnuti by tam nic byt nemelo. pH 7,5-9 ma ta barva, ne ten nater. To neni jako kdyz ti tuhne silikon (smrdi po octu) nebo beton (uvolnujou se zasadity latky). To ze balakryl neni nater na zaoceansky parniky je snad jasny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 15:39 Muž filipsi [1296] – Re: spooky
Samozrejme, diskutuj si o cem chces, mame demogracii. Jen mi take nech pravo tvrdit, ze tvuj prispevek o rozpousteni balakrylu ve vode je nesmyslny a zbytecne muze lidi, kteri mu budou v dobre vire verit, zmast. Tak vznika mnoho mytu, ktere jsou v ruznych odvetvich potom donekonecna opakovane. Nekdo vypusti polopravdu ci nesmysl, a uz to jede.
Samozrejme, ze soucasti zkousek pro styk s potravinami je i potapeni do vody, dokonce i do tuku, i do daleko agresivnejsich prostedi. Toto je popsane ve vyhlasce 38/2001, a v provadecich predpisech prislusnych zkousek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 15:37 Muž spooky [11] - Asie – Re: chicko
OK. Ale ja by som to aj tak ako nater pozadia do akva nepouzil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 15:36 Muž chicko [124] – Re: spooky
Já se taky nebudu hádat, jen uvádím na povrch skutečnosti: ph je uvedeno ke kapalině, nikoli k nátěru, ten už je k prostředí ph nijak nepůsobí, vlhkost relativní- to znamená, že se životnost sníží ponořením do vody, nebo 0% vlhkostí(to je u Epoxidu taky). Mnohem důležitější je věta, že žádné rozkladné procesy při kontaktu s jinými běžnými látkami nejsou známé.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 15:28 Muž spooky [11] - Asie – Re: chicko
Ja sa určite nebudem vyhádavať.
Len keď si vezmeš vodu v vodovodu: pre človeka neškodná, vraz do nej ryby a chlór ich zabije.
Už len to ph 7,5-9,5 nie je bez nejakej neutralizácie vyhovujúce. A práve som si dočítal celú technickú špecifikáciu a tá stálosť je tam písaná len v "relatívnej" vlhkosti a nie vo vode.
Ja som len vyslovil svoj názor, že toto nie je vhodná úprava povrchu pozadia do akva a problém je podľa mňa v tom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 15:27 Muž chicko [124]
V akváriu, kde zimují závojnatky je udělané jednoduché pozadí natřené černým Balakrilem Uni-mat a už 2 roky drží, není problém ani s vodou, filtrace vlastní vyroby, objem nádrže je 200litrů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 15:25 Muž chicko [124]
- splňuje evropskou normu pro povrchovou úpravu hraček
- dlouhá životnost
- atest pro použití v potravinářském průmyslu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 15:22 Muž spooky [11] - Asie – Re: chicko
Osobnú skúsenosť mám z balakrylom, ale určite nie takú, že som ním natrel pozadie a vrazil ho do akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 15:20 Muž chicko [124] – Re: spooky
A ty máš osobní zkušenosti s Balakrilem a Epoxydem???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 15:19 Muž spooky [11] - Asie – Re: filipsi
Ja si budem diskutovať o čom chcem a nie o tom, co mi dovolis.
Ked si taky frajer tak si najdi technicku spocifikaciu farby a vysledky jej testov.
Link: www.balakryl.cz/…
Farba nebola testovana na použitie pri zvieratach a jej stalost je len v relativne vlhkom prostredi.
Podla teba je "relativne vlhke prostredie" ponorenie nateru vo vody akva ??? potlesk
A len taka drobnost: ph nateru je v rozmedzi 7,5 az 9,5, takze ak sa nezneutralizuje, bude to robit v akva bordel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 15:15 Muž chicko [124] – Re: spooky
pokud ano, tak to nebude použitým Balakrilem, ale něčím co obsahuje štětec. té vody bych se nenapil jen proto, že 7 dnů stála :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 15:13 Muž filipsi [1296] – Re: spooky
Ano, jsem si zcela jisty, ze se mi nic nestane.
Stalost nateru pod vodu a ve styku se slabymi zasadami a kyselinami - nediskutuj o tom, najdi si prislusne normy a provadeci predpisy ke zkouskam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 15:04 Muž spooky [11] - Asie – Re: filipsi
Je niekde písané o dlhodobej stálosti náteru touto farbou vo vode ?
Ako tu už niekto písal: dajte štetec, ktory ste pouzili na farbenie vo cistej vody, nechajte ho tam tyzden postat a potom tu vodu vypite ? Myslite ze sa Vam nic nestane ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 14:58 Muž filipsi [1296]
Fotka k příspěvku Bez komentare, prislusne normy si jiste kazdy uz najde sam.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 14:49 Muž Povalec [7] - Cichlidy – Re: spooky
Do vody nesmi prijit barva nebo nater?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 14:42 Muž spooky [11] - Asie – Re: Povalec
Tvrdíte tu, že to nie je tým Balakrylom. Mňa aj tak nikto nepresvedčí, že to nie je v ňom. Ak by ste si prečítali link na výrobu tohto pozadia a prečítali si k nemu diskusiu, tak je tam jasne písané, že nakoniec bol použitý epoxid ! A mimochodom: na Balakryle, ktory mam prave doma je pisane, že nesmie prisť do priameho kontaktu s pitnou vodou !
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 14:39 Muž filipsi [1296]
Povalec napsal:.... spousta laku na autech je dneska na bazi vodnich disperzi ...

Vetsina ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 14:27 Muž Povalec [7] - Cichlidy – Re: Ludek
A co v ty vode podle tebe bude? Maximalne bordel, kterej se oloupe ze stetce, coz je polymer (akrylat) a pigmenty/plniva, vsadim se ze s FDA certifikatem. Pokud mas o balakrylu pochybnosti, tak napis do cernejch ovci, ze je balakryl nebezpecnej. Btw. spousta laku na autech je dneska na bazi vodnich disperzi (primo od automobilek). Omejva se snad barva z auta?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 14:13 Muž Johns [30] - Cichlidy
já bych to viděl jendnoduše na otravu chlorem jelikož píše že 100litrů staré ale 350litrů nové a pak dal skaláru a ta se otrávila chlorem ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 14:06 Muž filipsi [1296] – Re: Povalec
Krom tebou zminenych vyrobku to potvrzuje i moje (deti) houpacka, uz pet let natrena balakrylem a nenesouci snamky rozpousteni (popraskani a hniloby dreva to jo, ale to by delala i bez balakrylu) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 14:04 Muž Ludek [39] – Re: Povalec
Zkus si namočit štětec do balakrylu, nechat jej na vzduchu 10 dní a pak jej ponořit do sklenice s vodou a tam jej nechat přes noc. Myslíš že ráno bude ta voda pitná? Vypiješ to? Já tedy ne smich A myslíš, že ta voda bude čirá? Z mých zkušeností nebude ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 13:58 Muž Povalec [7] - Cichlidy – Re: Ludek
Dovolim si expertum na suspenze/emulze/disperze naterovych hmot polozit sugestivni otazku. Rozpusti se ve vode pneumatika, kondom nebo "gumova" rukavice? Na zacatku vsech tehto vyrobku je suspenze/disperze nebo emulze (latex). "Redidlo", v tohle pripade voda, nefunguje jako rozpoustedlo, ale jen jako medium, ktery nese maly castecky hmoty, ktery se bez vody NEVRATNE spoji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 13:57 Muž filipsi [1296] – Re: Štěpán
Ja bych tomu balakrylu vinu nedaval. Vubec bych se s nim cokoli do akva nebal natrit a po dukladnem zaschnuti pouzit. Jen by mi vadilo, ze je to barva relativne mekka, a ruby ji mohou treba okusovat spolu s rasou, a pak bude vzhled hnusny. Ale to nebyl tento pripad.
Hledal bych jinde. Navic, jedna skalara neni az tak smerodatna, treba jen sok - teplota, jine ph a nasledny uhyn. Bezel bych pro par levnych rybek a zkusil je, po zmereni vseho co bych mohl, vpustit (slysim dobre "ty vrahu" :-) ? )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 13:52 Muž Ludek [39]
Připojuji se k tvrzení, že to je balakrylem. Vždy když je něco vodou ředitelné tak po styku s vodou nastane zpětný proces. Stejně tak jako u jiných rozpouštědel. Nejde o to, že se barva zcela rozpustí a najednou, ale jakoby po vrstvách. Toto je zřejmé i na venkovních dosperzních nátěrech, vystavených povětrnostním podmínkám A že je to otrava je zřejmé. A tak brzy to není ani NO2 ani NO3.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 13:37 Muž Povalec [7] - Cichlidy – Re: Štěpán
No, ale kovy "zlikviduje" aquasafe. Navic v pitny vode snad nejsou v masivnim mnozstvi. Jasne trubky asi neco uvolnit muzou ale rybu by to pres noc zrusit nemelo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 13:11 Štěpán
Sid napsal:
Které "jedovaté prvky", například?

Například měď, zinek, olovo...
Viz kapitola "Plants as water purifiers" in Walstad, Diana L.; Ecology of The Planted Aquarium, Echinodorus Publishing, 1999
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 13:05 Muž Povalec [7] - Cichlidy – Re: spooky
Balakryl je sice vodou reditelna barva ale ne vodou reditelnej nater. Je to disperze. Kdyz disperze zaschne, tak uz se vodou nerozpusti. Spis bych to videl na nezabehly akvarko. Mozna bych tam ale na zkousku hazel neco jinyho nez skalary. Co treba pavi voka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 12:22 Muž Horác [3942]
Pokud není problém v tom Balakrylu, viděl bych ho v tom velkém množství čerstvé vody. Voda ve vodovodním řádu má pH>7 (aby nepůsobila tak korozivně), takže já bych to viděl (spíš než na dusitany a dusičnany) na konverzi amonných iontů (přítomných v té staré vodě) na amoniak v zásaditém prostředí ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 12:08 spooky – Re: BikerJames
Balakryl, aspoň čo ja viem tak je vodou riediteľný, takže podľa môjho názoru práve ten náter sa vylúhováva do vody a zamoruje ju. Treba to pretrieť epoxy a neutralizovať slabou kyselinou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 11:52 Muž Sid [6638] - Rostliny – Re: Štěpán
rostliny mají schopnost absorbovat některé jedovaté prvky
Zajímavá myšlenka... :-)
Které "jedovaté prvky", například?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 11:48 Muž BikerJames [19] - Cichlidy – Re: gošice
www.akvamalawi.com/…
HNED NA PRVNÍ STRANĚ POD -O TECHNICE ALE JE TAM TOHO MNOHEM VÍC A EPOXI SE NEPOUŽÍVÁ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 11:42 Štěpán
Mimochodem, rostliny mají schopnost absorbovat některé jedovaté prvky, takže i z toho důvodu je dobré nechat v akváriu nějakou dobu růst rostliny bez ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 11:40 Tomm
gošice napsala: Můžeš hodit přímý odkaz na výrobu toho pozadí. Rady na pozadí tam jsou, ale vždy konečná je epoxy-pryskyřice a následná neutralizace slabou kyselinou. Balakryl jako takový nenacházím. :-O


Přesně tak, je nutná ještě konečná úprava epoxy ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 11:30 Žena gošice [217] - Raci, krabi, krevetky
Můžeš hodit přímý odkaz na výrobu toho pozadí. Rady na pozadí tam jsou, ale vždy konečná je epoxy-pryskyřice a následná neutralizace slabou kyselinou. Balakryl jako takový nenacházím. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 11:23 Muž BikerJames [19] - Cichlidy – Re: Tomm
Pzadí je natrěné jen balakrylem je to podle návodu na www.akvamalawi.com použilo to tam hodně Akvaristů a v pohodě,tady to taky určitě nekdo má.Balakryl má ates na natírání hraček,je určitě nezávadný a schlo to 10 dní.Filtr mám stejný jak ve starém AQ i s biomolitanem(zaběhnutý).
NO2 a NO3 přes noc to se mi nezdá.Koupil jsem ještě 2 krmné skalary a dal je tam tak uvidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 11:21 Štěpán
Ve vodě je pozadí natřené balakrylem?! coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 10:40 Tomm – Re: BikerJames
To pozadí máš natřené jenom balakrylem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 10:26 Muž bigboban [19] – Re: BikerJames
Podle mě se mohl rozpustit nějaký "sajrajt" z toho pozadí. :-O Doporučoval bych vodu několikrát vyměnit a rozhodně to nechat min. týden odstát. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 10:25 vóťa – Re: BikerJames
Možné příčiny úhynu vidím hned dvě, první možnost je vysoká hladina dusitanů a dusičnanů, protože i přesto že jste použil původní dno a dekoraci a určité množství původní vody, nebude akvárium v takové chemické a biologické rovnováze jako po řádném zaběhnutí, napadá mě otázka, zda máte nový filtr(předpokládám že ano) již zaběhnutý či ne, v případě že ne...je nejspíš otrava no2 a no3 jasná.
Druhou možnost otravy a úhynu bych spatřoval v tom pozadí...s použitím balakrylu v akváriu nemám zkušenosti a osobně si myslím, že to není zrovna moc vhodné, ale to je jen můj neozkoušený názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 10:24 pentS
A prave skalary sou citlyve na chemikalie....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 10:22 pentS
No pokud 350l je nove vody jestly neni odstata tak pockej aspon 3dny a ten sterk a koren sou poradne vyprane? A ten balakryl neni skodlivej do vody ze by treba vypoustel nejaky latky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 10:12 Muž BikerJames [19] - Cichlidy – Pomoc,napouštění nového akvaria
Ahoj,potřebuji poradit.Včera jsem napustil nové AQ 450L,použil jsem štěrk,rostliny,kořen a 100L vody ze staré nádrže,plus jsem nějakou dekoraci ještě přidal.A taky tam je vlastnoručně vyrobené pozadí,tvarovaný polistipen natřený balakrylem.Večer jsem tam dal na skoušku jednu skalaru a do rána uhynula.Nevím co je špatně a bojím se tám dát své 4. 25cm vrubozubce,zatím jsou v 70L ale nevím jak dlouho to tam vydrží.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [5]

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 4739x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14156-stehovani-zabehleho-akvaria-do-noveho?od=201