Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čerstvě založené akvárium - problém

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Záběh 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Čerstvě založené akvárium - problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 20:02 Muž ajajak [228] Re: Vivien
Echinodorus mi děravěl také. Jelikož mám přerybněné akvárium počítám že PO4 tam bude dostatek až nadbytek tak dodávám dusík a micro macro prvky a je po problému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.04.2022 15:05 Sonic Re: Vivien
Ahoj, máš tam nedostatok dusíku a fosforu, tie neobsahuje tvoje hnojivo. Ak nemáš ryby začni hnojiť napr. Tropica zelená, každý deň menšie dávky a údržba je v pohode.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2022 08:34 Muž Rybar [-29] Re: Vivien
Tak tolik nečti a začni , taky používat hlavu . Měsíc založené akváriu ?A kytky sis všechny koupila ? Kdo je vypěstoval a jak ? To znamená v jakém prostředí ! Asi si něco změnila co se jim nelíbí ! To vše se dá napravit ,ale neuvážené jednání je nehorší . Každý tím prošel . Každá kytka potřebuje čas optimální prostředí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2022 19:17 Žena Vivien [0] Re: MARTIN HORÁK
Takze prestat hnojit. Ja prave myslela, ze ten echinodorus takto vypadá, protoze mu neco chybi - zelezo nebo tak. I ty nove výhonky jsou zlute az pruhledne a ten echin guadricostatus je taky hodne svetly. Proud mam nastaveny tak na 50%.
Nekde jsem zase cetla, ze se ta zelena rasa dela, když je malo zivin. Porad ctu informace, ale vsude je něco jineho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2022 18:41 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Vivien
Sviť klidně 8-10 hodin, ale sniž ještě intenzitu osvětlení. Na hnojení se nyní vykašli. Ryby přidej, pokud je NO2 na nule. A ta čerpací hlava 201 je dost silná na tenhle objem. Stačila by i jen 200 a ještě zeslabená na minimum. Je to přeci jen low-tech nádrž a silný proud je jen ke škodě. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2022 18:35 Muž Rybar [-29] Re: Vivien
Hnědá řasa málo světla ,zelená řasa hodně světla.Výška dna? A ten filtr dej ho na čas úplně ven . Snad se to zlepší ! Nehnoj dej tomu nějaký čas. Zelenou řasu ti šneci zežerou jenom ze skla .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2022 16:07 Žena Vivien [0] – Problem s rasou
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, prosím o radu. Akvárium zalozene mesic. Ze začátku se delala hneda rasa, coz je asi normalni, ted mam vsude zelenou vlaknitou rasu a neustupuje. Echinodorus tennelus uplne zprusvitnel, i nove slahouny jsou průhledné a zlute. Staugoryne je uplne hnedy, uprostřed rostou nove listy. Druhy tyden přidávám v 1/2 davce Easy life profito. Ostatní rostliny jeste nepresly na submerzni formu. Svetlo twinstar b60 line na 65% 7 hodin denne. Cerpadlo atman 201 a bioakvacit. Parametry vody zmerim zitra az přijdou testy. Co s tou zelenou rasou? Nejde moc dobre odstranit. A proc odchází echinodorus? Nekde pisou hnojit vic, jinde zase hnojit min. Ryby jsem chtěla pridat nekdy v této dobe. Zatím mam jen 2 neritiny.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2022 15:22 Muž Rovano [235] - RostlinyRe:
To byla jen taková informace. Netušil jsem totiž pánové, že se nálevník může shlukovat.

Nálevníka musíme identifikovat za tmy kuželem světla. Měl by vypadat jako bílé tečky.
Pokud jej nevidíme, je to bakteriálního původu.

Pokud tohle víte, tak se omlouvám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2022 12:32 Muž skypi [248] Re: Rovano
Trošku psedo-problém, ten chlor, navíc, je to opět snadno řešitelné - intenzivní provzdušnění nebo filtrace přes aktivní uhlí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.04.2022 12:20 Muž Lojza007 [1198] Re: Rovano
Ten chlor zas takový riziko není. Průšvih může nastat jenom tehdy, když vodárny přidají víc chloru, protože jim nevychází výsledky čistoty vody. Nestává se to moc často.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2022 12:13 Muž Rovano [235] - RostlinyChlór
Cituji: "Při neopatrném napuštění vodovodní vody s vysokým obsahem chloru se na žábrách ryb objeví šedobílý povlak a povrch těla ryb získá světlejší barvu, ryby jsou neklidné, snaží se vyskakovat z vody, naklání se na bok, objevují se u nich křeče."
To jen tak pro informaci. Je to past vedle pasti ta akvaristika.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2022 21:31 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: MARTIN HORÁK
Měl sem akvárko a z nedostatku času/zájmu/puberta jsem propíral písek 1x5let. Kytky rostly dobře. Co to dělalo s rybama už si nepamatuju. Ale asi dobrý.
Možná to však už byl risk, protože to dno bublalo jako dno rybníka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2022 21:20 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Uwe.T
Myslíš neusazovalo? Trochu jo, ale jednou za rok jsem odkalil a tak se to zase promíchalo. Bože jak jsem rád, že už nemám nic zasazeného ve dně smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2022 21:17 Muž Uwe.T [34] Re: Rovano
No je to otázka, dřív se soudilo že v hrubém písku MUSÍ proudit voda aby v písku bylo aerobní prostředí s výměnou plynů a živin. Dnešní teorie soudí že díky mezním vrstvám je již cca půl centimetu pode dnem výměna všeho jen difůzí, takže hrubost písku možná není tak důležitá jako se soudilo. Udajně by ve dně mělo být prostředí naopak anaerobní a kyslík potřebný k chemickým reakcím do dna aktivně dodávají kořeny rostliny.
Ale je to jen jedna z mnoha teorií....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2022 21:10 Muž Uwe.T [34] Re: MARTIN HORÁK
A nerozsazovalo se to časem, ten drobný na dno ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2022 21:09 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Rovano
Mně se nejlépe sázelo do mixu flexipísku 1-2 a 2-4mm. Míchal jsem to 50:50
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2022 21:03 Muž Rovano [235] - RostlinyRe:
Vy mě vyklete. Taky jsem zvažoval koupit písek do 2mm. :-) Protože do 3-4 se mě blbě sází.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2022 20:52 Muž Uwe.T [34] Re: Rossy
A jak se tady už několikrát radilo do malých akvárek, máš vzduchování, tak by stálo za zvážení vyměnit filtr co máš za bublifuk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.04.2022 21:17 Muž Radek87 [5] Re: Silviebaris
Fotka k příspěvku Já mám Limnophila sessiliflora a jsem maximálně spokojen.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2022 23:31 Muž Rossy [1] Re: vlka
Děkuju. Přidám jí tam, hned jak to bude možné
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.03.2022 22:42 Muž vlka [3444] Re: Silviebaris
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Mám ji roky vyzkoušenou jako plovoučku : Ceratophyllum demersum a roste jako divý...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2022 21:39 Muž Uwe.T [34] Re: Silviebaris
myslel jsem tím že je má prostě volně naházat do vody :-D nejlépe ceratofylum
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2022 21:27 Silviebaris Re: Uwe.T
Tip na stonkovou plovoučku smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2022 21:19 Muž Uwe.T [34] Re: Rossy
Proste se pred ní tvař jako by nic, co jiného můžeš dělal a možná to některé z rybyček dají.
Pravděpodobně by trochu pomohlo vzduchování, ale dokud nebude nastartovaný koloběh dusíku je to vyšší major, takže tomu nech volný průběh. Už to pár dní máš založené a někdy mezi 13 až 16tým dnem po napuštění vody jsou hodnoty amoniaku na nejvyšších hodnotách a po 21 dnech tyto hodnoty klesnou na snesitelnou úroveň.
Edit: Naházej tam plné hrsti stonkových plovouček
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   31.03.2022 19:03 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Rossy
Z toho si nic nedělej. Není akvaristy na světě, kterému by občas nepadla nějaká ryba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2022 18:26 Muž Rossy [1] Re: Kawasaki
Vzduchování tam mám skoro od začátku Marina 50 a jeden vzduchovací kamínek.
Edit: Ale co mě stresuje nejvíc, je že mi už zemřela třetí rybka, ale pokaždé to byla golden molly samička. Ostatní ryby to zvládají v pořádku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2022 18:22 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Rossy
Stačí když budeš krmit co druhý den. Pokud tam máš zákal vody je dobré přidat vzduchování dokud nebude voda čistá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2022 18:17 Muž Rossy [1] Re: Uwe.T
To je právě to, všude jsem se dočetl, že rybky se mají vysazovat okolo měsíce po založení. Ale přítelkyně mě chtěla překvapit a tak bohužel vysadila rybky do akvárka, když jsem byl v práci. Takže rybky tam jsou asi od 3tího dne od založení. Bohužel teď pracuji s tím co mám, kupuji více rostlinek, svítím max. 6 hodin denně, snažím se nepřekrmovat a měním asi 1/4 vody co dva dny.
Někde jsem četl, že by mohla pomoct hladovka, zatím rybkám dávám hladovku jen v neděli, ale někdo psal, že hladovku dal i na týden, to mi připadá trošku moc.
Co si o tom myslíte ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2022 20:31 Muž Uwe.T [34] Re: Rossy
Taky to vidím na nezajeté akvárko, krutě málo kytek, po jaké době jsi to nádrže vypustil ty ryby? Sekvence po sobě následujících procesů v nové nádrži se nijak moc nezkrátí ani použitím koupených bakterií, to se prostě musí vydržet nejméně těch jednadvacet dnů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2022 19:05 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Rossy
To je na tvém uvážení.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2022 18:09 Muž Rossy [1] Re: Rovano
Nestačila by sítka ? Nebo to musí být nějaká hadra ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2022 18:08 Muž Rossy [1] Re: Lojza007
Zatím to nedaly 2 platy, neonky se drží. Zkusím sehnat, nebo koupím ještě více rostlinek a bakterie.
Děkuju za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2022 17:53 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Rossy
Ještě bych zkusil nějakým filtrem(hadrou třeba) projet hladinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2022 17:52 Muž Lojza007 [1198] Re: Rossy
Nálevník, zoufale málo rostlin, nezaběhlý akvárium. Tipuju, že to ještě pár neonek bohužel nedá.
Je tady sekce Darování, kde určitě někdo z tvýho okolí nabízí rychle rostoucí odrostlý rostliny.
Pokud můžeš, sežeň s rostlinama vodu ze zajetýho filtru, i kdyby ti někdo vymačkal molitan do zavařovačky. Pokud nemůžeš, lij tam aspoň nějaký bakterie, v nabídce je má snad každý výrobce akvarijní chemie.
Z Karviné to nemáš tak daleko do Invitalu, můžeš si od tam za pár korun odnést několik košíčků rychle rostoucích rostlin, bakterie, v podstatě to můžeš mít zítra doma, ale nečekej zázraky, rostliny budou emerzní, takže ze začátku moc nepomůžou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2022 17:34 Muž Rossy [1] Re: Sha
Fotka k příspěvku Dobře, děkuji.
Jen pro představu, aktuální stav akvária.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.03.2022 17:26 Muž Sha [500] Re: Rossy
Nechte chudinky bakterie pracovat a nerušte je. Však jich bude jako do mariáše. Kal ze substrátu už by byl sedlý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2022 17:11 Muž Rossy [1] Re: Sha
Ten neudal, prý to zakalené akvárium je od nepropraného substrátu. Neměl bych během měnění vody proprat alespoň molitan z filtru ve vyčerpané vodě ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.03.2022 17:09 Muž Sha [500] Re: Rossy
A důvod pro znovuzaložení pán udal? Propírat zásobní substrát je nesmysl. A oddělit od písku by bylo martyrium. Sehnat rychle rostoucí rostliny je třeba! Málo svítit, nesahat na filtr, měnit vodu. Těch rybek možná padne ještě několik.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2022 16:44 Muž Rossy [1] Re: Roger
Nasadil jsem nové rostlinky, o 5 více a bakterie jsem bohužel u nikoho nesehnal, tak jsem koupil Biofilter od Dajana (20ml). Měním cca 1/4 vody co dva dny a svítím maximálně 6h denně.
Bohužel mi od posledního příspěvku zemřely 2 rybky a jsem z toho už vyloženě zoufalý.
Jeden pán mi doporučil, abych celé akvárko předělal:
Tzn. vypustit vodu, proprat substrát, očistit kameny/kořeny, vytáhnout rostlinky/rybky a znovu založit.
Co si o tom myslíte ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.03.2022 22:00 Muž Roger [1873] Re: Rossy
Možná tam máš 7 druhů, ale za to v minimálním množství, osázet minimálně 70% dna rychlerostoucí zelení. Sesseiflora, polysperma atd. Určitě někdo zde věnuje, když ne tak koupit. Přestat hnojit, a svítit max 6h denně než si vše sedne. Měnit vodu častěji, pokud máš v okolí někoho s funkčním akváriem tak jediné účinné naočkování filtru je vyždímat jeho filtr ve tvém akváriu.

Možná máš domnění že zeleně máš dost, ale opak je pravdou, máš ji zoufale málo. Navíc, kytek není nikdy dost, tak se neboj, že by jsi to přehnal ;-) hodně štěstí palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.03.2022 21:54 Brodys Re: Rossy
No je to celkem průšvih, ale dá se. Ideálně sehnat v okolí akvaristu a poprosit ho o naočkování filtru,kus jeho molitanu apod. Ty startovací bakterie jsou údajně vyhozené peníze. Pokud ty ryby mají přežít, měnil bych vodu denně nebo obden, za týden až dva budou dusitany na vrcholu, pokud nesezeneš od někoho násadu bakterií. Přestal bych hnojit a jak už ti psali, přidal něco rychlerostoucího, ale hodně! Opět je možnost sehnat od někoho v okolí, v zajetém akváriu prostříháš kýbl týdně. Až bude akvárium stabilizované, můžeš začít vybírat, co se nelíbí a nahrazovat, ale v žádném případě se nemůže stát, že by jsi měl rostlinek moc, už vůbec ne v začátku. Ať se daří.....
Jo a založ prezentaci a poctivě vyplň, v budoucnu jako když najdeš ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2022 20:56 Muž Rossy [1] Re: afc1886
Rostlinek tam je asi 7 druhů, nedokážu je vyjmenovat všechny, ale určitě tam je: Sagittaria subulata, Hygrophila corymbosa a Egeria densa. Hnojím je Brutusem od Rataje.
Určitě můžu přidat další, jen se bojím, aby to nebylo moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2022 20:42 R Muž afc1886 [14681] Re: Rossy
Začni tím, že přidáš hodně rychlerostoucích rostlinek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2022 20:20 Muž Rossy [1] – Začátečník
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den,
prosím o shovívavost, jsem začínající akvarista a potřebuji radu zkušenějších.
Akvárko mám založené téměř týden.

Akvárko: AquaEL Leddy 60
Filtr: AquaelEl 300
Vzduchování: Marina 50 + jeden vzduchovací kámen
Topítko: AquaEL Fix 2 50W
Světlo: Leddy DAY&NIGHT 6W

Substrát: Tetra Plant Complete Substrate 2,5Kg
Písek Aqua Excellent křemičitý 2,5mm cca 11kg

Rybky:
9x Neonka červená
1x Pancéřníček zelený
3x Plata skrvnitá
3x Pancéřníček panda
2x Krunýřovec obyčejný
1x Neritina

Dopustil jsem se několika začátečnících chyb:
1. Nepropral substrát před použitím
2. Vysadil rybky příliš brzo

Akvárko je po celý čas zakalené, už jsem zkoušel test, kdy naberu vodu a baterkou zkontroluju a ve vodě se nic nepohybuje.
Už jsem zkoušel CrystalWater od Tetry. Snažím se nepřekrmovat, krmím 3x denně po malých dávkách. Při zakládání akvária jsem použil Safe Start Bacteria od Tetry. Od založení, jsem už 2x měnil část vody, vždy asi jen 1/4 až 1/5 obsahu akvária. Molitan z filtru vždy čistím v odebrané vodě z akvária.

Prosím o radu jak se zbavit toho zákalu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2022 18:51 Žena Jana V. [3] Re: Pavla28
Už sem dala tabletky k větším rostlinám do dna plus tekuté pro ostatní, at si doprejoi. Snad jim bude chutnat ???? teď už jen vychytat jak často to bude dobre opakovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2022 13:52 Žena Pavla28 [210] Re: Jana V.
určitě ale přihnoj, bude pár týdnů trvat, než všechno najede a do té doby ty rostliny odejdou do věčných pastvin, KNO3 stojí pár korun, seženeš ho do 50 Kč
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2022 13:00 Žena Jana V. [3] Re: Pavla28
Díky za typ. Zítra si jedeme k chovateli pro zbytek osádky, tak snad to bude lepší a brzy se najde nějaká ,,rovnováha,, hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.03.2022 12:38 Žena Pavla28 [210] Re: Jana V.
V deníčku máš test na no3= 0, to není dobře, no3 bys měla mít aspoň v nějaké hodnotě, pokud máš dusičnanů nedostatek začnou ti hnědnout a rozpadat se listy. plovoucí rostliny jsou na nedostatek dusičnanů hodně citlivé, na nich to jde vidět první. Pokud máš 0 tak je třeba přihnojit, ani přidané rybky ti hodnoty moc nezvýší, na 240 l vody je 9 rybek hodně málo. Po pěti týdnech už bys mohla přidat celou plánovanou sádku, tím dříve se ti pak stabilizují po osazení hodnoty vody a tím dříve budeš moct přestat přihnojovat třeba právě no3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2022 20:53 Žena Jana V. [3] – Rozpadajici se rostliny a řasa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý večer, akvárium 5tydnu po založení, před týdnem vypuštěno 9 teter. Začali trochu hnednout listy. Poprvé přihnojeno tekutou smesi železa, draslíku a fosforu. 4 dny poté vyrostla trochu uhneda ráda na skle a u dna, plus se začínají rozpadat a uhnivat pistie. Jak nejlépe postupovat? Svítim 6-7h denně, z toho 2h dopoledne.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2022 18:59 Muž Tezzikl [0] Re:
Dekuji zucasnenym za komenty.. urcite zkontroluju koreny budu menit vice vody a narvu tam kytky..

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 50

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68242x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12818