Zaběhnutí akvária
Čítal som ráno aj ten článok od Maq je na Akvarium hneď pred J. Ščobákovým s kyslíkom, ale žiadny rozpor som tam nevidel a súhlasím aj s jedným aj druhým, mne sa to potvrdilo aj pri mojich pozorovaniach.Neviem čo si konkrétne myslel, že Ščobák s kyslíkom v akva vyvrátil v Maqových tvrdeniach. Oba sú zaujímavé a viacmenej si nahrávajú.
Strana 106 je o tom že ti napadá do jezírka spousta listí na nemáš tam žádnou cirkulaci vody nebo ti vypnou proud a nefunguje filtr, takže zase nějaký extrém. Nevím jak u kanystrových filtrů ale já mám otevřený a tam se ani po týdnu vypnutí a opětném zapnutí se nic nestalo, párkrát se mě stalo že jsem filtr večer vypnul a zjistil jsem to až druhý den a otrava z toho také nebyla. Tohle ale nejde srovnávat s normálním záběhem akvária. Strana 280 je ten její styl ráno založit akvárium s hlínou a večer naházet ryby, pak musí vzduchovat protože se jí to dusí. Tady bych asi s tebou souhlasil.
Podle mého samotné křemičitany nestačí, možná nedostatečná konkurence určitého typu bakterií v nové nádrži, těžko říct.
Mal som hnedú riasu aj v dobre osvetlenom akva a či to boli zrovna rozsivky to neviem, ale sinica to určite nebola/aj tá môže byť hnedá/. Je to už dávno, ale či to bolo kremičitanmi neviem pretože mením vodu každý týždeň cca 1/2 iba ak by vo vodovodnej stúpli a to neviem.Hnedá riasa je pomerne častý jav pri zakladaní a že by bolo vo vodovodnej na tolkých miestach v Čechách a na Slovensku veľa kremičitanov? Ešte u nás býva viac tvrdá voda, ale v Čechách je skôr makká a velmi makká. Už dlho som hnedú riasu nemal v akva, ale v miníčku sa objavila aj pri založení aj neskôr a teraz ako je tam uhlie tak nepozorujem.
Údaje bohužel nemám, ale tam se to bere jako hotová věc. Když se jich lidi chtějí zbavit co nejdříve, nasadí do filtru Silicarbon, který křemičitany odstraňuje. A je tam i hezky vidět, jak často vyskočí po výměně vody, určitě to nebude jediná podmínka tvorby rozsivek, ale asi jedna ze zásadních. V zaběhlém akváriu už to nedělá, ale při větších výměnách vody (což v moři znamená nad 20% objemu) se také mohou ukázat.
Ahoj, o súvislosti s rozsivkami a kremičitanmi som tiež čítal, avšak bolo by treba asi vedieť aké sú koncentrácie kremičitanov pri výskyte rozsiviek a kolko kremičitanov vlastne rastliny potrebujú a sú schopné odčerpať a či vôbec.Máš nejaké údaje?- ja nič.
V moři se rozsivky při startu nádrže zdůvodňují přítomností křemičitanů ve vodě, které zcela neodstraní ani DI filtr, v kombinaci s dostatkem organického odpadu. Samotná nitrifikace u zakládání s živými kameny běží od začátku, ale je to samozřejmě křehká rovnováha. Předpokládám, ze půjde o hodně podobné rozsivky, jako ve sladké vodě, asi i tam by křemičitany mohly hrát roli. Přisvícení může podpořit jejich růst a spotřebu křemičitanů a tím i urychlit jejich odchod, po vyčerpání zásob ve vodě. Možná to tak není, ale má pozorování teorii podporují
Áno máš pravdu je to tam, ale pozri aj stranu 106 a 280/Vzduchovací kameny/. Ščobákov článok sa priznám, som čítal až teraz a v podstate potvrdzuje to čo som napísal o hnedej riase, množstvo kyslíku záleží aj na intenzite osvetlenia a činnosti rastlín rýb a mikroorganizmov, no a ak je funkcia rastlín spomalená v dôsledku org. odpadu či vysokého NO3 a iných faktorov a ešte aj svetla málo tak je aj málo kyslíku a mala by sa logicky činnosť baktérii vyžadujúcich kyslík na svoju prácu spomalovať. Nepresne som uviedol, že len nitr. baktérie spotrebujú veľa kyslíku, tých mikroorganizmov je podstatne viac, ako dekompozičné, baktérie oxidujúce H2S, či metán a našli by sa určite ďalšie...
Tak si to tam najdi nitrifikace strana 90 a zjistíš že tam mluví o extrémních podmínkách při čištění odpadních vod při amonium 2 mg/l kyslík tyhle bakterie vyčerpají. My ale v akvárium mám něco kolem 0,00x.
Už som k tomuto písal k nitrifikácii a dekompozícii svoj názor, neviem či to bolo vo Filtračných médiach nepamätám si...
V článku od Maq a pokuse s odbúraním amoniaku je vysledok pokusu citujem:" Nejúčinnějším filtračním materiálem při odbourávání amoniaku (nitrifikaci) se ukázal být obyčejný molitanový filtr zvaný bublifuk. Ten dokázal v 45ℓ akváriu odbourat neuvěřitelných 3,15 gramů čistého amoniaku (70 mg/ℓ) za 24h."
Takže ak máme dobré podmienky v akva pre nitrifikáciu, tak amoniak nemôže byť problém pre vznik riasy-vyplýva to z výsledku pokusu aj malé množstvo nitr. baktérii si poradí za 24hodín s takým velkým množstvom amoniaku a ten sa v takej koncentrácii v akva nenájde, musí riasu teda spôsobovať niečo iné, no myslím, že je to práve org.opad.
Asi jsem se špatně vyjádřil - bylo to myšleno tak, že právě to nové se snaží to staré vytlačit a vlastně být ve všem “lepší” proto to vzniká ... jako vždy a všechno - je načase opustit nové a vrátit se k osvědčenému, ale je to hlavně o implementaci selského rozumu a nakombinovani toho nejlepšího ;)
Jinak k tématu - je to tak, že jakákoliv řasa, která se vyraší ve velkém to dělá proto, že má podmínky. Je to jednoduchý organismus a stíhá to zpracovat dříve ;) ve skutečnosti to právě ukazuje na nedostatečné množství bakterií ne ? Což nebude ani plochou (té mají dost) ale spíše jejich nedostatečným množstvím, alespoň se domnívám
Ne,ne, to popisuje Walstad vo svojej knihe, že deficit kyslíku môže nastať činnosťou mikroorganizmov a bez okružákov čo tak často prízvukuje, by boli aj jeho akvária plné rias, oni totiž urýchlujú rozklad rastlinnej zložky, je to akási predpríprava pre dekompozičné baktérie.A odpad čo vylučujú nie je zanedbatelný, ale ľahšie rozložitelný.Už sme dosť asi mimo tému.
Pokud myslíš ten od Maqa tak ščobák dokázal že nemá pravdu. Kyslíku naměřil všude dost sice v tom schází trochu nějaký systém ale to na věci nic nemění.
Určite si potom čítal aj článok, že pri nitrifikáci spotrebujú baktérie vela kyslíku a tie dekompozičné tiež, no kde sa ten kyslík má brať ak rastliny idú len na pol plynu alebo ešte menej a keď k tomu pridáš ešte ryby, tak vzduchovanie alebo pohyb hladiny je nutný. Veľa org. odpadu spomaluje rastliny, to súhlasíš či nie? V dôsledku toho rastliny začnú stagnovať a rozpadať sa- ďalší odpad.Riasy a riasy.
Pokud jsem pochopil článek o měření obsahu kyslíku v různých akváriích tak ho bylo všude dost, tak proč by měly bakterie mít málo kyslíku?
No je, pri slabom svetle pracujú rastliny pomaly, stúpa spotreba kyslíka baktériami,hromadí sa viac odpadu a dôsledkom toho ešte viac spomaluje činnosť rastlín, viac NO3, baktérie spomalujú/málo O2/..Stúpa NO2. Všetko so všetkým súvisí, je to narušenie rovnováhy nie?
A low tech je hnědá řasa co? U High tech si to popsal, organický odpad, narušení rovnováhy atd.. ale u low tech? Není jediný důvod nedostek světla ne? Zajímali by mě další.
Súhlasím s tou lenivosťou to si trafil presne, ale nesúhlasím s tým, že princíp je že, staré veci musia být vymýceny. Áno mnohí sa o to snažia, ale to je predsa na nás či to dovolíme alebo nie? Je normálne a zdravé a dokonca by som povedal nutné aby sme sa vracali aj k starým veciam a spôsobom, je to dôležitý reštart pre tie nové, pretože už sa nemusia opakovať chyby a poučíme sa v tvorbe budúcnosti.
Každopádně by bylo dobré aby DH, o jehož budoucí akva tu jde, řekl jaké akva bude zakládat. Jestli tam bude silné světlo, staré dno nebo něco podobného. Tohle by bylo dobré vědět. Nicméně zatím nic takového nenaznačil.
Prostě pokud to nebude nějaký high-tech akva, tak bych uhlí na zaběh nedal.
Tvoja reakcia je úplne v pohode a chápem to.Já som tu už dával návrh na rozdelenie Rybičiek na Low a Hight tech akvaristiku no nechytilo sa to.To čo si napísal, súhlasím avšak pridanie svetla na hnedú riasu v Low techu,je len prepnutie rastlín a baktérii na vyššie obrátky a teda vyššia spotreba org.odpadu a amónia z neho vznikajúceho.Hnedá riasu v High tech je to isté -narušenie rovnováhy z dôvodu spomalenej nitrifikácie alebo nadmiery org. opdadu a amónia,ktoré nestihnú rastliny ani baktérie spracovať a býva sprevádzaný vyšším NO2. Zákony rovnováhy platia rovnako v Low i High tech akváriách, iba High je to rýchlejšia reakcia rias, keď nastane nerovnováha. Preto považujem otázku org.odpadu za zásadnú v oboch typoch akvaristiky.Mám aj low tech akvária na okne bez i s filtrom a mám aj high tech akvo, tak to viem porovnať ..
já myslím, že ve skutečnosti tady neřešíme otázku hnědé řasy, aktivního uhlí a spol.
řešíme otázku trpělivosti a lenosti - akvaristika vždy bude o trpělivosti a žádné změny se neprojeví většinou okamžitě. Staré postupy jsou odzkoušené a funkční, cena za to je trpělivost a nutnost čekání. Nové postupy jsou nové, nedostatečně dlouho ozkoušené (což neznamená, že jsou špatné, nebo nefunkční), ale princip je ten, že s počátkem nového věku musí být staré zvyky vymýceny. Prostě pušky proti mečům. Dnešní doba je uspěchaná a tomu je uzpůsoben i byznys, který je k tomu postaven.
Což neznamená, že je něco špatně, jen je potřeba se zamyslet a jít cestou, která každému vyhovuje. Ve výsledku je to stejné (= prosperující akvárium), rozdíl je jen v čase a v pomůckách... no a z dlouhodobého hlediska je potom rozdíl v udržitelnosti té nádrže...
Já být začátečník vydal bych se tou nejjednodušší cestou. Tvoje akva funguje na těch základních principech a prosperuje.
Není třeba nic jen dodržovat pár základních věcí a neflákat údržbu.Být trpělivý,pozorovat a ne se v tom co druhy den hrabat.
Zdarec, po celou dobu akvaristiky byla, je a bude zelená a hnědá řasa. Dříve platilo zelená řasa - moc světla, hnědá řasa - málo světla. Dnes je to samy céóčko, uhlí, Purigeny, hnojiva, chemie, regulovatelná LED světla fachčící na pár % svého výkonu, Twinstary, doktoři a s tím spousty testů, kontrolerů, vyhodnocovačů a tak se jeden z nejkrásnějších koníčků stává byznysovou břečkou, kde se rojí názory a diskuze upřednostňující a preferující to nebo ono. Potom se začínající akvarista po objevení prvního problému nestačí divit co všechno neudělal dobře a už to jede. Asi to tak musí být, ale v tomhle je mi akvaristiky líto. Je to jen můj subjektivní názor, nechci se nikoho dotknout...
Je to o tom svetle a rastlinách, nemyslím, že je to len v substráte aj keď z tých moderných ide veĺa org. odpadu na začiatku.Čím sinejšie svetlo a náročnejšie rastliny, tým je zábeh krehkejšia záležitosť.Ak rastlinám, ktoré vyžadujú silnejšie svetlo a živiny to nutné svetlo už na začiatku nedodáš, tak nefungujú a tvoria zase len org odpad navyše, preto je dôležitá aj kvalita vysadených rastlín, neduživé,polámané alebo iné problematické robia zase viac odpadu než sa chytia a vôbec začnú rásť.Ako hlavný argument uvádzam, zábeh a prevádzku akva bez rias/nutných viditelných/, takže nie je nutné mať riasy na začiatku aby som mal akva bez rias neskôr.
Takže jako hlavní argument uvádíš tu absenci řasy při zabíhání (nebo její zmírnění)? To bych možná viděl jako názorový rozdíl a rozdíl ve schopnostech. Někomu řasa ze zaběhnutí při jeho zkušenostech najisto nepřeroste, takže si ji bez obav může dovolit, někdo nezvládne založit rozumné akvárko, tak se raději řase vyhýbá od začátku, co to jde (pak bude dost možná na uhlí a různých přípravcích závislý). Umím si to představit u akvascaperských rychlokvašek (a teď to nemyslím nijak hanlivě, ale jsou to akvárka, co jsou často k rychlé "spotřebě").
Někoho ty řasy baví, někdo je frustrovaný, jen vidí zelený flek na skle.
Amoniak ktorý tak ospevuješ/sorry ale akvaristom okrem Horáca a Maq zvyknem tykať/je zdrojom nielen pre baktérie,rastliny, ale aj vznik rias a nemusí to byť len hnedá, okrem toho proces nitrifikácie prebieha aj v tom uhlí, pretože má nielen velkú adsorbčnú schopnosť ale je aj dobrým médiom pre nitr. a iné baktérie/kým sa neupchá a to "chvílu" trvá/, takže dekompozícia a následná nitrifikácia môže prebiehať tam a nie v akva /samozrejme prebieha aj v akva /kde amoniak využijú aj riasy.No a čím je menej odpadu v akva vo vode, tak je menej rias, neskôr pribúdaním dekompozičných baktérii a kvalitnejšej činnosti rastlín už nie je nitrifikácia problém.No a kyslík je v tomto prípade viac ako "soĺ" a CO2.
Opravte mě, jestli se pletu, ale hnědá řasa ráda bují při zvýšené koncentraci amoniaku a prvometabolitických dusíkatých látek. Umím si představit, že je na sebe dokáže uhlí navázat, ale proč to vlastně dělat? Zaběhnutí akvária je přece právě o tom, aby se v něm samovolně vytvořila rovnováha. Aby se nastartovala nitrifikace a bakterie pak amoniak metabolizovaly na další látky, aby rostliny zakořenily a začaly z vody vybírat jak amoniak, tak i vyšší dusíkaté látky...
Je tak otázkou, co vlastně to uhlí zlepší? Odstraní hnědou řasu, která je sama o sobě skvělým indikátorem stavu zaběhnutí?
Organický odpad je v novoakva nutná vec, je z odumierajúcich korienkov aj poškodených, z listov rozpadajúcich rastlín a baktérii, ktoré sa dostali do akva a odumierajú z nevhodného prostredia, z nálevníka a môžem pokračovať ďalej.Je tu viac akvárii aj s uhlím vo filtri pri zábehu napr. Kaylee pozri si! Ratajové staré /špinavé/ dno v kombinácii s uhlím vo filtri a žiadna riasa-pozri si Ratajov zábeh akvária na you tube so starým dnom čo tam mal za špinu vo vode a zákal jak sviňa. Aj na to je uhlie, dokonca to sám Rataj aj doporučil.Veď si to skúste bez uhlia a výmen vody a uvidíme-pokial máš v akva trochu náročnejšie rastliny na svetlo a svietiť musíš, tak máš 2 možnosti zábeh s riasou a tek.uhlíkom alebo bez riasy s výmenami vody alebo uhlím.
Edit: Máte tu Romana Holbu, možno je tu pod pseudonymom aj A.Votava, na Romanovej facebookovej akvarist. stránke máte návody na zábeh od Trčky, to čo tu píšete je 20-30 rokov späť-zábeh akvárii s nenáročnými rastlinami a minimom svetla.
Samozřejmě že je to z organických látek v zabíhajícím se akvárku. Ty ale v takovém akva očekávám.
Já teda nevím, ale hnědou řasu jsem měl jedinkrát a tak rychle zmizela, že ji nevnímám jako jako pádný důvod, abych kvůli ní pořizoval AU. Navíc jen kvůli záběhu (alespoň tak jsem to pochopil z dotazu DH, že chce AU jen na zaběh).
0 25.06.2020 17:08 Jarden Sk –
Re: DH Ahoj, nereagujem len na tvoj dotaz, ale na na väčšinu diskutujúcich na tú to tému, ktorí uhlie do filtra považujú za zbytočné pri zábehu.Položím vám teda otázku, prečo sa tvorí v nezabehnutých akváriach hnedá riasa/z nedostatku svetla to určite nie je/ ? Mohli by ste mi to ozrejmiť ak to nie je z organického odpadu a sajrajtu čo tam doporučujete dávať, tak z čoho? Som jednoznačne za použitie uhlia a čiastočnej výmeny vody na zábeh!!!A pozrite si zábeh akva Minky, tiež hnedá riasa, chalan začal robiť výmeny vody každý tretí deň a bolo po riase-prečítajte si priebeh v denníku. Akva je zabehnuté po mesiaci !!!!Uhlie je alternatíva ak nemôžete alebo nechcete robiť časté výmeny vody. Vôbec by som sa nebál to kombinovať.
záleží na tom, jestli se bavíme o nečistotách chemických, nebo mechanických.
já to řeknu ještě trošku jinak.
pokud platí to, co jste napsal - cituji "akvárium, kde nebudou první 3 měsíce žádné ryby, ale jen rostliny", tak bych to uhlí vesele nedával a nechal si ho na dobu "až budu potřebovat" (tzn až bude nějaký problém, při kterém potřebujete rychle dostat z vody chemické pro akvarijní rovnováhu nežádoucí látky) a zbylé místo vyplnil nějakou rozumnou náplní. Nejlepší je nechat to běžet tak, jak to bude běžet pořád...
Samozřejmě záleží na tom, koho se zeptáte..když to bude prodejce, který chce prodat za každou cenu (je jich tu mezi námi také dost...), ... když to bude dobrý prodejce ... a když to bude někdo, kdo má jen nějaké zkušenosti... pokaždé dostanete jinou odpověď, které budete aktuálně věřit, protože jste v levelu "neumím to zatím posoudit na základě vlastních zkušeností". Neřešte to - akvaristika je o trpělivosti a v dnešní době i o zapojení selského rozumu - internet je plný super pohádek od výrobců, prodejců a recenzentů... a většina lidí Vám neřekne celou pohádku - řeknou A, ale už ne B... někdy to nevědí a někdy to nechtějí říct. Prostě to zapojte, nasázejte kytky, zapněte filtr a čekejte... a po 3 měsícíh můžete v klidu dát ryby bez problémů...mezitím tu rovnováhu vyladíte, odbouráte problémy se světlem, řasou, nálevníkem.... a bude to... vychytáte hnojení...přijdete na to, že spoustu věcí vlastně nepotřebujete... vítejte ve světě akvaristiky
Takže odstraňovat nečistoty aktivním uhlím je vlastně kontraproduktivní, je lepší to nechat běžet bez zásahů, ať se bakterie co nejvíc namnoží. Děkuji za normální odpověď.
Tuhle informaci jsem zahlédl tady na fóru, nechtělo se mi hledat, kdo to napsal, tak jsem zvolil tuhle formulaci. Omlouvám se citlivko
Doba záběhu by měla proběhnout pokud možno co "nejšpinavěji", tedy s dostatečným množstvím krmení pro nitrifikační bakterie, aby po skončení záběhu nedošlo k nemilému překvapení a to, že to ryby stejně nebudou dávat, protože ne zcela fungující nitrifikace, tedy malý počet oněch přeměnných bakterií nebude na následnou rybí osádku stačit a to zvláště, když by byla po době záběhu v domění, že je vše v pořádku, tato vpuštěna najednou.
"...se doporučuje..." - ono samo.
Uhlí na sebe umí navázat kdejaký sajrajt, ale to, v čem se liší zabíhací voda od té zaběhnuté, není nic, co by neodstranily/nemetabolizovaly rostliny, čas a filtr při zabíhání. Pokud máš nadmíru olovnatou či znečištěnou vstupní vodu, pak tomu uhlí při zabíhání stejně nepomůže.
Osobně bych od začátku dal jen filtrační hmoty, které tam budou "natrvalo".
Čauky, nevidím důvod cpát do filtru při záběhu aktivní uhlí.
Starší reakce
Ahoj.
Oběma díky, bude to takové provozní zvětšení spojené s modeláží.
Jsem zvědavej co vytvořím z těch dračích kamenů a kořenů. Vím že nechci rovinu, takže zkusím nějaký svah.
Mára
Ahoj. Máš nějaké náročné živočichy? Podle prezentace ne. Tak bych ryby do akva vrátil pár hodin po předělávce. Taky jsem to tak udělal a bylo to bez problémů. Kvalitu vody si pak pohlídáš případně zvýšenou intenzitou výměny vody.
Obecně, pokud budeš ve stávající fungující nádrži měnit dno, nebo stěhuješ do většího a během akce poběží filtr někde bokem, tak bych vrátil ryby hned a jen chvíli měnil častěji vodu. Dělal jsem tak 3x bez problémů...
Ahoj.
Na jakou dobu lze zkrátit záběh akvária, když bude nové dno, dekorace, ale původní rostliny, externí filtr bez zásahu osídlen bakterkama a část vody, tak 1/3.
Díky, Mára
Starší reakce
Určitě bych tam nechal 1/3 staré vody, dal nové bakterie a nechal to tak den se ustálit
Staré vody bych dal jen tak 1/3 a doplnil čerstvou.
Já to stačil za několik hodin ale do druhé dne jsem počkal až se usadí zákal. Důležité je aby ti jel filtr a jak to vyměníš trochu bordelu z něj dej i do akvária. Pak musíš měnit častěji vodu a odkalovat, dno bude mít tendenci zasmrádnout.
Zdravim hoši. Chcem sa opýtať. mam plán že chcem prerobiť už zabehnuté akvárko. a Tak sa chcem opýtať či je možné že odčerpám vodu. dám preč krevetky. Nasledne prestavám cele akvárko. to jest zmena substrátu, nové rastliny, kamene atd. Potom načerpám staru vodu naspátek a vratim krvetky. Je to tak možne? alebo opat musim zabehovať akvárko?
Starší reakce
dnes som zistil, ze zakal ktory stale mam (10.den od zalozenia), nieje koli zalozeniu a zabehu resp nieje to asi nalevnik, ale je sposobeny koli udrzbe, cize staci nepatrny zasah do akva, presadenie alebo iba jemne zavirenie substratu a uz je zakal, ktory trva aj dva dni.. je to normalne ? (substrat manado som poctivo preplachol do cista pri zakladani).. robi sa aj vam zakal na dva dni ked nieco trosku porobite v akva ?
ten filter/moltan som opral v akvavode a isiel z neho svetlo oranzovy bordel.. neviem co to bolo.. ci hneda riasa..alebo zelezo zo substratu.. nemam paru
V akváriu nemáš ještě žádné ryby, tak nevidím důvod k problému.
Je to molitanovy filter a je cely hnedy co som prvy krat cistil hnedu riasu z listov.. uz len z tohoto dovodu ze je zariasovany by som ho prepral v akva vode v kybli, len otazka znie ci to neuskodi bakteriam
Nečistil bych ho, dokud nebude znatelně omezen průtok vody.
Filtr nemá být sterilně čistý.
Přidat reakci
1 ...... 22 23
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 30854x