Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ploštěnka

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Paraziti 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Ploštěnka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2023 22:40 Muž los.emilos [0] Re: BBchory
Díky za radu. Teď zkouším kousek kuřecího masa v injekcní stříkačce. Po dvou hodinách stále nic.. Snad to bude dobrý. Můžu to tam nechat do rána?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2023 22:33 Žena BBchory [854] Re: los.emilos
Past se dělá z malé skleničky, gumičky a kousku igelitu. Do skleničky kus masa, zavíčkovat proděravělým igelitem, a je to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2023 19:05 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: los.emilos
Taky bych to tak viděl, že to druhé je Rhabdocoela.
Viz. třeba:
www.youtube.com/…

www.google.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2023 17:43 Muž los.emilos [0] Re: Guppy
Ahoj, vyzkouším a uvidím. Ty první dvě fotky ploštěnka na 99% nebude, mělo to na sobě i malé chloupky mezi články těla (aspoň to tak vypadalo pomocí ručního mikroskopu) . Ú tý druhý si právě nejsem jistej. Občas se producírují po skle, většina velká pod 1mm, sem tam větší, max 3mm. Koukal sem že by to mohla být Rhabdocoela která by neměla škodit, ale těžko říct.. Informací spousty ale..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2023 17:28 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: los.emilos
Jak psal Rovano 29.11., kousek masa, ideálně tučného, vhodit po zhasnutí do akvária a uvidíš. Tak na půl hodiny, nebo průběžně kontrolovat, ať se zbytečně nenakrmí.
Ta první dvojice fotek mi připadá spíš jako pijavička, možná chobotnatka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2023 17:09 Muž los.emilos [0] Re: Rovano
No zkusím nějakou past vymyslet a uvidíme jestli se něco chytne, nějaký nápad na past, nechci jí hned kupovat. V okolí těžko seženu a platil bych víc za postovný než za tu past ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2023 15:55 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: los.emilos
Nejsem v tomto odborník, ale poskytnu alespoň nějakou odpověď.
Ploštěnky nemusí mít viditelné oči. Buď je nemají nebo jsou ve fázi vývinu, kdy je ještě nemají.
Ani hlava není určující. Šipkoidní tvar mají jen některé.
Také jsou velmi variabilní. Můžou být smrsklé a pohybovat se nebo roztáhlé.

Každopádně pokud je mi známo, jsou žravé. Tak bych TO zkusil přilákat do pasti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2023 17:15 Muž los.emilos [0] – Ploštěnky?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj našel jsem na skle takovéto "červíky" Nejsou to náhodou plošťenky. Nemají šípovitou hlavu ani oči nejsou vidět. Jeden má hlavu spíš kulatou a ty ostatní jsou takový mini slimáci. Velikost kolem 1-3 mm.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.11.2023 15:25 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Freedlo
Hoď tam kousíček masa. Ale po pár hodinách to zase vytáhni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2023 14:24 Muž Freedlo [224] Re: Tomaas
Tu jsem právě hledal a moc jsem ji nebyl schopny poznat..asi potřebuju brejle zas:-D..

oka díky za pomoc. Zkusím kámen, dle rad od Vaclava, abych viděl jak moc to je zlé a nejspíš pořídím past dle rady od Sha.

Prostředky na hubení bych asi dával až jako druhou/poslední možnost. Trošku se bojím, že v tak pidi akvárium dost ovlivní rovnováhu..

díky
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2023 14:21 Muž Tomaas [72] Re: Freedlo
Je to malá ploštěnka. Poznávací znamení - když se pohybuje a natáhne se, je vpředu patrná trojúhelníková hlava.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.11.2023 09:37 Muž Sha [500] Re: Freedlo
Já bych si tipnul, že o ploštěnku jde. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2023 07:36 Muž Freedlo [224] Re: vaclav
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Podarila se mi jaks taks fotka a kratke video. Mam jich par na skle..

youtube.com/…

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.11.2023 16:01 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Freedlo
Polož ho jen na písek nikam ho zahrabávat nemusíš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2023 15:58 Muž Freedlo [224] Re: vaclav
Ja tam mam pisek. Takze uplne ho zahrabat at se dotyka skla? Do substratu ho narvat nemuzu, protoze je pokryt monte carlem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2023 15:28 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Freedlo
Polož na dno nějaký kamen a druhý den ho vyndej a uvidíš kolik jich tam bude. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2023 12:17 Muž Freedlo [224] Re: Tomaas
Ty máš ale obry.. Moje mají tak 1mm..max 2mm takže pořád nevím, jestli to jsou ony. Snažím se nějakou větší objevit, abych mohl udělat foto..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2023 12:12 Muž Tomaas [72] Re: Freedlo
Pokud je to ploštěnka, tak jich je ve dně určitě mnohonásobně více než vidíš okemna skle. Já je mám v akva také (mrkni se do mé prezentace do fotek) a lovím je do skleněné pasti, nástrahou je pár živých nítěnek. Ale nedělám si iluze, že se jich touto cestou dá zcela zbavit, pouze redukuješ počty. Naštěstí mám v akva jen 5 již velkých japonik a jednu zbloudilou neocaridinu, kterou jsem si omylem přinesl přes 3/4 rokem s neonkami. Nevypadá zatím, že by jim to nějak vadilo, takže to beru tak, že budu čas od času redukovat počet pastičkou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2023 18:41 Muž Freedlo [224] Re: Guppy
Treba jsou to mimina? Jeste mozna hlistice, ale to jsem myslel ze jsou takovy dlouhy provazky mrštný. Tskovych tam taky par mam, ale mrskaji se ve vode..a nebo je vsechno spatne a nedokazu urcit co to je:-D

Mrštné provázky jsem schopen vyfotit, ale ty na skle asi ne..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2023 18:26 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Freedlo
Tak to plostěnky nebudou, ty jsou větší, dospělé 1 až 2 cm.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2023 16:20 Muž Freedlo [224] Re: Sha
Achjo. Chudaci sneci. Pokusim se jich co nejvic vysbirat, ale asi do toho pujdu nez se ten problem zvrhne: )

Jen bych si rad byl jist, ze jde skutecne o plostenky. Ctu ze ma typickou trojuhelnikovou hlavu, ale mam ty smejdy na skle dost male a neni to poznat. Nejde to ani vyfotit poradne..muzou mit tak 2mm max
Dik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2023 11:21 Muž Sha [500] Re: Freedlo
Samy určitě nezmizí. No planaria se používá aspoň 3x, kvůli líhnutí nových jedinců. Spolehlivý je i Panacur. Já je lovil do pastičky s odřezky masa. Čím dříve začnete jednat, tím lépe! V tomto vlákně najdete tipů dost.;-)
Edit: I na kousky rozdělená ploštěnka se regeneruje a máte hned o pár kousků navíc. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2023 09:38 Muž Freedlo [224] – mini plostenky na skle
Ahoj,
Poslední dobou sleduji sem tam nějakou ploštěnku na skle. Jsou pidi a je jich minimum.(nicmene jen ty co vidím. Je možné, že jich je v substrátu a jinde více). Co čtu, tak nejsou ideálními společníky pro krevetky. Máte nkdo zkušenost s přípravkem No-Planaria? Na všechny připravky čtu hodně rozporuplná hodnocení a nechtěl bych si jimi vymlátit všechny krevety.

Ploštěnky jsem schopen lovit po skle rukou, kvůli rozměru nádrže. Mám to zatím nechat nebo začít jednat a nasazovat nějaký sajrajt?
(bohužel nemám žádné rybky v krevetárku, které by je popřípadě snědly)

Nebo pokud uvidim, ze populace nenarusta, je mozne ze casem zmizi sami?

díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.08.2023 10:29 Muž Kawasaki [2840] - Amerika
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Past na Ploštěnky domácí výroby funguje i na malé šneky. Výroba je jednoduchá zabere pár minut. Stačí jakákoliv plastová krabička,3 injekční stříkačky pro diabetiky, nůž, vrtačka a vrták 6,5 mm. Pak už stačí vložit nějakou návnadu a šup do akva.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2023 19:48 Žena Beastie [318] Re: Rovano
Koupila jsem past, budu oslovovat, nehodlám to chemicky likvidovat. Pokud to neubližuje tak to nechám být, u těch krevet je to vždycky vabank.
Člunice mi nevadí, jsou hezké, mám jich dost :) šlo mi primárně o to, abych nemusela jehlounky pořád krmit, jestli si něco najdou. Jsem z nich dost nesvá, jsou pomalí, hodně statičtí, docela hubení a bojím se, jestli se jim daří a jestli nemají hlad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2023 19:01 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Beastie
Ploštěnka rybám nechutná. Nežerou to "běžné" ryby.
Čemu vadí člunice? Je to vzácnější "šnek". U mě třeba za pár měsíců zmizel, protože jsem měl divoké podmínky. Biologové prominou. Mluvím lidštinou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2023 11:49 Žena Beastie [318]
I já budu mít obligátní dotaz na ploštěnky. V akva Pracovna mám strašně moc různých breberek, člunice, lasturnatky, detritove červy, nějaké jiné malinkaté průhledné červy výš na skle (asi hlístice), takové ty bílé tečky ve vodním proudu, prostě je tam živo. Část z toho je úmyslně, přidala jsem tam teď Indostomus paradoxus, měli by se tam díky tomu mít jak prasata v žitě. Ale včera jsem si všimla na 90% ploštěnky a byla docela veliká, cca 0.7cm. tohle mi rybka nesežere, vzhledem k tomu, že je to více méně veliké jako ona.
Teď ale otázka. Nevšimla jsem si úmrtí žádných krevetek a zatím jsem tam tu hlísticí viděla jen jednu jednou (chápu ale, že to znamená že jich je tam víc). Mám to nějak řešit pastičkami nebo tam mám třeba na pár dní nasadit tetry ohnivé z vedlejšího akva? Předpokládám že další menší hlístice už možná jehlounci dají, jde mi o ty velké.
Mmch taktéž i ty člunice jsou některé větší než ty ryby mají šanci dát, ale to si asi nějak sedne, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2023 01:04 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: Rovano
www.krevetkus.cz/…
Účinná látka flubendazol - Panacur tableta 250mg flubendazol cca 16Kč ,v kombinaci s Flubenol pasta KH 44mg/ml flubendazol aplikátor 7,5ml cca 320Kč (do směsi krmiva),používám i k odčervení ryb.Používá se i Helmigal 25 mg/g flubendazol,Flubenol 5% flubendazol prášek.Při dodržení léčebných postupů, nebyly zjištěny negativní změny na rybách,včetně krunýřovců, pancéřníčků,krevetek a rostlin.U některých plžů může dojít k jejich redukci,nebo likvidaci populace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.03.2023 15:33 Muž Rovano [235] - Rostliny – Zápisník
Našel jsem v zápisníku toto, citace někoho:

Prvním přípravkem, který byl a stále je používán proti ploštěnkám je Flubenol. Stejně jako přípravek Panacur funguje spolehlivě i na nezmary a další drobné nežádoucí živočichy v krevetkáriích. Flubenol i Panacur jsou léky, které jsou na lékařský předpis k dostání u veterinárních lékařů. Fungují na chemické bázi – zastaví růst všech buněk, ploštěnky během několika dnů zahynou.

Je to v pořádku nebo to má nějaká rizika? Děkuji za odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2023 14:39 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: herbacek
Nejsem věštec, netuším :-D
Jsou to docela choulostivý šneci, proto je třeba tam mít řasu a povlaky, pak vydrží při rozumné výměně vody.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2023 14:35 Žena herbacek [1] Re: Passenger77
Neritiny jen do vody bez kytek a pisku? Jak dlouho tam vydrzi? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2023 14:32 Žena herbacek [1] Re: janesik1xjakep
O ty teplote jsem uz taky slysela,ale mam tam mraky krevetek,ty by se uvarily... a vychytat je je nemozny v tech kytkach hmm ...pasticky s kousky hoveziho licim kazdy vecer a rano vzdy neco vyndam,i kdyz uz zdaleka ne tolik,co pred tydnem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2023 11:09 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Passenger77
- určitě, zvláště u jemnolistých rostlin
- problém samotné likvidace plostenek není, tu lze provést přímo za použití přípravků přímo působících na plostenky, bez uvedených teplotních hodnot působících k uhynu
- problém nastává při samotném rozkladu uhynulých plostenek, kdy jejich toxicita způsobuje úhyn ostatních živočichů v akváriu samotném
- kompletní sterilizace akvária od plostenek je poměrně náročná, nejčastěji k zavlečeni dojde šneky, případně živým krmivem.
- samotný nákup nových rostlin to taky nezajistí, výjimkou jsou pouze rostliny In-vitro ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2023 10:31 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: lacewings
OK, ale s těmito teplotami bude mít problém i rostlinstvo, ne?
To už je skoro pak na znovuzaložení AQ po desinfekci, když by je měla vytahovat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2023 09:59 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Sha
- samozřejmě, nutno tento postup opakovat 18 den a ještě znova 22 den, tedy celkem 3x
- vajíčka, tam výzkum zatím stále probíhá, teplota 60 stupňů u některých druhů, je již prokázána jako nedostačující, při krátkodobém působení teplotní hodnoty ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.03.2023 09:43 Muž Sha [500] Re: lacewings
A po cca třech týdnech opakovat? Předpokládám, že vajíčka se při těchto teplotách zničit nepodaří. Nebo ano?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.03.2023 09:36 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyTeplota / úhyn
- v akváriích bez ryb, zvýšení teploty mezi 36 a 42°C (udržování 15-20 minut při 42°C nebo 6 hodin při 36°C)
- platné pro veškeré sladkovodní druhy ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.03.2023 07:27 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: janesik1xjakep
OK, nezpochybňuji to, lze to zkoušet i touto cestou. Problém akorát bude v tom slově "některé" a tak je těžké říct, jestli to pomůže nebo ne... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2023 05:53 Muž janesik1xjakep [63] Re: Passenger77
www.akvaportal.cz/…
Některé plostenky nesnesou teplotu nad 30.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2023 05:37 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: janesik1xjakep
To si nemyslím, že funguje. Já jsem bez chlazení schopen se dostat v dlouhých parných vedrech i na 32°C (jižní byt pod střechou) a nepomohlo mi to. A to by si místo NoPlanaria každý pořídil spíš topítko. Od kud ta informace je? X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2023 23:02 Muž Jozef [311] Re: janesik1xjakep
Tak akosi som to aj tušil, ale pre istotu sa pýtam. Lebo radu na zvýšenie teploty proti ploštenkám som tu na fóre sa mi zdá nezaznamenal. To sa mi zdá dosť jednoduché, na to ako ťažko s nimi ľudia bojujú (bez použitia chémie), keď dosť živočíchov dočasne takú teplotu zvládne (so zaistením kyslíka).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2023 22:25 Muž janesik1xjakep [63] Re: Jozef
V nádrži, kde byly ploštěnky. Vysoké teploty, nad 30 stupňů tuším, plostenky zabíjí.
Omlouvám se, že jsem se předtím vyjádřil nepřesně. ????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2023 20:49 Muž Jozef [311] Re: janesik1xjakep
janesik1xjakep napsal: Nakonec, abych to podpořil, tak jsem rybky hodil do karantény a teplotu zvýšil na týden na 32 stupňů.
Teplotu v akva s poštenkami (neprežijú?), či v karanténe (niečo rybám bolo od nich?)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.03.2023 18:47 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: herbacek
Ty Neritiny budou problém větší. Nechat ve váze vytvořit pár dnů povlak a pak je tam teprve přelovit...aby měli co žrát, ony nechtějí nic moc jiného totiž :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2023 18:40 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Passenger77
Dávkování si už nepamatuju, ale myslím, že jsem dával podle návodu 2 dávky a i tak si vesele lezly po skle. Nicméně časem zmizeli. Je možné, že je to zabilo dodatečně anebo to způsobila jiná chemie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2023 18:37 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Rovano
Většinou je po první dávce jen pár mrtvých, po té druhé pak hynou masově. Taky je dobré (tuším) po cca.3 týdnech zopakovat, protože NoPlanaria nezabije nově nakladené vajíčka. Takže by mohla vzniknout nová generace po aplikaci.
K tomu lezení po šnecích...myslím si, že po nich lezou a jsou žahavé a tím pádem otravné, ale že by se zavrtávaly do jejich těla, to si nemyslím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.03.2023 16:00 Muž janesik1xjakep [63] Re: herbacek
Já zkoušel kdysi na plostenky hovězí maso +zhasmout, několikrát jsem to opakoval a plostenky na to šly jak pes po uzenem.
Problém je, že je nevysbiras najednou. Nakonec, abych to podpořil, tak jsem rybky hodil do karantény a teplotu zvýšil na týden na 32 stupňů. Od té doby jsem měl klid. Taky se to prý dá vychytat některýma rybkama (tuším, že třeba rajovec na to byl dobrý).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.03.2023 11:05 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: herbacek
No planaria jsem zkoušel na ploštěnky a lezly vesele dál. Možná uhynuly později. Šneci, většina přežila, i když pár týdnů nebyly úplně v kondici.
Nevím zda to bylo No planarii nebo jinou chemií(třeba něco na léčení ryb), ale ploštěnky už jsem po pár týdnech po No planarii neviděl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2023 09:32 Žena herbacek [1] Re: Sha
No to je pekny! Takze vlastne s tim,co ctu z ruznych pramenu,se plostenkam uplne vyhnout asi neda,vzdy je moznost zavleceni sad Takze to budu muset risknout s temi sneky. Ja je tam proste chci! A jsem zvedava,jak budu podle navodu PORADNE DO HLOUBKY odkalovat dno po zakroku,mam jemny pisek a bude mi to ucpavat hadici :-O ..a urcite seberu spoooustu krevetich mimin! Nejsem zastance prilisnyho vrtani do dna X-) Jeeezis,to se mi do toho nechce!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2023 09:02 Muž Sha [500] Re: herbacek
Viděl jsem, kterak si malé ploštěnky dělaly z okružáka taxi a lezly mu i pod ulitu. Jak intenzivně jsou schopné na šnekovi parazitovat a zda ho mohou i zabít, ale nevím. Tudíž otázka je, zda šnečí karanténa pomůže?

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 16

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 22079x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12011