Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Nemoci » Mycobacterium 

Mycobacterium - tuberkulóza
© www.aquar.cz

Mycobacterium - tuberkulóza
© www.aquar.cz

Mycobacterium - tuberkulóza
© www.aquar.cz

Mycobacterium


Česky

tuberkulóza

Druh onemocnění

bakteriální

Příznaky

Příznakem je rozpad ploutví, křivení páteře, zježené šupiny. Ryba přestává přijímat potravu, hubne, ztrácí své původní zabarvení – bledne, odděluje se od hejna a zdržuje se na klidném místě v rohu akvária.

Příčina

Pro vznik této nemoci přispívá vysoký obsah amoniaku a dusitanu ve vodě, nedostatečná výživa ryb (jeden typ krmiva), znečištění vody, nízký obsah kyslíku ve vody, špatná manipulace ryb, přelovování při transportu, stres atd. Teplota pro množení této bakterie je od 15 do 35°C, optimální je 25°C. Napadá všechny sladkovodní a mořské ryby. Častěji červené a modré neonky, cichlidy, labyrintky, rájovce a platy. Zdrojem infekce jsou také předměty (kameny, písek) a ryby, které pocházely ze zamořeného prostředí.

Léčení

Léčba je v praxi prakticky nemožná, navíc drahá, a čím dříve se nakažená ryba z akvária odstraní, tím je riziko rozšíření menší (pokud ryba s touto nemocí a akváriu zemře, je pravděpodobnost nakažení dalších ryb velmi vysoká).
Akvárium kde se nacházela nemocná ryba důkladně vydezinfikujeme, nejlépe Savem.

Prevence

Ryby krmíme různorodou stravou, která obsahuje všechny důležité prvky a vitamíny, kontrolujeme průběžně obsah amoniaku, dusitanu a dusičnanu, šetrně odlovujeme a převážíme importované ryby, sledujeme teplotu a vyvarujeme se výkyvům teplot

Upozornění

Věnujte velkou pozornost v osobní hygieně!!! Vždy před i po manipulaci s nakaženým akváriem i rybami dezinfikujeme ruce nejlépe jedním procentem roztoku Chloraminu B.

Zdroj

http://www.aquar.cz/


Zobrazeno 9070x • Poslední editace 04.06.2019

Doplnění

Poslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Hledat fotografie
GooglePicSearchYahooCentrumAtlasPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/nemoc/mycobacterium