Monogenea
Česky
žábrohlísti
Druh onemocnění
hlístice
Příznaky
Napadené ryby zrychleně dýchají u hladiny, bledne jim kůže, přestávají přijímat potravu, posléze hynou. (Parazit při rozmnožování klade vajíčka na žábry ryby a nebo přímo do vody. Při teplotě okolo 24°C se z vajíček do třech dní vylíhnou larvy a které se vylíhnou na žábrách, odpadávají na dno akvária. Jestliže do 4 dnů nenajde svého hostitele, umírá.)
Příčina
K zamoření může dojít přívozem nitěnek ke zkrmení, které jsme nalovili ze zamořené nádrže. Podmiňujícím faktorem pro vznik nemoci je nižší obsah kyslíku ve vodě, velký počet ryb v akváriu (chovné nádrže), zdravotní stav, teplota vody, atd.
Léčení
Dostupnými léky, které lze zakoupit v akvaristikách.
Vodný roztok 0,1 % amoniaku (použití v krátkodobých koupelí).
Pro zkušené: Chloramin T dávkování v mg/100 l vody:
http://pmdd.mrp-cz.com/index.php?stranky=nemoci
Prevence
Často napadá akvária určená pro chov určitého druhu, naštěstí prevence je u všech druhů ryb podobná. Nalovené krmivo necháváme jeden den v mělké nádobě a před krmením důkladně proplachujeme. Po léčení je důležité nádrž vypustit a vydezinfikovat nejlépe Savem. Rovněž i všechny věci, které byly ve styku s vodou v akváriu. Co se týče rostlin, proplachujeme pod tekoucí vodou a nebo použijeme Savo. Poměr Sava a vody je 1:20 a rostliny necháme je v roztoku cca 3 minuty a důkladně propláchneme. U jemnolistých rostlin dbejte větší pozornosti a raději je dřív vytáhněte z roztoku.
Zdroj
http://www.aquar.cz/
Zobrazeno 6286x • Poslední editace 04.06.2019
Doplnění
Poslat vlastní fotku
Hledat fotografie