Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Nemoci » Děrová nemoc cichlid 

Děrová nemoc cichlid


Česky

Děrová nemoc cichlid

Druh onemocnění

Nemoc ze špatné stravy a podmínek

Příznaky

Kůže na hlavě se trhá, objevují se bílé otevřené rány v oblasti hlavy. Na hlavě zůstávají hluboké důlky 1 mm až dva cm u velkých cichlid. Často je ryba zároveň napadena bakteriemi či bičíkovci. Nemoc napadá i oči nemocné ryby.

Příčina

V důsledku špatné výživy (nedostatku vitamínů a minerálů) jsou poškozeny vnitřnosti ryby a tím je narušen trávicí proces. Ryba není schopna strávit vitamíny a minerály v dostatečném množství. Akutní nedostatek těchto látek vede k rozkladu chrupavčité tkáně hlavy, kterou ryba spotřebovává k doplnění chybějících látek. Jako důsledek poškozených vnitřností je ryba často napadena bakteriemi či bičíkovci.

Léčení

Okamžitě zlepšit kvalitu stravy a nasadit vitamínovou léčbu. Vitamíny nakapeme na krmivo několik minut před zkrmením. Až do úplného vyléčení nekrmit vnitřnostmi ani masem teplokrevných zvířat! Do měkké vody přidávat minerály SERA doporučuje svůj produkt Mineral salt, Dennerle má levnější produkt pro jezírkové ryby). Díry v hlavě se při kvalitní stravě a podmínkách za několik měsíců zahojí.

Prevence

Dobré podmínky v akváriu, kvalitní rozmanitá strava s dostatkem vitamínů a minerálů.


Zobrazeno 633x • Poslední editace 04.06.2019

Doplnění

Poslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nemoc/d%C4%9Brov%C3%A1-nemoc-cichlid