Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Tati, já chci rybičku! (54L)

 

Prezentace » ds » Tati, já chci rybičku! (54L) » Nápověda 

Hlavní fotka


Tati, já chci rybičku! (54L)
Majitel: ds   Kategorie: Společenské akvárium
Zapsáno: 23. 6. 2021   Aktualizace: 26. 1. 2022 Nové fotografie Změna v seznamu ostatních živočichů 
Počet návštěv: 120   Počet palců: 2
Založení: 5. 6. 2021   Stáří: 7 měsíců
Objem: 54 litrů   Čistý objem: 45 litrů
Tloušťka skla: 4 mm   Objem bez skla: 51 litrů
Velikost: střední akvária   Oblíbenost: 2 uživatelů
Fotek a videí: 10+0   Komentářů: 3
*     *     *     *


Rozměry: 60 cm x 30 cm x 30 cm

Popis: Moje první akvárium. Hned ze začátku jsem udělal pár hloupostí a další nejspíš jestě udělám. Snažím se držet rad zkušených akvaristů a vytvořit fungující akvárium. Ambice na jakýkoliv odchov jsou v tuto chvíli nula.

Jako správný začátečník jsem nakoupil mraky techniky a chemie. Ale postupem času se snažím vytvořit rovnováhu přírodní cestou. Moje nové motto je, že chemie by měla být až tím posledním řešením.

Biotop: Nic konkrétního

CO2: ne

Dekorace: Dinosauří lebka, kořen, kameny z pole (vyvařené a otestované octem), rostliny.

Dno: Vulcano red - chyba. je moc lehký

Filtrace: Eheim eXperience 150

Hnojení: Seachem Flourish - 1ml 2x týdně.

Chemie: Tetra Filter Active bacteria 2,5ml po vyměně vody - přestal jsem 15.1.2022 (zřejmě byla chyba ho přidávat)
Easycarbo 1,5ml denně - od 18.1.2022 přechod na H2O2 (nejdříve dávkováno jako CO2 - hloupost, posléze na řasu - nic moc s objemem co mohu dávkovat)
Seachem Flourish 1ml nejdříve 1x týdně, po zárustu akva 2x týdně
Reverzní osmóza + Seachem Equilibrium (2-3g na 10l - podle zárostlosti nádrže)
H2O2 na řasy. Od 17.1.2022 10ml denně.

Krmení: Spirulinove vločky,
sušené Artemie (SERA - chutnaly. Od chovatele nic moc)
cripsy pro ancistruse (cca 4 do měsíce krunýřovcům - teď spíš krevetkám :D)
zelenina - zatím se osvědčil plátek okurky. Meloun ani cuketa jim nechutnali. Kopřivy se také moc neujaly.
Lízátka pro krevetky jednou za 14 dnů

Osvětlení: Setové Eiheim - 7,7W

Pozadí: kuchyň

Stojan: komoda se bočnicemi 16mm a s 22mm deskou s nosností dle výrobce 35kg :D

Topení: Setové Eiheim 50W

Chlazení: okno

Údržba: Po založení týdně výměna 1/3 vody.
Od 1.8.2021 rev. osmóza a týdně 10l vody.

Voda: 7,0 - 7,1

Vzduchování: ne, jen pohyb hladiny rozstřikovací rampou pod hladinou

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(9)
Složka
Ostatní

(1)
 
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 

Složka
Tak jde čas

(8)
Fotky z reprezentativní složky: Ostatní
HF
HF
23.06.21
 
Nejnovější fotky v dalších složkách

Tak jde čas
26.01.22

Tak jde čas
19.01.22

Tak jde čas
19.01.22

Tak jde čas
19.01.22

Tak jde čas
19.01.22

Tak jde čas
14.01.22
NahoruDeníček
19
1.2022
Včera zakoupeny nové rostliny - Hygrophila guyanensis / nervata
Tak uvidíme. Zahájil jsem také "léčbu" štětičkové řasy pomocí peroxidu. Dávkuji injekční stříkačkou s jehlou na nejpostiženější místa cca 10ml 3% H2O2.
Jako druhotný efekt pozoruji že rybky okamžitě ožily a plavou tak jak jsem je nikdy neviděl. I neonky vylezly z úkrytu. A taky se jim zvedla chuť k jídlu. Jestli je to dáno okamžitou dávkou kyslíku, těžko říct.
V neděli jsem taky přidal jednu olšovou šišku. Postupně jich ještě pár přidám. Dlouho jsem se nemohl dokopat jít hledat olši s dostupnými větvemi, nebo když jsem si vzpoměl, jak na truc nikde žádná nebyla.
14
1.2022
Náhled
Můj milý deníčku. Promiň že jsem si tě nikdy nepsal... :)))

Tak po pár měsících zase pár postřehů. Především se zase začala hojně rozrůstat štětičková řasa. To mě štve především. Nevím zda krmím víc aniž bych si toho byl vědom, nebo proto, že jsem zredukoval poněkud floru, protože jednu chvíli bylo akvárko jako džungle. Především Egerie Densa rostla jak pitomá, tak jsem ji hodně zredukoval. Možná jsem to již zmínil minule, ale budu muset přejít na pomali rostoucí rostliny, protože mám tušení, že ty rychlerostocí prostě dělají velké výkyvy v ekosystému. Ale třeba se pletu.
Při posledním čištění filtrace jsem se nestačil divit. I přes přídavný molitan na sání, bylo ve filtraci skoro dvacet krevetek. Většina kolem 1cm. Takže jsem je opatrně přelovil a nyní už si spokojeně hoví v nádrži do které jsou určeny. Na čem to bohužel není znát je ta řasa. Jsem z toho trošku rozpačitý. Nicméně krevetky po kratším útlumu kdy to vypadalo že pojdou - co 14 dní jsem lovil zdechlou některou z těch větších - se začali zase úspěšně množit. Zejména ty vysvobozené z filtrace.
Jinak zdravotní policie funguje velmi dobře. Z 15 neonek mám už jen 9, ale mrtvou jsem našel jen jednu. Stejně tak i krevetky, pokud jsem je viděl, tak jsem je odstranil. Pokud jsem zapoměl, stejně byla do druhého dne pryč.
28
10.2021
Poslední dobou začínám pozorovat problémy s filrací. Párkrát se zasekla a přestala fungovat. Vytažení ze zásuvky a vrácení zpět ji zase rozběhne, ale začínám mít obavu, kdy si toho nevšimnu včas. Nevím zda to nemůže být tím, že filtrace je uložena vedle akvária ne pod ním. Pokud by k tomu měl někdo víc informací, rád se poučím.
Jinak počty rybek beze změn, což mě samozřejmě těší. A ještě víc mě těší můj první vrh krevetek. Naposledy jsem napočítal 10 mladých. Může jich být samozřejmě i víc.
Rostlinám se celkem daří, avšak štětičkové řase celkem taky. Nicméně se mi zdá, že se poslední dobou vytvořila jakási rovnováha. Nepřibývá, ale ani nemizí. Už jsem se s ní tak nějak smířil.
20
9.2021
Náhled
Nějaký čas jsem na to klašlal, takže co je nového.
Nevím zda jsem to zmínil, ale v začátkem srpna jsem do akvária přidal 20 krevetek Neocaridina Red Rili. Byli ve velikosti od 1cm do pár mm. Nevím kolik jich přežilo, ale naposledy jsem jich nejvíc najednou napočítal 7 už pěkně vzrostlých. Dvě už tvoří vajíčka. Tak snad se trošku rozrostou. Beta do nich chvíli štouchala, ale evidentně si poradili. Koneckonců jsem byl překvapen, jak dokážou rychle plavat.
Nicméně můj problém s řasou to nevyřešilo. Alespoň ne zcela. Snížil jsem osvětlení až na pouhých 6h. CO2 už se zdá být stabilní. Také začal přidávat Seachem Fourish. Zmizela hnědá řasa, ale zůstává štětičková. Bohužel se množí rychleji než ji stíhám likvidovat. Znatelně přidala když jsem přestal dávkovat uhlík. Takže jsem se k tomu vrátil.
Z rybek stoprocentně žijí beta, všechni 3 otíci, 5 rasborek a u neonek nevím. Mělo jich být 15, ale nejvíc jsem napočítal 11. Tak nevím. I tak si myslím že je to až až.
Začínám planovat alespoň 200l, ale zatím bohužel není kam dát.
27
7.2021
Pár dnů nebyl na deníček čas. Co se změnilo? Především jsem přešel na externí filtraci - Eheim eXperience 150. Dále jsem zastřihl rostliny a ubral dekorací, konkrétně jeden velký kámen. Dále jsem začal krmit cyklopkami.
Toliko pozitivních změn a teď ty negativní. Rozšířila se mi řasa. Nebudete to asi jen jeden druh, ale ruducha to snad není. Jednak jsem začal na noc akvarium zakrývat, protože ráno na něj pere od východu slunko. Sice asi jen hodinu, ale asi to stačí. Dále jsem zredukoval osvětlení z 10 na 8h denně. A protože CO2 mi to neustále uakzuje málo, zvýšil jsem dávkování na 2ml/den. A jak už jsem zmínil, zredukoval trošku džungli. Budu muset začít přidávat pomalurostoucí rostliny.
Ještě doplním, že osazenstvo se rozrostlo na celkový počet 24 - přibylo 5 rasborek klínoskvrných a dalších 5 neonek modrých. Rasborky jsou hrozní divoši. Ale aspo%n to teď trošku žije. I neonky už se osmělily. Zato bojovnice zalezla do kouta a stejně tak krunýřovci.


NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele      

ds Re
26.1.22 22:04
Díky za ocenění. No já se myslím toho za půl roku taky dost naučil. A hlavně jak kdosi v některé zdejší diskuzi trefně poznamenal, tak co dotaz, to často přinejmenším dvě různé odpovědi :)
To CO2 jsem přestal dávat. Jak říkáte, asi to bylo jen placebo. Ani řasám moc nevadilo :)
To zavzduchování filtru jsem dneska snad vyřešil. Namísto škrcení průtoku na vstupu i výstupu jsem nechal jen vstup zatím se to chová podstatně lépe. Tak uvidím.
Původně jsem chtěl jako druhé taky aspoň dvoustovku, ale není místo :-( . Ale snad se rýsuje 160 - 80x40x50. Už vybírám techniku a substráty. hop

Jinak dík za tip se šnekama. To mě nenapdalo je mačkat. Občas jsem si všiml že plovoucího betta slupla celého, ale rozhodně nijak často. Ale určitě vyzkouším palec
permonici Re
26.1.22 9:08
Ahoj! Prima deník! potlesk Černobílá mramorová drť je zrádná, prošli jsme si stejnou fází, se stejnou výměnou za Volcano red. :-D S rezavým substrátem od té doby spokojenost, už je v akvárku mnoho let. 54L považuji za takovou rozumnou menší velikost akvária, mnozí začátečníci si pořídí "dvacítku" a pak se diví, že neudrží biol. rovnováhu. Tekuté CO2 mi přijde na nic, je to spíš tekutá dezinfekce než že by přidávalo CO2 rostlinám.
Co se týká filtru, stává se mi totéž s malým sun-sunem, který stojí vedle akvária. Asi je fakt lepší dát vnější filtr níž. Nicméně, jsme s vnějším daleko více spokojeni než s dříve používanými vnitřními filtry (i když sun-sun nejmenší velikosti je poměrně slabý na tuto velikost akvária, Tvůj výběr je zřejmě daleko lepší).
Když se podíváš do zdejších prezentací a zadáš nejobvyklejší rozměr nádrže 60x30x30 nebo 54L, tak vyjede spousta opravdu krásných a funkčních akvárek pro inspiraci. My jsme mívali 54L a 44L, nyní máme 54L a 250L a musím říci, že oba rozměry mají své výhody, nevýhody a specifika a jsem ráda, že máme "malé i velké".
Došla jsem k názoru, že akvaristika je achymie. Pořád je co se učit a co zkoušet. ahoj

Edit: Na fotce vidím malé šnečky kružníky. Když se rozdrtí mezi nehty, tak jsou vítanou potravou pro rybky. ;-)
Nefer Re
29.7.21 16:37
Pěkné akvárko a super deník palec
 

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/nadrze/32905-eiheim-54l-moje-poprve