Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Betárium 54L

 

Nádrže » ValaRa » Betárium 54L » Hlavní stránka prezentaceNápověda 

Hlavní fotka
0.6
Betárium 54L
*
*
*
*

Majitel: ValaRa   Kategorie: Společenské akvárium
Zapsáno: 20. 1. 2019   Poslední aktualizace: 12. 7. 2019 Změna v seznamu ryb 
Počet návštěv: 152   Hodnocení: 100 %
Založení: 3. 1. 2019   Oblíbenost: 2 uživatelů
Kategorie: střední akvária   Rozměry: 60 cm x 30 cm x 30 cm
Objem: 54 litrů   Čistý objem: 41 litrů
Tloušťka skla: 4 mm   Objem bez skla: 51 litrů
Fotek a videí: 13+0   Komentářů: 12


Popis: Prvé akvárium po 30. rokoch, skôr pre 6 ročného syna aby som v ňom prebudil zodpovednosť, vzťah k živočíchom. Setové akvárium Leddy 60, čiže cca 54 litrov, čistých tak 40-42 litrov. Momentálne v zábehu.
Okrem vyvolania záujmu u malého syna je to aj súčasť dekorácie obývačky. Zo stiesnených pomerov som nemohol uvažovať o väčšom akváriu okolo 200 litrov.
Pôvodne som uvažoval o tmavšom dne, ale podľa skúseností iných som ustúpil od jemných farebných pieskov, takisto od Volcano Black pre jeho ostrosť a nevhodnosť pre rybičky dna. Zvolil som teda na aktívny substrát klasický prepraný riečny piesok 2-4 mm. Po naaranžovaní a napustení akvária ma oslepilo dno, klasický riečny piesok bol žiarivo biely. Z časti som ho v prednej nezarastenej časti odbral a doplnil ten odmietaný farbený substrát, frakcie 2mm. Rybičky sú v pláne po zábehu, nenáročné, iba jeden veľký kŕdeľ (10-12ks) Razberiek, prípadne Tetričiek, to ešte sa spolu rozhodneme so synom. Možno neskôr pár kusov rybičiek na dno... viac nie. Rastliny som zasadil až po týždni, síce až 4 druhy, uvidíme ako to zvládnu, ale sú nenáročné ako Anubias barteri nana, Cryptocoryne becketii, vzadu Egeria densa, vpredu na najlepšie osvetlenom mieste pár trsov Pogostemon helferi...
Edit: pôvodné plány odplávali... syn rozhodol, chce Bettu namiesto razberiek :-)

Biotop: nerozlišujem, je to nenáročné setové akvárium

CO2: CO2 Set. Začal som s tekutým CO2 ale niektorým rastlinkám to neprospelo (Egeria) a neskôr som prešiel na burčiak. Ten je však ťažšie regulovateľný a kontrolovateľný. preto som si zaobstaral lacnejší menší CO2 set s nočným vypínaním, s ihlovým Camozzi ventilom. Co2 rozpúšťam skleneným "fajkovým" difúzorom (20mm).

Dekorace: 3 ks dračí kameň, 1 ks koreň Tropical Wood.

Dno: 0,5 cm riečny piesok 2-4 mm, na ňom cca 1 cm vrstva Tetra Plant Complete Substrate a horná vrstva riečny piesok 2-4 mm, vpredu cca 2 cm, vzadu 4 cm. Nezarastené miesto v prednej časti vysypané tmavým "krevetkovým" substrátom.

Filtrace: Aquael ASAP 300 (v sete)

Hnojení: žiadne, iba aktívny substrát pod riečnym pieskom

Chemie: zatiaľ nič, iba od apríla 2019 pri výmene vody dopĺňané stopové prvky

Krmení: Občas (1x za 2 dni) pre Otíkov tableta so spirulinou, 1x denne pár mrazených patentiek pre Bettu. Rozmrazím 1/8 kocky, prepláchnem v sitku a pinzetou jej to aplikujem tak. aby patentku videla a zbytočne nepadala na dno.

Osvětlení: setové LED 8W Sunny (približne 6500 K)

Pozadí: vnútorné slim 3D

Stojan: na komode (pevnej)

Topení: setové 50W s termostatom, do apríla 2019 vypnuté, kedže teplota sa sama držala na 24-25°C, ale s príchodom Betty som nastavil o 1 stupeň viac.

Údržba: 1x týždenne odkalenie a výmena cca 1/3 vody, 2.3.2019 prebehol prvý väčší zástrih rastliniek, keďže pridávaním CO2 cez burčiak sa niektoré druhy (Egeria, Lysimachia, Hygrophyla) krásne rozbujneli. Od 2.3.2019 namiesto burčiaku nainštalovaný CO2 Set.

Voda: z vodovodu, podľa informácií z STVPS Zvolen má tvrdosť 5,82°dH, 7,56 pH, dusitany menej ako 0,02, dusičnany menej ako 4,00; železo 0,09 a mangán 2,9.
Vlastné meranie (kvapôčkové Tetra testy) približne: pH 7,2 a kH 5,0

Vzduchování: žiadne, iba okysličovanie setovým filtrom

Poznámka: Akvárium je "iba" 5. mesiac v zábehu

NahoruSložky fotek
Fotky z reprezentativní složky: Ostatní
Pár razboriek po kalamite prežilo, a dúfam že ich to posililo a prežijú už "všetko"
Pár razboriek po kalamite prežilo, a dúfam že ich to posililo a prežijú už "všetko"
29.06.19
Po prestrihu ostalo plné 10 litrové vedro Egerie, Lysimachie, asi 50 kotúliek :-)
Po prestrihu ostalo plné 10 litrové vedro Egerie, Lysimachie, asi 50 kotúliek :-)
29.06.19
Hladina po dnešnom prestrihu
Hladina po dnešnom prestrihu
29.06.19
Hladina pred dnešným prestrihom
Hladina pred dnešným prestrihom
29.06.19
Lysimachia nummularia 'Aurea'  na hladine
Lysimachia nummularia 'Aurea' na hladine
28.04.19
V pravej viac zarastenej časti je poriadna tma
V pravej viac zarastenej časti je poriadna tma
28.04.19
NahoruDeníček
21
5.2019
Kritický stav. Z razboriek ostala iba polovica, iba tá prvá várka prinesená pred dvomi týždňami. Druhá várka, z minulého týždna postupne, kus po kuse odišla do večných lovíšť. A čo je horšie, vzala so sebou aj Beťáka. Bolo to rýchle. V nedeľu ešte plný života s chuťou plávať a jesť. V pondelok ráno som si ešte nič nevšimol, išiel som skoro ráno do práce, ale poobede ma čakal šok. Rozpadávajúca sa plutva a biely fľak na papuľke. Okamžitá liečba celej nádrže eSHa2000, zvýšená teplota na 30°C. Do utorka to zvyšné razborky prežili, Beťák nie. R.I.P. Mňa trápi príčina, čo som to s razborkami zavliekol, plieseň? iná choroba? Najviac ľúto mi je môjho syna, je to jeho akvárium, jeho Beťák, kamarát... tiekol potok sĺz...
19
5.2019
Dnes ma pri kŕmení prekvapil menší počet razboriek. Tak som prehrabal pinzetou vrstvu egerie pod hladinou a našiel tam 4 nehybné telíčka razboriek. A ešte mi chýbajú dve, ale tie som ani na dne nenašiel, no to sa ťažko v džungli hľadá. Neviem čo sa stalo, parametre vody sú podľa mňa v poriadku. Možno len bežný úhyn po čerstvom nákupe rybičiek ako sú Razborky.
13
5.2019
Razborky v akváriu poriadne ani nevidno, tak je zarastené. Nesťažujú sa, vôbec nie sú plaché, dokonca pri vyťahovaní filtra z akvária mi plavali pomedzi prsty :-) A keďže sa mi zdalo, že ich je málo, pridal som k nim ďalších 10 bračekov alebo sestričiek. Otíci pôjdu za nejaký čas preč, mám už záujemcu.
9
5.2019
K Beťákovi pridaných približne 10ks razboriek. Majú to byť bornejské, Boraras brigittae. Keďže sú veľmi malé (06-08mm) a sú zatiaľ takmer bezfarebné, ťažko určiť či sú to Brigitky.
3
5.2019
Stav po 3 dňoch od skončenia "liečby" od prítomnosti mezmarov je uspokojujúci, sklo je čisté, a aj zvyšné kotúľky, ktoré som nepremiestnil do "exilu" sú pri plnej sile. Žiadne príznaky ani na Otíkoch a ani na Betke. Raz bolo vymenených cca 30% vody, cez víkend ďalších 30% a o 3 dni sa vymení znovu...
NahoruHodnocení návštěvníků

Ohodnotit nádrž Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživateleHodnocení: 100 %

NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář

vlka Re
13.7.19 13:25
...zkušenosti s akvárkem nejsou vždycky radostné a když jsou v tom děti, je jakékoli úmrtí rybičky oplakané...ale na druhé straně je to výzva...je to za vámi a vypadá to nádherně...rostlinky rostou o106 a je radost se na AQ koukat...držím palce...ta Vrbina nemá chybu...krásná zelená barva...
rossolio Re
23.5.19 12:47
palec palec
Yves Re
17.4.19 17:20
Jooo, tak to už je jinčí kafe palec Parádní akvárko! ;-) Snad se podaří vyfotit i beťáka, jestli vidím dobře, je to modrák, tak šup šup fotku, modré miluju potlesk
ValaRa Re
16.4.19 14:45
Vďaka, to prvé bolo ale úplne jednoduché, nepoznali sme s bratom žiadne aktívne substráty, špeciálne filtre, CO2... Jedno mal otec, železný rám, gitované, tipujem rozmer 120x30x50, veľmi si ho už nepamätám, to bolo cca pred 40-timi rokmi. Jediné čo si však dosť presne pamätám ako začalo tiecť a prasklo. Dlho bolo v pivnici až sa nevyhodilo. Potom s bratom sme mali malé, cca 30 litrove. na dne štrk, nejaká ulita (neriešili sme vápenec), rastlinka, a bublifuk. V ňom raz pávie očká, raz zlatá rybka a mečúň.

Syn má rad slimáky, nielen akvaristické, ale občas po daždi domov znáša aj záhradné, sliziaky a pod. A chová ich na balkóne v kýblikoch a malých nádobách. Teraz sú jeho miláčikmi dve ampulárie, jedna helena a pár kotúliek (okružákov). Tie som mal na odstránenie rias, keď sa začali premnožovať, založil som malé akvárko v práci, 12 litrové, tam prenášam okružáky z domáceho akvárka. A tam sa tiež množia. Kolegovia si ic raz za čas berú ako krmivo pre svoje rybičky a korytnačky.

V akvárku mám aj otíkov, ale tí ho moc nezaujímajú, až teraz, betta. Teší ma, keď ho vidím ako ju kŕmi pinzetou s patentkami :-)
Jan Jonáš Re
16.4.19 10:53
Krásné akvárium. Je vidět, že se to nezapomíná. Dobrý nápad pořídit akvárium dětem pro zodpovědnost. palec
Krásně to zarostlo a plž je teda velikánský! potlesk
Anďaska Re
15.4.19 12:37
Těším se na nové foto ;-) Jsem zvědavá jak to zarostlo.
ValaRa Re
15.4.19 11:55
Ďakujem, hlavná fotografia je neaktuálna, večer dám novú. Nádrž je už poriadne zarastená, egeria sa taha po polovici hladiny, na druhej je krásne rozrastená lisymachia. A neskutočne sa chytila konečne aj hygrophilia, budem ju akurát pri najbližšej výmene vody strihať... Jedine čo som musel spraviť po zabývaní Betky je znovuzapnutie ohrievača. Bez neho sa držala teplota na krásnych 24°C, pridal som na 25-26°C. Uvidím ako to znesie egeria. Tú mam hlavne na zníženie pohybu vody z filtra, Aquael ASAP sa nedá regulovať, narobí dosť veľký prievan v malej 54L nádrži.
Yves Re
14.4.19 11:09
Gratuluji k novému obyvateli palec chtělo by to ale pro bettu výrazně přitlačit na rostlinách, mají rádi džungli a taky plovoucí rostliny na hladinu! Těším se na fotky ahoj
Yves Re
21.3.19 20:37
Sympatické akvárium :-) ať se daří ahoj
baravidlakova Re
5.3.19 13:18
Bude to hezké až se to rozroste
 
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nadrze/29772-prve-akvarium-po-30-rokoch