Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Rybníček pro modrásky

 

Prezentace » Jája » Rybníček pro modrásky » Hlavní stránkaNápověda 

Hlavní fotka


2.7
Rybníček pro modrásky

NEAKTUALIZOVANÁ PREZENTACE

*
*
*
*

Majitel: Jája   Kategorie: Společenské akvárium
Zapsáno: 27. 12. 2017   Poslední aktualizace: 8. 3. 2020 Nové fotografie Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 1362   Hodnocení: 100 %
Založení: 17. 12. 2017   Oblíbenost: 46 uživatelů
Kategorie: velká akvária   Rozměry: 120 cm x 50 cm x 50 cm
Objem: 300 litrů   Čistý objem: 225 litrů
Tloušťka skla: 10 mm   Objem bez skla: 278 litrů
Fotek a videí: 411+0   Komentářů: 98


Popis: Orientuju se na živorodky. Sice jsem chovala kde co, ale stejně nakonec jsem vždy skončila u živorodek. A vzhledem k tomu, že mojí srdeční rybou jsou paví očka, a to modrá (čistá linie od vaaclava), proto jsou v názvu modrásci. Pokukuju i po duhovkách diamantových. A jak jinak – jsou to také modrásci. Budu mít i další druhy rybiček - ze stávajícího akvária přesunu i ostatní ryby na dožití a do budoucna uvažuju o některém malém druhu pancéřníka, ale na to je času dost. A samozřejmě krevetky. Nejdřív nechám AQ zaběhnout a pak pomalu přestěhuju stávající osádku.

Biotop: Žádný - mám ráda rostlinná akvária, tj. zarostlá většina dna a k tomu spokojené rybičky, krevetky a šneci.

CO2: Bombu nemám, ale přidávám nepatrné množství perlivé vody, což stačí na to, aby se rostliny trochu popostrčily k lepšímu růstu a zároveň nemusím týden co týden vyhazovat kýbl zeleniny.

Dekorace: Kořen a pár kamenů.

Kořen je z mého pohledu luxusní. Původně jsem chtěla rozvětvený, ale když jsem jej v Hornbachu uviděla, tak to byla jasná volba. Uvnitř je vykotlaný a má v sobě i otvory, což bude pro krevetky, ale i rybky zpestření. Má nepatrnou vadu - zatím neznatelně barví, což ale v podstatě žádná vada není. Posadila jsem jej na kameny, takže krevetky i rybky budou mít pod něj přístup ze čtyř stran. To, že sedí volně na kamenech a není mezi kameny zabudován, je další plus ohledně údržby - když bude potřeba pod ním odkalit, stačí jej nadzvednout. Vytvořila jsem mu samostatnou složku s hromadou fotek, protože je ze všech stran parádní.
Kameny jsou sopečného původu. Nejsou to ty rezavé, které jsou běžně k mání. Na souši nic moc, ale pod vodou jsou dost zajímavé.

Dno: Křemičitý písek (údajně) - 50 kg, zrnitost pod 2 mm. Ale z blízka všechna zrna jako křemičitá nevypadají. Převažují žlutě zbarvená zrna, ale celá směs má spíše béžovou barvu se žlutým nádechem a vypadá velmi pěkně. Pytle byly papírové, takže nebylo na písek vidět. V jednom pytli byl písek zbarvený dožluta, ve druhém převládala šedivá barva a vzhledem nic moc - ten šel do zadní poloviny AQ a je překrytý tím žlutým. Bohužel se časem obě barevné verze v zadní polovině AQ promíchají, jen doufám, že to nebude tolik patrné vzhledem k hustému porostu.

Filtrace: JBL CristalProfi e1501 greenline - s tímto filtrem jsem opravdu spokojená. Nejdříve jsem použila rampu, ale voda v AQ nekolovala dle mých představ. Takže jsem rampu vyměnila za trysku, která je součástí balení. Nastavila jsem ji šikmo k přednímu sklu a je to přesně to, co jsem chtěla. Voda pěkně koluje po celém AQ a rostliny se jemně pohupují. Filtr bez problému utáhne celé AQ, je v rozjezdu, takže ho mám ztlumený. Akorát mi vadí, že nasávací pumpa se nedá stisknou "jednoduchým stlačením", jak je tvrzeno v návodu na rostlinnaakvaria.cz. Jde to hodně ztuha, takže jsem nejdříve filtr naplnila vodou, a pak teprve dosála zbytek vody, ale i to byla dost dřina. Je poměrně tichý, ale ne úplně. Skříňka jej tlumí, ale i přes to je trošku slyšet.

Malá rada, jak narovnat hadice. Hadice jsou dost pevné a neohebné, takže jsem do vany napustila horkou vodu z kohoutku a nechala je chvíli namočené. Tím se staly poslušnějšími. Pak jsem je ještě na další chvíli v koupelně propletla topným žebříkem tak, aby byly co nerovnější a tvar si udržely i zastudena. Pak už nebyl problém s nimi dál pracovat.

Hnojení: Ze začátku jen trošku, cca 2 ml 4x týdně + každý den 3-5ml perlivé vody.

Chemie: Zatím ne, ale mám připravený glutaraldehyd pro stav nouze a pouze k lokálnímu použití na řasy, nikoliv do vody.
Dále mám v zásobě i eSHa 2000.

Krmení: Vločky, SAK, tablety pro ryby dna, grindal + mraženou havěť (ne nítěnky).

Osvětlení: 2x Chihiros LED A serie 65W
Obě rampy mám zatím stažené téměř na minimum a svítím 12:00 - 22:00. Přestávky přes den neuznávám a připadá mi to jako nesmysl. V přírodě také slunce nepřestane svítit. A pokud je pod mrakem, tak i tak je světla dost.

Co mě ale dost otrávilo, je vzhled rostlin pod LED osvětlením. Coby zastánce zářivek opět musím potvrdit, že barvy pod zářivkami vycházejí daleko lépe, než pod LEDkami, což můžu porovnat s mým stávajícím akváriem. V něm jsou rostliny nádherně výrazně sytě zbarvené, na rozdíl od rostlin pod LED osvětlením – červená je spíš hnědá, zelená nevýrazná... Fůra akvaristů si LEDky pochvaluje, zatím mi ale není jasné proč. Kromě úspory energie a možnosti ztlumení nevidím přínos. Navíc foťák nespolupracuje, barvy vycházejí naprosto špatně, i ostření v akváriu foťák moc nezvládá. Zato staré akvárium mám nafocené téměř okamžitě, u nového se neskutečně navztekám a následně úpravy ve fotoshopu jsou také dalece náročnější. Fotit musím pouze na jednu světelnou rampu se staženým světlem na minimum, takže AQ není po celé ploše dobře osvětleno. Se silnějším osvětlením fotky vycházejí přesvětlené natolik (i když na foťáku stáhnu expozici), že ve fotoshopu nejdou pořádně upravit.

Pozadí: Černá tapeta. Velmi dobře se lepí, když je AQ položené na boku.

Stojan: Skříňka 2 m dlouhá, vyrobená současně s kuchyní, aby ladila - horní deska 3,8 cm. Mezi spodní a horní desku je zabudovaných pět samostatných skříněk, tudíž je vytuněná tak, že by unesla mnohonásobně vyšší váhu.

Topení: Teprve koupím - voda se ustálila na 22 - 22.5 °C.

Údržba: Vzhledem k tomu, že jsem AQ nastartovala "bordýlkem" z filtru stávajícího AQ (a ještě to jednou zopakuju cca v polovině ledna), zatím tomu nechávám volný průběh. První ryby do AQ přijdou koncem ledna/začátkem února - času dost na pořádnou výměnu vody před vpuštěním.

Voda: Měkká - dle poskytovatele.

Vzduchování: Ne.

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(410)
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Fotky z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 
Složka
Dajánky

(19)
Složka
Jak jde čas

(96)
Složka
Kořen

(20)
Složka
Mimina

(48)
Složka
Ostatní

(33)
Složka
Pan Úžasňák

(10)
Složka
Rostliny

(111)
Složka
Ryby

(60)
Složka
Šneci a cherrynky

(13)
Fotky z reprezentativní složky: Jak jde čas

27.01.20

27.01.20

28.10.19

28.10.19

28.10.19

28.10.19
 
Nejnovější fotky v dalších složkách

Mimina
08.03.20

Mimina
08.03.20

Mimina
08.03.20

Mimina
08.03.20

Mimina
08.03.20

Mimina
08.03.20
NahoruDeníček
8
3.2020
Náhled
Po třech týdnech jsem tu zase s miminy. Skoro si připadám otravná, ale zdokumentovat to musím. Mimča pěkně rostlou a vybarvují se. Stále jedeme na rozmočených granulích s řasou, najemno rozdrobeným Tetraminem (nejlépe se drolí) a vaječném žloutku, občas dám i Seru (ale je jemná a drolí se špatně) – to vše natáhnu do stříkačky a vytlačím na dno. Přibližně před třemi týdny jsem jim začala dávat grindal, což bylo přijato úspěšně. Jestli s nadšením, to nevím, neboť plastbox je sice průhledný, ale ne tolik, aby bylo vidět, jak se na červíky pinďata vrhají.
Čekala jsem, že ještě popadají, ale velké překvápko pro mě bylo, že jsem jich napočítala stejně jako posledně. Počítala jsem ze dvou fotek. Na jedné jsem napočítala 82, na druhé 83. Takže jsem hóóódně spokojená, že se prckové ustálili. Všech prďolek, kteří nevydrželi, mi bylo moc líto. Člověk okolo toho pořád leze a pořád se v tom máchá, tedy mám pocit, že pořád – ráno cca 45 minut a večer také – odkalení + výměna poloviny vody a krmení. Už si připadám jako vzpěrač, neboť je pokaždé stěhuju na kuchyňskou linku a zpět na topení k oknu. Ale jinak to je radost.
Tak jsem si myslela, že to budou pancéřníčci drobní, ale skoro bych řekla, že to jsou pygmejové. Jen stále nemůžu pochopit, jak by se pygmejům mohly podařit tak velké jikry, to mi nejde na rozum. Nové fotky jsou ve složce Mimina.

Clinthon/hároš se už nějakou dobu válel na jednom místě. Tak jsem jej před týdnem vyndala z akvária, čuchla a nic. Na dotyk reagoval, tak jsem jej vrátila zpět, tentokrát ke přednímu sklu. Za celý týden se nepohnul. Včera jsem jej vyndala, znovu očuchala a opět nic. Změna byla, že byl přisátý k piskořce. Tak opět putoval nazpět. Tomu nerozumím, buď odpočívá/hybernuje neboco, nebo se chystá odejít do šnečího nebe. Uvidím.
18
2.2020
Náhled
V sobotu, 25. ledna, jsem naposledy referovala o miminkách pancéřníčků. Přesně po třech týdnech,15. února, jsem je fotila, počítala a stěhovala z pětilitrového kyblíku do cca desetilitrového plastboxu. Strávila jsem s tím skoro celé dopoledne – z kyblíku kytky ven, pořádně jsem odkalila (aby při focení nebyl na dně zbytek krmiva a výkalů z předchozího večera), vyfotila (neboť na fotkách malého kyblíku se lépe počítají mimča), překvapivě jich bylo 82. Počítala jsem s vyšší úmrtností, ta ale ještě bude, jsou tam nedochůdčata, která to zřejmě nezvládnou. Pak jsem odlovila několik miminek do plastové mističky (v kyblíku se pořádně nedají vyfotit). Byla to dřina – abych jim neublížila a abych je vůbec ulovila. Jak ty mrchy vědí, že jsou loveny, tak jsou nechytitelné. A zase focení. Samozřejmě je dostat na stranu misky, kde jsem já s foťákem, byl opět nadlidský výkon. Když jsem si protáhla zdřevnatělé tělo po focení, prcky jsem přestěhovala do nového obydlí, včetně kytek a několika set šneků, šnečků, šnečíčků a šnečíčíčků s heslem ani jeden šnek nazmar (ještě, že zatím dobře vidím nablízko, protože šnečíčíčci mají téměř mikrovelikost).

Až nyní, díky péči o potěr, jsem zjistila, že levatky jsou nejen turbošneci, ale že mají i turborychlost v rozmnožování a růstu. Co se začaly v kyblíku u mimin množit, neskutečně rychle rostly a stále rostou, takže každý den lovím několik desítek levatek (ano, nespletla jsem se – několik desítek) a přendávám do velkého akvária. Zato okružáci jsou jako zpomalený film. Sice se líhnou, ale oproti levatkám jsou troškaři a velmi pomalu rostou. Ti odrostlejší jsou už také ve velkém akváriu, a za tu dobu jich je pouze několik (ano, několik jedinců), na jedné ruce bych je spočítala. Pro mě to je téměř neuvěřitelné zjištění.

A dost povídání – připojuju jednu fotku s miminky v plastovém kelímku. Další nové fotky, mimin i jejich obydlí, jsou ve složce „Mimina“.

5
2.2020
Náhled
Konečně se clithon uráčil připlazit na přední sklo. Neustále byl zalezlý vzadu, neboť přední a boční skla jsem před pár týdny zbavila řasy. Teď začala růst, tak uznal, že bude i k jídlu. Jeho poslední fotku mám z měsíce října, a to jsem si říkala, jaký má dlouhý porost zelené „štětky“. Tak teď, po třech a něco měsících je porost neskutečný, a to jsem mu omylem část utrhla. Většího hároše jsem ještě neviděla. Jeho fotka je vložená i ve složce "Šneci a cherrynky".
27
1.2020
Náhled
Jedna rychlá fotka + fotky dajánek, šneka a samičky pancéřníčka.
27
1.2020
Teď koukám, že jsem napsala, že jim jako momentální ubytovna slouží 3l kyblík. Tak to jsem se spletla, tolik je zase nešidím. Bydlí v pěti litrech. stydim


NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Hopri Re
19.6.20 14:56
Krásná nádrž a děkuji za mimina pancéřníčků potlesk
Bella Re
3.6.20 21:04
Ten clithon je hotovej hejkal :-)
At se dari prckum a zdarne rostou!
jab63 Re
1.4.20 21:16
Velká nádhera. Gratuluju.
jarovo Re
8.3.20 18:42
Miminám držím palec , samozrejme aj strapáčovi ;-) ahoj
Tojsouvěci Re
18.2.20 20:22
Gratulace ke školce :-) . potlesk palec
Tommo Re
18.2.20 20:14
Povedená nádrž.
Jája Re
18.2.20 19:44
Do toho mám daleko. :-D Ale snažím se, aby to ;-) k něčemu bylo, když už fotím. Hodně práce za mě udělá Zoner.
Socrates Re
18.2.20 16:00
Profesionální fotografka? :)
Krásný fotky krásnýho akvárka.
muťa Re
6.2.20 11:12
Ten Clihton...to by měla být fotka týdne, to je paráda, takový hipík ;)
Jája Re
5.2.20 22:22
Určitě mu nic stříhat nebudu. :-) Akorát je starý, tak se obávám, že tu už dlouho nebude. :-(
Jája Re
5.2.20 22:21
Opravdu nenajdeš - proto se mi podařilo mu pár čupřin utrhnout, než jsem zjistila, že to neroste na filtru, ale na šnekovi. :-(
Tojsouvěci Re
5.2.20 22:09
Prosím,prosím,Hároše nestříhat,stal by se tuctovým Clithonem ;-) . palec :-)
tramtra Re
5.2.20 21:58
Je úžasný :), ten, když nepřileze na přední sklo, tak ho v nádrži ani nenajdeš. potlesk
Jája Re
5.2.20 21:49
To je úhel pohledu. To mě nenapadlo. On není vlasatý, ale mazaný. :-D
jarovo Re
5.2.20 21:18
Nebude ten "parádny strapáč" náhodou provianťák - že si nosí zásoby zo sebou? smích ahoj
Guppy Re
5.2.20 20:36
To je frajer. smích palec
PetrKarvina Re
28.1.20 5:15
Máš to nádherné.. potlesk Fotky super palec
Jája Re
27.1.20 10:07
Taky je někdy nazývám "mrchy jedny mrňavý" - to když se ráno, když pospíchám do práce, sami dobrovolně odkalí. Motají se, kde nepotřebuju. :-D
Guppy Re
25.1.20 20:36
Tomu se říká babyboom. Krásné čtení a fotky. palec
Tojsouvěci Re
25.1.20 20:27
Na ty prcky by jsem nešišlal,jsou dost velcí,tak aby jim to nezůstalo smích . palec :-)
Jája Re
25.1.20 19:56
Děkuji. :-)
tramtra Re
25.1.20 19:44
Krásná miminka :-) a mají nádherně dlouhé ploutvičky. palec Ať jich zůstane co nejvíc. palec
Angus68 Re
25.1.20 19:29
Pane jo, těch je potlesk Tak ať jich vydrží co nejvíc :-)
Jája Re
20.1.20 14:19
No, šišlám na ně, tak to snad vezmou v úvahu. ;-)
Tojsouvěci Re
20.1.20 13:36
Ať to roste a plave. hop

 
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nadrze/27983-rybnicek-pro-modrasky