Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Rybníček pro modrásky

 

Nádrže » Jája » Rybníček pro modrásky » Hlavní stránka prezentaceNápověda 

Hlavní fotka
1.8
Rybníček pro modrásky

NEAKTUALIZOVANÁ PREZENTACE

*
*
*
*

Majitel: Jája   Kategorie: Společenské akvárium
Zapsáno: 27. 12. 2017   Poslední aktualizace: 11. 4. 2019 Nové fotografie Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 931   Hodnocení: 100 %
Založení: 17. 12. 2017   Oblíbenost: 39 uživatelů
Kategorie: velká akvária   Rozměry: 120 cm x 50 cm x 50 cm
Objem: 300 litrů   Čistý objem: 225 litrů
Tloušťka skla: 10 mm   Objem bez skla: 278 litrů
Fotek a videí: 306+0   Komentářů: 63


Popis: Orientuju se na živorodky. Sice jsem chovala kde co, ale stejně nakonec jsem vždy skončila u živorodek. A vzhledem k tomu, že mojí srdeční rybou jsou paví očka, a to modrá (čistá linie od vaaclava), proto jsou v názvu modrásci. Pokukuju i po duhovkách diamantových. A jak jinak – jsou to také modrásci. Budu mít i další druhy rybiček - ze stávajícího akvária přesunu i ostatní ryby na dožití a do budoucna uvažuju o některém malém druhu pancéřníka, ale na to je času dost. A samozřejmě krevetky. Nejdřív nechám AQ zaběhnout a pak pomalu přestěhuju stávající osádku.

Biotop: Žádný - mám ráda rostlinná akvária, tj. zarostlá většina dna a k tomu spokojené rybičky, krevetky a šneci.

CO2: Bombu nemám, ale přidávám nepatrné množství perlivé vody, což stačí na to, aby se rostliny trochu popostrčily k lepšímu růstu a zároveň nemusím týden co týden vyhazovat kýbl zeleniny.

Dekorace: Kořen a pár kamenů.

Kořen je z mého pohledu luxusní. Původně jsem chtěla rozvětvený, ale když jsem jej v Hornbachu uviděla, tak to byla jasná volba. Uvnitř je vykotlaný a má v sobě i otvory, což bude pro krevetky, ale i rybky zpestření. Má nepatrnou vadu - zatím neznatelně barví, což ale v podstatě žádná vada není. Posadila jsem jej na kameny, takže krevetky i rybky budou mít pod něj přístup ze čtyř stran. To, že sedí volně na kamenech a není mezi kameny zabudován, je další plus ohledně údržby - když bude potřeba pod ním odkalit, stačí jej nadzvednout. Vytvořila jsem mu samostatnou složku s hromadou fotek, protože je ze všech stran parádní.
Kameny jsou sopečného původu. Nejsou to ty rezavé, které jsou běžně k mání. Na souši nic moc, ale pod vodou jsou dost zajímavé.

Dno: Křemičitý písek (údajně) - 50 kg, zrnitost pod 2 mm. Ale z blízka všechna zrna jako křemičitá nevypadají. Převažují žlutě zbarvená zrna, ale celá směs má spíše béžovou barvu se žlutým nádechem a vypadá velmi pěkně. Pytle byly papírové, takže nebylo na písek vidět. V jednom pytli byl písek zbarvený dožluta, ve druhém převládala šedivá barva a vzhledem nic moc - ten šel do zadní poloviny AQ a je překrytý tím žlutým. Bohužel se časem obě barevné verze v zadní polovině AQ promíchají, jen doufám, že to nebude tolik patrné vzhledem k hustému porostu.

Filtrace: JBL CristalProfi e1501 greenline - s tímto filtrem jsem opravdu spokojená. Nejdříve jsem použila rampu, ale voda v AQ nekolovala dle mých představ. Takže jsem rampu vyměnila za trysku, která je součástí balení. Nastavila jsem ji šikmo k přednímu sklu a je to přesně to, co jsem chtěla. Voda pěkně koluje po celém AQ a rostliny se jemně pohupují. Filtr bez problému utáhne celé AQ, je v rozjezdu, takže ho mám ztlumený. Akorát mi vadí, že nasávací pumpa se nedá stisknou "jednoduchým stlačením", jak je tvrzeno v návodu na rostlinnaakvaria.cz. Jde to hodně ztuha, takže jsem nejdříve filtr naplnila vodou, a pak teprve dosála zbytek vody, ale i to byla dost dřina. Je poměrně tichý, ale ne úplně. Skříňka jej tlumí, ale i přes to je trošku slyšet.

Malá rada, jak narovnat hadice. Hadice jsou dost pevné a neohebné, takže jsem do vany napustila horkou vodu z kohoutku a nechala je chvíli namočené. Tím se staly poslušnějšími. Pak jsem je ještě na další chvíli v koupelně propletla topným žebříkem tak, aby byly co nerovnější a tvar si udržely i zastudena. Pak už nebyl problém s nimi dál pracovat.

Hnojení: Ze začátku jen trošku, cca 2 ml 4x týdně + každý den 3-5ml perlivé vody.

Chemie: Zatím ne, ale mám připravený glutaraldehyd pro stav nouze a pouze k lokálnímu použití na řasy, nikoliv do vody.
Dále mám v zásobě i eSHa 2000.

Krmení: Vločky, SAK, tablety pro ryby dna, grindal + mraženou havěť (ne nítěnky).

Osvětlení: 2x Chihiros LED A serie 65W
Obě rampy mám zatím stažené téměř na minimum a svítím 12:00 - 22:00. Přestávky přes den neuznávám a připadá mi to jako nesmysl. V přírodě také slunce nepřestane svítit. A pokud je pod mrakem, tak i tak je světla dost.

Co mě ale dost otrávilo, je vzhled rostlin pod LED osvětlením. Coby zastánce zářivek opět musím potvrdit, že barvy pod zářivkami vycházejí daleko lépe, než pod LEDkami, což můžu porovnat s mým stávajícím akváriem. V něm jsou rostliny nádherně výrazně sytě zbarvené, na rozdíl od rostlin pod LED osvětlením – červená je spíš hnědá, zelená nevýrazná... Fůra akvaristů si LEDky pochvaluje, zatím mi ale není jasné proč. Kromě úspory energie a možnosti ztlumení nevidím přínos. Navíc foťák nespolupracuje, barvy vycházejí naprosto špatně, i ostření v akváriu foťák moc nezvládá. Zato staré akvárium mám nafocené téměř okamžitě, u nového se neskutečně navztekám a následně úpravy ve fotoshopu jsou také dalece náročnější. Fotit musím pouze na jednu světelnou rampu se staženým světlem na minimum, takže AQ není po celé ploše dobře osvětleno. Se silnějším osvětlením fotky vycházejí přesvětlené natolik (i když na foťáku stáhnu expozici), že ve fotoshopu nejdou pořádně upravit.

Pozadí: Černá tapeta. Velmi dobře se lepí, když je AQ položené na boku.

Stojan: Skříňka 2 m dlouhá, vyrobená současně s kuchyní, aby ladila - horní deska 3,8 cm. Mezi spodní a horní desku je zabudovaných pět samostatných skříněk, tudíž je vytuněná tak, že by unesla mnohonásobně vyšší váhu.

Topení: Teprve koupím - voda se ustálila na 22 - 22.5 °C.

Údržba: Vzhledem k tomu, že jsem AQ nastartovala "bordýlkem" z filtru stávajícího AQ (a ještě to jednou zopakuju cca v polovině ledna), zatím tomu nechávám volný průběh. První ryby do AQ přijdou koncem ledna/začátkem února - času dost na pořádnou výměnu vody před vpuštěním.

Voda: Měkká - dle poskytovatele.

Vzduchování: Ne.

NahoruSložky fotek
Fotky z reprezentativní složky: Jak jde čas

11.04.19

11.04.19

11.04.19

11.04.19

11.04.19

31.03.19
 
Nejnovější fotky v dalších složkách

Dajánky
11.04.19

Ryby
11.04.19

Ryby
11.04.19

Ryby
11.04.19

Ryby
11.04.19

Ryby
11.04.19
NahoruDeníček
11
4.2019
Náhled
6. dubna jsme vyrazili k panu Miklánkovi do Doubravan. Má velký výběr z mnoha druhů ryb, navíc svou práci dělá srdcem, popovídá si, prostě je prima. Přivezla jsem si od něj 15 duhovek diamantových a 5 otíků. Duhovky jsou nádherné ryby. Od té doby, co jsem je naživo viděla v Botanické zahradě na výstavě, jsem o nich začala uvažovat. Rybky to jsou skutečně nádherné a jejich název jim naprosto perfektně sedí. Skutečně to jsou plovoucí diamanty. Jak plavou, tak se od nich světlo odráží – je to doslova diamantová smršť. Jejich fotky jsou přidány do složky „Ryby“. Bohužel můj foťák odmítá duhovky zvěčnit tak, jak vypadají ve skutečnosti. Na fotkách je to slabý odvar.
Barkleja stále roste jako o závod, nejdelší list má cca 70 cm. Dokonce jsem si dnes všimla, že jí roste pátý květ. Dva první květy už vypadají spíš jako bambule. Tak jsem zvědavá, jestli uvnitř budou životaschopná semínka. Jeden květ, v pořadí třetí, jsem vyfotila v neděli. Dopoledne byl skoro uzavřený, odpoledne plně rozvitý. Teď už je zase uzavřený, přes den nejsem doma, tak nevím, jestli se během dne otvírá.
Další fotky jsem přidala do složek „Jak jde čas“, „Rostliny“ a jednu do „Dajánky".
2
4.2019
Náhled
Přidala jsem nové fotky focené 27. a 31. března do složek. Od 28. března mám nové obyvatele - pandičky, které jsem dostala od tramtry. Jsou to roztomilí rejdílkové a makají celý den. Akorát je moc nevidím, jen občas připlavou k přednímu sklu, jinak jsou zalezlé v porostu. Ale nebojí se, je vidět, že jsou spokojené. Po vložení do akvária se pandičky rozplavaly po celém dně. Čekala jsem, že ze začátku budou držet hejno, ale stres se nedostavil. Z barkleji se stává monstrum - listy dosahují délky 60 cm.
14
3.2019
Náhled
Před měsícem jsem psala, že barkleja fofrem roste. Tak na tom se nic nezměnilo. Nejdelší list má už 50 cm. Dokonce začala vyhánět květy. Jeden narostl do délky 35 cm (zatím) a druhý má cca 10 cm. Tak jsem zvědavá, jak to bude pokračovat. Pačule odmítají držet ve dně. Nechala jsem je plavat, ale jsou stále menší, asi to bude konečná.

Miminek dajánek je víc. Najednou jsem jich viděla pět, různých velikostí, takže budou z více vrhů. Jednu se mi podařilo vyfotit – ta měla velikost cca jako cherrynka. Asi budou další miminka, jedna samička nosí vajíčka. Schovává se, pohybuje se opatrně a vyhýbá se kontaktu s ostatními dajánkami. Podařilo se mi jednu fotku ulovit, sice je nicmoc, ale je vidět, že samička má pod ocasní částí náklad. Oba kluci jsou stále zalezlí. Jeden bydlí pod kořenem, ten druhý nevím kde. Moc na světlo ani jeden nechodí. Akorát při krmení z pod kořenu opatrně vyleze a krmí se. Tak jsem ho stihla také vyblejsknout.

Konečně se mi podařilo vyfotit pygmeje. Stále se schovávají a jsou opatrní. Skoro mám pocit, že si to moje focení užívají. To probíhá ve stylu „hele už jsou venku, letím pro foťák, přiběhnu k akvárku, no to víš, že jo, že ti budeme držet pózy – a frnk jsou zase zalezlí.“ Přišla jsem na to, že se nejlépe fotí večer před krmením, nejsou tolik ostražití, drží hejno a čekají nakrmení.

Přidala jsem něco málo fotek do složek „Rostliny“ (barkleju), „Dajánky“ a „Ryby“.
25
2.2019
Dnes si tak čučím do akvárka a nejednou z houští vylezlo něco malého velikosti cherrynky, průhledného, s ručičkami lehce zbarvenými dočervena. A cherrynka to nebyla. Bylo to mimino dajánky. Tak konečně jsem se dočkala. :-)
13
2.2019
Náhled
Trochu se zbláznila barkleja. V prosinci vypadala na umření a teď běhen posledních dvou týdnů chytila slinu nebo co. Roste jako pominutá. Zato pačule, na rozdíl od barkleji, začala odcházet, až zbyly dvě miniaturní rostlinky ve stavu těsně před chcípnutím. Tak jsem každou zasadila na jiné místo. Zatím to vypadá, že to pomohlo. Do složky "rostliny jsem přidala pár fotek.
NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Efka Re
24.5.19 18:25
Tohle je nádhera palec a perfektní poučná prezentace potlesk
tramtra Re
12.4.19 9:36
Duhovky jsou nádherné potlesk ...počítala jsem s nimi do nádrže pro švagrovou, ale bohužel projekt 'akvárium' zrušila pod nátlakem mého bratra a tak si můžu nechat zajít chuť. hmm
RAP Re
3.4.19 11:34
palec
Jan Jonáš Re
18.3.19 22:07
To je tak krásná inspirující nádrž. Moc se mi to líbí a živorodky - modrásci jsou kouzelní. potlesk
Guppy Re
15.3.19 8:49
Přesně tak, nádhera. palec palec
tramtra Re
14.3.19 20:55
Úžasné záběry. potlesk
Gringo63 Re
14.3.19 20:01
Krásné akvárium palec
tramtra Re
25.2.19 22:45
Gratuluji k miminku :)...k jednomu jsem přišla jak slepý k houslím, Dajánky jsou krásné, překvapily mě ty červeně pruhované klepítka.
KMatteo Re
13.2.19 21:53
Vypadá nádherně! ano
Kata Eš Re
13.2.19 21:21
Přiznám se, že jsem gupky nikdy moc nemusela, ale tys tomu dala takový rozměr, že je to nadhera ano palec
 
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nadrze/27983-rybnicek-pro-modrasky