Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Živorodka ostrotlamá var. Silver molly - Poecilia sphenops 'Silver molly'

 

Atlasy » Ryby » Česky » Ž » Živorodka ostrotlamá var. Silver molly 

Vivarium
Vivarium
Poecilia sphenops 'Silver molly' | © Kyd
Živorodka ostrotlamá var. Silver molly | © Radovan386
Živorodka ostrotlamá var. Silver molly | © ilhanek
Živorodka ostrotlamá var. Silver molly | © Kyd
Živorodka ostrotlamá var. Silver molly | © ilhanek
Živorodka ostrotlamá var. Silver molly | © Faraon323
Živorodka ostrotlamá var. Silver molly | © Yukina

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Živorodka ostrotlamá var. Silver molly
Latinsky   Poecilia sphenops 'Silver molly'
Slovensky   Živorodka ostropyská var. Silver molly

VelikostTeplotapHTvrdostCena
52471025
cm°C|dGH
8288.53040

Čeleď: Poeciliidae (živorodkovití)
Anglicky: Silver molly
Biotop: Střední Amerika
Věd.popsáno: Uměle vyšlechtěno.
Původ: Střední a Jižní Amerika: Mexiko, Guatemala - z původní formy byly vyšlechtěny mimo jíné barevné variety Black, Gold, Silver a také tvarově odlišná Ballon Molly.
Chov: Snadný
Lokalizace: Celá nádrž
Délka života: 2-3 roky.
Dop.počet ryb: Záleží pouze na velikosti akvária, přičemž jako u většiny živorodek by samice měly mít převahu. Chov by měl mít alespoň 5 kusů a prostorné akvárium je ideální.
Min.vel.n.: 80 litrů - může být i menší nádrži, ale pak je nutné zvýšeně dbát na čistotu, i když je to celkově nenáročná ryba.
Krmení: Všežravec - v absolutním smyslu slova. Jestliže se nějaká ryba je schopná užrat k smrti, pak právě všechny variety mollyn. Základem stravy by měla být pestrost. Konzumují zelené krmivo (salát, špenát, mrkev, hrášek...), vločkové, granule, živé i mražené krmení, řasy, korýše. Zelená složka by v potravě neměla chybět.
Pohlaví: Pohlaví je rozeznatelné na první pohled, samci mají pohlavní orgán - gonopodium (v kopulační orgán přeměněná řitní ploutev samců ryb z čeledi živorodkovitých). Samice jsou větší a v akváriích dorůstají do 8 cm, samci jsou menší a dorůstají do velikosti 5 cm.
Odchov: Je velmi snadný. Gravidita trvá přibližně 30 dní. Rodí zpravidla 20 mláďat, která jsou velká cca 1 cm a ihned přijímají běžnou potravu. Vhodné je samici po porodu odlovit, občas požírá své mladé. Samci dospívají po cca 4-5, samice po 5-6 měsících. Samice, která se již spářila, je schopná opakovaných porodů (3-8) bez přítomnosti samečka (spermie má v zásobě). Před porodem mají černou skvrnu zralosti a hranaté velké bříško.
Snášenlivost: Klidná, tolerantní ryba vhodná i do společenských nádrží s podobně velkými rybami. Občas se může stát, že menším závojnatým rybkám okusuje ploutve.
Charakteristika: Mírumilovná, hejnovitá, vytrvalá, světle stříbrná ryba. Krmte často rostlinnou potravou. Ideální ryba pro začátečníky. Na kvalitu vody nejsou kladeny téměř žádné požadavky. Normální voda z vodovodu je vždy dostačující. Teplota vody by se měla pohybovat mezi 26 až 28 °C. 2° C výše nebo níže od této hodnoty nezpůsobuje žádné problémy. Dobře snáší i menší množství soli ve vodě. Nádrž by měla být dobře osázená, aby se rybky mohly schovat. Jako každá živorodka produkuje větší množství odpadních látek, takže pravidelná údržba akvária je nutností. Silver molly vznikla umělým vyšlechtěním z divoké formy (Živorodka ostrotlamá). Křížení ale probíhá dál, takže dnes není vzácností narazit na křížence s jinou divokou formou (Živorodka velkoploutvá). Podobně byly vyšlechtěny i další barevné variety Gold a Black a také Ballon. Všechny variety se navíc mezi sebou ochotně kříží, takže barevná škála je dnes nepřeberná a je velmi těžké odhadnout, jakou barvu budou mít mláďata. Pokud nejsou chovány v jedné barevné linii, může stát, že část mladých v jednom vrhu bude černých, část zlatých a část dvojbarevných. Početné je i rozšíření variety lyra (vykrojená ocasní ploutev) u všech barevných mutací. Původní divoká forma je stříbrné barvy, s lehkým kovově modrým nádechem. Samci mají žlutooranžové konce ocasní a hřbetní ploutve s výraznou černou skvrnou. Pod tlamkou a na břiše je žluté zabarvení. Samice jsou stříbrné, nevýrazné.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Poecilia (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Živorodka (česky)
Zobrazit další ryby rodu Živorodka (slovensky)
Poecilia sphenops 'Silver molly' | © Yukina
Živorodka ostrotlamá var. Silver molly | © Radovan386
Živorodka ostrotlamá var. Silver molly | © ilhanek
Živorodka ostrotlamá var. Silver molly | © Kyd
Živorodka ostrotlamá var. Silver molly | © ilhanek
Živorodka ostrotlamá var. Silver molly | © Faraon323
Živorodka ostrotlamá var. Silver molly | © Yukina

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/zivorodka_ostrotlama_var_silver_molly