Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Živorodka ostrotlamá var. Short-fin molly - Poecilia sphenops 'Short-fin molly'

 

Atlasy » Ryby » Česky » Ž » Živorodka ostrotlamá var. Short-fin molly 

Vivarium
Vivarium
Česky   Živorodka ostrotlamá var. Short-fin molly
Latinsky   Poecilia sphenops 'Short-fin molly'
Slovensky   Živorodka ostropyská var. Short-fin molly

VelikostTeplotapHTvrdostCena
5227.51020
cm°C|dGH
7288.53040

Čeleď: Poeciliidae (živorodkovití)
Anglicky: Short-fin molly
Biotop: Střední Amerika
Věd.popsáno: Valenciennes, 1846.
Původ: Vyšlechtěno. Původní druh - Střední a Jižní Amerika: Mexiko, Guatemala.
Chov: Snadný
Lokalizace: Celá nádrž
Délka života: 2-3 roky.
Dop.počet ryb: Záleží pouze na velikosti akvária, přičemž jako u většiny živorodek by samice měly mít převahu. Chov by měl mít alespoň 5 kusů a prostorné akvárium je ideální.
Min.vel.n.: 80 litrů - může být i menší nádrži, ale pak je nutné zvýšeně dbát na čistotu, i když je to celkově nenáročná ryba.
Krmení: Všežravec - v absolutním smyslu slova. Jestliže se nějaká ryba je schopná užrat k smrti, pak právě všechny variety mollyn. Základem stravy by měla být pestrost. Konzumují zelené krmivo (salát, špenát, mrkev, hrášek...), vločkové, granule, živé i mražené krmení, řasy, korýše. Zelená složka by v potravě neměla chybět.
Pohlaví: Pohlaví je rozeznatelné na první pohled, samci mají pohlavní orgán - gonopodium (v kopulační orgán přeměněná řitní ploutev samců ryb z čeledi živorodkovitých). Samice jsou větší.
Odchov: Je velmi snadný. Gravidita trvá přibližně 30 dní. Rodí zpravidla 20 mláďat, která jsou velká cca 1 cm a ihned přijímají běžnou potravu (největší zjištěný počet narozených mláďat je 92). Vhodné je samici po porodu odlovit, občas požírá své mladé. Samci dospívají po cca 4-5, samice po 5-6 měsících. Samice, která se již spářila, je schopná opakovaných porodů (3-8) bez přítomnosti samečka (spermie má v zásobě). Před porodem mají černou skvrnu zralosti a hranaté velké bříško.
Snášenlivost: Klidná, tolerantní ryba vhodná i do společenských nádrží s podobně velkými rybami. Občas se může stát, že menším závojnatým rybkám okusuje ploutve.
Charakteristika: Mírumilovná, hejnovitá, vytrvalá. Krmte často rostlinnou potravou. Ideální ryba pro začátečníky. Na kvalitu vody nejsou kladeny příliš velké požadavky. Normální voda z vodovodu je vždy dostačující. Teplota vody by se měla pohybovat mezi 26 až 28 °C. 2 °C výše nebo níže od této hodnoty nezpůsobuje žádné problémy. Dobře snáší i menší množství soli ve vodě. Nádrž by měla být dobře osázená, aby se rybky mohly schovat. Jako každá živorodka produkuje větší množství odpadních látek, takže pravidelná údržba akvária je nutností. Ochotně se kříží s jinými varietami.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Poecilia (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Živorodka (česky)
Zobrazit další ryby rodu Živorodka (slovensky)

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/zivorodka_ostrotlama_var_short-fin_molly