Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Tlamovec skvrnitý - Nimbochromis polystigma

 

Atlasy » Ryby » Česky » T » Tlamovec skvrnitý 

Vivarium
Vivarium
Nimbochromis polystigma | © půlpy
Tlamovec skvrnitý | © půlpy

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Tlamovec skvrnitý
Latinsky   Nimbochromis polystigma

VelikostTeplotapHTvrdostCena
18237.51040
cm°C|dGH
23268.52050

Čeleď: Cichlidae (vrubozubcovití)
Synonyma: Haplochromis polystigma, Cyrtocara polystigma, Haplochromis maculimanus, Cyrtocara maculimanus, Nimbochromis maculimanus, Haplochromis pardalis, Nimbochromis pardalis, Cyrtocara pardalis, Haplochromis polistigma, tlamovec modrý.
Věd.popsáno: Regan, 1922
Původ: Východní Afrika, jezero Malawi
Dop.počet ryb: 1 samec + 6 samic.
Min.vel.n.: 400 litrů.
Krmení: dravec - Potrava by měla být vydatná a kvalitní. Nejlepší je samozřejmě krmit živou potravou. Ryby, ale s chutí přijímají i potravu zmraženou, samozřejmě i potravu sušenou a taky potravu průmyslově vyráběnou (různé vločky, granulky a peletky). Jak ryby rostou je třeba úměrně zvětšovat i sousta, která rybám předkládáme. U dospělých ryb jsou velmi vhodné mražené krevetky, které samozřejmě před podáváním rozmrazíme a nakrájíme na menší sousta. Taky je velmi vhodný a zároveň velmi výživný Gammarus (blešivec). Dá se koupit jak ve formě zmražené, tak ve formě sušené.
Odchov: V odpovídajících podmínkách (26-28 °C) se ryby rozmnožují zcela samy, bez našeho zásahu. Pokud je samice zaplněná a samec to zjistí, začne připravovat třecí místo. To bývá vzhledem k velikosti ryby docela velké. Samec při tom vykopává písek do kruhu, vytváří tzv. třecí jámy. Poté k takto připravenému „hnízdu“ láká samici. Tření probíhá stejně jako u všech tlamovců v jezeře Malawi. Ryby se točí v kruhu, kde střídavě samice vypouští jikry a poté je nabírá do tlamky i s mlíčím, které mezi tím samec vypouští. K oplodnění jiker tudíž ve většině případů dochází až v tlamce samičky. Samice většinou na jednu otočku vypudí jen jednu jikru. Dospělá samice na jedno tření může vyprodukovat 60-70 žlutě zbarvených jiker. Celá inkubace jiker se odehrává v tlamě samičky. Samec ihned po tření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Ihned se může třít s další zaplněnou samicí. Inkubace jiker trvá 20-28 dní. Během inkubace samice nepřijímá potravu, nebo jen velmi málo. Délka inkubace závisí na teplotě vody. Čím je voda teplejší, tím kratší je doba inkubace.

Když potěr stráví celý žloutkový váček, začne jej samice vypouštět z tlamky. Po vypuštění potěru z tlamky se samice o potěr stará již jen krátce. V hustě obydleném akváriu samice potěr zpět do tlamky většinou už nebere. Spíše si najde nějaký ukryt a tam potěr vypustí. Potěr je po vypuštění z tlamky samice zcela soběstačný a ihned začíná s hledáním potravy. Potěr krmíme ze začátku hlavně živou artemií. Já, když nemám nalíhnuto, krmím též vyloupanou. Ryby ji přijímají stejně dobře, jako živou a stejně dobře a rychle po ni rostou. Po pár dnech můžeme začít krmit mraženým cyclopem (buchanka), postupně i dafnií (perloočky), koretrou (bílá komáří larva), culexem (černá komáří larva) a podobnými drobnými vodními živočichy. Potěr lze krmit i na jemno rozmělněným vločkovým krmivem bohatým na protein, či drobným granulovaným krmivem příslušné velikosti.

Potěr roste docela nerovnoměrně a navíc je vysoce kanibalistický. Měli bychom, pokud chceme odchovat co možná největší počet mladých, větší ryby oddělovat od menších. Do cca 4-5 cm roste drobotina docela rychle, pak se růst zpomaluje. Velikosti dospělce ryba dosáhne ve věku 2- 2,5 let.
Snášenlivost: Samci jsou velmi agresivní, jako je celý rod.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Nimbochromis (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Tlamovec (česky)
Nimbochromis polystigma | © půlpy
Tlamovec skvrnitý | © půlpy

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/atlasryb/tlamovec_skvrnity