Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Tlamovec rypákovitý - Nimbochromis linni

 

Atlasy » Ryby » Česky » T » Tlamovec rypákovitý 

Vivarium
Vivarium
Nimbochromis linni  | © Žralok

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Tlamovec rypákovitý
Latinsky   Nimbochromis linni
Slovensky   Bralovec rypákovitý

VelikostTeplotapHTvrdost
2523710
cm°C|dGH
2526825

Čeleď: Cichlidae (vrubozubcovití)
Anglicky: Nimbochromis linni
Neplatná synonyma: Haplochromis linni (W. E. Burgess & Axelrod, 1975), Cyrtocara linni (W. E. Burgess & Axelrod, 1975)
Věd.popsáno: W. E. Burgess & H. R. Axelrod, 1975
Původ: Afrika - jezero Malawi
Chov: Poměrně obtížný
Lokalizace: Střední a dolní část nádrže
Dop.počet ryb: 1 samec a více samic, důležité jsou početní úkryty.
Min.vel.n.: 400 litrů.
Krmení: Krmíme hrubší živou potravu, krájeným rybím masem, mušlemi, raky nebo házet srdcem. Přijímá také krmné tyčinky a granule pro velké cichlidy.
Pohlaví: Samce poznáme podle nápadnějšího zbarvení a vejčitých skvrn na řitní ploutvi.
Odchov: V odpovídajících podmínkách (26-28 °C) se ryby rozmnožují zcela samy, bez našeho zásahu. Pokud je samice zaplněná a samec to zjistí, začne připravovat třecí místo. To bývá vzhledem k velikosti ryby docela velké. Samec při tom vykopává písek do kruhu, vytváří tzv. třecí jámy. Poté k takto připravenému „hnízdu“ láká samici. Tření probíhá stejně jako u všech tlamovců v jezeře Malawi. Ryby se točí v kruhu, kde střídavě samice vypouští jikry a poté je nabírá do tlamky i s mlíčím, které mezi tím samec vypouští. K oplodnění jiker tudíž ve většině případů dochází až v tlamce samičky. Samice většinou na jednu otočku vypudí jen jednu jikru. Dospělá samice na jedno tření může vyprodukovat 60-70 žlutě zbarvených jiker. Celá inkubace jiker se odehrává v tlamě samičky. Samec ihned po tření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Ihned se může třít s další zaplněnou samicí. Inkubace jiker trvá 20-28 dní. Během inkubace samice nepřijímá potravu, nebo jen velmi málo. Délka inkubace závisí na teplotě vody. Čím je voda teplejší, tím kratší je doba inkubace.

Když potěr stráví celý žloutkový váček, začne jej samice vypouštět z tlamky. Po vypuštění potěru z tlamky se samice o potěr stará již jen krátce. V hustě obydleném akváriu samice potěr zpět do tlamky většinou už nebere. Spíše si najde nějaký ukryt a tam potěr vypustí. Potěr je po vypuštění z tlamky samice zcela soběstačný a ihned začíná s hledáním potravy. Potěr krmíme ze začátku hlavně živou artemií. Já, když nemám nalíhnuto, krmím též vyloupanou. Ryby ji přijímají stejně dobře, jako živou a stejně dobře a rychle po ni rostou. Po pár dnech můžeme začít krmit mraženým cyclopem (buchanka), postupně i dafnií (perloočky), koretrou (bílá komáří larva), culexem (černá komáří larva) a podobnými drobnými vodními živočichy. Potěr lze krmit i na jemno rozmělněným vločkovým krmivem bohatým na protein, či drobným granulovaným krmivem příslušné velikosti.

Potěr roste docela nerovnoměrně a navíc je vysoce kanibalistický. Měli bychom, pokud chceme odchovat co možná největší počet mladých, větší ryby oddělovat od menších. Do cca 4-5 cm roste drobotina docela rychle, pak se růst zpomaluje. Velikosti dospělce ryba dosáhne ve věku 2- 2,5 let.
Snášenlivost: Nejlepší je ho chovat s jinými druhy z jezera Malawi. Nechovat s malými rybami, tlamovec rypákovitý je rychlý a obratný lovec!
Charakteristika: Dorůstá délky 25 cm. Pro tuto cichlidu jsou typické dolů orientované ústa, kterými dokáže nasát kořist. Druh lze snadno zaměnit s Nimbochromis polystigma.
Plave v nádrži:
Zobrazit » Zobrazit vše « Jen z kraje:
Zakoupeno:
Biolib.cz: odkaz
Použitá literatura: -https://www.biolib.cz/cz/taxon/id144949/
-https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nimbochromis_linni
-250 druhov akváriových rýb, Hans W. Kothe, Ikar 2009
Nimbochromis linni  | © Žralok

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

Související témata v diskuzním fóru
Jaký je to tlamovec?Tlamovec Livingstonův (Nimbochromis livingstonii) - chov

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/atlasryb/tlamovec_rypakovity