Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Terčovec 'Pigeon Blood' - Symphysodon aequifaciatus sp. 'Pigeon Blood'

 

Atlasy » Ryby » Česky » T » Terčovec 'Pigeon Blood' 

Vivarium
Vivarium
Symphysodon aequifaciatus sp. 'Pigeon Blood' | © acik
Terčovec 'Pigeon Blood' | © acik
Terčovec 'Pigeon Blood' | © Verča.D
Terčovec 'Pigeon Blood' | © acik
Terčovec 'Pigeon Blood' | © acik
Terčovec 'Pigeon Blood' | © acik
Terčovec 'Pigeon Blood' | © acik
Terčovec 'Pigeon Blood' | © _ucx_
Terčovec 'Pigeon Blood' | © _ucx_

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Terčovec 'Pigeon Blood'
Latinsky   Symphysodon aequifaciatus sp. 'Pigeon Blood'
Slovensky   Terčovec 'Pigeon Blood'

VelikostTeplotapHTvrdostCena
18285.51300
cm°C|dGH
20316.5102000

Čeleď: Cichlidae (vrubozubcovití)
Anglicky: Pigeon Blood Discus
Synonyma: Pigeon, Checkerboard, Pigeon pearl, Red pigeon, Red eagle, Red tiger
Biotop: (uměle vyšlechtěná forma)
Původ: Jižní Amerika: Amazonie
Chov: Obtížný
Lokalizace: Střední část nádrže
Délka života: Při správné péči se v akváriu dožívá 10 - 14 let (výjimečně i déle).
Dop.počet ryb: Min. 6 kusů, dále dle velikosti akvária (nepřerybňovat), 50 - 100 litrů vody na rybu.
Min.vel.n.: 400 a více litrů (čím větší nádrž, tím menší starosti s udržením vhodných podmínek a tak lepší prostředí pro tyto nádherné ryby), výška nádrže minimálně 50 cm.
Krmení: Živé, mražené, hovězí srdce, vločkové, granule a jiná speciální krmiva pro terčovce.
Pohlaví: Pohlaví lze rozeznat jen obtížně a pouze u dospělých jedinců. V době tření je pohlavní papila samečka špičatá.
Odchov: ZKUŠENOST ČÍSLO 1: Pro odchov je ideální nádrž o rozměrech 50 × 50 × 50 cm. Teplota pro výtěr 30 °C. Nejlepší je zavést do vytíračky molitanový filtr a vzduchovací kámen, molitanový filtr nemůže nasát mladé rozplavané ryby. V dnešní době se terčovci běžně vytírají o vodivosti 400 až 500 μS. Bez potřebného snížení vodivosti a pH je odchov nemožný, jsou malé výjimky, pokud chovný pár odchová mladé ryby i bez úpravy vody, ale to je spíše náhoda a z celého vrhu jiker vychovají 10 až 15 procent potomstva a ve většině ani v době dospělosti nedosáhnou velikosti terčovců vychovaných v optimálních podmínkách. Hodně záleží i na tom, aby se chovnému páru vytvořil sekret. Mnoho chovatelů nedokáže pochopit, proč přišli o potomstvo, i když se řádně vylíhlo. Znakem, že se chovnému páru nevytvořil sekret je, že rozplavaní mladí terčovci bloudí po celé nádrži a nedrží se v blízkosti chovného páru. Čerstvě rozplavané ryby by měly, pokud je všechno v pořádku, neustále zkrmovat sekret střídavě u obou rodičů, jinak do pár hodin odumřou. Proto je odchov obtížný. Charakteristické pro terčovce je, že pokud vidí na potěru, že nebude zdravě vyvinutý, tak ho požerou a hodí nové jikry. Často se stává, že pokud mají malé množství ve vrhu, tak se vytřou znovu. Terčovci jsou hodně plodné ryby schopné se vytírat každých 14 dní. ZKUŠENOST ČÍSLO 2: 28 °C - Velká nádrž, osázená dlouholistými rostlinami, vložené kameny, velmi měkká voda (2 st. něm. tvrdosti), slabě kyselá, pH 6,2-6,5. Po rozplavání se potěr vyživuje výměškem z kůže obou rodičů. Potěr visí na jedné rybě, která je v určitý čas rychlým pohybem setřese a potěr převezme druhý z rodičů. Takto se v péči o potěr střídají oba rodiče. Po několika dnech přijímá potěr samostatně jemnou živou potravu. Chovný pár se pak odloví. Pohlavně dospívá potěr po dvou letech.
Snášenlivost: Klidná ryba s malou vnitrodruhovou agresivitou, která se zvyšuje jen v období tření. Chovat s jinými rybami je možné, ale je třeba zvážit takové druhy, které snesou dlouhodobě vysokou teplotu okolo 30 °C.
Charakteristika: Forma byla vyšlechtěna patrně z terčovce zeleného (Symphysodon Aequifaciatus Aequifaciatus), nakřížení s terčovcem modrým je velmi pravděpodobné, ani předchozí křížení s Heckelem nebo s terčovcem hnědým nelze vyloučit. Různé barevné varianty, typické pro pigeony je kombinace teček, fleků nebo proužků jasných pastelových barev (červená, oranžová, žlutá, modrá) na kontrastním podkladu. Tato variace NEZOBRAZUJE stresové pruhy.

Terčovci jsou velké, majestátní ryby, které by měl chovat pouze zkušený chovatel. Všeobecně se uvádí, že jsou to ryby velmi těžko chovatelné a často v akváriích hynou. Zkušenosti dlouholetých chovatelů však tak kategorické zdaleka nejsou. Úspěšný chov těchto ryb závisí především na kvalitě vody a zajištění základních potřeb, které tyto ryby bezpodmínečně vyžadují. Chyby, kterých se zpravidla nezkušení akvaristé dopouštějí, pak mají za následek nemoci a úhyn. Zajistit vhodné podmínky vyžaduje zkušenost, kterou pouhým přečtením informací nelze získat. Základem je chov v měkké a kyselé vodě (vodovodní vodu je většinou nutné upravit). Teplota vody je ideální okolo 30 °C. Naprostou nutností je udržovat nádrž v čistotě, pravidelně a často odkalovat, odsávat zbytky potravy, aby nedošlo ke zhoršení kvality vody. Jsou citliví na vyšší obsah dusíkatých látek. Pokud se údržba akvária zanedbává, většinou následuje trest v podobě onemocnění těchto ryb. Vzhledem k vysoké teplotě, která je nutností pro úspěšný chov, může být problém některé rostliny pěstovat. Je třeba si otestovat rostliny, které pro vaše akvárium budou ty nejlepší. Většinou se daří pěstovat mimo jiné druhy Vallisneria gigantea, Anubias barteri var. nana, Ceratophyllum, rotaly a běžné druhy zelených Echinodorů. Terčovci mají raději tlumenější osvětlení. Nikdy nepřidáváme terčovce do nezaběhnutého akvária, kde jsou ještě nestabilní podmínky. Cena těchto ryb v akvaristikách je velmi rozdílná, záleží na barevné formě a velikosti ryby (u velkých jedinců může být mnohem vyšší, než uváděná cena v úvodu, která platí pro mladé ryby). V USA se dospělé kusy prodávají za $ 300 - $ 600.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Symphysodon (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Terčovec (česky)
Zobrazit další ryby rodu Terčovec (slovensky)
Symphysodon aequifaciatus sp. 'Pigeon Blood' | © _ucx_
Terčovec 'Pigeon Blood' | © acik
Terčovec 'Pigeon Blood' | © Verča.D
Terčovec 'Pigeon Blood' | © acik
Terčovec 'Pigeon Blood' | © acik
Terčovec 'Pigeon Blood' | © acik
Terčovec 'Pigeon Blood' | © acik
Terčovec 'Pigeon Blood' | © _ucx_
Terčovec 'Pigeon Blood' | © _ucx_

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/tercovec_pigeon_blood