Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Terčovec hnědý - Symphysodon aequifasciatus axelrodi

 

Atlasy » Ryby » Česky » T » Terčovec hnědý 

Vivarium
Vivarium
Symphysodon aequifasciatus axelrodi | © xjanosik
Terčovec hnědý | © Vilém Křečan
Terčovec hnědý | © Hadr
Terčovec hnědý | © alpaka
Terčovec hnědý | © Romy
Terčovec hnědý | © Drahoš .
Terčovec hnědý | © půlpy
Terčovec hnědý | © půlpy
Terčovec hnědý | © půlpy
Terčovec hnědý | © půlpy
Terčovec hnědý | © HaliW
Terčovec hnědý | © HaliW

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Terčovec hnědý
Latinsky   Symphysodon aequifasciatus axelrodi
Slovensky   Terčovec hnedý

VelikostTeplotapHTvrdostCena
18285.51180
cm°C|dGH
2031710600

Čeleď: Cichlidae (vrubozubcovití)
Anglicky: Brown discus
Biotop: Amazonie
Věd.popsáno: Pellegrin, 1904.
Původ: Jižní Amerika: Amazonie.
Chov: Obtížný
Lokalizace: Střední část nádrže
Délka života: Při správné péči se v akváriu dožívá 10 - 14 let (výjimečně i déle).
Dop.počet ryb: Dle velikosti akvária (nepřerybňovat).
Min.vel.n.: 400 a více litrů (čím větší nádrž, tím menší starosti s udržením vhodných podmínek a tak lepší prostředí pro tyto nádherné ryby), výška nádrže minimálně 50 cm.
Krmení: Živé, mražené, hovězí srdce, vločkové, granule a jiná speciální krmiva pro terčovce.
Pohlaví: Základní zbarvení těla bývá v odstínech žlutohnědé až tmavohnědé. Přes tělo má 9 pruhů. Pohlaví se dá poznat jen u dospělých jedinců. V době tření je pohlavní papila samečka špičatá. Existuje několik barevných variací.
Odchov: ZKUŠENOST ČÍSLO 1: Pro odchov je ideální nádrž o rozměrech 50 × 50 × 50 cm. Teplota pro výtěr 30 °C. Nejlepší je zavést do vytíračky molitanový filtr a vzduchovací kámen, molitanový filtr nemůže nasát mladé rozplavané ryby. V dnešní době se terčovci běžně vytírají o vodivosti 400 až 500 μS. Bez potřebného snížení vodivosti a pH je odchov nemožný, jsou malé výjimky, pokud chovný pár odchová mladé ryby i bez úpravy vody, ale to je spíše náhoda a z celého vrhu jiker vychovají 10 až 15 procent potomstva a ve většině ani v době dospělosti nedosáhnou velikosti terčovců vychovaných v optimálních podmínkách. Hodně záleží i na tom, aby se chovnému páru vytvořil sekret. Mnoho chovatelů nedokáže pochopit, proč přišli o potomstvo, i když se řádně vylíhlo. Znakem, že se chovnému páru nevytvořil sekret je, že rozplavaní mladí terčovci bloudí po celé nádrži a nedrží se v blízkosti chovného páru. Čerstvě rozplavané ryby by měly, pokud je všechno v pořádku, neustále zkrmovat sekret střídavě u obou rodičů, jinak do pár hodin odumřou. Proto je odchov obtížný. Charakteristické pro terčovce je, že pokud vidí na potěru, že nebude zdravě vyvinutý, tak ho požerou a hodí nové jikry. Často se stává, že pokud mají malé množství ve vrhu, tak se vytřou znovu. Terčovci jsou hodně plodné ryby schopné se vytírat každých 14 dní. ZKUŠENOST ČÍSLO 2: 28 °C - Velká nádrž, osázená dlouholistými rostlinami, vložené kameny, velmi měkká voda (2 st. něm. tvrdosti), slabě kyselá, pH 6,2-6,5. Po rozplavání se potěr vyživuje výměškem z kůže obou rodičů. Potěr visí na jedné rybě, která je v určitý čas rychlým pohybem setřese a potěr převezme druhý z rodičů. Takto se v péči o potěr střídají oba rodiče. Po několika dnech přijímá potěr samostatně jemnou živou potravu. Chovný pár se pak odloví. Pohlavně dospívá potěr po dvou letech. Často se terčovec hnědý úspěšně kříží s ostatními terčovci.
Snášenlivost: Klidná ryba s malou vnitrodruhovou agresivitou, která se zvyšuje jen v období tření. Chovat s jinými rybami je možné, ale je třeba zvážit takové druhy, které snesou dlouhodobě vysokou teplotu okolo 30 °C.
Charakteristika: Terčovec hnědý je nejméně náročný na odchov i chov, což rozhodně neznamená, že není třeba mu věnovat dostatečnou péči. Terčovci jsou velké, majestátní ryby, které by měl chovat pouze zkušený chovatel. Všeobecně se uvádí, že jsou to ryby velmi těžko chovatelné a často v akváriích hynou. Zkušenosti dlouholetých chovatelů však tak kategorické zdaleka nejsou. Úspěšný chov těchto ryb závisí především na kvalitě vody a zajištění základních potřeb, které tyto ryby bezpodmínečně vyžadují. Chyby, kterých se zpravidla nezkušení akvaristé dopouštějí, pak mají za následek nemoci a úhyn. Zajistit vhodné podmínky vyžaduje zkušenost, kterou pouhým přečtením informací nelze získat. Základem je chov v měkké a kyselé vodě (vodovodní vodu je většinou nutné upravit). Teplota vody je ideální okolo 30 °C. Naprostou nutností je udržovat nádrž v čistotě, pravidelně a často odkalovat, odsávat zbytky potravy, aby nedošlo ke zhoršení kvality vody. Jsou citliví na vyšší obsah dusíkatých látek. Pokud se údržba akvária zanedbává, většinou následuje trest v podobě onemocnění těchto ryb. Vzhledem k vysoké teplotě, která je nutností pro úspěšný chov, může být problém některé rostliny pěstovat. Je třeba si otestovat rostliny, které pro vaše akvárium budou ty nejlepší. Většinou se daří pěstovat mimo jiné druhy Vallisneria gigantea, Anubias barteri var. nana, Ceratophyllum, rotaly a běžné druhy zelených Echinodorů. Terčovci mají radějí tlumenější osvětlení. Nikdy nepřidáváme terčovce do nezaběhnutého akvária, kde jsou ještě nestabilní podmínky. Cena těchto ryb v akvaristikách je velmi rozdílná, záleží na barevné formě a velikosti ryby (u velkých jedinců může být mnohem vyšší, než uváděná cena v úvodu, která platí pro mladé ryby).
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Symphysodon (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Terčovec (česky)
Zobrazit další ryby rodu Terčovec (slovensky)
Symphysodon aequifasciatus axelrodi | © HaliW
Terčovec hnědý | © Vilém Křečan
Terčovec hnědý | © Hadr
Terčovec hnědý | © alpaka
Terčovec hnědý | © Romy
Terčovec hnědý | © Drahoš .
Terčovec hnědý | © půlpy
Terčovec hnědý | © půlpy
Terčovec hnědý | © půlpy
Terčovec hnědý | © půlpy
Terčovec hnědý | © HaliW
Terčovec hnědý | © HaliW

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/tercovec_hnedy