Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Štička živorodá - Belonesox belizanus

 

Atlasy » Ryby » Česky » Š » Štička živorodá 

Vivarium
Vivarium
Belonesox belizanus | © stano
Štička živorodá | © mch.sokolov
Štička živorodá | © stano

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Štička živorodá
Latinsky   Belonesox belizanus
Slovensky   Živorodka šťukovitá

VelikostTeplotapHTvrdostCena
10226.5340
cm°C|dGH
20287.51660

Čeleď: Poeciliidae (živorodkovití)
Anglicky: Pike killifish, Pike-top minnow
Synonyma: Belonesox maxillosus, živorodá štička, živorodka síťkovitá, živorodka štikovitá.
Biotop: Střední Amerika
Věd.popsáno: Kner, 1860.
Původ: Severní a Střední Amerika: Mexiko, Honduras, Guatemala, Nicaragua, Kostarika.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Horní a střední část nádrže
Délka života: Až 10 let.
Dop.počet ryb: Nejlépe chovat samostatně v jednodruhové nádrži.
Min.vel.n.: 150 litrů.
Krmení: Dravá ryba, přijímající živou nebo mraženou potravu, živé ryby, sekané hovězí srdce, larvy komárů, vodní hmyz. Na jinou potravu než jsou živé ryby je třeba ji naučit. Vydrží bez potravy delší dobu, ale při jejím nedostatku se nemnoží. Dospělá samice je schopna spořádat i 5 rybek o velikosti dospělé gupky za den. Doporučuje se chovat v jiném akváriu gupky nebo jiné rychle se rozmnožující ryby jako trvalý zdroj potravy. Při krmení pouze mraženou potravou rostou pomaleji a výrazně klesá plodnost.
Pohlaví: Pohlaví je rozeznatelné na první pohled, samci mají pohlavní orgán - gonopodium (v kopulační orgán přeměněná řitní ploutev samců ryb z čeledi živorodkovitých). Samice jsou výrazně větší a v akváriích dorůstají do 20 cm, samci jsou o polovinu menší a dorůstají do velikosti 10 cm. Tělo štikovité, s dlouhou hlavou a špičatou tlamkou, hluboko rozeklanou a vyzbrojenou špičatými zuby. Dospělé samice mají mírně načervenalou řitní ploutev.

Samec x Samice
Samec Samice
Odchov: 26°C - Rybky se doporučuje chovat odděleně podle pohlaví. Dospělou samičku je nutné řádně krmit a teprve po nakrmení přidat samečka. Při dostatku potravy se bezproblémově množí. Oplození samečkem je často bleskurychlé proto, aby se sameček vyhnul kousnutí. Březost trvá 5-6 týdnů a samice vrhne 20-100 (někdy i více) malých rybiček, které jsou až 3,5 mm velké a ihned požírají perloočky a malé roupice. V nádrži musí být dostatek jemnolistých rostlin pro úkryt rybiček před samičkou, kterou po vrhu raději ihned odlovíme, i když bezprostředně po porodu mladé nepožírá. Při vydatném krmení jen živou potravou rostou rybky rychle, lze je odchovat i na nitěnkách čí patentkách, ale růst je pomalejší. Dospívají přibližně po 7 měsících. Samice je při optimálních podmínkách schopna vrhu každých 40 dní.
Snášenlivost: Dospělou samici je třeba chovat odděleně od samce, jelikož by se vzhledem ke své velikosti snadno mohl stát součástí jejího jídelníčku. Jsou to velmi agresivní dravci, jakákoliv menší ryba nemá v jejich společnosti šanci na přežití. Chov je ideální v druhové nádrži, nebo s většími rybami, které nemůže ulovit.
Charakteristika: Tělo je dlouze torpédovité, hřbetní ploutev je malá a dozadu posunutá. Tlamka je značně prodloužená, vybavená množstvím ostrých zubů. Zbarvení je celkově nenápadné - základní barva je šedá až olivově zelená, břicho je světlé. Na bocích je několik řad černých teček, které se při vzrušení slijí do širokého pruhu (to je také noční zbarvení). U kořene ocasu je tmavá, kulatá, světle orámovaná skvrna. Ploutve jsou lehce nažloutlé, často i bezbarvé. Dospělé samice mají mírně načervenalou řitní ploutev. Je to největší živorodá ryba a je velmi dravá. Žádná menší rybka jí v akváriu neunikne. Pro její chov je nutná velká, dobře zarostlá nádrž, ve které ryby zaujímají nehybnou polohu ve spleti rostlin pod hladinou. Preferuje mírně proudící vodu, velmi dobře snáší vodu s malým množstvím kyslíku. Vhodná je větší nádrž nad 100 litrů a s délkou alespoň 1 metr. Nutný je kryt akvária, jsou to velmi dobří skokani. Jsou lekavé, je třeba při čištění akvária pracovat klidně a sledovat, zda nevyskočily z akvária. Nádrž hustě osázenou rostlinami, které dosahují až k hladině, a s plovoucími rostlinami. Pokud splníme podmínku prostorné nádrže a dostatku krmiva, můžeme v akváriu chovat velmi vytrvalou, nenáročnou rybu, která netrpí nemocemi a není choulostivá na vodní podmínky. Existují dva poddruhy: poddruh Belonesox belizanus belizanus a poddruh Belonesox belizanus maxillosus.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Belonesox (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Štička (česky)
Zobrazit další ryby rodu Živorodka (slovensky)
Belonesox belizanus | © stano
Štička živorodá | © mch.sokolov
Štička živorodá | © stano

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/sticka_zivoroda