Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skvrnivec menarambo - Paretroplus menarambo

 

Atlasy » Ryby » Česky » S » Skvrnivec menarambo 

Vivarium
Vivarium
Paretroplus menarambo | © michal.siegel
Skvrnivec menarambo | © michal.siegel

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Skvrnivec menarambo
Latinsky   Paretroplus menarambo

VelikostTeplotapHTvrdostCena
20276.56600
cm°C|dGH
30287.5171000

Čeleď: Cichlidae (vrubozubcovití)
Anglicky: pinstripe damba
Biotop: jezero Sarodrano
Věd.popsáno: Allgayer, 1996
Původ: Madagaskar
Chov: Poměrně obtížný
Lokalizace: Střední a dolní část nádrže
Délka života: Dlouhověká, 8-12 let.
Dop.počet ryb: V mládí chovat ve skupině alespoň 6 kusů, v dospělosti v párech.
Min.vel.n.: Minimum pro pár je 400 l, ideálně však 500-600 l. Při konstrukci nádrže na míru je vhodnější přidat na hloubce na úkor výšky, protože tyto ryby se zdržují zejména u dna a rády plavou. Ten by měl být tvořen jemným pískem, ve kterém ryby rády ryjí a hledají potravu. Z toho důvodu je vhodné právě potápivé krmivo. V akváriu by měl být dostatek kamenů a kořenů, které ryby použijí jako úkryt. Rostliny nejsou třeba.
Krmení: Všežravec. Kvalitní peletky pro cichlidy, ideálně potápivé, nikoli plovoucí. Vhodné je dokrmovat mraženou nebo lyofilizovanou stravou (artémie, cyklop, patentky, koretry, ...). Jsou velmi žravé.
Pohlaví: Nejsou na první pohled patrné, lze rozlišit jen v době tření.
Odchov: Dospělé páry se vytírají na hladký, předem očištěný podklad, nejčastěji hladký plochý kámen nebo kořen. Ačkoli řada madagaskarských cichlid jikry nebo potěr požírá, tyto cichlidy patří k pečujícím rodičům. O jikry se starají vzorně až do vykulení plůdku, což nastává cca za 6-8, někdy i 10 dní. Nutné je zajistit kvalitní filtraci vody, protože při takto dlouhé inkubaci mají jikry tendenci plesnivět. Rodiče se o potěr následně starají, pouze před dalším třením je může samice začít pomalu požírat. Navzdory své žravosti se jedná o pomalu rostou cichlidy, které pohlavně dospívají až v asi 3 letech života (podle některých zdrojů dokonce až v 4-5 letech věku).
Snášenlivost: Jedná se o klidné cichlidy, které jsou však vhodné do druhové, případně biotopové nádrže. Lze ale chovat i s jinými, taktéž mírnými rybami.
Charakteristika: Tento druh již v přírodě pravděpodobně bohužel vyhynul, zejména v důsledku masivního rybolovu a úbytku vodní plochy. Ačkoli podle některých zdrojů ještě obývá okolní drobná jezera, nebyla tato skutečnost prokázána (či vůbec zkoumána?). Na rozdíl od jiných ryb z rodiny (Par)Etroplus nevyžaduje brakickou vodu.

Ryby velmi pomalu rostou, navzdory svému bohatému apetitu. Pozor však na překrmování a následně sníženou kvalitu vody. Kvalitní filtrace je pro chov těchto cichlid základ. Ryby nicméně velmi rády ryjí ve dně, kde hledají potravu, takže případně zatoulané granulky nebudou kazit vodu. Prohrabáváním písku také brání zahnívání písku a tvorbě amoniaku. Přesto by se však údržba akvária v podobě pravidelného odkalování a výměny vody neměla podceňovat.

Zbarvení těla je světle šedé s několika tmavými, příčnými pruhy. Na ploutvích je většinou znatelné červené zbarvení. Od řady ostatních cichlid se také liší tím, že má tělo ze stran silně zploštělé a působí tak poněkud placatým dojmem. Celkově se jedná o rybky s klidnou povahou, snášenlivou vůči vlastnímu i jiným druhům.
Použitá literatura: https://sk.aqua-fish.net/rybky/paretroplus-menarambo
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Paretroplus (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Skvrnivec (česky)
Paretroplus menarambo | © michal.siegel
Skvrnivec menarambo | © michal.siegel

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/skvrnitec_menarambo