Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skalára Leopoldova - Pterophyllum leopoldi

 

Atlasy » Ryby » Česky » S » Skalára Leopoldova 

Vivarium
Vivarium
Pterophyllum leopoldi | © fenix023
Skalára Leopoldova | © Killer
Skalára Leopoldova | © TomasV

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Skalára Leopoldova
Latinsky   Pterophyllum leopoldi
Slovensky   Skalár Leopoldov

VelikostTeplotapHTvrdostCena
152551150
cm°C|dGH
1829712200

Čeleď: Cichlidae (vrubozubcovití)
Anglicky: Leopolds Angelfish
Synonyma: Plataxoides leopoldi.
Biotop: Amazonie
Věd.popsáno: Gosse, 1963
Původ: Jižní Amerika: Peru.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Střední část nádrže
Délka života: Dlouhověká, v akváriích se při dobré péči dožívá 10 let.
Dop.počet ryb: Jsou to hejnové ryby, ale potřebují dostatek prostoru. V akváriu o objemu cca 150 litrů lze chovat pouze jeden pár, v období tření by jinak docházelo k soubojům. Více párů lze chovat jen ve větších nádržích, dostatečně osázených.
Min.vel.n.: 150 litrů.
Krmení: Všežravec - preferuje živou potravu, mražené, granule, vločkové.
Pohlaví: Pohlaví je těžko rozeznatelné. Dá se rozlišit podle tvaru papily během doby tření. Samice ji má delší a silnější, samec naopak na konci do špičky. U starších ryb je samice menší a samec má hrbol na čele.
Odchov: Vytírají se na nechráněný podklad, např. na listy, kousky dřeva, stěny akvária... Jikry jsou velké, šedohnědé a jejich počet se pohybuje mezi 300 až 1000 kusů. List s nakladenými jikrami můžeme odstřihnout a přemístit do menší nádrže se stejnou teplotou a vodou. Voda měkká, 24 - 26 °C. Potom je nutné silné vzduchování, jinak hrozí zaplísnění jiker. Potěr se vykulí přibližně za 60 hodin a za 3 až 7 dní se rozplave. V této době je důležité ryby nestresovat, jinak potěr okamžitě pozřou. Mladé rybky dokážou ihned po rozplavání přijmout nauplie žábronožky solné, poté se dá přejít na cyklop. Mladé páry skalár se musí učit, jak potěr vychovávat a proto se při prvním tření dají očekávat ztráty. Často se stává, že kladou společně dvě samičky bez přítomnosti samečka. Ve společenských akváriích skaláry nedokáží jikry ochránit před sumcovitými rybami.
Snášenlivost: Klidná hejnová ryba. V době tření je teritoriální a může být agresivní.
Charakteristika: Relativně nově popsaný druh (1963), jehož systematické postavení není jasné. Podle dostupných informací je k dostání i v našich akvaristikách, ale často se jedná jen o barevné mutace skaláry amazonské. Tento druh je o něco větší, základní zbarvení těla je stříbrobílé, čelo a hřbet okrové až žlutohnědé. Vertikální pruhy jsou zpravidla užší, než u skaláry amazonské. Pro správné určení tohoto druhu je rozhodující pouze počet vertikálních mezipruhů! Skalára Leopoldova má mezi prvním (oko) a druhým dominantním vertikálním pruhem vždy dva mezipruhy, zatímco všechny formy skaláry amazonské pouze jeden. Skaláry vyžadují bezpodmínečně dostatek různorodé živé potravy, stejnou potravu přestanou po čase přijímat. Chováme je ve velkých nádržích, vysokých alespoň 50 cm. Jsou to majestátní, dlouhověké, klidné ryby, pouze v období tření, kdy tvoří revíry, jsou agresivnější. Mohou být lekavé a citlivé na hluk, choulostivé při transportu. Mnohdy z neznámého důvodu hynou. Skaláry se dají chovat s menšími rybkami jen tehdy, pokud jsou na ně zvyklé od malička. Jinak se stává, že skaláry menší rybky požírají. Při nízké teplotě trpí nemocemi. Často k vyléčení postačí zvýšit teplotu. Jsou citlivé na chemikálie.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Pterophyllum (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Skalára (česky)
Zobrazit další ryby rodu Skalár (slovensky)
Pterophyllum leopoldi | © TomasV
Skalára Leopoldova | © Killer
Skalára Leopoldova | © TomasV

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/skalara_leopoldova