Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skalára amazonská 'tečkovaná' - Pterophyllum scalare

 

Atlasy » Ryby » Česky » S » Skalára amazonská 'tečkovaná' 

Vivarium
Vivarium
Pterophyllum scalare | © trkwas
Skalára amazonská 'tečkovaná' | © Just
Skalára amazonská 'tečkovaná' | © Just
Skalára amazonská 'tečkovaná' | © Killer

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Skalára amazonská 'tečkovaná'
Latinsky   Pterophyllum scalare
Slovensky   Skalár amazonský

VelikostTeplotapHTvrdost
122465
cm°C|dGH
20287.515

Čeleď: Cichlidae (vrubozubcovití)
Původ: chovatelské formy mapová, kalifornská, jaguár, kobalt.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Celá nádrž
Délka života: Dlouhověká, v akváriích se při dobré péči dožívá 10 let.
Dop.počet ryb: 150 litrů (potřebují velký prostor, ideální jsou nádrže větší než 300 litrů). Důležitá je také výška nádrže - minimálně 50 cm vodního sloupce.
Min.vel.n.: V akváriu o objemu cca 150 litrů lze chovat pouze jeden pár, v období tření by jinak docházelo k soubojům. Více párů lze chovat jen ve větších nádržích, dostatečně osázených.
Krmení: Všežravec - preferuje živou potravu, dále mražené krmivo, granule, vločkové.
Pohlaví: Pohlaví je těžko rozeznatelné. Dá se rozlišit podle tvaru papily během doby tření. Samice ji má delší a silnější, samec naopak na konci do špičky. U starších ryb je samice menší a samec má hrbol na čele.
Odchov: Čas ke tření poznáme podle toho, že pár začne v akváriu čistit místo vybrané pro nakladení jiker a zároveň se výrazně zvýší jeho agresivita. V tomto okamžiku pár přelovíme do vytírací nádrže. Ke tření lze ryby také stimulovat přemístěním do vytírací nádrže a postupným zvýšení teploty na 28 °C. Po přelovení se tření na čas zastaví a ryby si musejí zvyknout na nové prostředí. Teplotu udržujeme okolo 27 °C po celou dobu tření a až do rozplavání potěru. K vytření mělo dojít během 2-3 týdnů. Vytírají se na nechráněný podklad, např. na listy, kousky dřeva, stěny akvária... Jikry jsou velké, šedohnědé a jejich počet se pohybuje mezi 300 až 1000 kusů. Pár je neustále hlídá a také zajišťuje optimální provzdušnění. Potěr se vykulí přibližně za 60 hodin a za 3 až 7 dní se rozplave. V této době je důležité ryby nestresovat, jinak potěr okamžitě pozřou. Mladé rybky dokážou ihned po rozplavání přijmout nauplie žábronožky solné, poté se dá přejít na cyklop, po dosažení 1 cm lze začít krmit vločkovým krmivem. Mladé rybky je třeba vydatně krmit, jinak by si mohly okusovat ploutve. Lépe je několikrát za den v malých dávkách. Nezkonzumovanou potravu je nutné z nádrže včas odstraňovat a pravidelně měnit vodu. Dokud je potěr malý, je třeba dát pozor na sílu filtrace – výkonný filtr by rybky nasál. Lépe je z počátku každý den měnit vodu a použít jen vzduchovací kamínek. Mladé páry skalár se musí učit, jak potěr vychovávat a proto se při prvním tření dají očekávat ztráty. Rodiče od potěru oddělíme v okamžiku, kdy je potěr rozplaván, jinak by ho postupně sežraly. Pokud se vytřou ve společenském akváriu, list nebo předmět s nakladenými jikrami můžeme odstřihnout a přemístit do menší nádrže se stejnou teplotou a vodou. Potom je nutné silné vzduchování, jinak hrozí zaplísnění jiker (při tomto způsobu odchovu je nutné očekávat velké ztráty). Nelze přemístit i rodiče, ve stresu by jikry sežraly. Ve společenských akváriích skaláry nedokáží jikry ochránit před sumcovitými rybami, malý potěr pak zkonzumuje ostatní osazenstvo akvária, většinou se mladé nepodaří odchovat, proto je vhodné použít samostatnou vytírací nádrž.
Snášenlivost: V době tření je teritoriální a je velmi agresivní. Ideálním společníkem jsou ryby dna (krunýřovci, pancéřníčci...). Zvláště v malých nádržích často útočí na většinu ryb.
Charakteristika: Skaláry vyžadují bezpodmínečně dostatek různorodé živé potravy, stejnou potravu přestanou po čase přijímat. Chováme je ve velkých nádržích, vysokých alespoň 50 cm (v dospělosti měří ryba na výšku až 22 cm), osázených úzkolistými rostlinami. Jsou to majestátní, dlouhověké, klidné ryby, pouze v období tření, kdy tvoří revíry, jsou agresivnější. Mohou být lekavé a citlivé na hluk, choulostivé při transportu. Mnohdy z neznámého důvodu hynou. Skaláry se dají chovat s menšími rybkami jen tehdy, pokud jsou na ně zvyklé od malička. Jinak se stává, že skaláry menší rybky požírají. Při nízké teplotě trpí nemocemi. Často k vyléčení postačí zvýšit teplotu (až na 32 °C). Jsou citlivé na chemikálie.

Do této skupiny patří: mapová, kalifornská, jaguár, kobalt.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Pterophyllum (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Skalára (česky)
Zobrazit další ryby rodu Skalár (slovensky)
Pterophyllum scalare | © Killer
Skalára amazonská 'tečkovaná' | © Just
Skalára amazonská 'tečkovaná' | © Just
Skalára amazonská 'tečkovaná' | © Killer

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/skalara_amazonska_teckovana