Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Razbora klínoskvrnná 'černá' - Trigonostigma heteromorpha 'black'

 

Atlasy » Ryby » Česky » R » Razbora klínoskvrnná 'černá' 

Vivarium
Vivarium
Trigonostigma heteromorpha 'black' | © ercan
Razbora klínoskvrnná 'černá' | © ercan

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Razbora klínoskvrnná 'černá'
Latinsky   Trigonostigma heteromorpha 'black'
Slovensky   Razbora klinoškvrnná 'čiérna'

VelikostTeplotapHTvrdostCena
4226.5310
cm°C|dGH
5287.51520

Čeleď: Cyprinidae (kaprovití)
Anglicky: Harlequin, Harlequin Rasbora black
Synonyma: Rasbora heteromorpa, klínová parmička, parmička klínová, rasbora klínová.
Biotop: Asie
Původ: JV Asie: Jáva, Borneo, Sumatra, Thajsko, Malajsie.
Chov: Snadný
Lokalizace: Střední část nádrže
Délka života: Cca 3-5 let.
Dop.počet ryb: Hejno 6 a více kusů.
Min.vel.n.: 50 litrů.
Krmení: Všežravec - přijímá všechny druhy krmiva úměrně své velikosti. Živé, mražené, vločkové, granule. Krmit je lépe málo, ale raději častěji.
Pohlaví: Sameček je menší a štíhlejší. Černá klínovitá skvrna je protažená až dolů k břichu. U starších samečků je oční duhovka červená. Samička je větší, plnější v bříšku a nemá přední hranu klínovité skvrny dotaženou až k břichu. Oční duhovka je žlutá. Tělo je poměrně vysoké a za stran stlačené. Hřbet je znatelně klenutý. Zbarvení je šedo-stříbřité s červeným, zlatým a fialovým odstínem. Břicho je světlé. V zadní části těla je modročerná klínovitá skvrna, jejíž špička končí na kořeni ocasní ploutve. Ocasní ploutev je vykrojená a je hnědočervená. Ostatní ploutve jsou bezbarvé. V současnosti jsou na trhu již další vyšlechtěné formy. Forma ZLATÁ - má základní zbarvení růžové, oči jsou černé, klínovitá skvrna na bocích je vybledlá. Forma ZELENÁ - má nevýrazný zelený klín na bocích.
Odchov: Pro tření použijeme vytírací nádrž bez substrátu. Stačí o objemu 6 litrů. Na dno dáme rošt. Vývoj zárodků vyžaduje uhličitanovou tvrdost nepřesahující 11 °dKH! Chovný pár se tře obvykle druhý den po vpuštění do nádrže. Vytírá se na spodní stranu širších listů jako jsou například Cryptocoryny nebo Echinodorusy. Velké množství jiker ale spadne, proto ten rošt. Po skončení tření je nutné chovný pár z nádržky odlovit, jelikož má kanibalské sklony (u mladých párů nemusí být tření úspěšné). Ideální parametry vody pro líhnutí jsou: 3-5 °dNKH, 0,2-0,5 °dKH při pH 6,8 až 7,0 a teplotě 26 až 28 °C. Plůdek se líhne za 1-2 dny (velikost 4mm) a v prvních dnech po vykulení visí na vodních rostlinách. Rozplave se za 4-6 dnů a přijímá drobnou živou potravu - vířníky, cezené nauplie buchanek nebo drobné nauplie žábronožky solné. Z každého úspěšného tření je 50-250 mláďat. Pohlavně dospívají mezi 7-9 měsícem.
Snášenlivost: Klidná, společenská ryba, mírumilovná k jedincům vlastního druhu i k ostatním rybám. Vhodná do společenských akvárií.
Charakteristika: Tato rybka patří mezi 10 nejoblíbenějších druhů ryb evropských akvaristů. Je to čilá, mírumilovná, malá hejnová rybka, která má ráda zastíněné akvárium, kde nejlépe vynikne její zbarvení. Je nenáročná na potravu. Akvárium by mělo být pravidelně čištěno a pomocí filtrace zajištěno mírné proudění vody. Voda by měla být kolem 25 °C, mírně kyselá až neutrální a středně tvrdá. Dno je vhodné tmavé a nádrž dobře osázená libovolnými rostlinami s prostorem pro plavání. Neprospívá při poklesu teploty pod 21 °C. Rybka vhodná pro začátečníky, kteří se o akvárium pečlivě starají. Ani jí se nevyhnulo šlechtění, takže je v současnosti na trhu několik variet. Další názvy = Rasbora heteramorpha = Rasbora heteromorpa = Rasbora heteromorpha = Klínová parmička = Parmička klínová = Rasbora klínová. Anglický název: Harlequin Rasbora.
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Trigonostigma (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Razbora (česky)
Zobrazit další ryby rodu Razbora (slovensky)
Trigonostigma heteromorpha 'black' | © ercan
Razbora klínoskvrnná 'černá' | © ercan

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/razbora_klinoskvrnna_cerna