Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Plata skvrnitá var. Tuxedo - Xiphophorus maculatus 'Tuxedo'

 

Atlasy » Ryby » Česky » P » Plata skvrnitá var. Tuxedo 

Vivarium
Vivarium
Xiphophorus maculatus 'Tuxedo'  | © Chose
Plata skvrnitá var. Tuxedo | © Chose
Plata skvrnitá var. Tuxedo | © půlpy

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Plata skvrnitá var. Tuxedo
Latinsky   Xiphophorus maculatus 'Tuxedo'
Slovensky   Plata sp. Tuxedo

VelikostTeplotapHTvrdostCena
4227910
cm°C|dGH
62781925

Čeleď: Poeciliidae (živorodkovití)
Anglicky: Southern platyfish var. Tuxedo
Biotop: Střední Amerika
Věd.popsáno: Günther, 1866.
Původ: Vyšlechtěná forma z Platy skvrnité (totéž platí i pro Platu pestrou).
Chov: Snadný
Lokalizace: Celá nádrž
Délka života: 3-5 let. Bohužel často přešlechtěné druhy hynou i dříve.
Dop.počet ryb: Záleží pouze na velikosti akvária, kterému přizpůsobíme počet chovaných jedinců (základní pomůckou je poměr 1 cm délky ryby = 1 litr vody). Pozor na přerybnění. Jako všechny živorodky produkují hodně detritu, což má za následek zhoršení kvality vody.
Min.vel.n.: 20 litrů pro 1 samce a 2 samice. Větší nádrž je ale lepší. Pokud je to možné, vždy chováme více samiček.
Krmení: Všežravec - pro dobré vybarvení a růst by strava měla být pestrá a obsahovat masitou i rostlinnou složku (ta je pro dobrý růst nutná), řasy. Bez problémů přijímají i umělá krmiva, vločky i granule.
Pohlaví: Pohlaví je rozeznatelné na první pohled, samci mají krátký pohlavní orgán - gonopodium (v kopulační orgán přeměněná řitní ploutev samců ryb z čeledi živorodkovitých). Samice jsou robustnější, plnější v bříšku. Samci jsou o trochu menší a štíhlejší.
Odchov: Rozmnožování probíhá po celý rok a samice rodí živá mláďata. Sameček je vybaven gonopodiem, kterým do samičky vstříkne spermie a oplodní jikry. Na jedno oplodnění samice vrhne i několikrát, oplodněné samice tak mohou rodit mladé i několik měsíců bez přítomnosti samce. Gravidita samice trvá přibližně 4 týdny a velikost potěru po narození se pohybuje ve velikosti 5-8 mm. Ve vrhu je v průměru 20 mláďat. Mohou se vyskytnou i velmi malé vrhy pouze s několika mláďaty, ale naopak nejsou vzácností i vrhy čítající více jak 40 kusů. Bezprostředně před porodem prasknou jikernaté obaly v těle samice a samice potěr vypuzuje ven z těla. Při porodu potěr klesá ke dnu. Na dně se mu naplní plynový měchýř, díky kterému může bezproblémově plavat. Potěr ihned přijímá potravu. Krmit lze vločkami, lepší je ale prvních cca 14 dní krmit artémiíí, potěr pak rychleji roste. Ve společenských akváriích je třeba počítat se ztrátami při vrhu, jelikož potěr bývá snadnou kořistí, k přežití mláďat je nutné husté osázení jemnolistými rostlinami. Pokud chceme celý vrh, je nutné samici umístit do porodničky a po porodu odlovit, jelikož svůj potěr zpravidla požírá. Pro cílevědomý odchov výhradně jednoho barevného a tvarového typu je nutné pečlivě vybírat chovné exempláře. Pokud chceme odchovat jedince v chovných varietách, je velmi důležité ryby rozdělit dříve, než dorostou do pohlavní zralosti, aby nedošlo k nechtěnému oplodnění samic barevně jiným druhem, tedy okolo 3 měsíců (raději i dříve, záleží na velikosti rybek). Před porodem mají černou skvrnu zralosti a hranaté velké bříško.
Snášenlivost: Klidná, tolerantní, hejnová ryba vhodná i do společenských nádrží s podobně velkými rybami. Samci mají mezi sebou hierarchii, kdy alfa samec odhání slabší jedince.
Charakteristika: Tato varieta má velký počet barevných mutací - červená, oranžová, modrá, žlutá, bílá... Jediným uznávaným znakem (ostatní znaky se výrazně liší) pro určení této variety je výrazná černá skvrna uprostřed těla, táhnoucí se od hlavy až k ocasu. Po celém jejím obvodu je lemována základní barvou ryby. Nejvíce vynikne při silném osvětlení. Ideální ryba pro začínající akvaristy, protože je nenáročná (při pravidelné údržbě akvária!!) a bez problémů se množí. Ale nutná je voda bez škodlivin. Toho se dá dosáhnout pouze častou výměnou a dostačující filtrací. Detrit je nutné pravidelně odstraňovat. Velmi prošlechtěné platy jsou ale choulostivější, mají větší nároky na čistotu a kvalitu vody, bývají také náchylnější k nemocem a daří se jim lépe v teplejší vodě. Nádrž může být libovolně osázená, úkryty nejsou nutné (postačí dostatek rostlin), pouze je dobré chovat více než jednu samičku, aby ji samec neuhonil.
Plave v nádrži:
Zobrazit » Zobrazit vše « Jen z kraje:
Zakoupeno:
Biolib.cz: odkaz
Xiphophorus maculatus 'Tuxedo'  | © půlpy
Plata skvrnitá var. Tuxedo | © Chose
Plata skvrnitá var. Tuxedo | © půlpy

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

Související témata v diskuzním fóru
Plata skvrnitá - pohlavíPlata mečíkatá (Xiphophorus xiphidium) - chov, odchov

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/atlasryb/plata_skvrnita_var_tuxedo