Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Plata pestrá - Xiphophorus variatus

 

Atlasy » Ryby » Česky » P » Plata pestrá 

Vivarium
Vivarium
Xiphophorus variatus | © Gunguy
Plata pestrá | © Gunguy
Plata pestrá | © Killer
Plata pestrá | © 0
Plata pestrá | © Prašan
Plata pestrá | © Prašan
Plata pestrá | © Prašan

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Plata pestrá
Latinsky   Xiphophorus variatus
Slovensky   Plata pestrá

VelikostTeplotapHTvrdostCena
6187910
cm°C|dGH
72781950

Čeleď: Poeciliidae (živorodkovití)
Anglicky: Variable platyfish
Synonyma: Platypoecilus variatus, halančík měnlivý.
Biotop: Střední Amerika
Věd.popsáno: Meek, 1904.
Původ: Střední Amerika: Guatemala, Honduras, Mexico.
Chov: Snadný
Lokalizace: Celá nádrž
Délka života: 3-5 let. Bohužel přešlechtěné druhy často hynou i dříve.
Dop.počet ryb: Záleží pouze na velikosti akvária, kterému přizpůsobíme počet chovaných jedinců (základní pomůckou je poměr 1 cm délky ryby = 1 litr vody). Pozor na přerybnění.
Min.vel.n.: 30 litrů pro 1 samce a 2 samice. Větší nádrž je ale lepší. Pokud je to možné, vždy chováme více samiček.
Krmení: Všežravec - pro dobré vybarvení a růst by strava měla být pestrá a obsahovat masitou i rostlinnou složku,požírá i řasy. Bez problémů přijímají i umělá krmiva, vločky i granule.
Pohlaví: Pohlaví je rozeznatelné na první pohled, samci mají krátký pohlavní orgán - gonopodium (v kopulační orgán přeměněná řitní ploutev samců ryb z čeledi živorodkovitých). Samice jsou robustnější, plnější v bříšku. Samci jsou o trochu menší, štíhlejší a vybarvenější.

Samec x Samice
Samec Samice
Odchov: Rozmnožování probíhá po celý rok a samice rodí živá mláďata. Sameček je vybaven gonopodiem, kterým do samičky vstříkne spermie a oplodní jikry. Na jedno oplodnění samice vrhne i několikrát, oplodněné samice tak mohou rodit mladé i několik měsíců bez přítomnosti samce. Před porodem mají černou skvrnu zralosti a hranaté velké bříško. Gravidita samice trvá přibližně 4 týdny a velikost potěru po narození se pohybuje ve velikosti 5-8 mm. Ve vrhu je v průměru 50 mláďat. Mohou se vyskytnout i velmi malé vrhy pouze s několika mláďaty, ale naopak nejsou vzácností i vrhy čítající více jak 70 kusů. Bezprostředně před porodem prasknou jikerné obaly na konci porodních cest samice a u zdravého potěru ten do akvária padá živý. Při porodu potěr klesá ke dnu. Na dně se mu naplní plynový měchýř, díky kterému může bezproblémově plavat. Potěr ihned přijímá potravu. Krmit lze vločkami, lepší je ale prvních cca 14 dní krmit artémiíí, potěr pak rychleji roste. Ve společenských akváriích je třeba počítat se ztrátami při vrhu, jelikož potěr bývá snadnou kořistí, k přežití mláďat je nutné husté osázení jemnolistými rostlinami. Pokud chceme celý vrh, je nutné samici umístit do porodničky a po porodu odlovit, jelikož svůj potěr může sama sežrat,ale není to pravidlo. Pro cílevědomý odchov výhradně jednoho barevného a tvarového typu je nutné pečlivě vybírat chovné exempláře. Pokud chceme odchovat jedince v chovných varietách, je velmi důležité ryby rozdělit dříve, než dorostou do pohlavní zralosti, aby nedošlo k nechtěnému oplodnění samic barevně jiným varietou, tedy okolo 3 měsíců (raději i dříve, záleží na velikosti rybek).
Snášenlivost: Klidná, tolerantní ryba, vhodná i do společenských nádrží s podobně velkými rybami. Samci mají mezi sebou hierarchii, kdy alfa samec odhání slabší jedince.
Charakteristika: Je o něco větší, s delším tělem, než předchozí plata skvrnitá a není ani tak rozšířená. Ideální ryba pro začínající akvaristy, protože je nenáročná (při pravidelné údržbě akvária!!) a bez problémů se množí. Ale nutná je voda bez škodlivin. Existuje velké množství barevných variet, které se liší jak zbarvením tak tvarem ploutví. Velmi prošlechtěné platy jsou ale choulostivější, mají větší nároky na čistotu a kvalitu vody. Bývají také náchylnější k nemocem a daří se jim lépe v teplejší vodě. Lze se setkat také s množstvím kříženců mezi platami.
Nádrž může být libovolně osázená, úkryty nejsou nutné (postačí dostatek rostlin), pouze je dobré chovat více než jednu samičku, aby ji samec neuhonil.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Xiphophorus (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Plata (česky)
Zobrazit další ryby rodu Plata (slovensky)
Xiphophorus variatus | © Prašan
Plata pestrá | © Gunguy
Plata pestrá | © Killer
Plata pestrá | © 0
Plata pestrá | © Prašan
Plata pestrá | © Prašan
Plata pestrá | © Prašan

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/plata_pestra