Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Plata mečíkatá - Xiphophorus xiphidium

 

Atlasy » Ryby » Česky » P » Plata mečíkatá 

Vivarium
Vivarium
Xiphophorus xiphidium | © Johan
Plata mečíkatá | © Johan
Plata mečíkatá | © RNDr. Roman Slaboch
Plata mečíkatá | © Johan
Plata mečíkatá | © Johan
Plata mečíkatá | © Johan
Plata mečíkatá | © 0

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Plata mečíkatá
Latinsky   Xiphophorus xiphidium
Slovensky   Plata mečová

VelikostTeplotapHTvrdostCena
32071030
cm°C|dGH
42682040

Čeleď: Poeciliidae (živorodkovití)
Anglicky: Swordtail platyfish
Synonyma: Platypoecilus xiphidium, plata mečíkovitá.
Biotop: Střední Amerika
Věd.popsáno: Gordon, 1932.
Původ: Střední Amerika: řeka Soto la Marina, Mexiko.
Chov: Snadný
Lokalizace: Celá nádrž
Délka života: Samec zpravidla 1-1,5 roku, samice 2-3 roky.
Dop.počet ryb: Záleží pouze na velikosti akvária, kterému přizpůsobíme počet chovaných jedinců (základní pomůckou je poměr 1 cm délky ryby = 1 litr vody).
Min.vel.n.: 40 litrů pro 1 samce a 3 samice. Větší nádrž je ale lepší. Pokud je to možné, vždy chováme více samiček. Dá se chovat v malých nádržích bez škodlivých následků pro vzrůst jedinců a jejich nádherných barev.
Krmení: Všežravec - základem stravy by měla být pestrost. Konzumují zelené krmivo, vločkové, granule, živé i mražené krmení.
Pohlaví: Pohlaví je rozeznatelné na první pohled, samci mají pohlavní orgán - gonopodium (v kopulační orgán přeměněná řitní ploutev samců ryb z čeledi živorodkovitých). Samice jsou větší a plnější v bříšku. Barevná variabilita je poměrně široká. Základní barvou těla je olivově hnědá, břicho je světlé. Dospělý samec má krátký, cca 5 mm dlouhý mečík. Při námluvách získává samec na boku modravý nádech. Někdy se mohou objevit černé svislé pruhy. Je známo 5 původních barevných variet. V současnosti je jich v nádržích mnohem víc, což je dáno křížením s jinými druhy plat.
Odchov: Rozmnožování probíhá po celý rok a samice rodí živá mláďata. Sameček je vybaven gonopodiem, kterým do samičky vstříkne spermie a oplodní jikry. Na jedno oplodnění samice vrhne i několikrát, oplodněné samice tak mohou rodit mladé i několik měsíců bez přítomnosti samce. Před porodem mají černou skvrnu zralosti a hranaté velké bříško. Gravidita samice trvá přibližně 4 týdny a velikost potěru po narození se pohybuje ve velikosti cca 5 mm. Ve vrhu je v průměru 40-60 mláďat. Je lepší samici přelovit do jiné nádrže, občas ho považuje za zpestření jídelníčku. Potěr ihned přijímá potravu. Krmit lze vločkami, lepší je ale prvních cca 14 dní krmit artémiíí, potěr pak rychleji roste. Ve společenských akváriích je třeba počítat se ztrátami při vrhu, jelikož potěr bývá snadnou kořistí. Pokud chceme celý vrh, je nutné samici umístit do porodničky a po porodu odlovit, i když svůj potěr zpravidla nepožírá.
Snášenlivost: Velmi přátelská a mírumilovná rybka vhodná do jednodruhových i společenských nádrží. Vhodná pro začátečníky.
Charakteristika: Ideální ryba pro začínající akvaristy, protože je nenáročná (při pravidelné údržbě akvária!!) a bez problémů se množí. Pozor na přerybnění. Jako všechny živorodky produkují hodně detritu, což má za následek zhoršení kvality vody, pokud dojde k zanedbání pravidelné výměny (cca 1x za týden). Nádrž může být libovolně osázená, úkryty nejsou nutné, pouze je dobré chovat více než jednu samičku, aby ji samec neuhonil. V současné době si opět získává místo v nádržích chovatelů.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Xiphophorus (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Plata (česky)
Zobrazit další ryby rodu Plata (slovensky)
Xiphophorus xiphidium | © 0
Plata mečíkatá | © Johan
Plata mečíkatá | © RNDr. Roman Slaboch
Plata mečíkatá | © Johan
Plata mečíkatá | © Johan
Plata mečíkatá | © Johan
Plata mečíkatá | © 0

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/atlasryb/plata_mecikata