Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Pestřenec tečkoocasý - Neolamprologus caudopunctatus

 

Atlasy » Ryby » Česky » P » Pestřenec tečkoocasý 

Vivarium
Vivarium
Neolamprologus caudopunctatus | © JohnVader
Pestřenec tečkoocasý | © vojtak
Pestřenec tečkoocasý | © vojtak
Pestřenec tečkoocasý | © vojtak

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Pestřenec tečkoocasý
Latinsky   Neolamprologus caudopunctatus

VelikostTeplotapHTvrdostCena
62471155
cm°C|dGH
8278.817115

Čeleď: Cichlidae (vrubozubcovití)
Anglicky: Caudopunk
Synonyma: Lamprologus caudopunctatus (Poll, 1978)
Biotop: Tanganika
Věd.popsáno: Poll, 1978
Původ: Afrika, Tanganika, Zambie
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Střední a dolní část nádrže
Dop.počet ryb: Párová ryba, která ale v přírodě tvoří volné kolonie. V akváriu nejlépe chovat v páru či ve skupině 6 a více kusů. Při koupi ryb jsou málokdy spárované, lepší variantou je nákup skupiny 6-8 kusů nechat páry vzniknout přirozenou cestou.
Min.vel.n.: Pro pár postačí 50 litrů s důrazem na plochu nádrže. V případě více párů či kombinace s jinými druhy alespoň 100 litrů s dostatečnou plochou dna a dostatkem kamenných úkrytů.
Krmení: Masožravec, v přírodě se živí drobnými bezobratlými. V akváriu přijímá prakticky vše co je nabízeno s výjimkou rostlinných krmiv. Podávat umělá krmiva pro masožravé cichlidy. Dokrmovat pravidelně živými či mraženými bezobratlými, např. žábronožkou solnou. Pozor, stejně jako ostatní cichlidy z jezera Tanganika nepodávat nitěnky, pakomáří larvy, apod. Nestráví je.
Pohlaví: Samičky dorůstají do cca 6 cm, samečci až 8 cm. Samičky jsou plnější v bříšku. Sameček má konec ocasní ploutve lemovaný žlutým či oranžovým pruhem, který ale v některých případech nemusí být příliš nápadný.
Odchov: Párová ryba, vytírá se do jeskyní a do ulit, pokud jsou k dispozici. Snůška může podle velikosti samice čítat až 150 jiker. Jikry jsou nalepené na stěnách ulity, někdy jsou vidět i u vstupu do ulity. Samička se samečkem ulitu hlídá, odhání ostatní ryby a hlídá i malý potěr několik týdnů po rozplavání. Rozplavaný potěr plave ve velkém objemu kolem rodičů a v případě přítomnosti jiných ryb dochází ke ztrátám. Ulita s jikrami (nebo už s několikadenním potěrem) se může vyjmout, přemístit do menšího akvária se stejnou vodou a teplotou (raději nepřendavat čerstvý ještě nerozplavaný potěr, je více náchylný na změny ve vodě). Po rozplavání měří velice drobný potěr cca 4 mm a ihned po rozplavání přijímá živou či mraženou čerstvě vylíhlou artemii. Rodiče se v optimálních podmínkách vytírají jednou za měsíc a zřídka ve svém teritoriu tolerují více než jednu generaci potěru. Potěr roste poměrně pomalu, za cca 6 měsíců dorůstá do 4 cm celkové délky.
Snášenlivost: Mírně agresivní, teritoriální ryba. V rámci druhu je patrná neustálá komunikace a útočení, které ale málokdy vyústí ve zranění. Při tření se agresivita zvyšuje, ale ne tolik jako u jiných druhů cichlid.
Charakteristika: Jedna z nejkrásnějších malých tanganických cichlid vhodná i pro začátečníky. Je charakterizován žlutou až oranžovou hřbetní ploutví a zářícími jasně modrýma očima v kombinaci s bělavým tělem a zářícími tečkami na šupinách a ploutvích. V jezeře Tanganika se tento druh vyskytuje v mnoha barevných formách, které se liší zejména ve zbarvení hřbetní ploutve. Po vytvoření páru a při vhodných podmínkách se snadno množí. Akvárium je vhodné s jemným pískem, rádi si akvárium přestavují, hloubí jamky, jeskyňky pod kameny. Pokud nabídneme ulity plžů, využijí je k rozmnožování. Ve tmě, nebo při zastrašování například při ochraně potěru se jim na těle objeví tmavě hnědé až černé svislé pruhy. Podobným druhem, který se liší zejména absencí žlutooranžové barvy na hřbetní ploutvi, je Neolamprologus leloupi.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Neolamprologus (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Pestřenec (česky)
Neolamprologus caudopunctatus | © vojtak
Pestřenec tečkoocasý | © vojtak
Pestřenec tečkoocasý | © vojtak
Pestřenec tečkoocasý | © vojtak

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/atlasryb/pestrenec_teckoocasy