Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ostnáč bangladéšský - Dario spec. 'Bangladesh'

 

Atlasy » Ryby » Česky » O » Ostnáč bangladéšský 

Vivarium
Vivarium
Česky   Ostnáč bangladéšský
Latinsky   Dario spec. 'Bangladesh'
Slovensky   Dario spec. „Bangladesh“

VelikostTeplotapHTvrdostCena
2.5226540
cm°C|dGH
3.52671290

Čeleď: Badidae (ostnáčkovití)
Anglicky: Jaintia Hills
Biotop: Asie
Věd.popsáno: Hamilton.
Původ: Asie: Bangladéš, Thajsko.
Chov: Poměrně obtížný
Lokalizace: Střední a dolní část nádrže
Délka života: Cca 3 roky (samci žijí kratší dobu než samice).
Dop.počet ryb: Dle velikosti nádrže možno chovat několik párů pohromadě. Samci musí mít dostatek prostoru k vytvoření svého teritoria.
Min.vel.n.: Rybka vhodná do menších nádrží. Optimální velikost nádrže je 30 litrů pro pár s dostatkem úkrytů.
Krmení: Masožravec - buchanky, drobné dafnie, drobné komáří a pakomáří larvy. Rybka sama neodhadne, zda dokáže potravu spolknout, nebo ne. Větší potravou (patentky, koretry) se pak dusí. Přijímají i potravu tubifex (sušené živé krmivo). Umělá krmiva zpravidla špatně přijímá.
Pohlaví: Samci jsou výrazněji zbarvení - do červena, okraje ploutví jsou lemovány tenkou modrou linkou, samice jsou nevýrazně šedavé až hnědé.
Odchov: Rybky se třou do jemnolistých rostlin (jávský mech). Při námluvách samec obeplouvá samici a láká ji do jemnolistých rostlin. Samička občas sama vpluje mezi jemnolisté rostliny, kde čeká na samečka, až ji najde a oplodní její jikry. Jikry jsou velmi drobné, zpočátku lepivé, později však svoji lepivost ztrácejí. Potěr se vylíhne za 20-24 hodin. Záleží na teplotě vody. Čerstvý potěr je veliký 3 mm. Po 3 dnech od vylíhnutí se začíná rozplavávat. Přijímá pouze nejjemnější živou potravu. Po 14 dnech je možno krmit artemiemi. Zhruba ve 4 měsících potěr pohlavně dospívá a je schopen dalšího rozmnožování.
Snášenlivost: Mírně agresivní a teritoriální rybka. Samci vytvářejí svá teritoria a mezi sebou svádějí souboje. Při dostatku prostoru však lze v nádrži chovat i více samců pohromadě.
Charakteristika: Tento druh zatím čeká na své přesné taxonomické zařazení i název. Od podobných druhů se liší jinou barevnou kombinací u samců a výrazným tmavým pruhem přes oko u obou pohlaví, také je o něco větší. O těchto rybách se toho zatím moc neví, protože byly jako akvarijní dovezeny teprve v roce 2006. Vyžaduje drobnou živou nebo mraženou potravu. Nádrž by měla být dostatečně osázená jemnolistými rostlinami s možností úkrytu. Ideální jsou vložené kameny a malé jeskyňky, pomocí nichž si samečci rozdělí svá miniteritoria. Voda neutrální, čistá s mírným prouděním. Rybky v akvaristikách jsou spíše vzácností, sehnat je lze přímo od chovatelů. Cena značně kolísá, zpravidla se pohybuje kolem 4€ za kus (někdy ale i za pár).
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Dario (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Ostnáč (česky)
Zobrazit další ryby rodu Dario (slovensky)

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/ostnac_bangladessky